|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
12.10.2012 11:37:37   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Ete i nie...taman super se naviknavme vo gradinka,pa pocna da si jade i da si spie,zavcera vecerta mi povrati,a tolku ebse vesela i raspolozena...ajde vikam se prejala od nesto,stvarno denta izmesa sve i svasta,posle 2 saata spiese i pak povrati,i uste ednas po pola cas...se izvadiv od pamet,nokjta kaci i T,ama ne visoka okolu 37.5,a vcera do 38.5 stignavme...neznam valjda e nekoj stomacen virus,denes e super,a i nokeska ama si ostana doma,da se dolecime,pa od ponedelnik pak u gradinka....


I moevo si bese dobro vo gradinka, vikaa deka si jade, pocna da si spie, si sedese do kaj 14:30-15h, ama cel mesec ne se odzatna, de mrsuli, de slaem, de temperaturi, 1 nedela cela nema isterano vo gradinka otkako sme pocnale, 2 dena ide, tri dena doma...i zelezoto ni oslabe, i imunitet ni padna, namesto da mu se jaca user posted image . i ne e samo moevo, mnogu decinja i postari gleam nemozat da se opraatuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
12.10.2012 12:01:08   
sandriana RR
Е па драги мои-нека поминува само со полесно, друго не сум паметна што да кажам. Само што ги зедов резултатите од микро-и излезе тоа што се сомневав- пак сме закачиле стрептокока у нос. А матичнава немаше да ми даде упат ако сама не барав-башка што дојдовме до почетен бронхит, па сме на Аугментин и Проспан. Попладне пак на контрола....па ќе видиме. Како и да е, уште некој ден ќе си седиме дома...

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 11:29:22   
Mihaela 2010
Eve i nie posle dve nedeli doma trgnavme vo gradinka...ovoj pat pominavme vo po blaga forma,zatnato nose,tecenje na nose,nasiot ni doktor ni rece naj ubavo da si kupime inhalator,pa taka 7 dena si inhaliravme pa sega sme dobri,e vidime kako ke bide ponataka so ogled na toa sto sega e vo gradinka...ne fati laringitot ama srekja za eden den pusti,se isplasiv pak da ne i spusti na ko lani,od toa kozleto imam uplav...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 11:34:54   
@Mila@
I nie denes posle pauza od 1,5 nedela pocnavme vo gradinka se nadevam deka podolgo ke odime ovoj pat, kacuva temperatura nosot mu tece i kashla i dijagnoza viroza so fizioloshki rastvor se lecevme.mamicki kazete mi do koga ke trae ova razboli se lecis se faza po edna nedela ???? 

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 14:55:52   
sandriana RR
Е и јас се прашувам истото....user posted image Две недели се лечевме од бактерија, таман се оправивме, понеделникот ја пуштив во градинка, вчера беше ок низ дома, и денес сабајле пред градинка имаше проливче, за у градинка да се утепа од повраќање на се што каснала...Има ли некој стомачен вирус, или е од храна? Кој ќе се влечка пак по лекари...user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 15:03:13   
Mihaela 2010
Ima stomacen virus,nie proslata nedela povrakjavme....denes na mm mu pobarale potvrda od pedijatar deka e zdrava,moralo da se dostavi??kaj vas baraat koga gi nosite posle bolest??

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 15:06:06   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Е и јас се прашувам истото....user posted image Две недели се лечевме од бактерија, таман се оправивме, понеделникот ја пуштив во градинка, вчера беше ок низ дома, и денес сабајле пред градинка имаше проливче, за у градинка да се утепа од повраќање на се што каснала...Има ли некој стомачен вирус, или е од храна? Кој ќе се влечка пак по лекари...user posted image


Ima virus stomacen.Dajte Prolife,Elektroliti,ORS na HIPP i kje bide super. Lesna dieta i se kje bide dobro.Ne gledam zasto po lekari

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 15:06:15   
sandriana RR
Бараат - и тоа чини 300 денари oд кај матичниот педијатар. Инаку не примаат во градинка.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 15:11:53   
@Mila@
Kaj nas baraat potvrda vo gradinka ,no ne ni ja naplakjaat ushte toa da go plakjame kako sto se razboluva preku edna nedela.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 15:16:34   
Mihaela 2010
ne me ni cudi da mi naplatat,koga za potvrdata koi vakcini gi ima primeno mi zemaa 500 den...pa i za ova sigurno ke baraat..

