|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Првиот ден во градинка
1.9.2009 7:24:32   
Еца
Денес е првиот ден од оваа школска година. Ајде да ги поделиме нашите искуства како поминал нашиот прв ден во градинка.

Мартина за прв пат тргнува во градинка, и сега одам да ја будам.Кога ќе се ја земеме ќе ви ги напишам деталите како помина првиот ден. Ајде знам дека тука се и мотхер29 и професорица кои за прв пат ќе ги носат синчињата во градинка, а сигурно има уште многу такви, па ги чекаме искуствата и импресиите од денес на нашите најмили.user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 15.9.2013 19:42:25 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
1.9.2009 7:26:17   
profesorica
Па ние денес нема да го носиме зошто гужва денес и утре.Здравје од 3ти изгледа ке почнеме по малку да го оставаме.Па ќе ви пишам тогаш како ќе биде.user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
1.9.2009 7:28:28   
jovanka
So sreka na site mali ringerajovci!!!user posted image user posted image user posted image
i nie samo sto se isprativme vo uciliste. Posle so inpresii.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
1.9.2009 8:15:31   
mami
Со срека нека им е првиот ден во градинка/училиште, нека деновите им бидат исполнети со радости прекрасни доживувања

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
1.9.2009 10:38:32   
happy mommy
I nas ke ni bide prv den vo gradinka samo poradi premestuvanje i nekoi greski po dokumentacija pocnuvame od utre, pa ke vi kazam kako sme pominale. Samo edno prasanje do site mamici - sto treba da se ponese vo gradinka? Nas ni kazaa samo za vlazni maramici,peleni i rezervna obleka, treba li uste nesto?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
1.9.2009 10:41:48   
mother 29
i na nas ke ni bide prv den vo gradinka,ama renoviraat vo gradinkata pa pocnuvame od 07.09

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
1.9.2009 10:47:16   
Tanja K.
Deneska nie trgnavme na uciliste.Elena e tolku vozbudena toa e cudo.Stana uste vo 6 i odma bara da se spremi iako e od 10.30.Vednas pravi planovi sto ke nosi za vtor den na skolo.Cela radosti,pa ne samo taa tuku i nie site doma.Imase i po nekola solza,no samo da ne me vidi Elena bidejki ke pocne i taa.Toa cuvstvo vi go pozeluvam na site mamici koi imaat pomali soncinja.Zatoa povelete na torta vecer za prvace.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
2.9.2009 0:43:25   
Еца
Леле не ви напишав како помина првиот ден во градинка. Ја однесовме во 9.30, ја земавме во 11.30. И уште кога отидовме да ја земеме приметив црвенило на едниот образ, ама бидејќи беше и Мила со нас(ја носевме на вакцина)веднаш излеговме.Учителката рече дека е многу добра, слободна, не изгледа како дете кое не одело во градинка, но еден многу битен момент не ни кажа, тоа дека Мартина паднала. И во кола и викам Мартина што ти е тоа мама на образот? (а веќе сигурна дека паднала, црвен, изгребан)ми вика:паднав во дупкаuser posted image какава дупка мама?user posted image дупка, големаuser posted image леле...и сега не знам каде, како паднала ама во петок кога ќе ја носиме(бидејки треба уште некои док да досредиме за неа)ќе ја прашам учителката. Мислам јас си го знам детето, и надвор паѓа, тоа е нормално, но не ми се допадна тоа што не ни кажаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
2.9.2009 1:23:36   
Bile
Elena baraj od ucitelkite da ve informiraat kako pominuva eden den vo gradinka na vaseto dete i se sto se slucuva imate pravo da znaete. Deteto padnalo na obraz i vie ste primetile, a sto ako padne na glava i od kosickata nemozes da vidis ili nedaj boze drugo nesto (ova go zboram od pricina sto mora da se znae sto se slucuva pa kolku i da e strasno)
Znaci samo  baraj da te izvestat za sekoja postapka nivna i na deteto.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
2.9.2009 12:56:08   
happy mommy
Нашиот прв ден ден во градинка помина супер, стана сабајле без некои големи плачки, се спремивме и доволно беше да му кажам дека одиме да си игра со дечињата за да иде со радост накај градинка. Беше и баба му со нас , бидејќи прв ден и за секој случај ако има проблеми да има некои одкако ние ќе заминеме, требаше да остане 1 час само ама си се заиграл и останал подолго , не сакал домче. Малку се раскенкал кога ставиле за јадење ама и тоа бргу го средиле. Како за прв ден супер , па ќе видиме понатаму.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
2.9.2009 12:59:22   
mother 29
lele super..sakam sega vo ponedelnik i nie  taka da pomineme

