RE: Првиот ден во градинка /училиште (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


Luci -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (3.10.2011 15:18:59)

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] за Марио, со среќа нека ви е тргнувањето во градинка, и се надевам за брзо ќе се наивкне, да немате проблеми.



Luci,so sreka neka vi e trgnuvanjeto vo gradinka ,sto polesno da se priviknete tamu[sm=smiley1.gif]



riba79, фала многу, да ти се врати за Филип кога ќе треба да оди[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Elce -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (13.3.2012 15:03:13)

Денес ни беше првиот ден во градинка,ја однесовме кај 08:30 си ја зедовме кај 09:30,воспитачката одма ми ја зеде од раце брзо дури не се ни свестивме ни јас ни керка ми што направи.Ми кажаа дека плачела,се смирувала 5 минути и после пак плачела,црвени и беа очињата.Влегов само да ја видам просторијата,и искрено не ме бендиса баш,многу темна ми се виде.Кога ја однесовме едно детенце донесоа повраќало шлајм вика мајката исто како што им повракало и во градинка,воспитувачката го прими[sm=zmeden.gif].И во однос на исхраната ние сеуште не пиеме кравјо млеко а во градинка со такво млеко им прават каши ни рекоа да почнеме и тоа со млеко за варење.Има многу работи што нема пробано пр.зелка, грав, риба.Најмалечка е во групата од 12 деца.




Felly RR -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (14.3.2012 9:03:49)

Елче, првите денови се секогаш најтешки, ама ако е само Сара ново детенце во групата, разговарај со воспитачките да и обрнат повеќе внимание. А ти се јавија за да си ја земиш, или ти не сакаше да ја оставаш подолго?




Elce -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (14.3.2012 9:43:37)

Воспитувачките мислам дека се ок дека цело време ја држеа во раце вчера,кога отидов да си ја земам,едни родители ѕвонеа,воспитувачката заедно со се Сара дојде да им отвори.Инаку тие ми кажуваат кога да отидам и да ја земам,ако случајно има нешто ке ми ѕвонат,ај јас отидов да си ја земам денес до 10:00 ми рекоа.




Emanuelapp -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (2.4.2012 13:05:31)

Ние денеска тргнавме во градинка има 1г и 2м. Кога го однесовме веднаш замина кај воспитувачката ни кажа чао не бакна и толку срце ми се кинеше знам без потреба ама мајка ... Пред 1час си го зедовме и ни го пофалија викаат како овде да е роден срце мамино јадел си играл оф без потреба се грижам...




Felly RR -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (2.4.2012 21:33:27)

Супер сте поминале емануелапп. Така убаво да си поминувате и понатаму. Некои дечиња полесно се привикнуваат.




Natuska85 -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (4.4.2012 10:34:21)

Еве и ние денес прв ден во градинка.Го однесовме кај 9, го зема воспитачката,направи некое фацуле ама тргна со неа.Го зирнав на два пати,еднаш му го местеа цуцето,вториот пат баш тогаш го зимаа во раце.Седеше саат време негде,ама ми кажа воспитачката дека плачел[sm=smiley19.gif]. Мислам највеќе дека другите деца плачеа ги слушав и он со нив[sm=smiley1.gif]. Се мислам да не беше и гладно пошто баш тој период 9.30 негде појадува,па утре планирам пред да го носам кај 9 ќе му дадам да јаде па ќе одиме.Инаку си стоеше во креветчето и со едно друго детенце до него се чукаа со рачињата[sm=smiley1.gif].Се надевам брзо ќе се привикне,срцето ми се кине.Насолзени и потечени му беа очињата кога ми го дадоа,а никогаш не му биле такви,не е дете што плаче[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




Bububebe -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (4.4.2012 10:38:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Еве и ние денес прв ден во градинка.Го однесовме кај 9, го зема воспитачката,направи некое фацуле ама тргна со неа.Го зирнав на два пати,еднаш му го местеа цуцето,вториот пат баш тогаш го зимаа во раце.Седеше саат време негде,ама ми кажа воспитачката дека плачел[sm=smiley19.gif]. Мислам највеќе дека другите деца плачеа ги слушав и он со нив[sm=smiley1.gif]. Се мислам да не беше и гладно пошто баш тој период 9.30 негде појадува,па утре планирам пред да го носам кај 9 ќе му дадам да јаде па ќе одиме.Инаку си стоеше во креветчето и со едно друго детенце до него се чукаа со рачињата[sm=smiley1.gif].Се надевам брзо ќе се привикне,срцето ми се кине.Насолзени и потечени му беа очињата кога ми го дадоа,а никогаш не му биле такви,не е дете што плаче[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]


