|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.10.2011 15:18:59   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

user posted image за Марио, со среќа нека ви е тргнувањето во градинка, и се надевам за брзо ќе се наивкне, да немате проблеми.



Luci,so sreka neka vi e trgnuvanjeto vo gradinka ,sto polesno da se priviknete tamuuser posted image



riba79, фала многу, да ти се врати за Филип кога ќе треба да одиuser posted image


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
13.3.2012 15:03:13   
Elce
Денес ни беше првиот ден во градинка,ја однесовме кај 08:30 си ја зедовме кај 09:30,воспитачката одма ми ја зеде од раце брзо дури не се ни свестивме ни јас ни керка ми што направи.Ми кажаа дека плачела,се смирувала 5 минути и после пак плачела,црвени и беа очињата.Влегов само да ја видам просторијата,и искрено не ме бендиса баш,многу темна ми се виде.Кога ја однесовме едно детенце донесоа повраќало шлајм вика мајката исто како што им повракало и во градинка,воспитувачката го примиuser posted image .И во однос на исхраната ние сеуште не пиеме кравјо млеко а во градинка со такво млеко им прават каши ни рекоа да почнеме и тоа со млеко за варење.Има многу работи што нема пробано пр.зелка, грав, риба.Најмалечка е во групата од 12 деца.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
14.3.2012 9:03:49   
Felly RR
Елче, првите денови се секогаш најтешки, ама ако е само Сара ново детенце во групата, разговарај со воспитачките да и обрнат повеќе внимание. А ти се јавија за да си ја земиш, или ти не сакаше да ја оставаш подолго?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
14.3.2012 9:43:37   
Elce
Воспитувачките мислам дека се ок дека цело време ја држеа во раце вчера,кога отидов да си ја земам,едни родители ѕвонеа,воспитувачката заедно со се Сара дојде да им отвори.Инаку тие ми кажуваат кога да отидам и да ја земам,ако случајно има нешто ке ми ѕвонат,ај јас отидов да си ја земам денес до 10:00 ми рекоа.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
2.4.2012 13:05:31   
Emanuelapp
Ние денеска тргнавме во градинка има 1г и 2м. Кога го однесовме веднаш замина кај воспитувачката ни кажа чао не бакна и толку срце ми се кинеше знам без потреба ама мајка ... Пред 1час си го зедовме и ни го пофалија викаат како овде да е роден срце мамино јадел си играл оф без потреба се грижам...

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
2.4.2012 21:33:27   
Felly RR
Супер сте поминале емануелапп. Така убаво да си поминувате и понатаму. Некои дечиња полесно се привикнуваат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
4.4.2012 10:34:21   
Natuska85
Еве и ние денес прв ден во градинка.Го однесовме кај 9, го зема воспитачката,направи некое фацуле ама тргна со неа.Го зирнав на два пати,еднаш му го местеа цуцето,вториот пат баш тогаш го зимаа во раце.Седеше саат време негде,ама ми кажа воспитачката дека плачелuser posted image . Мислам највеќе дека другите деца плачеа ги слушав и он со нивuser posted image . Се мислам да не беше и гладно пошто баш тој период 9.30 негде појадува,па утре планирам пред да го носам кај 9 ќе му дадам да јаде па ќе одиме.Инаку си стоеше во креветчето и со едно друго детенце до него се чукаа со рачињатаuser posted image .Се надевам брзо ќе се привикне,срцето ми се кине.Насолзени и потечени му беа очињата кога ми го дадоа,а никогаш не му биле такви,не е дете што плачеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
4.4.2012 10:38:21   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Еве и ние денес прв ден во градинка.Го однесовме кај 9, го зема воспитачката,направи некое фацуле ама тргна со неа.Го зирнав на два пати,еднаш му го местеа цуцето,вториот пат баш тогаш го зимаа во раце.Седеше саат време негде,ама ми кажа воспитачката дека плачелuser posted image . Мислам највеќе дека другите деца плачеа ги слушав и он со нивuser posted image . Се мислам да не беше и гладно пошто баш тој период 9.30 негде појадува,па утре планирам пред да го носам кај 9 ќе му дадам да јаде па ќе одиме.Инаку си стоеше во креветчето и со едно друго детенце до него се чукаа со рачињатаuser posted image .Се надевам брзо ќе се привикне,срцето ми се кине.Насолзени и потечени му беа очињата кога ми го дадоа,а никогаш не му биле такви,не е дете што плачеuser posted image user posted image user posted image


