|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дете од претходна врска/ брак
17.6.2014 15:10:31   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

Ti go sakas ama on dali te saka tebe? Ako te saka/l nemal da se E*ava da mi prostis so drugi naokolu i deca da im pravi. Jas ni sekunda ne bi ostanala so vakva osoba gad mi e da me dopre a ne da ziveam do nego pa uste i deteto od nekoja si tamu da go cuvam user posted image
I bolje da ste imale drugi problemi , karanici i sl, zasto ova e VRV na problemite pogore nema..pa ti sega sama odluci si, dali sakas da ostanes vo brak so osoba koja te izneverila i napravila dete na nekoja fufica user posted image

Pa i raspustenica plus, mislam razmisli mozel i nekoja bolest da ti donese...Ako si mu znacela nema da dozvolel da padne na edna raspustenica da mi prostis!!! So dve deca e mnogu potesko vo zivotot, a toj stom ednas zagrizal da mi prostis - ke zagrize pak user posted image , pa ke mora da trpis zaradi decata ....Zal mi e mnogu za tebe anonimna..Ako ova se navistina ti se slucuva - jeziva e pomislata... a baska sto go gledal deteto dve godini pozadi tvojot grb ja gledal i raspustenicata user posted image

< Поракaта ја уредил miana -- 17.6.2014 15:14:16 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Дете од претходна врска/ брак
17.6.2014 15:16:11   
Annet
Човек да не ти е во кожа анонимна.
Ти мислиш како да го прифатиш тоа детенце,секоја ти чест.
Ти со едно и уште едно на пат,простуваш ваква работа...Криел толку време од тебе дека има друга,значи си се онадуел" со неа толку време?????!!!!"
Ти кажува сега!!!!!!!
НЕ!!
тАА РАСПУШТЕНИЦА А ТИ ДОБРА ВИЛА???
Жено ако имаш родители,ако имаат разбирање-ОДИ СИ!!
оСТАВИ ГО НЕКА СИ БИДЕ добрата вила и нека си го гледа.
Мое мислење,Господ нека ти е напомош....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Дете од претходна врска/ брак
17.6.2014 15:20:50   
Annet
Замисли да ти доведе уште некое.ЗНачи довербата е скрос рушена.
Тука веќе нема љубов.......
Тој тебе толку време те изневерувал и сега бара да му подадеш рака,јас не разбирам со кое лице, не разбирам.Ауууу
ЈАс се гнасам од што читам,неможев да се воздржам да не коментирам.Извини ако те навредив.ЗНам.тешко ти е...
Ама ако останеш со него,само ќе тонеш

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Дете од претходна врска/ брак
17.6.2014 15:36:23   
miana
Eden kup misli...I jas se zgroziv , se staviv na tvoe mesto anonimna i mislam deka neznam bi go zadavila so moive race mm da napravel vakvo nestoo.Da dvoi od moe dete da nosi na drugo mesto, da si zivee dvoen zivot i od mene da bara uste i da go prifatam toa dete..Treba da si ne zlatna vila, neznam od sto treba da si napravena za da pomines preku ova i bidi sigurna deka i da prostis nema da te ceni..On da e na tvoe mesto kako bi izreagiral si go prasala? Bi te sutnal odma neli????? Mora ubavo da razmislis,nie tuka ti ripnavme, ama ubavo razmisli si..Jas se staviv na tvoe mesto i iljadnici filmovi mi se zavrtea vo glava i pak se prasuvam kako li pomisluvas dali da go prifatis deteto a ne ti se zgaduva od mt..Pa ubavo rekoa prethondo, kamo da si imala problemi sitni sto se bez posledici, ova e vrvot i e nesto nepremostlivo!!!!

