Првиот ден во градинка (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на дететоПорака


Еца -> Првиот ден во градинка (1.9.2009 7:24:32)

Денес е првиот ден од оваа школска година. Ајде да ги поделиме нашите искуства како поминал нашиот прв ден во градинка.

Мартина за прв пат тргнува во градинка, и сега одам да ја будам.Кога ќе се ја земеме ќе ви ги напишам деталите како помина првиот ден. Ајде знам дека тука се и мотхер29 и професорица кои за прв пат ќе ги носат синчињата во градинка, а сигурно има уште многу такви, па ги чекаме искуствата и импресиите од денес на нашите најмили.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
profesorica -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (1.9.2009 7:26:17)

Па ние денес нема да го носиме зошто гужва денес и утре.Здравје од 3ти изгледа ке почнеме по малку да го оставаме.Па ќе ви пишам тогаш како ќе биде.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
jovanka -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (1.9.2009 7:28:28)

So sreka na site mali ringerajovci!!![sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
i nie samo sto se isprativme vo uciliste. Posle so inpresii.
mami -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (1.9.2009 8:15:31)

Со срека нека им е првиот ден во градинка/училиште, нека деновите им бидат исполнети со радости прекрасни доживувања
happy mommy -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (1.9.2009 10:38:32)

I nas ke ni bide prv den vo gradinka samo poradi premestuvanje i nekoi greski po dokumentacija pocnuvame od utre, pa ke vi kazam kako sme pominale. Samo edno prasanje do site mamici - sto treba da se ponese vo gradinka? Nas ni kazaa samo za vlazni maramici,peleni i rezervna obleka, treba li uste nesto?
mother 29 -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (1.9.2009 10:41:48)

i na nas ke ni bide prv den vo gradinka,ama renoviraat vo gradinkata pa pocnuvame od 07.09
Tanja K. -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (1.9.2009 10:47:16)

Deneska nie trgnavme na uciliste.Elena e tolku vozbudena toa e cudo.Stana uste vo 6 i odma bara da se spremi iako e od 10.30.Vednas pravi planovi sto ke nosi za vtor den na skolo.Cela radosti,pa ne samo taa tuku i nie site doma.Imase i po nekola solza,no samo da ne me vidi Elena bidejki ke pocne i taa.Toa cuvstvo vi go pozeluvam na site mamici koi imaat pomali soncinja.Zatoa povelete na torta vecer za prvace.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Еца -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (2.9.2009 0:43:25)

Леле не ви напишав како помина првиот ден во градинка. Ја однесовме во 9.30, ја земавме во 11.30. И уште кога отидовме да ја земеме приметив црвенило на едниот образ, ама бидејќи беше и Мила со нас(ја носевме на вакцина)веднаш излеговме.Учителката рече дека е многу добра, слободна, не изгледа како дете кое не одело во градинка, но еден многу битен момент не ни кажа, тоа дека Мартина паднала. И во кола и викам Мартина што ти е тоа мама на образот? (а веќе сигурна дека паднала, црвен, изгребан)ми вика:паднав во дупка[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]какава дупка мама?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]дупка, голема[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]леле...и сега не знам каде, како паднала ама во петок кога ќе ја носиме(бидејки треба уште некои док да досредиме за неа)ќе ја прашам учителката. Мислам јас си го знам детето, и надвор паѓа, тоа е нормално, но не ми се допадна тоа што не ни кажа[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]
Bile -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (2.9.2009 1:23:36)

Elena baraj od ucitelkite da ve informiraat kako pominuva eden den vo gradinka na vaseto dete i se sto se slucuva imate pravo da znaete. Deteto padnalo na obraz i vie ste primetile, a sto ako padne na glava i od kosickata nemozes da vidis ili nedaj boze drugo nesto (ova go zboram od pricina sto mora da se znae sto se slucuva pa kolku i da e strasno)
Znaci samo  baraj da te izvestat za sekoja postapka nivna i na deteto.
happy mommy -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (2.9.2009 12:56:08)

