|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дете од претходна врска/ брак
26.6.2012 14:28:24   
Pepelaska *
За темава инспирирана сум од другарка ми која денес треба да го потпише разводот.Има 18 месечна ќеркичка, таа остана со неа.
Другарка ми има 26 години и иако сега не сака да слушне за врска и слично , сите ја убедуваат дека мора да продолжи, дека ќе најде некој кој ќе ја заслужува.Се надевам дека и така ќе биде.
Сакам да ве прашам:
Како би реагирале вие кога ви се допаѓа некој , а тој има дете од претходен брак? Би се согласиле на живот со него, со оглед на тоа што тоа вклучува средби со бившиот партнер/партнерка? Како ќе го прифатите детето , дали како свое или секогаш би гледале малку поинаку на него , можеби и како пречка за успешна врска со неговот родител?
Темата се однесува и на мажи и на жени.



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 18.6.2014 9:21:26 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дете од претходен брак
26.6.2012 14:30:42   
Pepelaska *
Јас искрено не знам како би реагирала, како прво би се ставила на место на тоа дете на кое одеднаш му се менува семејството , би пробала да го разберам и да не избувнувам ако не ме прифати.Би оставила времето да покаже се и секако би дала се од себе доколку навистина ми значи тој човек.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дете од претходен брак
26.6.2012 15:14:41   
vezilka RR
Јас детето би го прифатила без проблем, всушност целата таа ситуација би ја прифатила, што ќе рече, не би правела проблем ниту за излегувањата на таткото со детето на само, без мене, ниту за средбите со мајката на детото, ниту за средбите на тројцата заедно ( како на пример, што знам, карикирам, приредба во школо на пример) бидејќи мислам дека тоа е потребно за правилен развој на детето. Многу би се трудела да ме прифати као нов човек во неговиот живот, ама никако како замена за мајка му. Па дури и да не ме сака тоа дете, ќе го разберам, оти е многу можно во мене да гледа некој „растурач“..Гледајќи го мажле, кој растел без татко му во близина, значи скоро и да не го познава, сватив дека од авион се гледа дека му фали тој елемент, мислам дека ќе бил многу поинаков ако го имал татко му во животот, па дури и ако имал очув во животот.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дете од претходен брак
26.6.2012 16:11:50   
Mihaela 2010
Drugarka mi isto taka se razvede pred nekolku godini,sega kerkickata i ima 13 god.I taa relativno mlada se razvede,mozebi imase 30 tina godini,i normalno posle sokot sto go pomina ,i eden period na izoliranost pak pocna da si izleguva,da se zabavuva,no mnogu vnimavase so koga ke se vpusti vo vrska...Imase nekoi vrski,i normalno deka kazuvase deka ima dete ,pa da vi kazam site ja prifatija takva kakva sto e i nikoj ne se protivese deka ima dete iako imase vrski so luge koi ne bea zeneti,pa duri i predlagaa brak.No ete se uste e sama,mislam deka se uste e nesigurna vo mazite posle se sto i se sluci,pa ne saka da vleta vo uste eden brak pred dobro da razmisli...
Inaku za sebe bi kazala deka ako navistina go najdam praviot covek,i dokolku ima neli dete od prviot brak mislam deka bi go prifatila,ne bi mi smetalo deteto..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дете од претходен брак
26.6.2012 16:15:59   
meU87
Мојот сопруг има брак позади себе, со дете. Искрено воопшто не ми смета ни детето, ни средбите со мајката, кога го остава или зима детето.
Тоа што било одамна завршило, зошто да се грижам што и како ќе биде, ако било добро сигурно немало да заврши.
Во однос на детето ниту го гледам , ниту пак планирам да го гледам како пречка меѓу нас. Тоа дете не е криво за ништо, па зошто мене би ми сметало. Јас искрено се плашам како ќе ја прифати својата нова сестричка, од срце се надевам дека нема да имаме проблеми. Јас ниту можам ниту сакам да глумам мајка, но сакам да се потрудам детето да се осеќа пријатно кога ќе доаѓа кај нас.
Пепелашка, во однос на тоа што другарка ти сеуште не се осеќа спремна за нова врска и продолжување на животот, мислам дека не треба да се грижиш. Па и после прекинот на врска има луѓе кои се не чувствуваат спремни за нешто ново, односно им треба време, да се стабилизираат, да ја прифатат ново настанатата ситуација, да се соочат со тоа, па потоа свесно да продолжат понатаму.
Јас сметам дека на девојката засега и е потребна само поддршка за тоа што го прави(зошто сигурно не го прави од што и било убаво).

