|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 9:19:59   
dostickage
Malecka znam deka ti e maka ama bidi sigurna deka sto i da napravis nikoj nema da go cuva tvoeto dete kako ti sama sto kje si go cuvas. I mojata sveki gledase serii dodeka go cuvase V i detevo placese od nea ama toa e.
Se dodeka deteto e zgrizeno, najadeno , napieno i presobleceno neka ne te boli glava.
Kje igra so vas koga kje dojdete od rabota.
I nie se macevme so svekrvica ama na mm pena mu fati ustata od zboruvanje sto i kako. Jas konkretno sekoe sabajle mu nosev hrana na V koga go nosev kaj svekrvica i od toj aspekt ne me bolese glava sto jadel. Dedo mu kje go prosetase malku, posle kje spie, posle spienje imase rucek od mene i tolku. Oni nemaa nikakva obvrska od aspekt na jadenjeto, nosev se od sise mleko, kornfleks, ovosje, rucek ... se sto trebase za toj den . Peleni isto nosev, sapun i peskir ako treba da go izmijat, rezerva obleka i se sto treba. Znaevme deka negoduvaa za cuvanje na dete ama ete nie im olesnivme se , trebase samo da go najadat i da go presoblecat.
Dogovorot bese da go cuvaat edna godina i majka mi da prestane da raboti. I pokraj se edvaj cekaa da prestanat da go cuvaat ama pak kje recam kolku i da imase maani a imase fala im sto i tolku go cuvaa.
I majka mi rabotese lani zaradi moe zdravje zasto ne se znaese koga i kolku pari kje mi trebaat taka da potpolno te razbiram.
Pak ke ti recam, dodeka tebe te boli glava, sveki pak ke si gleda serii i ic nema da i bide gajle ako ti si krsis glava sto i kako. Gledaj deteto da ti e zgrizeno. Golemo cudo ako ne si igrala, ne citala knigi i ne znam sto. Kje se navikne i deteto na nea kakva takva. Zatoa pak ti kje imas moznost da rabotis i zarabotuvas a so toa i kje mu ovozmozis mnogu pokvaliteten zivot na tvoeto dete.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 9:40:13   
Malecka23
off da e samo za igranjeto.NE znae da ja narani pelena da i smeni e naucna fantastika aza zaspivanje e za toa da ne praime muabet.Znaci se na se i pokraj toa sto ete ziveeme vo isti dvor ona se kacuva kaj nas sedi so M 5min i mi vika zemi ja jas veke ne mozam.Ili ke se zaglea vo serijata pa s epomrduva ili i se zdosaduva zasto ne saka t.e mozebi i zdravestveno ne moze.Koa ke i kazam nesto nitu mene nitu mm ne slusa vo pogled za M i vikam lele detevo mi se gusi od alergija:ej kako ne kaj sme imale nie alergii nisto ne i e,i vikam nemoj da ja setas so kolickata po trebata kosena e aha vazi direktno vo trevata i red dr rab..znaci moze ke mislite deka preteruvam ama ete jas nemam ama bas nikakva doverba za da i ostavam dete a nitu mm.taka da taa opcija vo nieden slucaj ne mi doaga vo predvid

