|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
29.4.2013 12:42:39   
Annet
Nie se otpisavme od gradinka,dosta bese za ovaa godina .Koga ke imaat podobri uslovi,togas ke ja nsam,cela gradinka misrisa na povrakano i proliv,i uporno nosat bolni deca...Mora da se prevzeme nesto za ova.Mora,Jas ako sakav da gradi imunitet ke ja odnesam vo bolnica kaj bolnite neka gradi imunitet,auuu loso iskustvo,ama ne vikam Ne,mozebi nekogas pak ke odi.zdravje

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
29.4.2013 13:43:37   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Nie se otpisavme od gradinka,dosta bese za ovaa godina .Koga ke imaat podobri uslovi,togas ke ja nsam,cela gradinka misrisa na povrakano i proliv,i uporno nosat bolni deca...Mora da se prevzeme nesto za ova.Mora,Jas ako sakav da gradi imunitet ke ja odnesam vo bolnica kaj bolnite neka gradi imunitet,auuu loso iskustvo,ama ne vikam Ne,mozebi nekogas pak ke odi.zdravje


Of Annet, prasaj patalec. Ti sto mislese, deka se e taka rozevo kako koga ke ti se nasmeat na vrata.
Gradinka sto vika Bethany e resenie samo ako nema kade da se zgrizi deteto.

V e zapisan za gradinka od septemvri megjutoa se nekako sum so misla da ne go pustam. Babite se mnogu stari dvete, imaat po 70 godini i ne se bas naj naj so kapacitetot. Seuste ne sum sto posto sigurna vo namerata za dete vo gradinka.
A i esapot od druga strana kade mi e , ako jas parite gi davam za solena soba sekoj vtor mesec i za skapi vitaminski suplementi togas nalet i gradinka. Za tie 2-3 saati vo gradinka kje go nosi majka mi sekoj den vo igroteka.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
29.4.2013 14:31:32   
Mihaela 2010
Do 2.5 god 3 najubavo e deteto da si sedi doma...ete i nie lani M ja prativme koga imase godina i 4 meseci pa po eden mesec u Kozle zavrsivme so pneumonija i tie 7 dena nemozam da gi zaboravam nikogas vo mojot zivot...ja iznamacija
Sega vo septemrvo napolni 2 i 4 meseci i samo prviot mesec bese so konstantno rasteceno nose,sto od placenje od napinjanje sto od decata ama se sredivme za mesec dena,i mozam da kazam i da se pofalam deka cela zima ja pominavme vo gradinka bez prestan...e sega dojde prolet i druga prica...nose tece,pa T,pa na kraj konjuktivit..no sepak ke kazam deka do sega sum zadovolna od idenjeto vo gradinka..

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.4.2013 10:08:34   
Annet
denes makropen i efedrin kapki,e taka,13 den nie uste ne sme zdravi,baska cela e nafrlana sitno na teloto.ama ke minelo toa od virusot bil.Gradinko ubava ke ne cekas koga ke porasneme.Dva antibiotika za 13 dena,od koj edniot ni ja vlosi sostojbata,deteto kasla,mrsuli,slajmovi,povraka,za nikade e,eden den ne e podobra.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.4.2013 12:14:03   
Bethany
Of bre Anet, se uste li se vlecete user posted image A sto e toa makropen?
A neli probavte so tie kapi za nos divo origano? Neli vi pomaga malku? Pred nekolku dena koga se zatna sin mi i pocna da kiva, mu stavav od tie kapki, vitamini, supa i utredenta bese ko nov. I isto krumid isecen pokraj nego cela nok bese. Mislam deka toa e nesto najdelotvorno sto imam procitano tuka. Em ke ja odzatne, em go unistuva virusot.
Sto pobrgu da pises deka ste podobri user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.4.2013 16:48:57   
masa
Да ви кажам има и стомачен вирус,денес која ја носев малата едно девојче повраќаше во градинка а имало и друго вчера со стомачен вирус.Ние до пред некој ден пиевме антибиотик па се надевам заштитени бевме нема да не фати баш за празнициве.А што мислите има ли смисла да дадам prolife превентивно,секако утре ќе патуваме и цел ден во природа user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.4.2013 16:54:48   
Felly RR
Па и Макропенот е антибиотик колку што знам - кога крвната слика покажува вирус зошто пак ви дава антибиотик.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.4.2013 16:55:59   
masa
Анет ако имате над две години можеш да даваш риностоп нас многу ни помага кога ни е затнат носот и кашла,а има и парацетамол.И можеш да ја однесеш кај специјалист за уво грло и нос,јас често ја носам поубаво гледаат каде е проблемот и некако посоодветна терапија ни даваат,јас лично не сум многу задоволна од матичните некако на ветер како да даваат терапија и повеќе јас си нагаѓам што да дадам