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дете од претходен брак
26.6.2012 16:18:57   
Yummy Mammy
Jas nekolku pati sum se zaprasala sto ako nekoja od bivsite na mm resila da rodi bez negovo znaenje i op nekoj den ti se pojavi pred vrata. user posted image
Deteto sekako bi go prifatila kako svoe, ako saka ili ima potreba moze i da zivee so nas, moze i svoja soba da si ima kaj nas, bez problem. Vo idealen slucaj, nemam nikakov problem so odrzuvanjeto kontakti na roditelite megjusebno i so deteto.
No, mislam deka seto toa mnogu zavisi od site involvirani lica. Koja e majkata, kakva e, sto mu zboruva na deteto ili na tatkoto, kako se odnesuva vo javnost, kako ona se postavuva so moite deca, kakvi se babata i dedoto, kako tie se odnesuvaat sprema sopruvot i moite deca, i slicno... Mnogu mnogu faktori igraat uloga kako bi se odnesuvale. No, nikogas ne bi otfrlila kvaliteten covek samo zatoa sto ima dete od prethoden brak.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дете од претходен брак
26.6.2012 22:04:31   
niki
Pred da se omazam i stanam majka, razvedeni so deca za mene bea no, no, no, no, no! Nikako nesakav takvo nesto bidejki bev sigurna deka nema da mozam da go prifatam minatoto vo segasnosta.
Sega sum majka, imam dete i ako ovoj brak se zavrsi eden den nemam namera so nego i jas da "umram" i da ne poglednam drug maz.
Neznam dali bi se omazila pak, bidejki vo brakov nauciv deka sum covek koj mnogu poveke si ja ceni i saka slobodata, kako i da e ako me strefi ljubov deteto moe nema magicno da iscezne i ke ocekuvam toj nekoj da me prifati so dete, a kako ljubovta e primanje i davanje sekako i jas svojot partner bi si go barala pomegu onie koi veke imaat dete otkolku kaj onie bez deca, sto ke rece deka bi prifatila i jas dete od prethoden brak.
Neizostavno e da se kaze deka vo takvi avanturi ne bi se vpustala so prviot sto ke naleta, vednas stom ke se potpise brakorazvodnata postapka, so dete mnogu poveke se razmisluva, se vaga i pretpazlivo se cekori kon idninata.

Sovet za drugarkata od prviot post, ostavete ja zenickata da preboli, da se sobere, da prezali, da si go sredi zivotot sama so deteto, pa potoa da bara drugi ljubovi koi sigurno ke gi ima. Zenata ima 26 godini, polovina od nas ne sme bile ni mazeni na tie godini a kamoli razvedeni, zivotot tek pocnuva za nea.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дете од претходен брак
26.6.2012 22:28:19   
kikicka
Незнам што да кажам,али да сум во таква ситуација ,НЕ ДАЈ БОЖЕ, не би се мажела пак и не би имала заедничко дете со некој друг.Би имала само дечко и ништо друго,кога веќе сум поминала низ едно исто ,не би пробувала пак.А да прифатам дете ,би прифатила,ако некој ме прифати со дете зошто да не и јас.

А за другарката,остајте ја малку како што вика Ники,нека го преброди периодот нормално со подршка од вас искрените другарки,а после таа сама ке си се среди.Се најдобро и посакувам!