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 9:43:33   
dostickage
Malecka toa ti se sve finti za da ne go cuva deteto.Vec videno veruvaj miuser posted image
Samo kja nas ne i uspea, mm ja stegna za vrat i morase pa da vidis sega kako znae da go narani i kako ja slusa.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 9:55:05   
Џесика
Малечка, јас мислам дека периодот е таков да се нема доверба во никого. И јас немав доверба во свекрва ми, а сега можам да речам дека го чува подобро од мојата родена мајка. Кога би бирала на кого да го оставам, би го оставила на свекрва ми. И до ден денес има работи кои ме нервираат и за кои не ме слуша, ама се преминува преку нив. За менување пелена не се секирај, ако остане сама со него џанам ќе го остави покакано детето, така зборат, и мојава знае да каже „Јас не можам да ги редам садовите во машина, ти си знаеш подобро, јас не знам“ е јака филозофија да се наредат, ама терај и трај... Или го шета надвор, го носи низ плоштад, ни ранче, ни преслека, да му се прикака ќе нема со што да го избрише, се нервирам стално, ама ете така е и така е...
Јас мислам да си ги спремиш, да се искажеш дека е потребно да работиш (оти ако се запнат да ти најдат маана, мрзлива ќе те напраат, не си сакала да работиш user posted image ) Детето ти е уште малечко за во градинка, сметај дека првата година дена треба да си на закачалка заради лекување и јакнење на имунитетот. Почекај барем до 2- 2 и пол години. Не дека тогаш нема да се разболува, ама сега е ептен кревко...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 10:15:40   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Малечка, јас мислам дека периодот е таков да се нема доверба во никого. И јас немав доверба во свекрва ми, а сега можам да речам дека го чува подобро од мојата родена мајка. Кога би бирала на кого да го оставам, би го оставила на свекрва ми. И до ден денес има работи кои ме нервираат и за кои не ме слуша, ама се преминува преку нив. За менување пелена не се секирај, ако остане сама со него џанам ќе го остави покакано детето, така зборат, и мојава знае да каже „Јас не можам да ги редам садовите во машина, ти си знаеш подобро, јас не знам“ е јака филозофија да се наредат, ама терај и трај... Или го шета надвор, го носи низ плоштад, ни ранче, ни преслека, да му се прикака ќе нема со што да го избрише, се нервирам стално, ама ете така е и така е...
Јас мислам да си ги спремиш, да се искажеш дека е потребно да работиш (оти ако се запнат да ти најдат маана, мрзлива ќе те напраат, не си сакала да работиш user posted image ) Детето ти е уште малечко за во градинка, сметај дека првата година дена треба да си на закачалка заради лекување и јакнење на имунитетот. Почекај барем до 2- 2 и пол години. Не дека тогаш нема да се разболува, ама сега е ептен кревко...


И јас мислам исто како Џесика..Ако свекрвато се нафати - тогаш почекај уште една годинка барем..Еве Џесика е учителка во градинка ( ако не се лажам ) и барем она ти е најмеродавна за совет..Знае како стојат работите таму..Не дека нема да се грижат за неа,но едно е кога имаш 20 дечиња и кога имаш едно..АКо ти се нафати свеки,остави ја ке се снајде...Јас па во мајками немам доверба.Свеки е постојано со нас и ги чува подобро од мене,кога се со неа,јас мирно спијам..Знае некогаш ( како што вика џесика ) да ме извади од кожа и да не ме послуша за нешто ама па што можеш да очекуваш? И тоа е сосема нормално..Ке се снајде и те како,па нели исчувала и таа деца..Ке ја обучиш некокку дена пред да појдеш на работа,како се менува пелена,ке и кажеш како да ја заспива,ке и оставаш за јадење и готово..Ке се навикне...Инаку за болестите од градинка,секое дете си е различно ... Керками оди една недела ,две е дома... Можеби твоето ке биде отпорно ама зошто експерименти? После пак ке мораш да отсуствуваш од работа ако дететп ти е болно или пак повтоно ке бидеш приморана да и го оставаш неа...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 10:37:02   
Malecka23
epa koga veke sme na taa tema ke kazam nesto sto nikoj ne go znae osven jas i mm.
Dali bi ostavile dete da bide cuvano od licnost koja so svoi oci ste ja videle kako zamavnuva (za da udri)na 6mesecno bebe so zborovite:prestani ma od tebe ne mozam serijata da ja dogledam!!I ti vo toj moment vleguvas i vikas i za vlakno go spasuvas deteto da ne bide udreno??i na prasanje sto e ova da dobies odgovor:ic ne sedi mirna ne mozam nisto da napravam od nejze!!!
da potenciram deteto voopsto ne mie nemirno no e krajno temperamentno ni 5sec ne sedi celo vreme e vo dvizenje i sekako bara vnimanie no sepak znae samo da se zaigra.
ova go vidovme so svoi oci i jas i mm.I zatoa Gospozata ne moze da ja cuva.
Znam deka ima zdravstveni problemi poseriozni znaci znae pred se na svoite sinovi da napravi glupost a kamoli na nekoj drug zatoa u nikoj slucaj nemam doverba

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 10:52:46   
niki

baraj drugo resenie, ako nemas doverba vo svekrvata
razmisli dali e mozno da rabotite so mt razlicni smeni za da ja cuvate ti ili toj i ako eventualno treba da se pokrijat nekolku casa koga vi se preklopuvaat smenite da platite ili angazirate nekoj
razmisli dali imas nekoj drug osven babite koj bi mozel da pomogne i da se nafati na cuvanje so nekoja mala nadoknada, prijatelka, komsivka, rodnina isl.
dali bi mozela vo ovoj period dodeka ti e malo deteto da se zanimavas so nesto od doma sto bi ti noselo prihod
mozebi i da najdes druga majka so dete na slicna vozrast pa da angazirate zena da vi gi cuva i da delite trosoci, poevtino e taka, bar ovde se praktikuva, ima zeni koi cuvaat po nekolku decinja vo domasni uslovi, na razlicni vozrasti za poekonomicno da im bide na majkite, a i ovie koi cuvaat taka deca zarabotuvaat poveke otkolku bi zarabotuvale da rabotat nesto drugo

jas ne bi ostavila dete ako se somnevam deka bi bilo udirano za se nesto i ako toj sto ke go cuva ne saka da ja pocituva mojata zelba deteto da mi bide vospituvano so nenasilstvo, se drugo mi e prolazno, nadminlivo, ama ako postojano go slapa a jas sum protiv toa togas ne