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.4.2013 18:59:50   
Maca25
Анет јас мислам да си побараш совет и од друг доктор. За вирус 2 антибиотици не се пијат. Со тоа имунитетот на детето само слабее и побавно оздравува. Јас стварно не би прифатила антибиотик за вирус. За вирус не ни носам дете на лекар искрено.
Од вирус може да има 3-4 дена темп, ама ќе издржите, сирупче, супа, водичка, лесна храна, ќе се среди организмот. Ако кашла инхалација, ни диво оригано, ни ништо, само физиолошки раствор или морска сол во вода и инхалирај


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.4.2013 19:02:00   
Annet
mili moi pamet nemam sto da pravam..najiskreno i jas kako vas mislam.
ama praznici fakaat kaj ke ja nosam po lekari? kasla mnogu,i uste tece nose,zaradi da ne fatela bakterija ni dade makropen

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.4.2013 20:20:55   
Bethany
Of bre Anet, znaci pak ste so Ab? Ja razbiram tvojata griza da ne i stane poloso pa sto posle ke pravis i navistina ne znam sto da ti kazam... Sepak doktorkata ja podobro gleda sostojba, ako pa mnogu kasla verovatno e i taa zagrizena da ne stane poloso.
A da ste prvin probali da se lecite bez Ab den-dva i so inhalacii sto vika Maca, pa da vidis ako stanuva situacija polosa da pocnete so taa terapija. Bidejki, jas ovaka laicki razmisluvano, zosto da se dava nesto preventivno protiv bakterijata koja se uste ja i nema ? user posted image
Ne znam... nejkam da te zbunuvam uste poveke, moras sama da ja procenis situacijata. Jas samo da ti posakam pobrgu da si ozdravite...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.4.2013 22:01:23   
Annet
Prvo,mnogu vi blagodaram na grizata i na sovetite.
Jas ne sum doktor i odam baram sovet,oti dodega se sto sum prevzela na svoja raka ispadnalo pogresno.Zatoa mi e strav ,i si baram sovet.Doktorkata mi e dobra,nemam nisto protiv,ta gleda ,jas nemam poim,gledate deka virus i bakterija ne gi razlikuvam,do tolku poim nema od medicina.
ZA greota,zatoa sekogas vo panika sovet baram,ne me svakajte pogresno,jas najiskreno imam fobija od bolnici i takvi ambulanti,mene mi paga pritisok uste na vlez,a ne so malo dete sama odam sekade,moram zaradi nea da izdrzam,so koka kola sum vo race.I od strav,prifakam,da ne zgresam,da ne i napravam poloso. Nadvor od tema sum,fala mnogu zenicki mili,se nadevam deka naskoro ke se pofalam deka sme dobro,Inaku 12 dena ne sme jadeni,a osip ima poveke i poveke