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 26.6.2012 22:29:42 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дете од претходен брак
27.6.2012 1:50:05   
miana
Znaci vaka sega....Ne site zeni ama poveketo zeni otkakao ke se porodat im se menuva teloto..Ne se toa sto nekogas bile...So samoto toa se pojavuva i kompleksot i stravot- sto ke bide dokolku se razvedam???Dali nekoj ke me saka vakva???? Dali ke mozam da se soblecam pred nekogo??Kako li ke me gleda toj nekoj??/Fakt e deka na mazite im e mnogu polesno..Tie koga ke dobijat deca,ne se menuvaat voopsto fizicki,pa utre i da se razvede toj ke bide sloboden decko sto ke treb ada si go gleda deteto ednas do dva pati ( mozebi i malce poveke ) vo nedelata a jas bi bila taa sto ke treb ada bide postojano so niv i jas bi bila taa sto koga bi se omazila za drug toj drug bi trebal da zivee so mene i so moeto dete,a dokolku jas bi sretnala maz so dete pd prethoden brak - ne bi mi precelo??Pa zosto da mi preci ako nekolkju pati vo nedelata se gledaat???? ili ako go goledam i jas toa dete....Da ne se lazeme - tesko deka ke go sakam kako sto go sakam moeto ,ama bi se trudela da ne se oseti vo nikoj slucaj diskriminirano/zapostaveno.....Jas sum dete na razvedeni roditeli,tatkomi se prezeni so zena sto imase veke dete od prethoden brak i imaa uste edno nivno..Tatkomi ne zaboravi nas a si go cuvase deteto od nejziniot prethoden brak ,go rastese,mu napravi maturska,svadba se sto na nas ne ni napravil a ne ni pomislil dali sme napravile....Znaci poentata mi e deka ima sekakvi zeni....Jas glavnata pricina ja gledam vo zenamu negova,zosto kolku i dabil tatkomiu los -taa kako majka na ostaveno dete bi go posovetuvala deka ne e ubavo da si gi zapostavuva decata ...Malce preterav jas - ama ajde...Valjda ke svatite sto skaam da kazam user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дете од претходен брак
27.6.2012 9:18:17   
niki
Miana me nasmea so komentarot za fizickiot izgled, lele majko, posebno toj delot na mazite im bilo polesno ne se menuvale. Dete ili ne tie kako i nie ne se podmladuvaat. Mm ima 20 kilogrami poveke od sto imase pred 9 godini koga se zapoznavme, da ne zboruvame za sedi vo kosata, strii po teloto, brcki na liceto, prosireni veni i eden kup tegobi koi na prv pogled ne se zabelezuvaat.
Pa tek sram da se sobleces pred drug maz, lele bre zena vozrasna so dete rodeno ako pati od sramovi karakteristicni za tinejdjerki pa bogami treba dobro da se preispita kade stopirala vo sozrevanjeto. Mislam.... ako se razvedes nema na sekoj sto ke ti dojde da mu se soblekuvas, valjda ke se zapoznaete, ke izleguvate, ke razgovarate, ke se zblizite pa posle opusteni i rastereteni ke se frlite na spalnata i aktivnostite vo nea.
A za toa sto si gi zaboravaat decata jas barem vo golema mera gi okrivuvam majkite na tie deca. Nie samite si prezemame pregolemi tovari na nas pa posle gavolot ni e kriv. Ako prasas sega koja majka ke se soglasi da deli staratelstvo so bivsiot maz ili nedaj boze da go ostavi deteto kaj tatkoto a taa da go gleda 1, 2 pati nedelno site ko popareni ke te gledaat i ke te napravat nenormalna. Da ne zborime za toa so kakvi se ne komentari bi ja pocastile taa nikakva nemajka koja si go ostavila deteto. Ej go ostavila deteto da zivee so tatko mu kakov li grev strasen, taa sigurno vo brak deteto go donela vo miraz pa koga ke se razvede mora i mirazot da si go zeme.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дете од претходен брак
27.6.2012 10:01:23   
Sandric
malku komplicirana tema vo sekoj slucaj.
jas imav porano eden decko za koj posle 2-3 meseci vrska doznav deka imal vonbracno dete sto on kao ne go kriel ama ne znael kako da mi kaze. I toa doznav od treta licnost a ne od nego. Prvo mi bese sok, normalno se razdelivme prvenstveno zatoa sto me lazel. Posle nekoe vreme pocnav da razmisluvam dali bi mi precelo toa negovo dete. Togas mislev deka ke mozam da go prifatam, sega koga imam svoe mislam deka bi mi bilo mnou potesko , ne znam. Posebno vo periodot koga se porodiv cesto se prisekav na taa situacija i nekako ne mozev da zamislam maz mi da imase drugo dete.
Sega od koga imam svoe mislam deka mnogu polesno bi prifatila drug maz so dete, ama toa verojatno sekako zavisi od site propratni faktori kako sto pisa nekoj porano.
Sekako ne bi sakala da se zamaram so dosadni babi , ogovaracki ili so isfrustrirani majki sto ke pravat sekakvi sitni spletki za da ti go zgorcuvaat zivotot.
I sekako razlicno e dokolku tatkoto si go gleda povremeno deteto ili pak ke treba da zivee so nas i jas da go vospituvam kako moe

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дете од претходен брак
27.6.2012 11:29:57   
Pepelaska *
Коплицирана е да, но и веќе многу реална.Ако некогаш ова ни беше шпанска серија( вонбрачно ете, развеени родители, нова љубов со дете од претходната) денес е ова многу блиску до нас,полека полека се напушта она старото дека е срамота да се разведеш, подобро да живееш во несреќен брак отколку разведен, што од една страна е добро, сепак децата страдаат најмногу.