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
2.9.2009 13:03:08   
profesorica
Happy мами баш си Happy и јас би сакала така да биде со Дамјан.Ние во петок ќе го носимеuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 7:41:03   
profesorica
Вчера разговаравме со една од негувателките во јасли која ни е позната и рече дека имале моментално 14 деца оставени на 3 негувателки и самата си кажа дека нема шанси да му се посвети доволно внимание user posted image и сега моите и на мм неговите се против давање на детето во градинка и незнам што ќе правиме, нема кој да го чува од следната недела сите се на работа.user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 7:53:32   
jovanka
Ako si vo moznost namesto pari za zena ti sovetuvam privatna gradinka imaat moznost koga i deteto ti e bolno doma da ti ispratat negovatelka za da roditelite ne gubat od rabota mislam toa go nudi privatnata gradinka na vodno. A hranata e isto kako doma duri i sokcinjata se cedeni kako sto mi kazuvale. Vidi!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 7:56:06   
profesorica
Добро ама во тие градинки колку се плаќа месечно?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 8:01:45   
mami
14 000 денари...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 8:14:39   
profesorica
Да да јасно ми е ја гледав и темата кај што сте дискутирале за приватна или државна градинка.Знам дека е скапо, прашањето беше реторичко.За жал толку не можеме да си дозволиме.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 8:17:21   
mami
Абе види, белки знаат колку им се силите па примаат уште деца?Барем според мене...ако неможат да излезат на крај со повеќе деца, не би ги примале нелиuser posted image а и зошто сите вие по дома да си правите фрки на работа ако веќе детето е запишано во градинка?


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 8:26:44   
profesorica
Па јас да ти кажам и се сложувам со свекрва ми за промена сега пошто стварно 15 деца се многу, секое си бара посебно внимание и мојов како што е проблематичен ќе го мислам цело време и нема да можам да работам.Поарно жена ќе плаќам него да го дадам во гужваста средина.Кога се работи за твое дете, богами ќе се подразмислиш...

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 8:28:44   
mami
абе проблематичен...сите се такви на свој начин...Еве и внук од девер е крајно плачлив и проблематичен и сака само во раце па во градинка да видиш како ќути и спие во релаксатор и не се буни..децата се други кога се далеку од мама и тато

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 9:12:51   
big_mama817
jas se slozuvam so mami navistina decata se poinakvi koga se bez mama i tato user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 11:05:15   
mother 29
i jas nesto mrmolev da ne odi Marko ama gradinka si e najubavo.....
sega od ponedelnik ke vidime

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 11:08:30   
profesorica
Знам го приметив тоа, веќе цел месец го чуваат баба му и дедо му, но... јас се плашам од површноста на надзорот при гужваста ситуација во градинките.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.9.2009 11:11:51   
mother 29
tamu ke bidam mirni ko bubacki ke vides?i mjot domae besen ama koga ima nep[oznato lice sedi miren?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
9.9.2009 10:39:35   
mother 29
vo ponedelnik ni bese prviot den..na pocetokot se izraduva na decata,ama posle na kaj 10 koga otidov po nego,placese i go zedov.
denes uste od vratata na gradinkata placese.....user posted image user posted image user posted image  takov grevce go ostavivuser posted image  lele....i sega sum celata zagubena,eve glavata me frkna,sedam ko na trnja,tamu mi e umot ...lelele ova definitivno ne e lesno...user posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

koe ime e poubavo
mama30

koe ime e poubavo ?

Mila (60%)

Darija (40%)


Број на сите гласови: 149

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!