|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.4.2010 9:28:23   
zami
A zosto da gi prefrlaat???

Imaj vo predvid deka pogolema grupa znaci pobrzo vo skolo.
A promenata neka ne te plasi, na sin mi edno cudo ucitelki mu se smenija, i poveke jas se stresuvav poradi toa otkolku toj.
Ama toa sto nie ne go gledame e deka tamu vnatre decata gi znaat skoro site ucitelki pa ne bi trebalo da im bide problem.
I mnogu se povazni drugarite otkolku ucitelkite.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.4.2010 9:30:26   
mother 29
ке им носат нови деца од јасли(дека таму има многу),ке ги префралат во преодна кај Марко,а од кај мојот 3 деца најголеми по список ке одат во прва мала!
и Марко е во тие три! и сега јас не сакам ,може пак, да го поминуваме периодот на адаптација таму со новите,може ке ми одбива одење в градинка..не знам ккао ке реагира.нова средина
а пак и Ивица е на списокот!?
user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.4.2010 9:37:34   
mother 29
не знам..ептен го сватив трагично!
таман се навикна и се супер беше....не ги знае новите учителки,а овие што му се сега, се најдобри(барем како такви сите родители ги знаат) ....тие не излегуваат од стаја,таму им носат јадење,ги ранат сеуште.вака во новата група, би значела идење во трпезарија- рака за рака,јадење делумно сам..колку ке биде најаденuser posted image
тие се сите поголеми таму ,може ке го тепаатuser posted image леле не знам, многу ми  е тешко!user posted image user posted image user posted image
а па кога ке ми текне за Ивицаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
тој кога влегува насабајле во стаја ,веднаш кај него оди и продолжуваат заедно да играат!?user posted image


< Поракaта ја уредил mother 29 -- 8.4.2010 9:38:11 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.4.2010 10:16:29   
majka 79
ah toj prv den vo gradinka.
vcera na martin mu bese prv den da ostani so spienje vo gradinka.
so ucitelkite bev dogovorena da mi se javat ako placi, no ne mi se javija. jas mislev deka e se vo red bidejki minatata nedela go ostavav samo po nekolku sati i super pominuvavme.
no koga vcera go zedov ocinjata mu bea oteceni od placenje. lele srceto mi se raspara. dusicka mila, se nazalil i placel pred da zaspie.
cela nok nesum spiela od sto mi bese maka.
i mu vikam na ucitelkite zosto ne mi se javivte da go zemam, za da go prodolzime periodot na adaptacija, postepeno da se naviknuva.
tie mi vikaat nema potreba, " ajde, ajde nisto ne e toa, ke se navikni.....malku poplaka"
a toa dali malku poplakal za da mu otecat ocinjata, nikoj ne znae.
otkako e roden ( a ima 2 god.) nikogas ne sum go ostavila da placi tolku.
srcevo mi e rasparano. ke puknam

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.4.2010 12:40:51   
zami
Ah bre majki se da se sfakalo maksimalno tragicno, pa posle ke vikate lele od ova decava kosa mi obele. Epa da vi kazam ne e od decata od vas sami te e . Nie sami si gi pravime filmovite od tipot, lele deteto.
Alooo ne mu e nisto na deteto, kako i site deca taka i toa pa i da ne jadelo nekoj den ke vidi ke nevidi ke proijade i crvi.
A od placenje nikoj ne umrel. Kako mislite da porasnat.
Pa i da go tepa nekoj ke ima pricina da nauci da se brani. A vo skolo koga ke odat, tamu mislite deka nekoj ke gi gleda.

Pak ke kazam i mene srce me boli koga placat i tugite deca vo gradinka ama koga nema koj sto da pravat sirotite, a i da ima koj sepak da znaete PODOBRO VO GRADINKA SO DECA OTKOLKU DOMA SO BABI.
Kolku i da se dobri babite sepak socijalizacijata vo gradinka e pozitivna za decata.

Eve sin mi vo gradinka nauci se da jade, znaci nema sto nejade, tamu si spie seuste preku den a doma koga e odi nateraj go da legne, ucat postojano novi raboti, higiena, pesnicki, mojot bidejki e golema grupa spremaa i predstava.

I da ne vi kazuvam pa koja gordost za nas majkite e cestitkata izrabotena vo gradinka i pesnicka za majkata.