Оф леле душиче.И јас само одлагам,а сакам да ја носам.Само што ќе помислам ми се плачи [sm=smiley19.gif]





Luci -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (4.4.2012 11:00:14)

Натушка ќе се навикне верувај. Нормално е да плаче, во нова средина е, со сите непознати луѓе околу него. Не му се секирај толку, ќе му биде супер таму, ќе си игра со дечињата, ќе учи нови работи[sm=smiley31.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (4.4.2012 11:06:41)

Не се секирај, Натушка, ќе се навикне. Само следниот пат дај му нека јаде или, пак, однеси го во 8:30, тогаш од таму им даваат да јадат. Ќе си создаде навика и ќе му биде дури и интересно.
Ќе видиш дека брзо ќе се навикне, секој ден се повеќе ќе го оставаш и на крај и ќе си спие таму и ќе си јаде...
Тебе сигурно ти е потешко од што му е него.




zapce -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (10.4.2012 16:07:24)

Навистина ми се допага оваа мисла
Некој рекол дека најтешкиот дел од улогата на мајка е раѓањето -
"Некој" кој никогаш не го испратил своето дете прв ден во градинка.




vezilka RR -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (10.4.2012 16:20:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: zapce

Навистина ми се допага оваа мисла
Некој рекол дека најтешкиот дел од улогата на мајка е раѓањето -
"Некој" кој никогаш не го испратил своето дете прв ден во градинка.


Хе,хе..интересно. Внука ми пред две недели прв пат појде во градинка и истиов муабет го слушав цела прошла недела од сестра ми. Јас ќе го верглам ова во септември. Само се се плашам дека списоков „некој што никогаш“ ќе се врвчи надолу и со други примери [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




mila mama -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (8.5.2012 23:13:44)

Ете дојде и тој ден, минатата среда почнавме и ние во градинка. Мм ја носи околу 09:00 и останува со неа неколку часа, тука има период на адаптација околу 10 дена, прво родителот седи со детето во иста соба, додека не се запознае детето со средината, после неколку дена оди во друга соба ако евентуално затреба да биде блиску да се појави, на крај мавтаат на родителот за чао и детето си продолжува само [sm=smiley1.gif] Искрено многу сум задоволна од овој пристап, прво не е стресно за детето а богами и за родителите, второ родителот им помага на учителките да го запознаат наравот на детето на полесен начин и трето и родителот има некој поглед на тоа како се работи во градинката, на кое ниво е хигиената, како им менуваат пелени, како ги хранат и сл. Така што за сите страни стресот е сведен на нула, па дури и не се осеќа кога ќе дојде моментот детето целосно да се остави само во градинка. Сеа вакам зборам дур не сме ја оставиле сами[sm=smiley1.gif] За неколку дена ако цмиздри ќерка ми ќе пишам пак.[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (9.5.2012 9:49:20)

Е па со среќа мила мама, да си се привикнете за брзо време и со лесно. Баш убав пристап имало, да биде полесно за дечињата.




Gorde J -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (9.5.2012 14:59:45)

Nie imamme veke 2,5 godini denes ni bese 3 den vo gradinka ama kako odi se potesko e. Denes duri i povrakala od placenje. a inaku ne davaat da sedis o nejze da ja zqapoznae gradinkata i ne znam kako ke go pomineme dvete ovoj period place taa placam i jas koga ke ja ostavam[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




Maca25 -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (9.5.2012 15:13:02)

Мислам дека адаптација во градинка ( со родител) кај нас нема. Кај нас прво на пола саат, па саат и па по 2 саати се остава детето. Кај нас адаптацијата траеше 10 дена, па после остана на спиење. Имавме ние среќа што Н. ептен лесно се прилагоди, без плачки, без одбивање на храна.