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 10:53:12   
Џесика
Во тој случај чувај си ја уште година дена со тебе. Или ако најдеш добро платена работа најми си дадилка за неколку саати. Ако не иде, не иде. Можеш и да пробаш додека си дома да ја носиш за адаптација по некој саат. Може ма ќе ти се погоди јако и имуно детето, па се од нога да помине, не се знае... Додека си дома пробај малку, па процени си, ете ти најдобро си ја знаеш ситуацијата, а за комбинации ги има многу. А за сериите- цвикни кабелот, проклети да се!!! user posted image
П.С. Мианче, не сум веќе ни во градинка, скокнав пак од рид на брег user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 10:55:33   
Yummy Mammy
Malecka23, citajki te do sega si vikav - majka ko majka, nesvesno preuvelicuva zasto misli deka samo ona znae sto e najdobro za nejzinoto dete. Vo momentot koga ke sfatis deka nikoj ne moze da go gleda tvoeto dete kako sto si go gledas ti, no sekakva pomos e dobredojdena, togas ke gi bide polesno "to let go".
No, posle posledniov post, ako si sigurna deka ne preuvelicuvas, mozebi e dobro da ja isklucite i taa varijanta, i da se fokusirate izmegju: 1. dali da go pratis deteto na 1 god vo gradinka, ili 2. dali da posedis uste nekoe vreme doma za ti da si go cuvas.
Finansii sekogas trebaat, toa e fakt, kolku i da gi imas, pak ke ti falat. No, kako sto ste ziveele do sega, ke preziveete uste nekolku meseci. Sto vredi da prifatis nekakvo si resenie, ako site doma ste nesrekni i nervozni, ete ti go izvorot na trista drugi problemi ponatamu.
No, zapamti: sto i da odlucis, i vaka i taka, ke preziveete, fazi se, decata rastat, se pominuva i se se zaborava. Na deteto dobro ke mu bide i vo gradinka i doma, samo prasanje e kade na majkata dusata ke i bide pomirna.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 11:18:16   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Во тој случај чувај си ја уште година дена со тебе. Или ако најдеш добро платена работа најми си дадилка за неколку саати. Ако не иде, не иде. Можеш и да пробаш додека си дома да ја носиш за адаптација по некој саат. Може ма ќе ти се погоди јако и имуно детето, па се од нога да помине, не се знае... Додека си дома пробај малку, па процени си, ете ти најдобро си ја знаеш ситуацијата, а за комбинации ги има многу. А за сериите- цвикни кабелот, проклети да се!!! user posted image
П.С. Мианче, не сум веќе ни во градинка, скокнав пак од рид на брег user posted image

Јас пак тебе ке те цитирам user posted image
Нај ок совет ти е на неколку саати да ја носиш,ама ти да си дома за да се навикнете ,инаку знај дека болестите се ретко неизбежни такада мисли дека и кога ке оди во градинка ке треба некој да ја чува кога ке се разболува user posted image а речиси секој почеток е таков...
Нај супер совет ти даде Џесика ( како екс учителка ) носи си ја по неколку саати - без спиење на пример,биди си дома и навикнете се,па после барај работа ... Ти посакувам се најдобро .А за свеки твоја - немам коментар !!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 11:32:36   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

epa koga veke sme na taa tema ke kazam nesto sto nikoj ne go znae osven jas i mm.
Dali bi ostavile dete da bide cuvano od licnost koja so svoi oci ste ja videle kako zamavnuva (za da udri)na 6mesecno bebe so zborovite:prestani ma od tebe ne mozam serijata da ja dogledam!!I ti vo toj moment vleguvas i vikas i za vlakno go spasuvas deteto da ne bide udreno??i na prasanje sto e ova da dobies odgovor:ic ne sedi mirna ne mozam nisto da napravam od nejze!!!
da potenciram deteto voopsto ne mie nemirno no e krajno temperamentno ni 5sec ne sedi celo vreme e vo dvizenje i sekako bara vnimanie no sepak znae samo da se zaigra.
ova go vidovme so svoi oci i jas i mm.I zatoa Gospozata ne moze da ja cuva.
Znam deka ima zdravstveni problemi poseriozni znaci znae pred se na svoite sinovi da napravi glupost a kamoli na nekoj drug zatoa u nikoj slucaj nemam doverba


