|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
13.9.2012 3:39:27   
crvce
Sakam da napravam GENETSKI ISPITUVANJA za mene i soprugot zatoa sto se porodiv so dete koe imase svrodena srceva mana(sega veke operisano i se e normalno)bremenost koja bese sledena premnoguu ,so skrininzi,pregled na d dimeri no nikoj ne otkri,i dali znaete kade i sto treba da ispitame so soprugot da videme dali taa mana e nasledna od nekoj gen nas ili e steknata vo tekot na bremenosta,Vi blagodaram

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: генетско испитување
3.10.2012 20:23:48   
Melanija RR
Мојот извештај од резултатите од антиспермални антитетла направени на Имунологија пред 2 недели е следниот user posted image
Од лошо полошо ,а во превод нможам природно да забременам.Од кога е така кој да знае

Против телата од ИгГ кај мене се за 2 пати зголемени,а кај сопругот благо зголемени.
Постои за ова терапија од 3 месеци но кој знае.
Можно забременување е преку инсеминација и ИФВ бидејќи се избегнуват антителата.
Бидејќи секако имам 3 инсеминација продолжувам понатаму и тоа е тоа.

И ова преку ноќ го преживеавме user posted image абе преку се преминавме и уште лоши вести абе за инат еден ден има се да биде ок и ќе се радуваме на user posted image

СОВЕТ:Задолжително направете го ова испитување.Кај многу парови ова го испитуваат после години неуспех. ,,Среќа,, наша кај нас после 2 години.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот crvce)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: генетско испитување
4.10.2012 15:26:09   
Дечка
Melanija, kolku vreme cekase za rezultati na Imunologija. Jas i mm cekame od februari i uste ne ni e pregledana krvta. ustvari imunoloski gi dobivme rezultatite, a za genetika samo ni vikaat nema reagensi. Valjda za istiot institut stanuva zbor - na klinika kaj mikrobiologija na prizemje desno.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: генетско испитување
4.10.2012 16:00:59   
Melanija RR
Да за таму но ние испитавме само антитела и за 1 недела ги имавме резултатите,За други генетски бидејки овие немаат реагенси не губи време оди во ману и побрзо било и поефтино

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: генетско испитување
31.10.2012 10:45:46   
Дечка
Ringerajki, denes so soprugot bevme vo MANU za genetski ispituvanja.
Treba da znaete e deka tamu veke ne zemaat krv. Sekoj mora sam da si ja donese. Toa e nov pravilnik od pred 2 nedeli.
Nie neznaevme i bevme tamu. Ni dadoa epruveti i otidovme kaj ginikologot da ni zemat krv.
Inace za dvajcata uput zemavme od kaj maticniot ginikolog

Vo MANU mi dadoa epruveti so lilavo kapace i so nekoj reagens vnatre - sitni kapki se poznavaa po stakloto t.e. plastikata. Predpostavuvam deka moze i vo obicna epruveta zosto neli nemoze sekoj da odi da zema epruvata pa na lekar pa pak pa da se vrakja. Ama prasajte si pred da odite. Imase luge i od drugi gradovi i na niv im baraa da si donesat krv.

Se ispituva nekoj genetski faktor. Koga gi zemav epruvetite mi kazaa 15. Koga gi nosev mi kazaa 5. Taka da i jas neznam koj e tocno, ama najvazno toj sto ke pregleduva da znae.user posted image

Mi rekoa da se javam sledniot petok.
Cenata e 300 den od covek.
Pocnuvaat so rabota od 8 casot.
Dijagnozata vo uputot mi bese dve neuspesni bremenosti.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: генетско испитување
2.11.2012 16:13:06   
Elena27
Po napravenite ispituvanja na Dimerite , mi izlegoa mnogu visoki - nad 1800 duri i so terapija so aspirin. Sega dok. mi rece da pravime ispituvanja na genetski mutacii potocno FVL,FLL,MTHFR, PAI-1. Kolku vreme cekavte za ovie vo MANU i dali imaat reagensi za site?
Inaku na privatno se pravat vo Hemolab no isto se skapi kako i site drugi ispituvanja , genetski a rezultatite se dobivaat mnogu brzo.
I uste nesto sakam da prasam od ringerajkive- na pocetokot procitav deka aspirin ne odelo vo kombinacija so Eutirox. Znaete nesto za ova zatoa sto eve vece 2-3 meseci pijam i aspirin i eutirox.?pozz..