Zatoa olabave te gi malku decata, ke se snajdat i samite.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.4.2010 14:47:18   
big_mama817
се сложувам со постот на зами во целост навистина и ние родителите малку повеќе претеруваме па послем др ни е крив сепак тие се наши деца и треба да сфатат дека некој работи во животото не се розови и дека секогаш не може да биде по нивно условно кажано сепак вака се осамостојуваат побрзо ќе кажам дека и мене не ми беше лесно кога го пуштив во гарадинка со неполни 12 месеци но знев дека така ќе му биде подобро односно побрзо ќе се социјализира ќе биде со деца од друга вера и нација што се покажа многу добро и сам ќе мора да се научи на некој работи дека мама секогаш не може да биде со него во смисол кога ќе се степа или сл тоа е мое мислење user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.4.2010 20:19:49   
mother 29
ви благодарам на сите.......user posted image
друг ми беше проблемот!неспорна е социјализацијата во градинките,не го одрекувам тоа!
не е хумано така мали деца да ги малтретират и по два пати во една година да им менуваат учителки и другарчиња...а и не гледам ништо добро во тоа ,ако моето дете се одерува плачејки при адаптација по два пати во годината,како ке му текне на некој таму!?ако можам  , ке го поштедам и него и мене од малтретирање..ова за мене беше една од многуте глупости во моето секојдневие..
инаку си го решив проблемот..Марко си останува кај истите учителки,со истите другарчиња како и досега,да се социјализира! user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 8.4.2010 20:20:35 >

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
9.4.2010 8:29:26   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

не е хумано така мали деца да ги малтретират и по два пати во една година да им менуваат учителки и другарчиња...а и не гледам ништо добро во тоа ,ако моето дете се одерува плачејки при адаптација по два пати во годината,како ке му текне на некој таму!?ако можам  , ке го поштедам и него и мене од малтретирање..ова за мене беше една од многуте глупости во моето секојдневие..



потполно те разбирам...и јас би реагирала...сепак е мал за да биде изложен на чести промени и адаптации...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
19.4.2010 11:42:57   
Maca25
Првиот ден во градинка помина супер. Иако беше само еден саат за почеток, воопшто не рекла мама или пак ме побарала. Јас цело време бев надвор и ја мислев, што прави, да не плаче, да не паднала, да не удрила некого... триста работи ми се вртеа во глава. После 45 мин. дојде едната воспитувачка и ми рече дека е супер, си земала една кукла и си ја шетала ама не сакала сама да оди, ја држела воспитувачката за рака.
Ќе видиме утре како ќе биде. Утре одиме порано, да фатиме доручек, да видат како јаде и дали јаде.
Ја прашувам Нина што имало во градинка и ми вика: бебе, дада, тета. Бебе и е куклата, дада се децата, а тета е воспитувачката. Ја прашав дали ќе одиме утре во градинка и вика : ДА!! user posted image user posted image user posted image



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.5.2010 8:09:55   
mami
Сако што го оставив Лука во градинка..си зема камионче да вози и не ме ни погледна...Ми рекоа да дојда м за два часа да го земам...Е сега малку го мислам дека кога излегував доаѓаше едно детенце помало од него и плачеше, па ми е страв да не почне и тој да плачеuser posted image user posted image user posted image Уф ама ми е мака...знам дека е за негово добро ама мака ми еuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.5.2010 8:29:38   
mina_m
ne se sekiraj mami ke vidis deka brzo se prilagodil so drugite decinja,mislam deka prvata nedela potesko im e na roditelite(kako ,sto ke bide)odkolku na decata....user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.5.2010 8:49:46   
big_mama817
мами дсе надевам дека супер ќе си помине немој многу да го мислиш сугестијата е опасна работа поз user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.5.2010 8:50:21   
Viktori
мами, ако не плачел од врата, немаш гајле.
се сложувам со мина_м, потешко им е на родителите отколку на децата. Ако се заиграл веднаш, добро е.
И кога ќе го земеш разговарај во врска со градинката позитивно со него, не со испрашување што, како и зошто. user posted image


< Поракaта ја уредил виктори -- 3.5.2010 8:52:36 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.5.2010 9:09:36   
Maca25
Браво за големиот дечко Лука!!! Мами немаш гајле! Ќе си најде он другарчиња и ќе сака да оди во градинка. На нина вчера и викам: Леле мами утре одиме во градинка кај бебињата!! и нина мафта со прстето и ми вика НЕ!!! леле ме фати паника, што ако не сака да оди. Денес  кога ја однесов малце се пикаше во моите нозе, ама кога и рекоа дека децата ја чекаат одма во занимална.
Паметни се нашите дечиња.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.5.2010 23:21:27   
agnes77