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Дете од претходна врска/ брак
17.6.2014 15:57:55   
kapina
Odma razvod tuka veke ljubov nema nema sto da se misli odma jas da ranam I da gledam tugi deca da rabotam I za niv pokraj moite ne blagodaram neka si go gleda samo on

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Дете од претходна врска/ брак
17.6.2014 21:39:11   
niki
pred nekoi pet sest godini na sala na smea drugarite na mm pokrenaa eden slicen muabet kako situacijava na anonimna
demek svaler bil tatko mu, pa kakov tatko takov sin, geni, imal mnogu devojki i demek sto ako sega mi se pojavi nekoe dete da si go bara tatko mu
svekrva mi velikodusnata i decoljubec odma se izjasni kako ona ke prifatela, deteto ne bilo krivo drn drn jarinja
jas posto ne sum golema vo dusata i imam tendencija na odmazdoljubivost posebno koga opasno ke me povredat rekov da gleda da ne si igra mm so zivotot bidejki jas ne mozam da garantiram za sopstvenite postapki koga nekoj ke mi zabie noz vo grb
prosto vo vakva situacija ni pod razno ne bi razmisluvala da go prifakam deteto i da prodolzam da ziveam so mazot sto mi priredil takvo sranje
i sreken ke bide ako bidam dovolno razumna pa kolku tolku mirno da se razvedeme, mnogu poveke se plasam deka na pekolot koj go sozdal jas ke dodadam ulje za da gori podobro
znam deka ne sum od pomos i nemam sovet
se cudam sto luge se da nemaat kocnica da razmislat sto pravat, ako ne na zenata, na decata sto gi sozdavaaat
ej zamisli ti koja smelost, aj sto varal, aj sto napravil dete, aj sto lazel tolku vreme, tuku bre toj bi da go otrgne deteto od rodenata majka, da i go odzeme i da natera edna druga zena da mu glumi majka iako taa jadnata nit poim imala nit sakala vakvo sranje da i se sluci vo zivotot
brate mili vo Pakistan li ziveete ili vo Avganistan
ja bi go kamsikuvala do sto i edno i nazad

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Дете од претходна врска/ брак
17.6.2014 21:50:24   
niki
i ne trebase da i go prefrlate postot na anonimna vo ovaa tema
za mene bar, posebna tezina ima situacija koga od pocetok znaes deka pocnuvas vrska so nekoj koj prethodno imal brak i deca
a posebna koga nekoj te vara pa uste od tebe saka da napravi i budala
covece raspustena bila majkata na deteto i trebalo da si go zeme toj sovrseniot, a ne mu bila raspustena koga i go nategal i svrsuval ko zivotno nekoe
togas ne razmisluval so kakva zena se pletka, togas dupka si e dupka, sega mu teknalo, nedodelkan
nie zenite sme glupi ko guski ako vakvi primeroci setame pokraj sebe i pravime deca so niv

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Дете од претходна врска/ брак
17.6.2014 22:26:07   
kapina
Na mm mu kazav bas zatoa o n go zale mazot greota covekot zgresil I sto sega moe mislenje e vika najdobro e zenata da si go prifate deteto kako svoe odosto vika da se vlecat po sudovi nejzinite deca da se razvedat roditelite I da strada I toa dete I nejzinite decata ne se vinovni za nisto

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Дете од претходен брак
17.6.2014 23:10:03   
marchi
sve e vo red no iskazov
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Па дури и да не ме сака тоа дете, ќе го разберам, оти е многу можно во мене да гледа некој „растурач“.