mami2 -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (9.5.2012 15:43:03)

И во нашата градинка (8-ми Март) адаптацијата започнува со присуство на родител. За првото бев јас, а за малата одеше мм. Колку време ќе седи родителот зависи од прилагодувањето на детето. Некои родители одеа првите 4-5 дена по неколку часа. Јас бев само првиот ден. Инаку, заради ова и родителот мора да приложи негативен микробиолошки брис како што се бара за детето. 




sandriana RR -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (5.6.2012 15:20:36)

Од вчера и Тина почна во градинка-вчера беше половина час, денес остана 1 час, за утре ни рекоа да ја оставиме 2часа...Не ни дозволија ниту мене ниту на мм да останеме со нејзе, туку само да дојдеме да си ја земеме. Вчера ја зедов уплакана-сирота липташе, ама важно солзичките и ги избришале пред да ми ја изнесат [sm=smiley1.gif]. Денес ја зел мм, и му рекле дека била посмирена од вчера-се надевам дека кажуваат вистина[sm=zmeden.gif]. Деновиве ќе споделам уште детали...како ќе се одвива адаптација




vezilka RR -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (5.6.2012 15:33:26)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] за Тина..Тој прв период мислам дека исто толку тежок и за деца ама богами и за родителите. Ќе видиме, ќе пишам јас тука во септември [sm=jezicek.gif]. Во Буба Мара во Лисиче ли се запишате?




sandriana RR -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (5.6.2012 22:52:30)

Да, Везилка, во Буба Мара,кај семафорите,во населба -комшииве тука ја викаат*новата*[sm=smiley1.gif] Се надевам ќе издржи и ќе го дочека Никола во Септември[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] за Тина..Тој прв период мислам дека исто толку тежок и за деца ама богами и за родителите. Ќе видиме, ќе пишам јас тука во септември [sm=jezicek.gif]. Во Буба Мара во Лисиче ли се запишате?





Bjanka -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (14.8.2012 10:29:47)

Ring/ki se spremate li za 1vi septemvri imate li pravace?
Kako odat podgotovkite?




mamymamy -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (14.8.2012 13:45:30)

I nie na 1vi Septemvri ke trgneme vo gradinka (1 god.) mislam deka nema da ima problemi golemi so nisto drugo no so zaspivanjeto ke bide strasno.
Prvo zasto prespiva okolu 9 ednas (stanuva vo 6.00) i potoa okolu 12.00, no zaspiva mnogu tesko i toa samo vo kolicka da go vozam.
Ne zaspiva so sisence mleko ili sok.
Ve molam spodelete so mene nekoe slicno iskustvo. I dajte nekoj sovet.[sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (14.8.2012 14:22:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy

I nie na 1vi Septemvri ke trgneme vo gradinka (1 god.) mislam deka nema da ima problemi golemi so nisto drugo no so zaspivanjeto ke bide strasno.
Prvo zasto prespiva okolu 9 ednas (stanuva vo 6.00) i potoa okolu 12.00, no zaspiva mnogu tesko i toa samo vo kolicka da go vozam.
Ne zaspiva so sisence mleko ili sok.
Ve molam spodelete so mene nekoe slicno iskustvo. I dajte nekoj sovet.[sm=smiley1.gif]

Истиот проблем со заспивање го имавме и се уште го имам дома-со мене без цице не заспива, а во градинка е најумното дете-така кажуваат негователките. Исто си преспива по 2 пати и таму-околу 9 и околу 12. Им наоѓаат таму решение, не се грижи [sm=smiley1.gif]




Тања РР -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (27.8.2012 20:55:31)

И ние од понеделник тргнуваме во градинка за прв пат[sm=smiley13.gif]
ЈАс веќе имам несоница, почнав да се секирам дали и како ќе се навикне. Сакав да ве прашам што им пакувате за во градинка на вашите деца? Целосно сум изгубена, немам идеја што и како ќе биде[sm=zmeden.gif]





ole2004 -> RE: Првиот ден во градинка /училиште (27.8.2012 21:08:13)

И мене ме интересира истото.Ева тргнува за прв пат во градинка,а јас незнам што треба да и ставам во ранчето.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>