За другарка ми секако дека сите ќе ја поддржат што и да одлучи и никој нема да ја тера со сила да прави нешто.Јас знам дека е прекрасна личност и дека ако најде човек кој ќе ја сака и почитува ќе го сака и нејзиното дете.
Од друга страна , таткото во случајов , се откажа од ќерката, а судот сепак му ја дава да ја гледа.
Сега типот се прави ерген, како демек немал никогаш дете.Наводно бара и женска.
Не знам дали попрво би го прифатиле со лаги или искрено да каже дека има дете.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дете од претходен брак
27.6.2012 14:09:09   
Octavia
Прво, моменти на несигурност во сопствениот изглед не се „стопирање во развојот“ user posted image , (да не речам, глупости), тоа нема врска со возраста, ама ај, да не се објаснуваме сега. И како што е нормална несигурноста на физички план, уште понормални се моментите на несигурност на емотивен план, посебно кога партнерот го делите со некого, дури и со дете. Или кога вас партнерот треба да ве дели со дете кое не е негово. Можно е, ако добро се избалансира се, сето тоа да функционира ОК, иако тешко да се постигне сликата од американските ситкоми каде бившата и новата жена стануваат другарки (или бившиот маж и новиот партнер одат заедно на пиво) user posted image . За жал, тоа најмногу зависи од тоа какви се односите меѓу бившите сопружници. Колку поздрав однос имаат прво тие меѓу себе, толку понормален однос ќе има и детето кон новиот партнер на некој од родителите, од што, сакале или не, зависат многу работи. Треба многу балансирање за да се избегнат искреањата од типот „моето“, „твоето“ и евентуално, „нашето“ user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дете од претходен брак
27.6.2012 16:49:00   
Sandric
Mene muabetot mi bese deka sega so moe dete mnogu polesno bi prifatila nekoj so dete od kolku koga nemav moe,...
Ustvari ne znam temava.... dodeka neskoj ne se nasjde vo slicna situacija ne moze ni da kaze kako ke se osekauser posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дете од претходен брак
28.6.2012 23:27:15   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Miana me nasmea so komentarot za fizickiot izgled, lele majko, posebno toj delot na mazite im bilo polesno ne se menuvale. Dete ili ne tie kako i nie ne se podmladuvaat. Mm ima 20 kilogrami poveke od sto imase pred 9 godini koga se zapoznavme, da ne zboruvame za sedi vo kosata, strii po teloto, brcki na liceto, prosireni veni i eden kup tegobi koi na prv pogled ne se zabelezuvaat.
Pa tek sram da se sobleces pred drug maz, lele bre zena vozrasna so dete rodeno ako pati od sramovi karakteristicni za tinejdjerki pa bogami treba dobro da se preispita kade stopirala vo sozrevanjeto. Mislam.... ako se razvedes nema na sekoj sto ke ti dojde da mu se soblekuvas, valjda ke se zapoznaete, ke izleguvate, ke razgovarate, ke se zblizite pa posle opusteni i rastereteni ke se frlite na spalnata i aktivnostite vo nea.
A za toa sto si gi zaboravaat decata jas barem vo golema mera gi okrivuvam majkite na tie deca. Nie samite si prezemame pregolemi tovari na nas pa posle gavolot ni e kriv. Ako prasas sega koja majka ke se soglasi da deli staratelstvo so bivsiot maz ili nedaj boze da go ostavi deteto kaj tatkoto a taa da go gleda 1, 2 pati nedelno site ko popareni ke te gledaat i ke te napravat nenormalna. Da ne zborime za toa so kakvi se ne komentari bi ja pocastile taa nikakva nemajka koja si go ostavila deteto. Ej go ostavila deteto da zivee so tatko mu kakov li grev strasen, taa sigurno vo brak deteto go donela vo miraz pa koga ke se razvede mora i mirazot da si go zeme.