????
kako mislis da zivees vo zaednica koga nesto ne stima?i jas sosema bi go razbrala deteto sepak ne mu e lesno no kade e tuka srekjata?partnerot sekogas ke pode rastrgnat na polovina.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Дете од претходен брак
18.6.2014 0:09:14   
Defne90 RR
Морам да пишам овде,постот на анонимна не да звучи нереално,него вакви нешта се случуваат само во шпанските серии.Е сега тешко му на оној што вистински ќе го доживее тоа.Едноставно анонимна не би сакала да сум во твоја кожа зашто навистина се наоѓаш во незавидна ситуација.Е сега првото нешто за кое што сакам да се изјаснам за овој пост е тоа дека детето од швалерката не е виновно за ништо.Значи тоа не барало да биде направено а уште помалку барало да се роди.Е сега штом тоа дете не е виновно,не е виновно ништо ни твоето неродено дете.Без разлика дали ќе останете заедно или не јас ти советувам да си го родиш детенцето.За да не имаш уште една работа на товар на душата.Дури и да не останете заедно анонимна,тој твојот сопруг ќе биде должен да ти плаќа алиментација и да ги издржува децата.Е сега лесно ни е нам да кажеме разведи се,животно право е мт,ми се гади од самата помисла.Точно е да и мене ми се гади от тоа и да помислам дека мм би ми направил такво нешто,а не пак вистински тоа да се случи.И сега веднаш додавам на тоа развод ако не го убијам во лутина.Ама ситуацијата е друга кога баш ти се наоѓаш во таква каша.Тешко е после толку години заеднички живот,со едно дете и друго на пат да се стави крај на се.Мажот навистина бил гад штом така и забил нож во грб и сега пак и бара да се грижи за она што излегло од неговата афера.Ние реално не знаеме дали маж и навистина се кае за стореното дело или не.Ние можеме само да коментираме овде и да и кажеме дека разводот е подобар од лош брак.И со тоа се согласувам.Ама дали маж и сеуште ја сака или не,дали таа сеуште него го сака или веќе не постои љубов тоа не можеме да кажеме.Тоа го знаат само тие двајцата.Е сега анонимана јас не знам колку ти си сигурна во тоа дека на мт тоа веќе никад во животот нема да му се повтори,да не излезе после неколку години дека има уште деца или дека повторно брка швалерки.За овој брак да продолжи јас мислам дека треба тој да ти докаже навистина дека се променил и дека нема повторно да појде кај швалерката.А за детето кога би останала во брак јас да сум на твое место,јас би го прифатила.Сепак тоа дете не е виновно за гревовите на неговите мајка и татко.Реално кажувам од моја перспектива и она што јас би направила доколку би одлучила да останам со него.Не можам да речам значи ни разведи се ни остани и продолжи со заедничкиот живот.Тоа е наввистина деликатно прашање.Сепак ти најдобро знаеш дали тој би бил способен пак на таква гадост.Ама доколку повеќе не се гледаш со таков човек,ако присамата помисла да бидеш со него ти се гади,тогај остај го немаш што повеќе да бараш со него.А ако мислиш дека ќе можеш да живееш цел живот гледајќи го испиејќи со него и притоа грижејќи се за неговото дете што произлегло од една афера тогаш остани со него.Саепак кога и да го погледнеш детето иако не е криво за ништо тоа секојдневно ќе те потсетува на предавството од мт. како што реков ти најдобро си знаеш што чувствуваш и како да постапиш во оваа ситуација.Само размислувај со ладна глава и не дозволувај никој од околината да влијае на твоите олдуки.Ти најдобро знаеш што можеш да простиш и со што можеш да живееш а со што не.Ти посакувам многу среќа и господ нека ти е напомош и да ти помогне да ја донесеш вистинската одлука.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Дете од претходен брак
18.6.2014 10:58:22   
topce
ај вака неколку прашања кои не мора тука да се одговорат, а верувам ќе помогнат во размислувањео.
прво е голем шок некој за кој си верувал дека е твојата најголема љубов и и негова да ти каже дека имал афера и дека се родило дете.
посебно со еден куп хормони бидејќи си бремена.
кога била аферата и зошто била? нема случајно или се случило секогаш има причина.
дали од сам почеток знаел за детето или сега дознава?
и како мисли да си го земе детето да живее со вас?ќе се откаже мајка му, ти ќе го посвоиш и ќе му станеш мајка или ќе се влечат по судови
и ќе се докажуваат дека он е татко и триста проблеми кои таа жена може да ги направи, еден куп нервози?
класификацијата која он ја дава за нејзе ама баш ич нема да помогне во добивање на детето.дали сте спремни на малтретирање и присуство на таа
жена во вашиот живот?
и ние ја гледаме страната на мажот твој, спремна ли си да седнеш со таа жена муабет да направиш што и како тоа дете сака, сепак е 2 години дете кое може е
алергично или некоја посебна крема користат.....
многу нешта ќе се сменат и многу работи може да се искомплицираат и ништо повеќе нема да биде како предходно.
пробај колку можеш да го избегнеш стресов ако имаш можност одалечисе физички од настаните барем до породување бидејќи детето што го носиш е сега најважно од се.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Дете од претходен брак
18.6.2014 11:15:53   
miana
не ова ми личи како некој да си поигрув со нас. Мислам, во 21 век ова дека не е можноо.Ако грешам, извини анонимна!

