|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 24 [25] 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 8:38:45   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Ете судот вчера заседаваше и се донесе одлукаuser posted image
Ќе ја прифатам работата што ми ја понудија а за М ќе барам жена.Иако 70% од платата ќе ми оди за да ја платам жената ама барем да го фатам местото па се надеваме на подобри времиња али ме теши дека сепак во државно ќе влезам па нема да се раб сабота недела празници тоа ми е плус иако платата и не е баш некоја голема ама како за прва е ок.
Инче вчера бевме на педијатар и баш ја прашував мислење дали да ја пратам М во градинка и ми вика:Во никој случај толку кревко дете ти да го праќаш во градинка никако до 3год да не оди во градинка да си се ујача колку толку па после.

Malecka mislam deka ja donese najdobrata odluka,pari sekogas ke ni trebaat ,podobro da znaes deka deteto ti e doma,i ubavo istretirano,sekako ke treba i dobra zena da najdes,koja ke znaes i ke bides sigurna deka ke ti go cuva deteto onaka kako sto treba,i ic nemoj da gi zalis parite,podoro na nea otkolku po lekari,po bolnici ,so sirupi i trista gluposti..
So srekja

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 8:49:46   
vezilka RR
Малечка честито за судската одлука..само Уставен да ни ви ја понипшти user posted image user posted image Се шалам. А богами честито и за работата.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 8:56:01   
miana
user posted image user posted image user posted image user posted image Neka rastat platite ,neka rastat i decata user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 8:57:58   
JovanaJ
Malecka23, cestito rabota i so sreka. Mislam deka si ja donela pravilnata odluka. Da ke ti odi pogolem del od platata za zenata sto ke ti ja cuva, no sepak toa e samo za eden period, vredi da se stisne zabi i da se izdrzi. Vi posakuvam mnogu sreka user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 8:58:53   
Џесика
Малечка, државна работа не се одбива, ќе се снајдете, ќе икомбинирате. Со среќа нека ти е и лесно да поминете user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 12:31:26   
Bethany
Малечка, честито за работа, и мислам дека го изнајдовте најдобро решение... Гледаш, решение секогаш постои, само да се најде треба user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 17:02:28   
Maca25
Честито малечка!!!
Добра одлука си донела и ти посакувам многу многу среќа!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 22:08:34   
miana
by the way,ima li nekoja aktuelna "bolest" vo gradinkive? Sega e period na sipanici i sl ? Kerkami pocna da smrka so noseto,a kako da ne smrka koga vremevo e prevrtlivo??? Mi kazuva deka nekoi deca ne odat vo gradinka ( verojatno se bolni ) Sto e aktuelno sega po gradinkive? Kazete da znam sto me ceka ? user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 22:36:28   
mommy_angels RR
во к.Вода истеравме кашлица со ненормално висока Т и црвено грло,во Карпош слушам за стомачен вирус и сипаници user posted image ...ете моите вести за денес тоа беа user posted image исти како и времево надвор

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 22:56:34   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels

во к.Вода истеравме кашлица со ненормално висока Т и црвено грло,во Карпош слушам за стомачен вирус и сипаници user posted image ...ете моите вести за денес тоа беа user posted image исти како и времево надвор

ufffff,dobro,koj period e najdobar za gradinka? Nema takov izgleda...

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 23:04:37   
kikicka
Зошто мора да има следно?? Ако детето си има имунитет нема што вие да очекувате user posted image
Мислам навистина е смешно ова, како тоа еден месец без болест испаѓа работата. Ние на пример еве одиме теи месеци и ништо освен носе рашмркано и тоа е тоа ни Т ни бактерии. Ако е сезона на сипаници не значи дека ке ја фати, а и сезона на кашлица и мрсолу секогаш е активна.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 23:13:55   
Палешка РР
Јас почнав да ја носам Миа во игротека во престој 3-4 часа. Само 5 деца беа, гледани од 1 учителка и една негователка.
Детево не може да ми оздрави..де носе растечено, де температура, а од вчера има наод бронхит и се боцкаме, па и инхалации...
Ете само со 5 деца, не во градинка...па нон-стоп болна. Или самиот контакт тоа си го носи, или периодов е таков, ама пукнав веќе. Сега не оди user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.5.2013 10:51:29   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Зошто мора да има следно?? Ако детето си има имунитет нема што вие да очекувате user posted image
Мислам навистина е смешно ова, како тоа еден месец без болест испаѓа работата. Ние на пример еве одиме теи месеци и ништо освен носе рашмркано и тоа е тоа ни Т ни бактерии. Ако е сезона на сипаници не значи дека ке ја фати, а и сезона на кашлица и мрсолу секогаш е активна.