Miana me nasmea so komentarot za fizickiot izgled, lele majko, posebno toj delot na mazite im bilo polesno ne se menuvale. Dete ili ne tie kako i nie ne se podmladuvaat. Mm ima 20 kilogrami poveke od sto imase pred 9 godini koga se zapoznavme, da ne zboruvame za sedi vo kosata, strii po teloto, brcki na liceto, prosireni veni i eden kup tegobi koi na prv pogled ne se zabelezuvaat.
Pa tek sram da se sobleces pred drug maz, lele bre zena vozrasna so dete rodeno ako pati od sramovi karakteristicni za tinejdjerki pa bogami treba dobro da se preispita kade stopirala vo sozrevanjeto. Mislam.... ako se razvedes nema na sekoj sto ke ti dojde da mu se soblekuvas, valjda ke se zapoznaete, ke izleguvate, ke razgovarate, ke se zblizite pa posle opusteni i rastereteni ke se frlite na spalnata i aktivnostite vo nea.


Ova nema da go komentiram za da ne se vzesti i ovaa tema kako i nekoi drugi,pa posle da ispadne deka vrukinive ne zbudalele user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дете од претходен брак
28.6.2012 23:28:02   
miana
potpis!
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Прво, моменти на несигурност во сопствениот изглед не се „стопирање во развојот“ user posted image , (да не речам, глупости), тоа нема врска со возраста, ама ај, да не се објаснуваме сега. И како што е нормална несигурноста на физички план, уште понормални се моментите на несигурност на емотивен план, посебно кога партнерот го делите со некого, дури и со дете. Или кога вас партнерот треба да ве дели со дете кое не е негово. Можно е, ако добро се избалансира се, сето тоа да функционира ОК, иако тешко да се постигне сликата од американските ситкоми каде бившата и новата жена стануваат другарки (или бившиот маж и новиот партнер одат заедно на пиво) user posted image . За жал, тоа најмногу зависи од тоа какви се односите меѓу бившите сопружници. Колку поздрав однос имаат прво тие меѓу себе, толку понормален однос ќе има и детето кон новиот партнер на некој од родителите, од што, сакале или не, зависат многу работи. Треба многу балансирање за да се избегнат искреањата од типот „моето“, „твоето“ и евентуално, „нашето“ user posted image


(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дете од претходен брак
29.6.2012 10:00:56   
niki
A sto ja vzestuvate temata so komentari "nema da go komentiram ova", "nema da se objasnuvame sega"?

Vo momentot koga zacnuvas dete vo toj moment treba da ti e jasno deka nisto veke vo zivotot nema da bide isto kako sto bilo pred toa. Dali potoa ke se razvedes ili ne, dali ke treba da pocnuvas novi vrski ili ne, deteto ti e tuka, postoi i ako nekoj saka da bide del od tvojot zivot treba da te prifati tebe so dete ili vo sprotivno ti ne go prifakas nego vo svojot zivot. Imanje dete kaj mene e isto kako imanje 1 glava, 2 race i 2 noze. Ako ne me prifakas so 2 race, nema za tebe da si ja secam ednata ili da transplantiram uste edna pa da imam tri.
Da se najde partner a pritoa se ima dete ne e lesno i voopsto ne treba ni da se bara vednas ni po sekoja cena. A pricinite za toa najmalku se vo izgledot i vo sopstvenata nesigurnost sto titulata razveden sama po sebe ja nosi, tuku se malku poveke tehnicki od tipot na nemanje vreme, nemanje poddrska, nereseni finansiski i stambeni prasanja i eden kup drugi zavrzlami sto sekojdnevieto ti gi nosi.
Da se pocne vrska so nekogo toj nekoj nekade treba da go zapoznaes, a majka so malo dete najgolemiot del od svoeto slobodno vreme ke go pominuva po detski igralista, a najmalku po kafea i diskoteki kade cirkuliraat slobodni ergeni. Na sekoja vrska treba da i se dade i vreme i sansa da se ostvari i pokraj dete za toa ke treba i mnogu trpenie.
Idealen zivot imaat samo decata dur mama i tato se grizat za niv, koga sam nezavisno ke zacekoris vo zivotot i uste si sozdal dete prioritetite se menuvaat i mesto za kukanje i oplakuvanje po izgledot sto nekogas sme go imale bas i nema.
Zenata koja stanala majka taa e 24/7 majka, moze da izgleda bomba, a moze i ne, moze da e vo brak, razvedena, vo vonbracna vrska, sama, kako god, no sekogas e majka i kako takva treba sebe da se prifati zaedno so se sto majcinstvoto i donelo i dobro i loso (toa e zrelosrt po mene), za da moze i nekoj drug takva da ja prifati.
Vo sprotivno ako samo gleda pozitivno vo prethodniot zivot i negativno vo toj posle dete ne i preostanuvaat mnogu opcii.
Zaklucok: prvo vo sekoja situacija vo koja ke se najde bilo koj od nas treba sebe da se prifati i da prifati sto mu nudi zivotot vo takvi uslovi i nikogas nema da bide lesno i sigurno nekogas ke treba i godini da pominat da se sluci nesto ubavo, no toa ne znaci deka treba da se otkazeme i da se zavieme vo taga i vo sebeoplakuvanje lele sto me snajde.
I kako sto gi sovetuvame site koi ke se pozalat na los brak deka zivotot e eden toa isto vazi i za posle brak so deca i bez deca. Zivotot e eden i nie sami si birame kako ke go ziveeme i dali ke ziveeme ili ke vegetirame samo na planetava.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дете од претходен брак
29.6.2012 16:26:11   
Andriance
Мислам дека малку и ја утна поентата на Миана...јас вака ја разбрав и целосно ја поддржувам а еве и зашто:

Со самото тоа што ние сме решиле да останеме бремени, секако дека ни е јасно дека телото ќе доживее еден куп промени.
меѓутоа воопшто не е лесно истото да се прифати...ако си ти била меѓу оние трудници кои качиле 10 кила или дури и 20 ама истите ги вратиле за 2 месеца, тогаш не си ни свесна колку е само тешко да се носиш со вишок килограми user posted image
И тоа нема ама баш никаква врска со тоа дека партнерот мене и таква мора да ме сака..он ќе ме сака, не викам не,,,ја самата неможам да се поднесам, и секако дека ќе ми биде мноогу потешко во поглед на самодоверба да се впуштам во било што друго кога би била разведена со дете...

конкретно ја сум човек со НУЛА предрасуди..и мислам дека не би ми сметало дете од претходен брак...ама нели многу често е easer said than done

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дете од претходен брак
29.6.2012 18:54:40   
Maca25
Абе луѓе каква врска има тоа дали некоја жена е дебела или слаба со темава за дете од претходен брак!?!?! Телото се менува, ама личноста и душата не. Ако некој ме сака, сака тоа да биде поради мојата душа и личност и она што го носам во себе, а не да изигравам слободна секси мама со мало дете - а никаков човек. Ако ме сака мене, нема зошто да не го прифати и моето дете!! Дете е, дел од мене...
Јас сега да, би прифатила маж со дете, ама ова го зборувам сега откако јас имам дете свое. Порано не мислев вака.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дете од претходен брак
29.6.2012 19:05:55   
Sandric
Ako nekoj maz te bendisa on ti zemal merka takva kava sto si i veruvajte posle nitu eden celulit ili visnati gradi ne mu smetaat.
Temava e mnogu pokonpleksna od toa dali posle poragaj ke se zdebelis ili ne....

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дете од претходен брак
30.6.2012 18:47:08   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Мислам дека малку и ја утна поентата на Миана...јас вака ја разбрав и целосно ја поддржувам а еве и зашто:

Со самото тоа што ние сме решиле да останеме бремени, секако дека ни е јасно дека телото ќе доживее еден куп промени.
меѓутоа воопшто не е лесно истото да се прифати...ако си ти била меѓу оние трудници кои качиле 10 кила или дури и 20 ама истите ги вратиле за 2 месеца, тогаш не си ни свесна колку е само тешко да се носиш со вишок килограми user posted image
И тоа нема ама баш никаква врска со тоа дека партнерот мене и таква мора да ме сака..он ќе ме сака, не викам не,,,ја самата неможам да се поднесам, и секако дека ќе ми биде мноогу потешко во поглед на самодоверба да се впуштам во било што друго кога би била разведена со дете...