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Дете од претходен брак
18.6.2014 11:37:40   
vezilka RR
Јас и те како верувам дека е можно и дека секој ден се случува, само може без делот дека ќе и го донесе дома на жената детето. Само не ми е јасно дали мајката на деѕето се откажала од детево, или тој така само решил дека ќе и го зима. И дали тој цело време знаел за него, или и тој сега дознал за него, пошто нели афера било. Грев детето со таков татко. Анонимна, ако размислуваш да му простиш на сопругот за неверството, богами треба сите тројца, мислам на мајката на детето, да седнете и да ги решите работите, да одлучите како понатаму, оти факт е дека ситуацијата е таа, и не може да се игнорира. Тоа дете постои, и твојот сопруг му е татко.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Дете од претходен брак
18.6.2014 12:07:11   
Anonimen
Koj ne saka ne mora da veruva, samo podaleku da bide od site.
Maz mi se zatvoril vo edna soba i molci so navednata glava, jas vikam po nego i baram odgovori a toj samo moli za proska i razbiranje.
Navistina ne znam sto da pravam, ova e haos.

(Одговор на членот vezilka RR)
  Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Дете од претходен брак
18.6.2014 12:12:50   
LoveableMe RR
Anonimen, дали детево од другава е "направено", кога ти се породи со малата? Дали тогаш беше често отсутен од дома, приметуваше ли тогаш нешто или било инцидентно еднаш/двапати? Сети се на тој период.....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Дете од претходен брак
18.6.2014 12:22:10   
Lady_D
Epa treba da razgovarate da ti kaze sve kako bilo, kako pocnalo, dali znae se odpocetok za deteto, i ako znael zosto ne ja ubedil taa da abortira ako e avantura koga veke si ima semejstvo, zena i dete sto ne saka da gi ostavi??? a ne da molci, so molcenje nisto ne se resava,ama bas nisto i seta situacija se odolgovlekuva...Moj sovet ti e da go pritisnes se da ti kaze odpocetok i sto on ustvari misli sega, kakvi planovi ima za ponatamu, mora da misli so glavata koga veke gluposti iznapravil, pa i vtoro dete ti napravil...ZNACI MORA DA RAZGOVARATE pa posle da doneses pravilna odluka! Neka ti e so dobra misla, bidi jaka, izdrzi go ovoj brodolom zaradi kerkickata i bebeto sto go nosis vo tebe, i donesi odluka kakva mislis deka ke bide najdobra za tebe i decata vo idnina...Pozdrav i samo TRPENIE!!!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Дете од претходен брак
18.6.2014 12:27:33   
Hopeful RR
Anonimen, многу ми е жал што воопшто се случуваат вакви работи и што си во незгодна позиција. Не знам каков конкретен совет да ти дадам, освен тоа да се фокусираме на позитивното во ситуацијата, а тоа е бебето што го носиш. Во таа смисла, јас го делам мислењето на LoveableMe - обиди се да се смириш и да не си правиш дополнителен стрес. Не донесувај одлуки додека си бремена, и пробај да направиш се што можеш за да обезбедиш здрава бременост и породување. После, друг муабет.

Девојки, не ја жестете Anonimen со муабетиве и мислењата - секако дека не е лесна ситуацијата во која е, и секако дека сите ние сме различни и повеќе или помалку подготвени да се соочуваме со се што ни носи животот, но за нејзино добро, да не и го зголемуваме стресот и да ја потпалуваме. А дека е тапа ситуацијата - тоа нема збор, дека е ѓубре човекот - и тоа, но да ги оставиме тие прашања за понатаму.

Anonimen, пробај да се фокусираш на детето што го имаш, и на бременоста што ја носиш, не е се така црно како што може сега да ти се чини. Ти праќам поддршка и позитивна енергија user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Дете од претходен брак
18.6.2014 13:13:11   
vezilka RR
Сега што и да и каже, прашање е колку таа во тоа ќе.поверува после изгубената доверба. А и не е толжу битно како точно се случило. Битно е да се соочат со ситуацијата во кома се наоѓаат сите, баш сите и да се договорат како понатаму. Што и да одлучат за поматаму, фактите се тие, тој е татко на нејзините деца, исто како што е татко и на тоа дете. Неминовно животот им се испреплетил, и мора сите да се договорат како ќе функционираат понатаму.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Дете од претходен брак
18.6.2014 13:20:11   
Hopeful RR
Мене најмногу ме иритира што одбрал да ти го соопшти ова баш додека си бремена, како да не се грижи за твојата психофизичка добросостојба. Не знам што може да се очекува од таков човек...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Дете од претходен брак
18.6.2014 22:44:28   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Koj ne saka ne mora da veruva, samo podaleku da bide od site.
Maz mi se zatvoril vo edna soba i molci so navednata glava, jas vikam po nego i baram odgovori a toj samo moli za proska i razbiranje.
Navistina ne znam sto da pravam, ova e haos.