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Сако што го оставив Лука во градинка..си зема камионче да вози и не ме ни погледна...Ми рекоа да дојда м за два часа да го земам...Е сега малку го мислам дека кога излегував доаѓаше едно детенце помало од него и плачеше, па ми е страв да не почне и тој да плачеuser posted image user posted image user posted image Уф ама ми е мака...знам дека е за негово добро ама мака ми еuser posted image


znam da ti je teško, ali svaki den bit če boljeuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
7.5.2010 16:29:02   
antonio srce
zdarvo jas sum nov clen.forumov e super.imam tri god. sin i se spremame za pocetok vo gradinka.do sega ne bilodvojuvan od nas i malku sme nesigurni .znam deka e podobro da e vo gradinka samo ne sum sigurna za higienata i drugite uslovi vo grad.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
7.5.2010 16:40:22   
Julie1
Добредојде антонио срце, не размислувај драга така, утре ќе мора и на училиште да одат и таму хигиената не е на завидно ниво.. но не можеме секогаш во стаклено ѕвоно да ги чуваме. Колку побрзо стекнат имунитет толку подбро, само позитивно размислувај одбери соодветна градинка, консулитрај се со други родители за нивно искуство од градинките.. Поздрав и пријатна дружба на Рингераја.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот antonio srce)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
13.6.2010 11:17:50   
Saturn
Ајде искусни мамички дајте совет или коментар. Веќе не знам дали е нормално и не знам до кога да очекувам ова да трае. Ќерка ми оди во градинка 10 дена и е ужас, стресно со плачење корнење. На одење повраќа пред да влезе во групата од толку напињање, на враќање кога ја земам толку стресно плаче, мислиш некој ја коле. Она е и онака едно исклучително „стресно дете“ по околина, под ова подразбирам дете што ги стресува другите со плачење и однесување. Не зборам за мене како мајка, туку приметувам дека сите и се притресуваат, баби, тетки, комшивки ... Имам и син и гледам колку е он поразличен од неа, колку ме смирува. Со него одењето на вакцина е нешто нормално а со ќерка ми , па тоа ми беше траума која трае едно 48 саати. Во градинка кога ќе влезе сега си оди во еден ќош, не сака да си игра со децата, а на друго место знае да си игра со по едно две деца без проблем. Негувателките се баш фини, она има кажано дека си ја сака учителка Ане. Ама пак ова со стресново плачење и е како условен рефлекс. Знам дека за тоа нема реална причина. Ем со кукла оди теаму, однесовме и наши цртани кои и ги пуштаат, со сопствено шише со сокче. Таму не јаде, во ред рано е можда. Најголем чекор е тоа што таму мочкала и какала. Ама сега после секое спиење дома станува во страв дека ќе ја носиме во градинка. ако ме види како земам нешто од нејзиниот гардеробер почнува да ќенка и да вика несакам во градинка. Ја прашувам секогаш дали некој ја карал, дали ја удрил и сл. И единствено што се пожалила е дека децата ја „закачаат“, после препрашување ми кажа дека под тоа подразбира дека некое дете ќе и почне муабет или ќе ја земе да си играат. Јас првите 2 дена бев внатре во просторијата, ми дозволија очигледно е „тежок случај“. Гледам дека воспитувачките се многу фини, а деца ко деца, трчаат, играат, викаат, некое ќе заплаче, некое ќе се смее... она е втора група јасли.
Гледам дека вашите деца доста лесно и бргу се адаптирале. Нормално ли е ова со моево, колку може да трае. Не знам веќе како да и помогнам да не и е стресно нешто жто може да и биде убаво само ако дозволи. Имате ли совет?