Оф леле душиче.И јас само одлагам,а сакам да ја носам.Само што ќе помислам ми се плачи user posted image


(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
4.4.2012 11:00:14   
Luci
Натушка ќе се навикне верувај. Нормално е да плаче, во нова средина е, со сите непознати луѓе околу него. Не му се секирај толку, ќе му биде супер таму, ќе си игра со дечињата, ќе учи нови работиuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
4.4.2012 11:06:41   
AnnaMolly RR
Не се секирај, Натушка, ќе се навикне. Само следниот пат дај му нека јаде или, пак, однеси го во 8:30, тогаш од таму им даваат да јадат. Ќе си создаде навика и ќе му биде дури и интересно.
Ќе видиш дека брзо ќе се навикне, секој ден се повеќе ќе го оставаш и на крај и ќе си спие таму и ќе си јаде...
Тебе сигурно ти е потешко од што му е него.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
10.4.2012 16:07:24   
zapce
Навистина ми се допага оваа мисла
Некој рекол дека најтешкиот дел од улогата на мајка е раѓањето -
"Некој" кој никогаш не го испратил своето дете прв ден во градинка.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
10.4.2012 16:20:07   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: zapce

Навистина ми се допага оваа мисла
Некој рекол дека најтешкиот дел од улогата на мајка е раѓањето -
"Некој" кој никогаш не го испратил своето дете прв ден во градинка.


Хе,хе..интересно. Внука ми пред две недели прв пат појде во градинка и истиов муабет го слушав цела прошла недела од сестра ми. Јас ќе го верглам ова во септември. Само се се плашам дека списоков „некој што никогаш“ ќе се врвчи надолу и со други примери user posted image user posted image

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.5.2012 23:13:44   
mila mama
Ете дојде и тој ден, минатата среда почнавме и ние во градинка. Мм ја носи околу 09:00 и останува со неа неколку часа, тука има период на адаптација околу 10 дена, прво родителот седи со детето во иста соба, додека не се запознае детето со средината, после неколку дена оди во друга соба ако евентуално затреба да биде блиску да се појави, на крај мавтаат на родителот за чао и детето си продолжува само user posted image Искрено многу сум задоволна од овој пристап, прво не е стресно за детето а богами и за родителите, второ родителот им помага на учителките да го запознаат наравот на детето на полесен начин и трето и родителот има некој поглед на тоа како се работи во градинката, на кое ниво е хигиената, како им менуваат пелени, како ги хранат и сл. Така што за сите страни стресот е сведен на нула, па дури и не се осеќа кога ќе дојде моментот детето целосно да се остави само во градинка. Сеа вакам зборам дур не сме ја оставиле самиuser posted image За неколку дена ако цмиздри ќерка ми ќе пишам пак.user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
9.5.2012 9:49:20   
Felly RR
Е па со среќа мила мама, да си се привикнете за брзо време и со лесно. Баш убав пристап имало, да биде полесно за дечињата.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
9.5.2012 14:59:45   
Gorde J
Nie imamme veke 2,5 godini denes ni bese 3 den vo gradinka ama kako odi se potesko e. Denes duri i povrakala od placenje. a inaku ne davaat da sedis o nejze da ja zqapoznae gradinkata i ne znam kako ke go pomineme dvete ovoj period place taa placam i jas koga ke ja ostavamuser posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
9.5.2012 15:13:02   
Maca25
Мислам дека адаптација во градинка ( со родител) кај нас нема. Кај нас прво на пола саат, па саат и па по 2 саати се остава детето. Кај нас адаптацијата траеше 10 дена, па после остана на спиење. Имавме ние среќа што Н. ептен лесно се прилагоди, без плачки, без одбивање на храна.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
9.5.2012 15:43:03   
mami2
И во нашата градинка (8-ми Март) адаптацијата започнува со присуство на родител. За првото бев јас, а за малата одеше мм. Колку време ќе седи родителот зависи од прилагодувањето на детето. Некои родители одеа првите 4-5 дена по неколку часа. Јас бев само првиот ден. Инаку, заради ова и родителот мора да приложи негативен микробиолошки брис како што се бара за детето. 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
5.6.2012 15:20:36   
sandriana RR
Од вчера и Тина почна во градинка-вчера беше половина час, денес остана 1 час, за утре ни рекоа да ја оставиме 2часа...Не ни дозволија ниту мене ниту на мм да останеме со нејзе, туку само да дојдеме да си ја земеме. Вчера ја зедов уплакана-сирота липташе, ама важно солзичките и ги избришале пред да ми ја изнесат user posted image . Денес ја зел мм, и му рекле дека била посмирена од вчера-се надевам дека кажуваат вистинаuser posted image . Деновиве ќе споделам уште детали...како ќе се одвива адаптација