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 15:17:44   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Е и јас се прашувам истото....user posted image Две недели се лечевме од бактерија, таман се оправивме, понеделникот ја пуштив во градинка, вчера беше ок низ дома, и денес сабајле пред градинка имаше проливче, за у градинка да се утепа од повраќање на се што каснала...Има ли некој стомачен вирус, или е од храна? Кој ќе се влечка пак по лекари...user posted image


Ima virus stomacen.Dajte Prolife,Elektroliti,ORS na HIPP i kje bide super. Lesna dieta i se kje bide dobro.Ne gledam zasto po lekari

Лекар- за да не мрчат у градинка...како што пиша и Михаела, преглед, контрола и потврда..Протоколи...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 15:19:32   
dostickage
Of lele. A za tie so idat mrsulavi non stop ne im baraat potvrdi , se naviknale na niv.
Sin mi sega ne ide ama idese eden kratok period u gradinka , katastrofa ziva bese.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 15:33:06   
sandriana RR
Тоа е- колку е добра градинката, толку ги има овие недостатоци со болести и намален имунитет - ама мора да се избориме user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 16:33:12   
rina13
nie bevme 9 dena I se otkazavme,detevo sto prethodno se nemase razboleno ni ednas glava ne krena od temperature I bakterii I vospalenia I puknati tapancinja,gnoevi posle site traumi I golgota nevidena da se izlecime, a I po konsultacija so doktori za nas gradinka vekje ne postoi.Pa kolku I da ima pozitivni raboti ako mu go unistuvam zdravjeto na deteto se pagja vo voda.nekoi ke recat pa so tek na vreme ke stekne imunitet,jas neznam kako se steknuva imunitet od opasni bakterii koi vozrasen ke pokosat a ne dete????Kolku I vospitackite da se grizat za decata sepak toa e duvlo na virusi I bakterii,se treba da se dezinficira iskreci,staro da se isfrli,ama za zal vo nasava drzava podobro nemozes da najdes.
Od druga strana ima nekoi roditeli tolku neseovesni I gi prakjaat decata I bolni I so temperatura pa sto bide neka bide.Dodeka lezevme pred nekoj den na klinika mi doagja edna sestra I mi vika toa ti e gradinka,eve I jas moeto so temperatura I nasabajle turi cepce daj sirupce I pravec vo gradinka,luge ostanav so otvorena usta neznaev sto da I recam.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 17:56:25   
Sandric
Maticen lekar ne smee da ja naplaka potvrdata za zdravo dete, mozes slobodno da go prijavis ako go pravi toa

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 21:59:37   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Е и јас се прашувам истото....user posted image Две недели се лечевме од бактерија, таман се оправивме, понеделникот ја пуштив во градинка, вчера беше ок низ дома, и денес сабајле пред градинка имаше проливче, за у градинка да се утепа од повраќање на се што каснала...Има ли некој стомачен вирус, или е од храна? Кој ќе се влечка пак по лекари...user posted image

Ние сите дома го поминавме вирусот. Не е страшно, лесна храна, чај без шеќер, супа, електорлити (ако многу повраќа), линекс или пролајф. За 2-3 дека ќе бидете како нови.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 22:03:40   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Бараат - и тоа чини 300 денари oд кај матичниот педијатар. Инаку не примаат во градинка.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

ne me ni cudi da mi naplatat,koga za potvrdata koi vakcini gi ima primeno mi zemaa 500 den...pa i za ova sigurno ke baraat..



Кои ви се овие цени? Првиот пат кога вадев потврда за здраво дете за запишување во градинка, потврдата ми ја наплатија 250 денари.
Од тогаш па наваму само по 50 денари плаќам за секоја потврда за во градинка.

А 500 денари за картонче за вакцини??!?!?! Мене ми го дадоа само да го ископирам, ништо друго. Ни 500 ден. ни ништо.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 22:07:08   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

nie bevme 9 dena I se otkazavme,detevo sto prethodno se nemase razboleno ni ednas glava ne krena od temperature I bakterii I vospalenia I puknati tapancinja,gnoevi posle site traumi I golgota nevidena da se izlecime, a I po konsultacija so doktori za nas gradinka vekje ne postoi.Pa kolku I da ima pozitivni raboti ako mu go unistuvam zdravjeto na deteto se pagja vo voda.nekoi ke recat pa so tek na vreme ke stekne imunitet,jas neznam kako se steknuva imunitet od opasni bakterii koi vozrasen ke pokosat a ne dete????Kolku I vospitackite da se grizat za decata sepak toa e duvlo na virusi I bakterii,se treba da se dezinficira iskreci,staro da se isfrli,ama za zal vo nasava drzava podobro nemozes da najdes.
Od druga strana ima nekoi roditeli tolku neseovesni I gi prakjaat decata I bolni I so temperatura pa sto bide neka bide.Dodeka lezevme pred nekoj den na klinika mi doagja edna sestra I mi vika toa ti e gradinka,eve I jas moeto so temperatura I nasabajle turi cepce daj sirupce I pravec vo gradinka,luge ostanav so otvorena usta neznaev sto da I recam.