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: генетско испитување
3.11.2012 13:44:59   
Melanija RR
Ако имаш кажано дека пиеш и Еуторакс а ти рекле и аспирин е ок,ако не си кажала треба да си прашаш за сигурно иако веќе 2 месеци пиеш сепак прашај

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Elena27)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: генетско испитување
6.11.2012 13:12:57   
Elena27
Да, информиран е докторот. Еутирокс пијам веќе 5 години, а аспирин 3 месеци. Каде да прочитам за комбинацијата на еутирокс со аспирин за да му предочам на докторот. Можеби тоа е причината што димерите не се намалуваат? Мора сами понекпгаш да си го бараме одговорот на некои прашања, за жал.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: генетско испитување
9.11.2012 9:49:22   
malena1
Дали некој може да ми каже дали за генетските испитувања, за трансфузиологија и имунологија има врска дали имаш менструација кога ти земаат крв или треба да се прават неколку дена откога ќе ти заврши и слично или нема врска??? Дали треба да бидам гладна и жедна? И како оди тоа првин таму се консултираш со доктор па тој ќе ми допише што треба да се испита на никаквиот упат од мојот матичен гиниколог или ?????

(Одговор на членот Elena27)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: генетско испитување
9.11.2012 22:47:42   
Melanija RR
Малена за се ова најпрво разговарај со твојот матичен гинеколог и со негов упат ќе пише што се треба и каде да испиташ.Ако не сум грешка веројатно за сите тие испитувања не е важно ниту циклус,ниту глад,ниту вода...Со среќа

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот malena1)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: генетско испитување
16.11.2012 9:16:00   
Дечка
Vo MANU mi najdoa mutacija na faktor V (Leiden). da ne ima nekoj iskustvo so toa? Znam samo deka ima vrsaka so zgrutcuvanjeto na krvta - imam pogolem rizik za zgrutcuvanje sto moze da smeta vo bremenosta. Ako znete i dobar transfuzolog?

< Поракaта ја уредил Дечка -- 16.11.2012 9:17:59 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: генетско испитување
19.11.2012 19:33:37   
Мецана
Дали може во МАНУ да се разговара со некој генетичар, после испитувањата има ли консултации со стручно лице? Има ли некој од вас вакво искуство?

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: генетско испитување
22.11.2012 16:54:57   
Дечка
Јас зборував со Проф. д-р Дијана Плашевска Каранфилска.
Супер е, многу спремна за темата и сака да помогне. Мене ми објасни околу мојата мутација, Leiden фактор 5, дека не е опасна, односно дека има искуство со жени кои никогаш не им направила проблем. Зошто кај некои прави, а кај некои не прави проблем сеуште не е до крај познато. научно се претпоставува дека прави проблеми во комбинација со други нешта. Сепак ми рече дека треба и со трансфузиолог да се посоветувам.

Сега собирам препораки за трансфузиолози.



(Одговор на членот Мецана)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: генетско испитување
22.11.2012 17:52:56   
Мецана
Дечка, како се стигнува до докторката, се закажува ли, треба ли упат и сл.?

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: генетско испитување
23.11.2012 12:04:34   
Дечка
Јас се јавив, прашав кој може да ми го објасни резулатот. Ми ја кажаа оваа докторка, прашав дали може да дојдам и така отидов. Без упут, само со резултатот од МАНУ. Кога се јавив таа не беше таму иначе може и по телефон да се чуеш со неа. Додека бев таму и се јавуваа по телефон и приметив дека детално им објаснуваше.

(Одговор на членот Мецана)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: генетско испитување
23.11.2012 20:54:44   
Мецана
Многу ти благодарам Дечка, обавезно ќе исконтактирам со докторката.

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: генетско испитување
24.11.2012 7:59:04   
Дечка
Mecana, ako stanuva zbor za istiot faktor ili za nekoj od drugite koi predstavuvaat rizik za tromboza togas konsultiraj se i so transfuziolog - samo strajkot da zavrsi.

Edna ringerajka mi pisa p.p. bas za rizicite sto gi nosi ovoj faktor i deka treba i ginikologot da znae da gi vodi ovie nesta. Taka da jas mojot ke go prasam obavezno.

(Одговор на членот Мецана)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: генетско испитување
25.11.2012 15:38:45   
Мецана
Дечка, овој фактор кај мене е добар, но некои други параметри не се добри. Инаку, јас имам правено некои генетски анализи на имунологија во клиника а сега сакам да проверам што се испитува во МАНУ дали истите или нешто различно. Но прво пожелно е да се консултирам со генетичар, бидејќи не сите гинеколози се упатени во оваа проблематика.

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: генетско испитување
4.12.2012 15:55:20   
skopjance
Zdravo
Deneska bevme na konsultacii i mnogu sum zadovolna od razgovorot so d-rot , ne prati na transfziologija kaj D-R Koco Dimitrovski na ispituvnje.
Sega me interesira dali nekoj pravel ispituvanje za:
-komplet imunoloski ispituvanja,
-zaedno so hemostaza dimeri AFA, HLA tipizacija
-i nekoi ostanati neohodni ispituvanja
Razbrav deka za nekoi od ovie ispituvanja nemale reagensi,a za nekoi se cekalo dolgo duri so meseci a isto taka mozelo da se ispitaat i vo MANU samo ne znam dali nekoi od ovie moze tamu za pobrzo. Petanovski mi rece d-rot rabotel i privatno vo Hemo lab tamu mozele da se ispitaat site ama se znae deka tamu e izgor.
Ako nekoj znae ili gi pravel ovie ispituvanja i neka kaze svoi iskustvo.