конкретно ја сум човек со НУЛА предрасуди..и мислам дека не би ми сметало дете од претходен брак...ама нели многу често е easer said than done


Ama voopsto ne spagam na taa grupa sreknici, jas sum ti onaka bas najobicna zena, koja koga rodi imase 27 godini i sega im se blizi na 34, edna zena koja, ako bas moram da go objasnuvam mojot izgled, od raganje ima golem nos, koj ne se krie na niednen mozen nacin, so niedno parce obleka ili frizura ili neznam kakov moden detal, koj paga vo oci vednas stom nekoj ke me pogledne, pa boze moj jas takva kako devojka imav vrski i kratki i dolgi i se omaziv i rodiv dete. I ako treba uste ednas vo zivotot da biram i da bidam birana ama voopsto problem nema da mi bide mojot golem nos, ni mojot golem stomak sto mi ostana posle poroduvanje, ni visnatite gradi koi bea i ostanaa mali, ni prosirenite veni sto se poveke gi imam, ni sedite vo kosata, ni brckite na kozata. Sto da pravam poleka no sigurno stanuvam babauser posted image i ic ne mi e problem, si se nosam so toa i ubavo mi stoiuser posted image
Vazno bi mi bilo da sretnam covek so koj ke mozam da si napravam muabet, koj ke ima razbiranje za moite nesovrsenosti i ke gi ceni moite pozitivni strani, ke gleda vo ist pravec kon idninata so mene, i najvazno od se ke go pocituva moeto dete, nemora da go saka kako negovo, ama nemoze da go ignorira ili na bilo koj nacin da go povreduva. I istovo vazi i za mene, znaci ako nekoj maz koj ima dete i ne me gleda so negovoto dete da se odnesuvam onaka kako nemu mu e vazno, ako ne moze so mene da najde zaednicki jazik nema da me trpi na sila samo zatoa sto po negovi kriteriumi mu izgledam fino ili bombasticno ili seksi, pa ne se mazite zivotni da mislat samo na svoite fizioloski potrebi i da brkaat samo mladi seksi ubavi devojcinja

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дете од претходен брак
1.7.2012 1:26:19   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Мислам дека малку и ја утна поентата на Миана...јас вака ја разбрав и целосно ја поддржувам а еве и зашто:

Со самото тоа што ние сме решиле да останеме бремени, секако дека ни е јасно дека телото ќе доживее еден куп промени.
меѓутоа воопшто не е лесно истото да се прифати...ако си ти била меѓу оние трудници кои качиле 10 кила или дури и 20 ама истите ги вратиле за 2 месеца, тогаш не си ни свесна колку е само тешко да се носиш со вишок килограми user posted image
И тоа нема ама баш никаква врска со тоа дека партнерот мене и таква мора да ме сака..он ќе ме сака, не викам не,,,ја самата неможам да се поднесам, и секако дека ќе ми биде мноогу потешко во поглед на самодоверба да се впуштам во било што друго кога би била разведена со дете...

конкретно ја сум човек со НУЛА предрасуди..и мислам дека не би ми сметало дете од претходен брак...ама нели многу често е easer said than done


Ama voopsto ne spagam na taa grupa sreknici, jas sum ti onaka bas najobicna zena, koja koga rodi imase 27 godini i sega im se blizi na 34, edna zena koja, ako bas moram da go objasnuvam mojot izgled, od raganje ima golem nos, koj ne se krie na niednen mozen nacin, so niedno parce obleka ili frizura ili neznam kakov moden detal, koj paga vo oci vednas stom nekoj ke me pogledne, pa boze moj jas takva kako devojka imav vrski i kratki i dolgi i se omaziv i rodiv dete. I ako treba uste ednas vo zivotot da biram i da bidam birana ama voopsto problem nema da mi bide mojot golem nos, ni mojot golem stomak sto mi ostana posle poroduvanje, ni visnatite gradi koi bea i ostanaa mali, ni prosirenite veni sto se poveke gi imam, ni sedite vo kosata, ni brckite na kozata. Sto da pravam poleka no sigurno stanuvam babauser posted image i ic ne mi e problem, si se nosam so toa i ubavo mi stoiuser posted image
Vazno bi mi bilo da sretnam covek so koj ke mozam da si napravam muabet, koj ke ima razbiranje za moite nesovrsenosti i ke gi ceni moite pozitivni strani, ke gleda vo ist pravec kon idninata so mene, i najvazno od se ke go pocituva moeto dete, nemora da go saka kako negovo, ama nemoze da go ignorira ili na bilo koj nacin da go povreduva. I istovo vazi i za mene, znaci ako nekoj maz koj ima dete i ne me gleda so negovoto dete da se odnesuvam onaka kako nemu mu e vazno, ako ne moze so mene da najde zaednicki jazik nema da me trpi na sila samo zatoa sto po negovi kriteriumi mu izgledam fino ili bombasticno ili seksi, pa ne se mazite zivotni da mislat samo na svoite fizioloski potrebi i da brkaat samo mladi seksi ubavi devojcinja


