|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
27.8.2012 21:14:40   
Тања РР
Ајде поискусни мамички помагајтеuser posted image


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
27.8.2012 21:41:29   
Maca25
Јас на Нина и ставам 2 пара гаќички, 2 пара чорапи, 2-3 маички, 2 пара пантолончиња, боди или маичка долна (зависи од времето) и пижамки. На кратко, две пресвлеки, да имаат доволно облека за 2 пати да ја пресоблечат ако има потреба. Топлинки или папучки летни. И пелени нормално, ако носи детето пелени. Нас не беа потребни 2-3 дневно.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
27.8.2012 22:18:07   
riba79
i nie vo ponedelnik trgnuvame vo jasli...samo ne znam sto treba osven obleka za ponatamu ,kolku peleni moze li cucla ili ne?mleko pijat od svoe sise ili od casa???aj malku pomagajte panika me fakauser posted image

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
27.8.2012 22:41:40   
Natuska85
Ние одиме еве веќе 5 месеци,од 8.30 до 3 и во ранчето му ставам 3 пелени, две маички,едни долни,дали кратки дали тренерчиња,чорапчиња и цуцла резерва.Шише кај нас не даваат од дома да се пушта,пијат од чаша.Не се секирајте и тие што незнаат да пијат ќе се научат(ова од искуствоuser posted image ). Инаку за пелени му пуштам по 3 и мислам дека е доволно за тој временски период и секогаш си ги носи неговите им ги запишуваат со пенкалце кои чии сеuser posted image . Прашувајте друго нејасно и јас бев цела во прашалници на почетокuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
28.8.2012 9:22:33   
sandriana RR
И ние носиме по 3 пелени и дупла преслека-боди и панталончиња. Во нашата градинка дозволуват, те, бараат и шишенце (какво си користи детето-такво-независно со цуцла или како нас-од Јана водаuser posted image ). Шишенцата ги користат кога им даваат сокче или водичка во тек на целиот ден. И на почеток на секој месец по едно пакување влажни марамици и павловичева.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
28.8.2012 10:14:15   
Felly RR
Еве и јас да дополнам, освен облека што имаат пишано другите мамички, и крпа за бришење раце, лице. А плус тоалетна хартија и течен сапун, на почеток сите носат, па потоа воспитачката ни кажува кога ќе се потрошат, да донесиме нови.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
28.8.2012 14:55:09   
AnnaMolly RR
Додека носеше пелени му носев во ранче еден пар пантолони, една блуза со кратки, едно боди на прерамки (зимно време боди на прерамки, блуза со долги и дуксерче и чорапи) плус пижами се обавезни кај нас во градинка.

Пелени му носев по еден пакет, ама некако многу брзо ми ги трошеа, па по две им ставав и никогаш не ми рекоа дека им се малку. Зашто сметам дека сабајле го носам со чиста пелена, па тамам се уште две.

Сега дека се одвикнавме од пелени му ставам за секој случај по три пара пантолони, три пара гаќички и две блузи + боди на прерамки + пижами.

Лажалка не користевме, ама смее да се носи, мада таму учителките ги одвикнуваат и од тоа. Шише обевезно секој ден му носам и тоа полно со сок/чај. Никогаш ништо не ми рекле, а гледам и други носат. Планирам да престанам и со тоа, си пие веќе сам од чаша.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
14.9.2012 10:10:29   
gaga
ajde pomos okolu podgotovkite za prv den vo gradinka,J ima 1god 4meseci,trgnuva vo ponedelnik vo gradinkauser posted image ,PRV DEN!!!Lelel kako li ke uspeeme!!!VE MOLAM od iskustva,sto se pravi,sto se nosi tamu za prestoj,komplet se sto e potrebno,od obleka,sisinja,casa,krpi za brisenje,sapuniuser posted image ,ova se moi pretpostavki no ajde koj ima iskustvo cekam cel referat od vasuser posted image ,vikedov ke ni bide celiot ispolnet vo podgotovki...user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
14.9.2012 10:20:28   
@Mila@
Nie denes trgnave prv den vo jasli, jas prashav prethodno i bidejki e samo 2 saati mi rekoa samo pelena da odnesam,jas mu go napikav ranceto sepak so se: vlazni maramici,shishe so sokce,cucla za nedaj boze,rezerva obleka,ligavce,peleni,krpce za brishenje i mislam deka toa e se ma da ne znam kolku ke ima vreme za 2 saati neshto da iskoristat.Sega bile moite da go zemat vo 10 a on spiel pa ke go pocekaat da se razbidi da mi kazat kako pominal.