(Одговор на членот Мецана)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: генетско испитување
4.12.2012 17:17:45   
Bogdancanka
ние ги правевме тие испитувања во државна тогаш им фалеше само тест за ХЛА типизација,е сега колку чекавме не ме фајкај за збор можеби три недели...

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: генетско испитување
4.12.2012 20:29:50   
Мецана
Скопјенче, еве го моето искуство. На трансфузиологија правевме испитување на хемостаза д-димери,АФА и ХЛА фенотип, на гинекологија во клиника- цитогенетска лабораторија го правевме кариотипот, на Имунологија (белата зграда спроти завод за здравствена заштита) мутации и генски полиморфизми, автопротивтела и таму повторно ХЛА типизациа (само подетална).
Инаку цитогенетска лабораторија имаш и во МАНУ. Затоа немаш потреба да одиш на приватно за оваа работа.Најдобро косултирај се со гинекологот каде да одиш дали на клиника или во МАНУ.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: генетско испитување
4.12.2012 22:04:59   
Melanija RR
Една информација
Имунологија е префлена (незнам само дали привремено или трајно) во мало баракиче со бордо ѕид пред Инфективно ,и телефоните мислам дека се исти.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Мецана)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: генетско испитување
5.12.2012 1:35:31   
Дечка
Skopjance, na imunologija i humana genetika na klinika najdobro e da gi napravis samo imunoloskite ispituvanja. Za genetski nemaat reagensi skoro godina dena. Ama na imunologija ili ginikologot neka ti kazat koi genetski gi pravat zosto na priemno vo MANU mnogu se zbuneti. Plus nekoja ringerajka pogore gi ima napisano.Ustvari treba da ti napravat komplaet genetski ispituvanja za faktori za tromboza a takvi problemi resavaat na transfuziologija. Koga ke odis tamu tamu prasaj koi se faktori da ti gi ispitaat vo MANU.
I za vo MANU nosi si samata krv vo epruveta. Tamu veke ne zemaat.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: генетско испитување
5.12.2012 15:35:46   
skopjance
Melanija RR dali gi imas telefonite na Imunologija zatoa sto nikogas ne sum bila i sakam da gi prasam pred da odam


(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: генетско испитување
21.12.2012 15:13:38   
Дечка
Gina, pri poveke neuspesni zabremenuvanja ili nemoznost da se zabremeni se pravat imunoloski, transfuzioloski, genetski ispituvanja i kariotip.

Imunoloski - na Klinika na institut za humana genetika i imunologija, gi pravite ti i tvojot soprug so uput od maticen ginekolog. Odis so uput so dijagnozata i tie ti pravat se sto treba. javi se prethodno i prasaj vo koja zgrada im e novata lokacija i kako treba da se podgotvite za ispituvanjeto. mene mi rekoa da ne pieme folna kiselina nitu asppirin, heparin, kleksan nekoe vreme, ama jas nemav pieno nisto toj mesec pa zatoa ne prasav kolku vreme ne se pie. Tamu pravat i genetski ispituvanja ama neznam zosto nemaat reagensi pa jas cekav 7 meseci i na kraj otidov vo MANU.
Vo rezultatite imav dolg spisok so 21 ispituvanje, a mazot mi samo 1 - SA t.e. Spermalnio avtoprotivtela ili nesto taka.

Genetski - vo MANU - pak so uput za dvajvcata od maticniot ginikolog odite i spored diagnozata ke ti napravat se sto treba. e sega mene mi gi napravija osnovnite ispituvanja a potoa doznav deka imalo uste. Na ovoj forum nekoj gi ima napisano. Megutoa na sovetuvanje vo MANU mi kazaa deka ovaie se najvazni, a za drugite ne e dokazano. Nas ni napravija protrombin i faktor V leiden. Ako sakas da napravis uste genetski ispituvanja posovetuvaj se vo institut za humana genetika i imunologija. Tie kazuvaa deka nemaat reagensi, ama barem da ti kazat sto da pravis vo MANU.

Transfuzioloski - na Klinika na institut za transfuziologija. tuka samo jas pravev so uput od maticen ginekolog. Tuka mi napravija 2 spisoci na ispituvanja isto spored dijagnoza megu koi imase lupus antikoagulant, d-dimeri, antifosfolipidni antitela, hemostaza i uste nekoi drugi. Inace tamu pravat i Protein S i Protein C i antithrombin III - da ne ti kazat da gi pravis privatno. Denes proveriv ima reagensi.

Kariotip - ne sum pravela i se mislam dali da odam. Se pravi na klinika za ginekologija i go pravat dvajcata.

Inace onie rezultati sto gi dobiv iskocija za max 10 dena.

Neka kazaat drugite ringerajki ako treba uste nesto da se dopolni.

< Поракaта ја уредил Дечка -- 21.12.2012 15:16:37 >

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?