RE: Првиот ден во градинка (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


fetusce -> RE: Првиот ден во градинка (2.9.2016 20:12:06)

eve i nie so zvezdan vo gradinka veke vtora godina. Prviot den bese se vo red ama koga dojde doma lele majko bese. Vtoriov den nekako podobro se odnesuvase pa kako nagrada go prativ so tatko mu na rodenden kaj edno drugarce od gradinka i mnogu se izraduva.




lolla RR -> RE: Првиот ден во градинка (3.9.2016 14:53:16)

Браво и со лесно на сите градиначиња.

Кај нас првите два дена тешко, со многу плачење што беше и очекувано. Првиот ден не се смири и за 15 мин си гоземавме. Вториот ден околу 40-50 минути седеше и не се смири ни за една секунда. Не можев веќе да слушам и го зедовме. На одење децата излегоа надвор, си играа, ги гледаше им се смееше и им мавташе чао. Од понеделник со нови сили, овојпат ке излезам од објектот и кечекам да проценат учителките кога да го земам.




Defne90 RR -> RE: Првиот ден во градинка (3.9.2016 21:53:57)

И ние конечно тргнавме за првпат во градинка. И како и што очекував со помалиот син немав проблеми како што имав со поголемиот. Првиот ден кога го оставивме малку се натажи ама воспитувачката рече одма се смирил и си бил умен цело време. Вториот ден заплача малку на оставање ама после одма се заиграл и заборавил. Си го зедов во три 15 часот а он пресреќен си рипкаше околу негувателката. Денес ми бараше пак да го носам, до толку му се одеше. Веднаш си нашол другарчиња и си играле и сега со нетрпение чека понеделник да дојде.[sm=smiley36.gif]




marchi -> RE: Првиот ден во градинка (5.9.2016 11:36:38)

zenicki da ve prasam,kaj nas gradinkata raboti od 8h do 14h ama dali mora deteto da e celo vreme prisutno?znam za prilagoduvanjetoo na pocetokot samo nekolku casa sedat plus i za pomalite decinja dozvoluvaat roditelot da posedi okolku pola cas




sandriana RR -> RE: Првиот ден во градинка (5.9.2016 20:25:12)

marchi, не мора да седи цело време, некои родители/баби/дедовци си ги земаат дечињата и пред спиење, веднаш после ручекот.
А зошто само до 14 работи градинката? Колку знам градинките работат до 18 часот, според официјално раб.време?

Ајде, храбро на сите почетници, бргу и лесно да ја минат адаптацијата [sm=smiley1.gif]
Инаку, моите девојки пораснаа во градинка, ветеранки се веќе [sm=smiley1.gif]
Тина е веќе во најголемата група, а Илина скокна цела група од јасли (не знам зошто и како), и од прва јасли директ во градинка ја префрлија во мала група (а нема полни 2 сеуште и носи пелени). Не баш среќно ги прифати новите простории, иако во новата група си дојде едната негователка од јаслите. Среќа што со оваа група е физички поблизу до сестра и, па се држат после спиење дур ги земам.




marchi -> RE: Првиот ден во градинка (7.9.2016 11:16:43)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

marchi, не мора да седи цело време, некои родители/баби/дедовци си ги земаат дечињата и пред спиење, веднаш после ручекот.
А зошто само до 14 работи градинката? Колку знам градинките работат до 18 часот, според официјално раб.време?



toj termin bil za naleto.




blue_blue -> RE: Првиот ден во градинка (30.9.2016 13:01:54)

може некој да ми објасни точно каде е градинка Срничка објект Бамби. Фала!




Melanija RR -> RE: Првиот ден во градинка (2.10.2016 1:31:38)

Таа е позади верото и паркот Јане сандански
[img]http://www4.slikomat.com/13/1001/big-bambi.gif[/img]




blue_blue -> RE: Првиот ден во градинка (2.10.2016 8:02:27)

Дали си сигурна? И во твој оретходен пост стои дека овој објект е кај Љубен Лапе, и една познаничка ми објаснуваше дека е кај Љубен Лапе и касарнара..мене ме збуни истава мапа што си ја постирала па затоа прашав ако има некој што можда носи дете таму па сигурно да ми потврди каде е ива пошто Срничка имало сто објекти ама сите имале различни подимиња




Melanija RR -> RE: Првиот ден во градинка (2.10.2016 17:54:22)

Да седум се мислам ,сега и јас се замислив [sm=zmeden.gif]Најдобро број да се јавиш во дирекцијата и да ти кажат.Не се движам баш натаму инаку ќе проверев.Јас сум на почетокот во стар Аеродром.Околните три ги знам.
Еве може ќе послушат.Црвенкапа е во стар аеродром позади бензиската,Калинка е позади тобако 2, а кај црквата е Изворче.




sandriana RR -> RE: Првиот ден во градинка (10.10.2016 20:27:08)

И во твој оретходен пост стои дека овој објект е кај Љубен Лапе, и една познаничка ми објаснуваше дека е кај Љубен Лапе и касарнара

Таа е објект Лале.
Бамби е како што пиша Меланија, на оптегот позади Веро, паркот Јане Сандански и Лук Оил.




blue_blue -> RE: Првиот ден во градинка (10.10.2016 21:38:43)

Ај да ставиме крај на дилемиве 😀Бамби е кај Љубен Лапе како што ми објаснија. Бев, се уверив, на објектот си пишува Бамби...на мапата што е постирана е грешно зошто овој објект не е позади Веро




Melanija RR -> RE: Првиот ден во градинка (17.10.2016 1:26:24)

Решена дилема [sm=smiley20.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]