< Поракaта ја уредил Annet -- 30.4.2013 22:03:31 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.4.2013 22:29:50   
Maca25
Анет, а да не е осипот од антобиотикот? Докторката не помисли на тоа?
И ние душо не сме докторки, не сме медицински лица, искуството си го прави своето, па знаеме како да реагираме сега. Ама те гледам тебе, еве подолго време си активна на РР и гледам дека И. да закашла малце одма трчате на лекар ( поправи ме ако грешам) и безрезервно прифаќаш се што ќе ти каже докторот. Јас никогаш не би прифатила да давам антибиотик на моето дете само за да не фати бактерија. И одма би побарала мислење од друг доктор. Не е дека тоа што ти го правиш е погрешно, ти така мислиш дека е правилно за твоето дете, ама навистина не е ок да се даваат толку многу антибиотици за обичен вирус.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
1.5.2013 12:46:09   
kikicka
Aнет твоја И како моја Л. со антибиотиците некако организмите не им ги прифаќа. Последен пат кога Л пиеше антибиотик се нафрла и еве уште се лечиме од таа алергија а има поминато два месеца. Мој совет е да си бараш инекции а не сирупи кога веќе ти дале два антибиотика подоброинекции појаки се. побрзо ке и мине. Не е бактерија ама ајде. И направи си на детето алерго тест, знаеш дека ти е на нешто алергична така беше и лани кога пиеше Хеделикс уште толку се затна нели? Ангажирај се повеќе , и тоа што велиш дека не разликуваш бактерија од вирус е зошто си немала потреба ама сега кога веќе се соочиваш со тоа треба да се што велам јас доедуцираш.
Е сега околу градинките не се сложувам со изјавата дека е место каде што детето се праќа ако нема каде да биде згрижено. Едно е нечисти стари градинки пооолно со. деца и мал број на вработени а друго е чисти градинки со деца колку што треба да има во група. Градинката не ја гледам како решение ако баба му или мајка му не се дома да го чуваат детето, баш напротив во сите градинки различно се работи ама пак неможам да кажам за Скопје зошто тамошните градинки се прича сама за себе.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
2.5.2013 14:48:53   
Ring
Nie zakacivme gnojna angina od gradinka....edna nedela so temperatura postojano nad 37.5 do 39.2....navecer najmnogu se kacuvase temperaturata, epten se izmaci, pa pocna i da kasla , ja tolku ja bolese sto posle sekoe kaslanja placese, pa i nosot i se rastece
eden den puknav.imase 37.5 i i dadov daleron, za eden saat kaci 38.5 pa 39...puknav , a so daleron bese. i pocnav da i davam Neofen i ne kacuvase tolku so nego
Plus i tecni stolici od Ospenot , pa crveno gaze ...a redovno i davav so sirupceto lineks ili prolajf.
Abe puknav, se izmacivme edna nedela, ne jadese, ne piese, pelenite i bea suvi,kenkava, postojano vo race...
sega e veke podobra.
Planiram posle da i napravam i brisevi i ASTO test, da vidam dali ubavo sme se izlecile
Pa za gradinka ke videme koga pak...moze posle 15-20 maj.

znaci za eden mesec odenje vo gradinka ednas rasteceno nose i gnojna angina user posted image user posted image user posted image ...uf , se nerviram

P.S sega jas sum so gnojna angina...uzas bilo ova< Поракaта ја уредил Ring -- 2.5.2013 14:49:54 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
2.5.2013 19:04:59   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Nie zakacivme gnojna angina od gradinka....edna nedela so temperatura postojano nad 37.5 do 39.2....navecer najmnogu se kacuvase temperaturata, epten se izmaci, pa pocna i da kasla , ja tolku ja bolese sto posle sekoe kaslanja placese, pa i nosot i se rastece
eden den puknav.imase 37.5 i i dadov daleron, za eden saat kaci 38.5 pa 39...puknav , a so daleron bese. i pocnav da i davam Neofen i ne kacuvase tolku so nego
Plus i tecni stolici od Ospenot , pa crveno gaze ...a redovno i davav so sirupceto lineks ili prolajf.
Abe puknav, se izmacivme edna nedela, ne jadese, ne piese, pelenite i bea suvi,kenkava, postojano vo race...
sega e veke podobra.
Planiram posle da i napravam i brisevi i ASTO test, da vidam dali ubavo sme se izlecile
Pa za gradinka ke videme koga pak...moze posle 15-20 maj.

znaci za eden mesec odenje vo gradinka ednas rasteceno nose i gnojna angina user posted image user posted image user posted image ...uf , se nerviram