Не поминаа 10 дена од муабетов и ете сме ние со Т и со сируп user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.5.2013 11:01:36   
@Mila@
Miana,ako imash moznost da go ostavish deteto doma nekoj period malce da ojaca bidejki ona od eden vo drug virus samo pagja so imunitetot i za da se vrati pobrzo vo gradinka prima antibiotici sto pravat pogolema shteta i leceno nedeloeceno pak vo gradinka i normalno deka taka ke zavrshuva.Mojot 2,5 meseci bese doma ...i normalno doma ni nos tecenje ni nishto.Smenivme gradinka za edna nedela pak mu protece nosot,ama veke od prethodnosto iskustvo ne dozvoluva da krene temperatura...mislam da dojdeme do taa faza.Poveke vnimani obrnuvam da jade ovoshje dodeka e doma.Vit c redovno mu davam,pie multi vit sirup,i noseto so sprej i kapki go sanirame.Samo inicijativno si pravime brisevi ako mi e sumljiv i veke 3 nedela ide.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.6.2013 13:20:50   
masa
Вчера малата си дојде од градинка цела нафрлана,на мајка ми и плачела дека се ја чешка и одма испаничени по книшка и лоратадин,зошто мислев алергија е.Се јавив и кај воспитувачката,за појадок имале кифла со јогурт,за ручек пилечка каша и за ужинка тостерки со сок.Иклучив дека е алергија на храна,зошто од ова што јаделе не би требало.Во меѓувреме мајка ми ја истуширала и малку се подсмирила,ама кога ја видов цело меше и грбче и беа црвени и со ситни брунчиња.За секој случај дадовме лоратадин и после дома ставивме и пудра,а денес во градинка воспитувачката рече дека и други дечиња имале вруќанички.Совет некој.Првото лето како бебе немаше вруќаници сега големка ја имаме таа мака.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
17.7.2013 11:18:24   
mommy_angels RR
е аман веќе повторно сува кашлица со течење на носето и нели нормално баккерија во носе user posted image user posted image user posted image ,пукнав веќе,во вакви денови ми иде да си отидам да си живеам во некое планинско село и да си живееме од земјоделсво....ем чист воздух и средина,ем здрава храна...ни бактерии,ни градинки ни игротеки...ми се смачи,врти сучи,еден пат во месецот детето ми е болно
и да маса малку подоцна го читам ова,ама истото ни се случи и на нас и мое мислење е бидејќи ги мрзи да ги расоблечат децата дури спијат,не разбирам како може да не проработува мајчинството во нив ,па ако ништо друго ,да им се сожалат и да ги расоблечат да не се испотат за спиење...инаку јас со вруќаниците се борам се еозин,двапати премачкувам и поминуваат,ама нормално ако го оставиш некој ден дома детето ,а во градинка џабе ќе ти е се,нема време за да се залечи

< Поракaта ја уредил mommy_angels -- 17.7.2013 11:32:49 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
16.9.2013 11:14:10   
rina13
Еве сме и ние 4дена градинка по час и половина,мислев настнка испадна стрептокока.Сега сме дома се лечимеuser posted image .

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
27.9.2013 12:19:10   
rina13
Само јас на темава. Три дена во градинка по 3 часа, имаме бронхитисuser posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
27.9.2013 14:16:43   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Само јас на темава. Три дена во градинка по 3 часа, имаме бронхитисuser posted image user posted image user posted image .

Ах мори Рина13, ептен ми е жал user posted image
Ви посакувам брзо закрепнување user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
27.9.2013 14:38:33   
Annet
of lelee neka mine tamu..
a nie,beter sme,5 dena vo gradinka,6 meseci doma,uste sme bolni,i najtragicno ne znaeme sto e,,,,abe......isto kako da odi redovno vo gradinka,e taka e bolna......

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
27.9.2013 15:11:33   
Felly RR
Ајде сите со брзо и лесно да се опоравувате.user posted image Пробајте со некои имуностимуланси, може е добро и нешто такво да земете, белки ќе има ефект.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.10.2013 22:11:40   
Felly RR
Четири деца од иста градинка со симптоми на труење биле примени на Инфективна

Четири деца кои биле згрижени во иста градинка во скопска Автокоманда со симптоми на труење биле примени на Инфективната клиника.

Две се бебиња на едногодишна возраст. Кај три од децата била изолирана бактеријата “салмонела”, а за четвртото се чекаат анализите.

Сите четири деца по укажаната лекарска помош пуштени се на домашно лекување и се чувствуваат подобро, велат за zdravstvo24.mk од Инфективната клиника.
извор: zdravstvo24.mk

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.10.2013 22:32:50   
mommy_angels RR
Значи незнам што да кажам?!?!
Сега никој не може да се правда дека немало доволно средства,,персонал и сл. Ова ?е грешка од невнимание и неправило вршење на работата. Одговорните треба да се запрашаат со чии животи си играат!?! За жал ова почна да се случува премногу често

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
11.11.2013 12:35:12   
sim4es
epa super i nie 3-4 dena po 2-3 casa i se razbolevme kaslame,noseto ni tece,ni svirat gradite a i temperatura imavme....sega se lecime zasto ne mozat da obrnat vnimanie na sekoe detence dali se ispotilo ...katastrofa

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
11.11.2013 13:49:01   
sandriana RR
sim4e, не мора да е само невнимание на персоналот - едноставно, сега е период на адаптација и на имунитетот на детето. Истото чувство го имав и јас минатата зима, но сега работите се сосем поинакви.
Верувам дека ќе имате почести периоди на седење дома, но повеќето дечиња така го поднесуваат овој период, на почетокот од нивното одење во градинка. Ви треба трпение, и јакнење на имунитет. Оздравете, зајакнете и не се откажувајте од градинката. Ви посакувам брзо оздравување, и уште побрзо зајакнување user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sim4es)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 24 [25] 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 24 [25] 26   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

najubavo zensko ime
izivkovik

koe ime za devojce najmnogu vi se dopaga?

Kalina (28%)

Kiara (13%)

Andrea (21%)

Matea (15%)

Mihaela (19%)

Simeona (4%)


Број на сите гласови: 439

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!