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
5.6.2012 15:33:26   
vezilka RR
user posted image user posted image user posted image за Тина..Тој прв период мислам дека исто толку тежок и за деца ама богами и за родителите. Ќе видиме, ќе пишам јас тука во септември user posted image . Во Буба Мара во Лисиче ли се запишате?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
5.6.2012 22:52:30   
sandriana RR
Да, Везилка, во Буба Мара,кај семафорите,во населба -комшииве тука ја викаат*новата*user posted image Се надевам ќе издржи и ќе го дочека Никола во Септемвриuser posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

user posted image user posted image user posted image за Тина..Тој прв период мислам дека исто толку тежок и за деца ама богами и за родителите. Ќе видиме, ќе пишам јас тука во септември user posted image . Во Буба Мара во Лисиче ли се запишате?


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
14.8.2012 10:29:47   
Bjanka
Ring/ki se spremate li za 1vi septemvri imate li pravace?
Kako odat podgotovkite?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
14.8.2012 13:45:30   
mamymamy
I nie na 1vi Septemvri ke trgneme vo gradinka (1 god.) mislam deka nema da ima problemi golemi so nisto drugo no so zaspivanjeto ke bide strasno.
Prvo zasto prespiva okolu 9 ednas (stanuva vo 6.00) i potoa okolu 12.00, no zaspiva mnogu tesko i toa samo vo kolicka da go vozam.
Ne zaspiva so sisence mleko ili sok.
Ve molam spodelete so mene nekoe slicno iskustvo. I dajte nekoj sovet.user posted image

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
14.8.2012 14:22:45   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy

I nie na 1vi Septemvri ke trgneme vo gradinka (1 god.) mislam deka nema da ima problemi golemi so nisto drugo no so zaspivanjeto ke bide strasno.
Prvo zasto prespiva okolu 9 ednas (stanuva vo 6.00) i potoa okolu 12.00, no zaspiva mnogu tesko i toa samo vo kolicka da go vozam.
Ne zaspiva so sisence mleko ili sok.
Ve molam spodelete so mene nekoe slicno iskustvo. I dajte nekoj sovet.user posted image

Истиот проблем со заспивање го имавме и се уште го имам дома-со мене без цице не заспива, а во градинка е најумното дете-така кажуваат негователките. Исто си преспива по 2 пати и таму-околу 9 и околу 12. Им наоѓаат таму решение, не се грижи user posted image

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
27.8.2012 20:55:31   
Тања РР
И ние од понеделник тргнуваме во градинка за прв патuser posted image
ЈАс веќе имам несоница, почнав да се секирам дали и како ќе се навикне. Сакав да ве прашам што им пакувате за во градинка на вашите деца? Целосно сум изгубена, немам идеја што и како ќе бидеuser posted image



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
27.8.2012 21:08:13   
ole2004
И мене ме интересира истото.Ева тргнува за прв пат во градинка,а јас незнам што треба да и ставам во ранчето.user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?