Пак утната поента...
прво..не сме сите исти...и фала богу што не сме....ја ете на пример тешко се носам со моите вишок килограми...и ги кријам и што ли уште не...

второ....Vazno bi mi bilo da sretnam covek so koj ke mozam da si napravam muabet, koj ke ima razbiranje za moite nesovrsenosti i ke gi ceni moite pozitivni strani, ke gleda vo ist pravec kon idninata so mene, i najvazno od se ke go pocituva moeto dete, nemora da go saka kako negovo, ama nemoze da go ignorira ili na bilo koj nacin da go povreduva.
нормално дека е така...па не сум ја или повеќето глупи да бараме само физичка привлечност...но сепак нели треба прво ја да имам доверба во себе за да можам понатаму да продолжам во животот...било да се тоа врски или друг брак...
значи сума сумарум...има луѓе на кои физичкиот изглед им е битен за самодоверба....и тоа воопшто не е погрешно ниту пак оди на сметка на интелегенцијата...ни емоционална ни когнитивна


< Поракaта ја уредил Andriance -- 1.7.2012 1:27:49 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дете од претходен брак
1.7.2012 1:54:51   
Viktori
а една тема да отвориме за физички изглед па таму да расправаме дали сме задоволни или не и зошто, може?
Очигледно натака повеќе иде муабетот. user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дете од претходен брак
1.7.2012 9:35:02   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance



Пак утната поента...
прво..не сме сите исти...и фала богу што не сме....ја ете на пример тешко се носам со моите вишок килограми...и ги кријам и што ли уште не...

второ....Vazno bi mi bilo da sretnam covek so koj ke mozam da si napravam muabet, koj ke ima razbiranje za moite nesovrsenosti i ke gi ceni moite pozitivni strani, ke gleda vo ist pravec kon idninata so mene, i najvazno od se ke go pocituva moeto dete, nemora da go saka kako negovo, ama nemoze da go ignorira ili na bilo koj nacin da go povreduva.
нормално дека е така...па не сум ја или повеќето глупи да бараме само физичка привлечност...но сепак нели треба прво ја да имам доверба во себе за да можам понатаму да продолжам во животот...било да се тоа врски или друг брак...
значи сума сумарум...има луѓе на кои физичкиот изглед им е битен за самодоверба....и тоа воопшто не е погрешно ниту пак оди на сметка на интелегенцијата...ни емоционална ни когнитивна



Si dosla nekogas vo situacija pred razvod, ste vodele so mt razgovor koj ke go zadrzi deteto a koj povremeno ke go gleda, si se nasla vo situacija seriozno da razmisluvas kako tvoeto dete ke reagira da ne gleda eden od vas, si se stavila na mesto na tvoeto dete da pretpostavis kolkavo patenje ke mu donese vasata odluka, si se pripremala psihicki naredniot den da pocnes razgovor so malo dete na tema razvod, kako da mu kazes deka ona sto e negov cel zivot od toj nekoj datum nema veke da postoi, deka nekoj od vas ke go napusti domot i nikogas poveke nema da ziveete zaedno, uste ako imas rabota so maz koj nema da saka da go gleda deteto, da plaka alimentacija, da pomaga vo kriticni situacii...

koga ke moras ova da go napravis mnogu brgu ke porasnes i visokot kilogrami vednas ke gi smestis na dnoto od listata prioriteti

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

а една тема да отвориме за физички изглед па таму да расправаме дали сме задоволни или не и зошто, може?
Очигледно натака повеќе иде муабетот. user posted image


user posted image user posted image
Da sekako moze, ovde ic mesto ne e

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дете од претходен брак
1.7.2012 10:21:55   
Yummy Mammy
Ah Miana, Miana, kaj ja odnese temava user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?