(Одговор на членот gaga)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
14.9.2012 10:45:59   
Natuska85
Мила па вие сте супер,прв ден а веќе сте заспале таму,бравоuser posted image user posted image user posted image , нас ни требаше па негде 2 недели да почнеме со спиење. Со лесно нека е тргнувањето на сите дечиња и брзо прилагодувањеuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
14.9.2012 12:34:11   
@Mila@
Eve kus raport kako pominalo bebushceto moe prviot den vo jasli:ne kenkal mng bil samo malku tazen pred 9 mu dale da jade se si izel griz so mleko imalo,posle toa piel voda od cashka sto doma voda ne saka da pomirisa a ne da pie,kenkal malce pa go izvadile nadvor pred krevetce i se smiril i posle vo krevetceto si zaspal pred 10 moite go zemale okolu 11 koga stanal go presoblekle i se ispratiel doma koga ja zdogledal sestra mi skokal vo krevetceto da go zeme srce majkino...vajda ke bide oki...ko za prv den e top vajda ne ne laze ucitelkata.Odvaj cekam doma da dojdam da si poigrame.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
14.9.2012 12:40:53   
Beatris
user posted image user posted image user posted image за Давидчо, изгледа на мајка му само потешко и оди прилагодувањето user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
20.10.2012 15:40:09   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Еве и јас да дополнам, освен облека што имаат пишано другите мамички, и крпа за бришење раце, лице. А плус тоалетна хартија и течен сапун, на почеток сите носат, па потоа воспитачката ни кажува кога ќе се потрошат, да донесиме нови.


Тоалетна хартија и течен сапун? Мене никогаш не ми побарале ова, баш ме чудиш, освен влажни на почеток на месец и додека носеше пелени, павловичева ми бараа тие, ама не секој месец, туку кога ќе се потрошеше.
Јас инаку му ставам една преслека, гаќи, маичка, тренерки и блуза (летно време, бермуди и блузичка) и чорапчина. Бидејќи од мал не пиеше со цуцла, туку директно од чаша, па никогаш не сум носела ни чаша, ни шише. Е сега пелени јас носев секогаш по три и секогаш една назад ми враќаа, ама јас за секој случај носев повеќе, а додека беше во јасли, колку што ќе однесев, таму носев 3-4, толку трошеа, што ми беше малку чудно

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.1.2013 10:24:40   
Mihaela 2010
Neznam dali e pravo mesto tuka ama tuka ke si prasam...
Eve denes trgnavme vo gradinka posle pauza od dve nedeli,ne bevme bolni tuku radi praznicive si sedese doma...denes mm koga ja odnel vratata bila zaklucena pa otisle od druga vrata kade iskocila ucitelkata i navodno gi grupirale ovoj period decava posto ne idele povekjeto...
E sega ucitelkava e do 12 i posle si odi a neguvatelkava neznam ni dali e tamo...pa me interesira kako idat rabotive so kadarot,im spojuvaat ,si zemaat denovi ili??
zosto ako ja nema neguvatelkava detevo ke se ubie od placenje nema ni da spie?i do koga im trae raspustov??

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.1.2013 10:38:56   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Neznam dali e pravo mesto tuka ama tuka ke si prasam...
Eve denes trgnavme vo gradinka posle pauza od dve nedeli,ne bevme bolni tuku radi praznicive si sedese doma...denes mm koga ja odnel vratata bila zaklucena pa otisle od druga vrata kade iskocila ucitelkata i navodno gi grupirale ovoj period decava posto ne idele povekjeto...
E sega ucitelkava e do 12 i posle si odi a neguvatelkava neznam ni dali e tamo...pa me interesira kako idat rabotive so kadarot,im spojuvaat ,si zemaat denovi ili??
zosto ako ja nema neguvatelkava detevo ke se ubie od placenje nema ni da spie?i do koga im trae raspustov??

Кај нас е стандардно-нема распуст-сабајле беа сите учителки на број.И во меѓупразничните денови си беа и негователки и учителки на раб.место во свите групи,иако имаше помалку дечиња.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.1.2013 10:54:47   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Neznam dali e pravo mesto tuka ama tuka ke si prasam...
Eve denes trgnavme vo gradinka posle pauza od dve nedeli,ne bevme bolni tuku radi praznicive si sedese doma...denes mm koga ja odnel vratata bila zaklucena pa otisle od druga vrata kade iskocila ucitelkata i navodno gi grupirale ovoj period decava posto ne idele povekjeto...
E sega ucitelkava e do 12 i posle si odi a neguvatelkava neznam ni dali e tamo...pa me interesira kako idat rabotive so kadarot,im spojuvaat ,si zemaat denovi ili??
zosto ako ja nema neguvatelkava detevo ke se ubie od placenje nema ni da spie?i do koga im trae raspustov??

Ако воситувачот е тука оваа недела, тогаш негувателката не би требало да е тука... така бар ние правиме, баш заради дечињата да бидат барем со една позната. За разлика од ова, кај син ми оваа недела и двете се отсутни, па среќа ми се погоди и јас да сум дома, па не го ни носам... не ми било пишано да одморам од пискотници бар еден ден user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
8.1.2013 11:06:03   
Mihaela 2010
Џесика а по колку ви трае одморот?user posted image ,сега за празнициве по една недела или ??