Malecka23 сосема те разбирам. Кога немаш доверба нема шанси да го оставиш детето на чување. И јас сум во истата ситуација. Имам свекрва дона која има здравствени (психички или не знам веќе какви проблеми) и не е во состојба да чува дете. Таа едно време сде нудеше ама јас не се сложив. Мене ми е страв 10 минути да и го оставам а не цел ден. Јас го носев кај мајка ми до 22 месеци и после го запишавме во градинка. Сега имаме 2,5 години и за среќа некако добро поминавме. Само неколку пати настина и тоа.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 11:36:25   
mommy_angels RR
болестите се сигурно нешто што нема да го избегне твоето дете ,така да подготви се.Моето оди од 1 април и еве двапати беше болна до сега user posted image Пукнав ама морам.Бабите ни се далеку и веќе е невозможно да ја чуваат,постојано проблеми по дома оти нели постојано имаш гост user posted image и едноставно повеќе не бива.Мака мачиме со овој период на адаптација ама мора да го издржиме.Е сега ти си знаеш твоја финансиска ситуација и затоа само ти можеш да одлучиш.Еве ќе ти дадам слика зошто јас морам да работам
1.Под кирија сме
2.Почнавме куќа
3.имаме 2 кредити и три кредитни картички за да успееме во тоа
и сето тоа сами од нашите две плати без ничија финансиска помош.Ете затоа јас морам на работа и ќерка ми во градинка.Мачно и за неа и за нас ама друго решение нема

< Поракaта ја уредил mommy_angels -- 21.5.2013 11:37:19 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 12:03:09   
Malecka23
thx zenski na site.Vecer so mm imame konferencija na koja ke odlucime sto ke pravime.Mi se sviga idejata na Џесика da ja nosam po malku a da bidam doma.Da ubavo kaza nekoj pogore sekogas falat pari ne sme do tolku da morame dobrodojdeni se za normalen zivot a vaka ke treba da se stisneme.Ama prvo nesto sto mi paga na pametot e dzabe mie se parite ako zdravjeto na M ne e dobro i imam nervozi koj kako ja cuval pa mpametot mesto na rabota doma.Kese potrudam da najdam nesto na net pa od doma da rab pa ke vidime.
Ama za konecniot dogovor vecer ke ve izvestamuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 12:17:56   
Natuska85
Малечка еве ќе ти кажам и мое искуство. Малиот го пратив во градинка на неполна годинка,тргнав на работа и мораше да оди со оглед да немам тука кој да ми го чува. Од почеток го носевме, по саат па два,па до пред спиење и почна да останува и до 5 со оглед да и двајцата сме на работа до 5. Но свативме дека од 8.30 до 5 е превише време за во градинка па најдов жена која го зима во 3 и седи со него до 5.30. Првите 3 месеци се разболуваше често,2 недели дома 2 во градинака.Кога се вративме од одмор во јуни детето се ујача и еве го веќе година и нешто си оди во градинка без проблем.Последно има пиено антибиотик во октомври месец, ќе подзакашла ќе прснеме прополис, ќе протече носе ќе прснеме аква марис user posted image и поминува за среќа. Така да нема правило се зависи од детето.