P.S sega jas sum so gnojna angina...uzas bilo ovaЗначи тоа е тоа, кај сите дечиња се појави ова... И син ми ги има истите симптоми, нема гној, ама од грлото гори цел, преку ден 38-39.5 качува, ноќе и до 40 дојдовме синоќа. Ни оцет, ни облоги, само со туширање, Неофен, масажа со алкохол, ама можам да кажам дека 3 саати се изнамачивме да му ја симнеме температурата. Нас крвната слика ни беше супер и тоа е тоа што ме бунеше. Денес ни препишаа Амоксиклав, па што се мора, мора се... Мислев дека ќе поминеме без антибиотик, ама на крај излезе бактериска инфекција. Мислам дека генерално времево ги сотре сите дечиња како најнеимуни, наеднаш толку викоси температури, толку нагла промена, ние возрасните чувствуваме, а не па децата... Многу случаи слушнав кајшто дечињата имаат ненормално висока температура, и воспалено грло...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.5.2013 21:23:53   
Maca25
Истиве симптоми спомнати погоре кај Бобо на Џесика ги има и внук ми. Висока Т, тешко се симнува, благо црвено грло, нема мрсули, нема кашлање, ништо. Најверојатно бактериска инфекција. Не можеа да чекаат за да видат дали ќе помине за ден два, и мајка му и татко му требаше да патуваат и одма им препишаа Алицеф. Денес е подобар.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.5.2013 18:36:32   
Malecka23
леле ве читам и коса ми се крева од сите болести од градинкиве.Ние М ја запишавме од септември да оди кога ќе има 1год а од тоа време јас да најдам раб пошто финансии требаат.Но поради нејзината здравствена состојба за овие 9месеци и сите постови што тука ги причитав моето големо ЗА се повеќе оди кон Не.Што мислите кога е најдобро да се прати дете во градинка?Дали е паметно да оди во градинка по малку при тоа јас да чувам дома да не работам,да не оди воопшто или и едното идругото.Многу сум во прашалници целата не сакам да ја грешам одлукава пошто може скапо да ме чини не сакам ради моја погрешна одлука она да страда..уфф
ајде мислење што би направиле?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.5.2013 20:13:40   
Mihaela 2010
Malecka23 nekolku pati imam pisuvano deka trgnavme na godina i 4 meseci i toa idese adaptiven period po nekolku casa,pa zavrsive vo kozle so pneumonija.Ne sakam odnapred da te plasam,sekoe dete e posebna prikazna za sebe,ama pak moeto dete ne znaese za lek dur ne trgna vo gradinka..
moj dobronameren sovet ti e dokolku mozes nekako da se snajdes nekoj da ti ja cuva,zena nekoja da najdes dokolku pocnes so rabota barem do kaj dve ipol godini...
toa e toa neznam sto drugo bi ti kazala,jas od moevo dosegasno iskustvo ,godina dena podocna trgnavme pa osven tecenje na nose i so pomos na domasna inhalacija poseriozni problemi fala bogu i nemavme...
sepak odlukata e tvoja

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 8:01:53   
Malecka23
уфф тоа мие и проблемот што не можам да си дозволам да плаќам жена а ни од бабите не можам да очекувам.Ми останува или да седам дома да се стиснеме некако и да не оди М во градинка или обратното.Знам дека одлуката е моја и фала на советот баш и тоа сакав да слушнам,искуства за да можам да одлучам.Ете со мајка ми војни водиме и женава упорна е дека немало болести и она раб краток период во градинката кај што ја запишавме М, демек таму било се нај ние кога сме оделе освен сипаници не сме фатиле ништо и не разбира дека времињата се сменети т.с луѓето се сменети и се е хаос.Уфф не знаете колку мие терет ова колку се оптоварувам станувам и легнувам со помислата што да направам а да биде на две страни доброuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 8:30:15   
dostickage
Malecka23 i taka nemas seuste najdeno rabota , podobro cuvaj ja. Kako e nezno deteto i da se vrabotis cela plata kje ja davas po soleni sobi, vitamini , i razno razni iljaci i mnogu povekje kje ti bide doma otkolku vo gradinka. Koj bi ti ja cuval doma so 39 temperatura? I da imas koj vo sekoj slucaj nema da ostavis bolno dete doma tuku kje baras denovi od rabota. I realno so cesti otsustva od rabota prasanje e kolku navistina mozes da bides produktivna na rabotnoto mesto osobeno kako novajlija.
Bidejki prasa za mislenje sto bi napravile jas da sum na tvoe mesto edno golemo NE. Od patalec ne od drugo.
I vpregnite gi toa babite ako ne cuvaat vnuce sto kje pravat drugo, kje gledaat serii??? I nie imave problem ama mm gi stegna i da vidis kako go cuvaa. Dodeka jas cekav da se smiluvaat deteto ni krivo ni dolzno mi zavrsi vo Kozle BEZ bakterii , virusi i cuda tuku od  hirovi na negovatelkite.
Pak ke se razboluva ama zdrava noga vo trn ne moras da stavas.
Sepak ti si znaes.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 8:32:50   
dostickage
Malecka doseka ti se trudis da ugoduvas kaj stignes kje ti strada deteto.
Gledaj da go napravis najdobroto za tvoeto dete a ne za babite. Dodeka ti gi stedis oni kje si sedat doma i kafe kje si teraat. Sum go prosla i toa