Ова со пукнативе тапанчиња денес по втор пат го слушам. На другар на брат ми малата, на неа и пукнало едното ушно тапанче деновиве, па сега била подобра.
Ме интересираше, пукнато ушно тапанче - заздравува?
Се надевам дека се е ок со вас!!! user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
24.10.2012 22:47:33   
*Elena*
I nie od tie nastinki imavme infekcija na usinjata i na ednoto imavme perforacija, mu istece gnojce. Sega ni zazdravi i dvete mu se dobri, inaku da, puknato usno tapance zazdravuva za najmnogu 14 dena kaj deca, ako se leci soodvetno. I uste smrcka so nosot, a od ponedelnik treba vo gradinka da prodolzi user posted image
Za potvrdite od maticen i nas samo prviot pat ni naplatija 250 den, posle toa ne ni naplakaa nisto.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.11.2012 15:38:05   
*Bucka*
Син ми има 22 месеци и оди во градинка. Лежевме во Козле заради ларингитис пред две недели. Сега има стрептокока пнеумониае во нос. Синоќа пак почна да кашла како тогаш, не фати паника со мм, и одма сабајлево на лекар. Ни рече докторката дома да се инхалираме, плус ни даде хлорамфеникол, синомарин, спреј од оригано, сирупи Аугментин и Бронхивит. Инхалациите со физиолошки раствор и дексаметазон.
Не ме плаши толку ларингитисот, ќе се среди со сирупите веројатно, колку што ме плаши бактеријата. Некои ми велат дека таа бактерија не се отстранува така лесно... лекот бил само летоска минимум 15 дена во Улцињ.
Совет??

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.11.2012 22:09:27   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Бараат - и тоа чини 300 денари oд кај матичниот педијатар. Инаку не примаат во градинка.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

ne me ni cudi da mi naplatat,koga za potvrdata koi vakcini gi ima primeno mi zemaa 500 den...pa i za ova sigurno ke baraat..



Кои ви се овие цени? Првиот пат кога вадев потврда за здраво дете за запишување во градинка, потврдата ми ја наплатија 250 денари.
Од тогаш па наваму само по 50 денари плаќам за секоја потврда за во градинка.

А 500 денари за картонче за вакцини??!?!?! Мене ми го дадоа само да го ископирам, ништо друго. Ни 500 ден. ни ништо.


ova prvpat slusam..nie sme kaj Davceva,ne sme platile nitu denar a 2 pati vadev potvrda i kartonce kopirav ama od kniska....user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
6.11.2012 14:06:44   
Sandric
So streptokoka ne treba igranje, ke si piete terapija antibiotoik dodeka ne dobiete negativen bris

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
6.11.2012 14:12:18   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Бараат - и тоа чини 300 денари oд кај матичниот педијатар. Инаку не примаат во градинка.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

ne me ni cudi da mi naplatat,koga za potvrdata koi vakcini gi ima primeno mi zemaa 500 den...pa i za ova sigurno ke baraat..



Кои ви се овие цени? Првиот пат кога вадев потврда за здраво дете за запишување во градинка, потврдата ми ја наплатија 250 денари.
Од тогаш па наваму само по 50 денари плаќам за секоја потврда за во градинка.

А 500 денари за картонче за вакцини??!?!?! Мене ми го дадоа само да го ископирам, ништо друго. Ни 500 ден. ни ништо.


ova prvpat slusam..nie sme kaj Davceva,ne sme platile nitu denar a 2 pati vadev potvrda i kartonce kopirav ama od kniska....user posted image




Da da,nie kaj sto se lecime tolku ni pobaraa...koga zastanav da mi naplatat damla me akna...ama toa si e

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 6.11.2012 14:17:00 >

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
6.11.2012 14:18:40   
Sandric
Bas me interesira kade se lekuvata
Jas iskreno bi gi prijavila vo fond, pa za edna potvrda 500 den beuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
10.11.2012 8:44:56   
Maca25
Фискална ви даваат? Ако не, јас одма би ги пријавила и во мин. за здравство што ви наплаќаат 500 ден. и во ујп!!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?