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
15.1.2013 9:20:13   
zzaa
aj i vo ova tema da si pisam dendes ni bese prv den vo gradinka pominavme supre,mnogu podobro od ocekuvanoto bez placenje,se nadevam taka i ke bide.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
16.1.2013 23:21:40   
monsy
Ajde i jas ovde da pisam...Utre na sin mi ke mu bide prv den vo gradinka se nadevam dobro ke se uklopi.Jas ne rabotam znaci nemam potreba da go nosam vo gradinka mozam da go cuvam i toa ne mi pretstavuva problem tuku sakam da ima deteto eden red koga se jade,pie,spie..A i tamu podobro ke go vospitaat odkolku nie doma so toa sto se ke mu se dozvoluva od tendzerinja,cinii,casi lazici i se po red...Sto mislite vie podobro e vo gradinka ili doma iskreno mnogu ke mi nedostiga zosto i jas sum naviknata so nego ima 1 godina i 6 meseca...Spored vas sto e podobro?

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
17.1.2013 8:32:24   
zzaa
monsy kako pominavte dens?mojta vcera pomina so mnogu placenje,srce na mama,a so da pravam treba da se navikne,a dens ke odam za pola saat da si ja zemam pa ke vidime kako e pominala,poubavo vo e vo gradinka ako ti ne rabotis,nosigo ubavo ke mu e so decata.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот monsy)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
17.1.2013 14:14:35   
Slagjana
Monsy, на иста возраст и моето дете тргна во градинка,а и јас тогаш не работев. На почеток ми беше многу тешко, додека се навикна (2 недели). После тоа знаев дека не сум згрешила што оди в градинка. Кај ќе му обезбедам јас секојневно дружење со деца и учење песнички и сл. По 6 месеци почнав да работам и тогаш ми беше многу лесно, бидејќи веќе ги поминавме вообичаените бактерии и настинки од градинките и седење дома по 2 недели додека да оздрави. Не мораше да барам слободни денови од работа. Мислам дека нема да згрешиш ако го носиш во градинка.

(Одговор на членот monsy)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
18.1.2013 14:08:31   
monsy
Vcera ne bese go postedivme zosto kasno si legna ne go razbudiv sabajleto,ama deneska go odnesovme kaj 8 i 10 go skornav i odvaj go razbudiv sirot...Vo gradinkata ubavo go precekaa bese mn vesel radosen koga gi vide igrackite i nas ne izbrkaa zosto ne placese i nie rekoa kaj 11 da go zememe...Koga otidovme sirot ocite mu bea krvavi od placenje oteceni koga me vide na vratata bese presreken pocna da trcka za da go zemam i po tatko mu se raduvase ne guskase i placese ko da ni se zali siroto mn mi padna zal za vo ponedelnik ne sum sigurna deka pak ke go odnesam :Suser posted image

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
4.3.2013 14:25:09   
kikicka
Ете така не е Септември но нас во Петокот ни беше првиот ден во градинка.
Решив да ја запишам и готово. Супер поминавме,кога влезе мислеше дека ке оди на контрола ,зошто баш овој период се погоди настината па цело време на лекари,но кога ги виде дечињата веднаш се стрча кон нив и нас не остави. Јас и мм ја оставивме со негувателките,од која едната и мене ме чувала како мала user posted image , и заминавме да ги средиме потребните документи за запишувањето. Немавме никаков проблем. Еве и денес била супер,многу весела ,јадела си играла е сега проблем ке ни е спиењето но има време тек ни е втори ден од градинка.


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот monsy)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
3.4.2013 13:19:47   
Ring
Denes ni e tret den vo gradinka....i dobri sme user posted image ...sega za sega.
Prviot den bese samo 40 minuti i mm koga ja zel imala nasolzeni ocinja i lipala do doma...onaka tazno...ama neguvatelkata rekla deka imalo uste edno dete sto bilo isto prv den i toa mnogu placelo , pa ona od nego na kraj se rasplakala
Ama vcera i denes sme super...denes bese 1 ipol saat ....bez placki...Ke vidime ponatamu kako ke bide.
Jas sum mnogu placka, pa zatoa mazot mi ja nosi...mislam deka jas poveke ke ja rasplakam ako jas ja nosam .
Ponatamu ke pisam vo druga tema kako se priviknuvame...

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Првиот ден во градинка /училиште
4.4.2013 10:29:55   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Denes ni e tret den vo gradinka....i dobri sme user posted image ...sega za sega.
Prviot den bese samo 40 minuti i mm koga ja zel imala nasolzeni ocinja i lipala do doma...onaka tazno...ama neguvatelkata rekla deka imalo uste edno dete sto bilo isto prv den i toa mnogu placelo , pa ona od nego na kraj se rasplakala
Ama vcera i denes sme super...denes bese 1 ipol saat ....bez placki...Ke vidime ponatamu kako ke bide.
Jas sum mnogu placka, pa zatoa mazot mi ja nosi...mislam deka jas poveke ke ja rasplakam ako jas ja nosam .
Ponatamu ke pisam vo druga tema kako se priviknuvame...


Ринг колку месеци сте?

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

од кога бебето во градинка
21mimi

од кој месец го носевте вашето бебе во градинка?

9месеци (18%)

12 месеци (19%)

16 месеци (28%)

го цува негувателка во нашиот дом (9%)

го чуваат нашите рордители (25%)


Број на сите гласови: 95

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!