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
19.6.2010 23:42:01   
Maca25
Сатурн, колку години има твојата ќеркичка? ДАли би можел син ти, ако е постар, да и каже дека и тој одел или оди во градинка, дека нема зошто да плаче и сл. ?
Мислам дека е нормална појава, некои побргу се социјализираат и ја прифаќаат новата ситуација од други деца. Многу родители би се откажале од градинка после третото носење, но јас мислам дека ќе издржите и дека ќе и помине. Треба да најдете барем едно детенце со кое би можела надвор да си игра и да се дружи па после нивната дружба да продолжи и во градинка и така да се опушти.
Мој совет ти е да побараш број од некоја од мајките и да ги однесете неколку пати да си поиграат заедно, па може тоа детенце да и помогне.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
20.6.2010 16:22:13   
Saturn
Благодарам Maca 25, и јас помислував на истото. Барем некое од децава да ми беше познато, не сум ги видела во околина. Еве ја поминавме тертата недела, сеуште станува со плачење и :„не сакам да одам во градинка“ ама има мал напредок. Не плаче цело време, почнува полека да се опушта, прво со учителките и почнува да си игра со играчки, со деца помалку. Се надевам оваа недела уште подобро да биде. Инаку син ми е 6 месечен user posted image Криво ми е што одбива да појадува, всушност лошо почнала, ја ранела една негувателна и и повратила, многу е лесна на повраќање и сега изгледа од страв не сака ни да појадува. Тешко ни иде, ама има некакво подобрување. На крај кога ја земам (пред ручекот) си е баш ок, им праќа бакнежи. Но повторно секое будење е: не сакам да одам во градинка! user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
20.6.2010 23:15:39   
Maca25
Сатурн мора да бидеш многу силна. Знам дека е тешко кога го гледаш своето дете да речам дека пати, но што да правиш. Ако нема кој да го чува, ќе мора во градинка. А колку години има ќеркичката? Ако е поголемка, пробувај со зборување, зборување и многу зборување, дека не е ништо страшно, дека ќе научи нови песнички и игри, прашувај што правеле дента во градинка и повторувајте го истото дома. Кажи и дека и братчето ќе оди во истата градинка, па дека она ќе го пази, дека ќе се грижи за него.
Во која градика оди? Може тука на РР ќе се најде некое детенце од таа градинка.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
21.6.2010 11:11:14   
big_mama817
ние здравје од септември во поголема група сега сме во јасли мала и во друг објект и со други учителки групата им е иста user posted image  и во исто врме сум и среќна а и тажна некако као да ми порасна детето преку ноќ user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Maca25)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
21.6.2010 12:34:58   
Saturn
Колку си бре златна Maca25 user posted image . Ќерка ми за неполни 2 месеца ќе полни 3 годинки и секој ден и зборам за градинка колку е убаво, колку се мили дечишата, колку ја сакаат учителките. Сега после одмор ќе побарам контакт од некоја мајка што живее тука во близина па надвор да ги прошетаме, да почнат да се дружат. Баш денес и зборев дека кога брат и ќе оди во градинка она ќе треба да му помогне, да му кажува дека е таму убаво ... Правиме некакви мравји чекори, сега не плаче таму (можда малку) само кога ќе ме види вриснува во плач и кога ја носиме (како некаков условен рефлекс) не премногу нападно но во текот на денот секогаш ја препражувам за во градинка, за децата. Уште не јаде. Уф, ова ќе потрае, сенадевам додека да тргнам на работа ќе се навикне. И она е од септември во мала група градинка, сега е во втора јасли.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
22.6.2010 13:43:05   
fila
Zdravo saturn eve daa ti go kazam moeto iskustvo
Sin mi go zapisav vo gradinka na 1-vi dekemvri 2009  i bese pekolno placese vristese odbivase da jade  znaci 9 saati bese gladen pa pocnav od sabajle pred da odime  da go ranam doma samo da ne e cel den gladen  i toa traese nekade do januari koga mu oslabe imunitetot i zavrsivme vo bolnica so bronhopnevmonija deset dena i koga izlegovme od tamu sedevme doma uste 2 nedeli i potoa pak vo gradinka i pak ista pesna samo sto ovoj pat ucitelkite mnogu se trudea da go ubedat da jade i posle dva meseci uspejaa i od togas navaka moeto dete ne gi saka sabota inedela zasto e doma   saka vo gradinka so drugarite ama se morase da pomine i da se izdrzi zatoa sto nemase koj da go cuva

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
22.6.2010 14:22:07   
Saturn
Леле Fila и тебе ич не ти било лесно. Се надевам дека и мене ќе ми се деси ќерка ми да вика САКАМ ВО ГРАДИНКА наместо НЕЈЌАМ ВО ГРАДИНКА user posted image Ама денеска сум среќна. Еве четврта недела почнуваме и денес јадела сабајлето пудиг од чоколадо и не го повратила (негувателката ми кажа) и си играла со некое девојче (се надевам не измислува), многу малце плачела и толку бев среќна user posted image user posted image

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?