nemas sto da pravis, toj se napravil za tebe, ti go serviral zivotov na tacna i nemas izbor da pobegnes od ova ili da se spasis, se e prethodno reseno
ima edno dete zivo i zdravo, negovo e, ne e tvoe
jas voopsto ne veruvam vo prikaskata deka drugata zena e raspustena i nepodobna da bide majka
tuku naprotiv i taa verojatno se nasla vo nebrano ima dete so ozenet covek, kojznae kakvi lagi dosga i nea i bile servirani za da se odrzi vo tajnost toa dete
odgovorot zosto sega koga si bremena odbral da ti kaze lezi verojatno vo toa deka bil primoran, mozebi i taa zena sive ovie godini se bori za toj da si gi prevzeme odgovornostite i obvrskite koi roditelstvoto gi nalaga
toa sto sedi zatvoren vo soba so navednata glava i samo bara proska i razbiranje zboruva za negoviot slab karakter
i deka e nateran vo kos, vo bezizlez, da bese poinaku ke ti ponudese toj resenija izbor ke imase samiot idei kako da se spravite so situacijava
a gledam edinstveno sto smislil e deka ke go zeme deteto od majkata pod opravdanie deka bila raspustena
a kako toa ke go izvede ima ideja? bidejki raspustena ne raspustena taa zena dve godini si se grizi za svoeto dete, a toj toa dete go kriel od site
i pak ke prasam sto misli toj deka zivee vo Pakistan pa samo tuku taka ke go zeme deteto da zivee so nego
taa zena da mislela da se odrekuva od svoeto dete ke go napravela toa dosega, nemalo da go cuva i gleda dve godini, da sakala da se otarasi od deteto mozela ednostavno da mu go ostavi pred vrata, a ne vaka da go dava za vikendi pa posle i za sekogas

tuku pred bilo sto da napravis i odlucis pojdi i zapoznaj ja zenata sama, porazgovaraj si so nea, znaes deka sekoja vistina ima dve verzii najmalku mozebi ke ti se razjasnat rabotite ili vo krajna linija ke ti se potvrdat negovite tvrdenja
jas mislam deka toj seuste te laze i ne e iskren do kraj, i deka baranjeto proska mu e kupuvanje vreme a ne deka svatil kolku zgresil i se pokajal
da si ja svaka toj greskata svesen bi bil deka vakvo nesto e neprostlivo, duri i svetost da si proskata ke ja dades otkako ke si go iskupi grevot sto go napravil, a ova ne se iskupuva so molcenje i navednuvanje glava

devojkite se vo pravo, ne ti trebaat stresovi sega vo bremenost, no isto taka veruvam deka nit mirna nit stalozena mozes da bides dur ne ja isteras vistinata na videlina, i ke treba da se pomacis zosto nesto mi veli deka mt ne e vo sostojba da se sooci so istata

neprikladno mi e da ti posakuvam sreka sega, ke ti posakam da bides silna i da go izdrzis ovoj udar, da prezivees i da si docekas sudbinata da te nagradi posle makive sto ti gi servirala

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Дете од претходен брак
19.6.2014 23:44:26   
Gari68

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Koj ne saka ne mora da veruva, samo podaleku da bide od site.
Maz mi se zatvoril vo edna soba i molci so navednata glava, jas vikam po nego i baram odgovori a toj samo moli za proska i razbiranje.
Navistina ne znam sto da pravam, ova e haos.