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 21.5.2013 12:22:09 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 12:19:00   
dostickage
Malecka stom imas situacija kade starata zamavnuva po dete togas e sosem drugo i razbirlivi se tvoite stravovi.
Samo imaj vo predvid i po eden cas da ja nosis vo gradinka isto kje se razboluva pa kade i da se vrabotis kje si sedis povekje doma zasto ocigledno nema da moze sveki da ti ja cuva dodeka e bolnicka.
Annet mislam deka najodgovorno kje ti go potvrdi toa, taa najsvezo otpisa dete od gradinka za 5-6 dena.
Ama pak kje recam sekoj so svoja srekja user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 12:27:13   
miana
Malecka23,vo koja gradinka imas namera da go zapises deteto?
Kaj nas nema za tolku mali deca,nema jasli -neznam dali znaese za ova..Nad 2 godini i toa da ne mocka vo peleni.
Inaku mislevme da sedis doma a da ja nosis po malku za koga ke se razboluva deteto ( nedaj boze ) da si bideс doma a deteto sepak da ja pomine taa neizbezna faza...Tи si go znaes deteto najdobro..Moeno dete pred da pojde vo gradinka mnogu retko se razboluvase i jas mislev deka imam "jako " dete..Pojdvme vo spetemvri,odese skoro cel mesec bez razboluvanje,i poleka kako zaladuvase taka se razboluvase...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 15:10:06   
Malecka23
znam deka nema kaj nas za malija zapisavme vo chento vo sonce. ne znam sto ke bide ke vidime vecer so mm mora da se dog za da znam.Ko nekoj marfi pred malku mi se javija za rab za od septemvri vo edno sredno skolo i cela sum souser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 15:21:32   
sandriana RR
Ајде Малечка, ако може летово дур си дома и има помалку деца по градинките, обидете се за по некој саат, како што те советуваа, па ако бива -бива, ако не ќе се снаоѓате. Башка, професорска работа е во смени, и не се 8-9 саати на работа, па веројатно ќе има можност за жонглирање со време. Пак ќе речам, пробајте уште од сега, ако дозволуваат во градинка.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 15:22:49   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

znam deka nema kaj nas za malija zapisavme vo chento vo sonce. ne znam sto ke bide ke vidime vecer so mm mora da se dog za da znam.Ko nekoj marfi pred malku mi se javija za rab za od septemvri vo edno sredno skolo i cela sum souser posted image user posted image user posted image user posted image


Uf bogami za takva prilika , ne se propusta. Zamolete ja svekrvica ...
Moite se katastrofa, ti vikam se napravivme da im olesnime, im go nosevme so se hrana so se obleka ,sve. Na nea da e samo da go nahrani i presoblece. I tuka pravese ekscesi i stariot pusese ama se macevme i resavavme poleka. Gledajte trezno razmislete , sepak vo skolo realno i ne si po osum casa pa i tuka si vo prednost sto ne se vrakjas od rabota vo 17.
So srekja sto i da resite, samo bez nervozauser posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 15:29:37   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

znam deka nema kaj nas za malija zapisavme vo chento vo sonce. ne znam sto ke bide ke vidime vecer so mm mora da se dog za da znam.Ko nekoj marfi pred malku mi se javija za rab za od septemvri vo edno sredno skolo i cela sum souser posted image user posted image user posted image user posted image

Malecka23, nemoj da si propustas sansi za vrabotuvanje, decata rastat i ke i bide dobro , ke se snajdete nekako za cuvanje vaka ili taka, ke ispadne dobro veruvaj.
Ti posakuvam sreka kako i da odlucis! user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
21.5.2013 22:45:09   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

znam deka nema kaj nas za malija zapisavme vo chento vo sonce. ne znam sto ke bide ke vidime vecer so mm mora da se dog za da znam.Ko nekoj marfi pred malku mi se javija za rab za od septemvri vo edno sredno skolo i cela sum souser posted image user posted image user posted image user posted image

Ako se raboti za seriozna ponuda ( trajna a ne privremena,za zamena ) togas ne se otkazuvaj,grebi,klocaj ,snaogaj se- vo prasanje e resavanje na edno dobro zivotno prasanje...Ti posakuvam sreka

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 8:33:22   
Malecka23
Ете судот вчера заседаваше и се донесе одлукаuser posted image
Ќе ја прифатам работата што ми ја понудија а за М ќе барам жена.Иако 70% од платата ќе ми оди за да ја платам жената ама барем да го фатам местото па се надеваме на подобри времиња али ме теши дека сепак во државно ќе влезам па нема да се раб сабота недела празници тоа ми е плус иако платата и не е баш некоја голема ама како за прва е ок.
Инче вчера бевме на педијатар и баш ја прашував мислење дали да ја пратам М во градинка и ми вика:Во никој случај толку кревко дете ти да го праќаш во градинка никако до 3год да не оди во градинка да си се ујача колку толку па после.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 8:34:31   
Malecka23
user posted image user posted image user posted image user posted image до сите за советите

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 8:36:44   
dostickage
Malecka, odlicno ste napravile.
Neka vi e so srekja i rabotata i se drugo.
Srekja vo celoto sto kej rabotis vo uiliste pa nema da zaglavuvas do besvest i brzo kje ti pominuva vremeto na rabota.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
22.5.2013 8:37:28   
dostickage
Aj trk u barot sea da castis za nivata rabota user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

dali vi ses viga imeto vangel
tananada (15%)

ne (40%)

nikako (20%)

mnogu e staro (17%)

pa zosto da ne (8%)


Број на сите гласови: 109

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!