Нашиот прв ден ден во градинка помина супер, стана сабајле без некои големи плачки, се спремивме и доволно беше да му кажам дека одиме да си игра со дечињата за да иде со радост накај градинка. Беше и баба му со нас , бидејќи прв ден и за секој случај ако има проблеми да има некои одкако ние ќе заминеме, требаше да остане 1 час само ама си се заиграл и останал подолго , не сакал домче. Малку се раскенкал кога ставиле за јадење ама и тоа бргу го средиле. Како за прв ден супер , па ќе видиме понатаму.
mother 29 -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (2.9.2009 12:59:22)

lele super..sakam sega vo ponedelnik i nie  taka da pomineme
profesorica -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (2.9.2009 13:03:08)

Happy мами баш си Happy и јас би сакала така да биде со Дамјан.Ние во петок ќе го носиме[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
profesorica -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 7:41:03)

Вчера разговаравме со една од негувателките во јасли која ни е позната и рече дека имале моментално 14 деца оставени на 3 негувателки и самата си кажа дека нема шанси да му се посвети доволно внимание [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] и сега моите и на мм неговите се против давање на детето во градинка и незнам што ќе правиме, нема кој да го чува од следната недела сите се на работа.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
jovanka -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 7:53:32)

Ako si vo moznost namesto pari za zena ti sovetuvam privatna gradinka imaat moznost koga i deteto ti e bolno doma da ti ispratat negovatelka za da roditelite ne gubat od rabota mislam toa go nudi privatnata gradinka na vodno. A hranata e isto kako doma duri i sokcinjata se cedeni kako sto mi kazuvale. Vidi!
profesorica -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 7:56:06)

Добро ама во тие градинки колку се плаќа месечно?
mami -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 8:01:45)

14 000 денари...
profesorica -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 8:14:39)

Да да јасно ми е ја гледав и темата кај што сте дискутирале за приватна или државна градинка.Знам дека е скапо, прашањето беше реторичко.За жал толку не можеме да си дозволиме.
mami -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 8:17:21)

Абе види, белки знаат колку им се силите па примаат уште деца?Барем според мене...ако неможат да излезат на крај со повеќе деца, не би ги примале нели[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]а и зошто сите вие по дома да си правите фрки на работа ако веќе детето е запишано во градинка?

profesorica -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 8:26:44)

Па јас да ти кажам и се сложувам со свекрва ми за промена сега пошто стварно 15 деца се многу, секое си бара посебно внимание и мојов како што е проблематичен ќе го мислам цело време и нема да можам да работам.Поарно жена ќе плаќам него да го дадам во гужваста средина.Кога се работи за твое дете, богами ќе се подразмислиш...
mami -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 8:28:44)

абе проблематичен...сите се такви на свој начин...Еве и внук од девер е крајно плачлив и проблематичен и сака само во раце па во градинка да видиш како ќути и спие во релаксатор и не се буни..децата се други кога се далеку од мама и тато
big_mama817 -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 9:12:51)

jas se slozuvam so mami navistina decata se poinakvi koga se bez mama i tato [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
mother 29 -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 11:05:15)

i jas nesto mrmolev da ne odi Marko ama gradinka si e najubavo.....
sega od ponedelnik ke vidime
profesorica -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 11:08:30)

Знам го приметив тоа, веќе цел месец го чуваат баба му и дедо му, но... јас се плашам од површноста на надзорот при гужваста ситуација во градинките.
mother 29 -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.9.2009 11:11:51)

tamu ke bidam mirni ko bubacki ke vides?i mjot domae besen ama koga ima nep[oznato lice sedi miren?
mother 29 -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (9.9.2009 10:39:35)

vo ponedelnik ni bese prviot den..na pocetokot se izraduva na decata,ama posle na kaj 10 koga otidov po nego,placese i go zedov.
denes uste od vratata na gradinkata placese.....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] takov grevce go ostaviv[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] lele....i sega sum celata zagubena,eve glavata me frkna,sedam ko na trnja,tamu mi e umot ...lelele ova definitivno ne e lesno...[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>