nemas sto da pravis, toj se napravil za tebe, ti go serviral zivotov na tacna i nemas izbor da pobegnes od ova ili da se spasis, se e prethodno reseno
ima edno dete zivo i zdravo, negovo e, ne e tvoe
jas voopsto ne veruvam vo prikaskata deka drugata zena e raspustena i nepodobna da bide majka
tuku naprotiv i taa verojatno se nasla vo nebrano ima dete so ozenet covek, kojznae kakvi lagi dosga i nea i bile servirani za da se odrzi vo tajnost toa dete
odgovorot zosto sega koga si bremena odbral da ti kaze lezi verojatno vo toa deka bil primoran, mozebi i taa zena sive ovie godini se bori za toj da si gi prevzeme odgovornostite i obvrskite koi roditelstvoto gi nalaga
toa sto sedi zatvoren vo soba so navednata glava i samo bara proska i razbiranje zboruva za negoviot slab karakter
i deka e nateran vo kos, vo bezizlez, da bese poinaku ke ti ponudese toj resenija izbor ke imase samiot idei kako da se spravite so situacijava
a gledam edinstveno sto smislil e deka ke go zeme deteto od majkata pod opravdanie deka bila raspustena
a kako toa ke go izvede ima ideja? bidejki raspustena ne raspustena taa zena dve godini si se grizi za svoeto dete, a toj toa dete go kriel od site
i pak ke prasam sto misli toj deka zivee vo Pakistan pa samo tuku taka ke go zeme deteto da zivee so nego
taa zena da mislela da se odrekuva od svoeto dete ke go napravela toa dosega, nemalo da go cuva i gleda dve godini, da sakala da se otarasi od deteto mozela ednostavno da mu go ostavi pred vrata, a ne vaka da go dava za vikendi pa posle i za sekogas

tuku pred bilo sto da napravis i odlucis pojdi i zapoznaj ja zenata sama, porazgovaraj si so nea, znaes deka sekoja vistina ima dve verzii najmalku mozebi ke ti se razjasnat rabotite ili vo krajna linija ke ti se potvrdat negovite tvrdenja
jas mislam deka toj seuste te laze i ne e iskren do kraj, i deka baranjeto proska mu e kupuvanje vreme a ne deka svatil kolku zgresil i se pokajal
da si ja svaka toj greskata svesen bi bil deka vakvo nesto e neprostlivo, duri i svetost da si proskata ke ja dades otkako ke si go iskupi grevot sto go napravil, a ova ne se iskupuva so molcenje i navednuvanje glava

devojkite se vo pravo, ne ti trebaat stresovi sega vo bremenost, no isto taka veruvam deka nit mirna nit stalozena mozes da bides dur ne ja isteras vistinata na videlina, i ke treba da se pomacis zosto nesto mi veli deka mt ne e vo sostojba da se sooci so istata

neprikladno mi e da ti posakuvam sreka sega, ke ti posakam da bides silna i da go izdrzis ovoj udar, da prezivees i da si docekas sudbinata da te nagradi posle makive sto ti gi servirala

Потполно се слагам со тебе а и предлогот да ја најде жената и да разговара со неа е најпрактичен кој ќе ја доведе до вистината што се случувало со мажот предеходните 2 па и повеќе години.
П.С. Напишав многу повеќе ама ми покажа ерор па ме примрзе пак да пишувам :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Дете од претходен брак
20.6.2014 0:48:29   
kapina
I jas mislam taka da odes da razgovaras so taa zena. taa zena ako e bila raspustena mozda e nemalo ni da go rode toa s
dete ili ako e nemala uslovi da go gleda kako sto kazuva on ke go e dadela na posvojuvanje. moe mislenje oti taa zena ne e bas raspustena oti ona saka del od obvrskite okolu deteto da gi prevzeme I on oti site znaemeoti decata si imaat troskovi posebn o olku mali deca od dve godiki saka peleni saka hrana saka obleka jas imam vnuce od 1 I pol godinka I znam kolku troskovi ima okolu nego