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 8:42:27   
JovanaJ
Malecka23, mojot stav po odnos na gradinkite moze veke si go procitala, no eve pak ke povtoram isklucivo po 3tata godina na deteto. Jas go pustiv na 3 god i 7 meseci, taka se pogodi Semptemvri bese i ne sme imale poseriozni zdravstveni problemi. Mojot sin a ponezen i faka bakteriii, virusi mnogu pocesto no sekogas pominuvalo ili samo so inhalacii ili so nekoie antibiotice poslabo, ne sme zavrsile vo bolnica so poteska zdravstvena slika. Sigurna sum deka da go izlozev na tie uslovi mnogu porano ke si napravev pogolem problem. Znaes i sama deka mnogu pati sme pisuvale za uslovite vo nasite drzavni gradinki. Jas razbiram koga ke recete deka nema koj da go cuva, finansii itn...no zdravjeto na deteto nema cena, i mora po sekoja cena da se potrudime da go zastitime. Pa marak toa znacelo i zrtvuvanje nekolku godini. Jas ne bi pustila dete vo gradinka pred 3 godini. Se slozuvam i so dostickage vo odnos na babite, no ako veke epten nemoze taa opcija, togas tuka si ti ili ako rabotis nekoja zena koja ke se grizi za nego. Znam deka se e tesko, se e rizik no za zdravjeto na sopstvenoto dete bi napravila se sto e potrebno za da go zastitam. Pozdrav! user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 9:02:19   
Malecka23
da JovanaJ bas taka zdravjeto nema cena.Sakav da probam nekako da stignam na dve strani da doprinesam za podobar zivot i sekako zdravjeto na deteto ama ocigledno ke ostane da si jafatam samo stranata na M.
Vo odnos na babite ama bas ic ne mozam da se potpram na niv.Majka mi e prinudena da rab posto ne ceka letovo teska komplicirana i premnogu kriticna operacija na brat mi vo Germanija sto kosta mn pari i ne mozam da i kazam aj sea napusti M da ja cuvas a od dr strana sveki..ne znam kako da kazam ne moze da ja zaigra M ni 5min detevo posle 6min vristi place dodeka sveki gleda serii i nz sto da kazam ednostavno ne saka da se zamara a i nemoze iskrena da bidam ona ocekuva deteto da sedi do nea da gleda tv celo vreme i da jade korka lebuser posted image jas takvo nesto nema sansi da dozvolam makar zrtvuvala se vo zivotot

thx decki na iskrenite soveti

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 9:14:33   
rina13
Еве и јас да го споделам нашето искуство.Да, за градинка ама околу 3тата година кога ќе разбира повеќе, кога ќе јаде само, кога не носи пелени и секако кога имунитетот колку толку ќе му биде изграден. Јас ја пратив ќерка ми на 1,5 година со 9 дена идење во градинка се разболевме 2 пати првиот пат со лесно вториот со лежење во болница и фала му на господ што останавме живи.
Јас би те советувала да почекаш 2 години мање више ќе летнат само ќе направиш добро за своето дете ќе се лишиш од проблеми зашто и сама знаеш како мајка нема поголама грижа од тоа да го гледаш своето дете болно.
Сепак на крајот одлуката е твоја.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste ljubomorni?

Da (33%)

Ne (0%)

Ponekogas (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!