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Дете од претходен брак
20.6.2014 0:57:16   
kapina
Sto I da odlucis sega razmisli si ubavo no znaj edno decata ne se vinovni za nisto pa da gi snosat posledicite od greskite na roditelite. ako ti e dobar brakot mislam ako nemas I drugi problemi osven ovoj daj si vreme razmisli sto ponatamu no najdobro bi bilo kako sto kazaa I drugite I jas da odes da porazgovaras so taa zena da si go prifates toa dete kako svoe greskata e veke napravena dzabe e I da se razvedes samo ke gi maltretiras decata po sudovi.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Дете од претходен брак
20.6.2014 8:49:51   
princessa
Проблемот е навистина деликатен не само за тебе туку и за другата жена. А мт е крив за неговото непромислено однесување кое оставило големи последици. Вистината има секогаш две лица затоа треба да се чуе и од страната на жената. Маж ти е ако е маж нека те запознае со таа жена, нека има м***. Зар овие години не осети нешто чудно во неговото однесување, не ли се посомнева во него. или се добро маскирал. Штом и тој е со наведнета глава дали сега дознал за детето или знаел од порано па сега му гори под нозете и морал да ти каже. И дали детето е навистина негово, има ли докази. Процесот на опоравување ќе биде долг. Најубаво е ти со него се да разјасниш, да не мешате други во ова додека не си средите меѓусебе, со цел да не се искомплицираат работите. А решение ќе се најде и јас ти посакувам среќа. Само многу трпение имај и сила нека ти даде Господ и немој да си правиш стресови зашто децата се чувствуваат. Јас имам ќерка на возраст како тебе и избегнувај да си тажна пред неа а и избави се самата од стресови поради бременоста. Ти најубаво си знаеш како ти е, знаеш многу подобро како треба од сите нас. Друго е да читаш на некој како му е а друго е тоа да го осетиш на своја кожа.
И не си ниту прва ниту последна, колку и некои да не веруваат во тоа што ти се случило, такви работи и те како има. Затоа треба се во животот треба да се гледа со резерва. И имај верба, многу верба. Полека полека ќе се одмотаат конците и ќе стигнете на крајот на приказната и се надевам на позитивен исход за тебе.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Дете од претходен брак
20.6.2014 11:33:09   
anaana
Jas vo ovaa situacija mislam deka anonimna prvo sto treba da rascisti so sebe, e DALI voopsto saka da ostane vo brak so takov maz.. bez razlika sto ete ima dete, toj ja izneveril vo tekot na brakot (dali samo ednas, dali bilo avantura, dali imalo ljubov, za mene e irelevantno). neverstvo e neverstvo.
Faktot kakva e taa majka na toa dete, apsolutno ne mi pravi mene razlika. Ako e taa nekoja bogata gospogja, nema mene da mi ja namali bolkata deka mojot sakan soprug me pravel budala.. pa i na kraj sobral hraborost da mi kaze deka ke imame "uste edno dete"...
faktot sto resil da kaze sega, vo tek na bremenost i toa ne mi pravi razlika. samo mislam deka dopolnitelno ja oteznuva situacijata. moze cekal takov moment, da ti si poveke vo sah-mat pozicija, bidejki dve deca ne e isto kako edno.

ne znam za mene e mnogu tezok potegot na neverstvo vo situacijava. A toa na koj nacin planira da go zeme deteto od taa majka nema vrska so tvoite custva i tvojata bolka. i so nacinot na koj ti ke funkcioniras posle celiot ovoj stres.

koja e negovata prikazna okolu aferata, dali toj i vetuval na drugata deka tebe ke te ostavi, dali taa go ucenuvala i bla bla... toa se samo prikazni za koi ne znam i dali ti imas nekoja korist da gi doznaes.

Jas vo ovaa situacija bi se fokusirala na MOJOT zivot, i zivotot na MOITE deca. tocno e deka toa dete koe se rodilo ne e krivo za nisto. ama pa ti nema da go ostavis na ulica. toa dete ima zivi roditeli, i majka i tatko. Ti ne si dolzna da se grizis za toa dete.
Druga bi bila situacijata ako toa dete e od vrska eve da receme pred ti i tvojot soprug da se znaete, ili da ste stapile vo vrska/brak. Togas situacijata e druga. Togas nema neverstvo. togas najloso sto bi mozelo da bide e toj da ne ti kazal deka ima dete (mozebi od strav i sl)
pa togas se razgovara i mozebi ke se donese nekoj razumen zaklucok.

Ama ovde kaj tebe. toj te varal, ne e bitno kolku pati. znaci ozenet so dete, odi kaj druga zena, ima odnosi so nea. moze odel i kaj druga... moze za 2 godini ke ti kaze deka imate uste edno dete, od nekoja sosema treta zena... i ti sto ke pravis ke pribiras po doma deca??? moze malku zabegav, ama doverbata veke megju vas ne veruvam deka e na visoko nivo.
Moj sovet e da porabotis na delot doverba, da vidis dali ti si vo sostojba da ostanes vo toj brak. a posle da pravis planovi dali ke ja zapoznavas taa zena, pa ke gledas koi se navikite na toa dete.
Malku dolg post izvinete

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?