|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дете од претходен брак
20.6.2014 13:30:19   
Hopeful RR
Anonimen, како си, има нешто ново? Дали дозна нешто повеќе од сопругот?
Не е лесна ситуацијата, воопшто, ама се согласувам со девојките дека сепак, ти најдобро знаеш - и каков човек е, и каква врска имате, и што заслужувате и двајцата. Ти праќам поддршка!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Дете од претходен брак
20.6.2014 23:11:26   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

Jas vo ovaa situacija mislam deka anonimna prvo sto treba da rascisti so sebe, e DALI voopsto saka da ostane vo brak so takov maz..

ne znam za mene e mnogu tezok potegot na neverstvo vo situacijava.


Jas vo ovaa situacija bi se fokusirala na MOJOT zivot, i zivotot na MOITE deca. tocno e deka toa dete koe se rodilo ne e krivo za nisto. ama pa ti nema da go ostavis na ulica. toa dete ima zivi roditeli, i majka i tatko. Ti ne si dolzna da se grizis za toa dete.



ako treba da barame krivec, toa e definitivno mazot, bez kolebanje, bez somnez, kakva god da e pozadinata i vistinata
deteto e posledica i iako nevino iako ne izbralo da se rodi negovoto postoenje ke bide pricinata ako se razvedat
ako ne se razvedat negovoto postoenje ke bide pricinata sto decata na anonimna nema da dobijat se na sto imaat pravo zaradi greskata na tatko im, deteto ke bide pricina sto i vremeto i ljubovta i parite i imot ke im bidat uskrateni bidejki so negovo priznavanje od negoviot tatko i toa ke se zdobie so pravoto so niv ramnopravno da deli se sto vo taa bracna zaednica se sozdava
i nastrana doverbata, prasanjeto e ke moze li anonimna bezrezervno da se vlozuva i zalaga da sozdava so spoznajata deka seto toa nema da bide samo za nejzinite deca tuku i za edno tugo, nezavisno dali toa dete ke zivee ili ne so niv, stom go prijavil toj ima za cel da go priznae i zakonski i vonbracnoto da go napravi ramnopravno so zakonskite deca

jas bogami ne bi mozela da ostanam vo brak da sozdavam da se trosam fiziciki emocionalno psihicki i finansiski i del od toj moj trud da odi na smetka na vonbracnoto dete na mm, koe go dobil zosto bil dovolno glup da ne se pazi koga veke mu teknalo da vara, ili imal pricina da vara, sosem seedno



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Дете од претходен брак
20.6.2014 23:56:37   
Melanija RR
Не очекував анонимна се да напише ,а може и сеуште незнае се.Многу подмолно и да знал дотичниот пред 2 год за тоа дете и за да крие неверство од пред две години.Вистински маж некогаш и никогаш не би кажал такви вести на бремена сопруга ниту да се крие во соба со недоискажано што и како се случило.

Можеби но само можеби од некоја космичка или реална сурова вистина би останала во тој брак.Дете не се зема од мајка и во тој случај дотичниот би си го гледал тоа дете но под некои 2-3 случаи годишно моите деца би биле во контакт со тоа дете.Прво тој треба неколку години да си го изгради и посвети на него па потоа јас би прифатила пошироко фамилијарно контактирање.
Ова не поради детето туку поради него за да стане маж и преземе одговорност кон животот.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Дете од претходен брак
21.6.2014 22:59:29   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

i nastrana doverbata, prasanjeto e ke moze li anonimna bezrezervno da se vlozuva i zalaga da sozdava so spoznajata deka seto toa nema da bide samo za nejzinite deca tuku i za edno tugo, nezavisno dali toa dete ke zivee ili ne so niv, stom go prijavil toj ima za cel da go priznae i zakonski i vonbracnoto da go napravi ramnopravno so zakonskite deca

jas bogami ne bi mozela da ostanam vo brak da sozdavam da se trosam fiziciki emocionalno psihicki i finansiski i del od toj moj trud da odi na smetka na vonbracnoto dete na mm, koe go dobil zosto bil dovolno glup da ne se pazi koga veke mu teknalo da vara, ili imal pricina da vara, sosem seedno





Jas mislam deka ima golema razlika dali deteto postoelo pred jas da sum vo vrska so maz mi, pred jas da stapam vo brak so nego (dali mu bilo od nekoja avantura ili od prethoden brak e irelevantno), ili pak deteto e napraveno vo tekot na nasata vrska ili brak. Deteto vo ovoj slucaj jas ne go gledam kako nekoja precka za nesto, toa bez razlika jas sto ke odlucam ke bide polu bratce/sestrice na moite deca. i od toa nema beganje. toa e realnost, toa postoi. i tocno deka del od ona sto stvarame ke odi i za nego, i toa bi mozela da go podnesam vo slucaj na dete od prethoden negov brak. Toj brak zavrsil od toj brak ima deca i toa e toa. toj si prodolzil ponatamu me sretnal mene i toa e toa. sekako za toa dete nekoj treba da se grizi, toj mu e tatko.

Ama vo slucajov na anonimna situacijata apsolutno e razlicna vo sekoj pogled. Tuka nema dete od prethoden brak. Tuka ima neverstvo i od toj cin se rodilo dete. Jas preku toa ne bi mozela da preminam. kako toj pri mene i decata se odlucil da odi kaj druga zena. Faktot deka od toj odnos se rodilo dete ne go pravi poveke vinoven. Ako nemalo dete i ako doznam deka me varal podednakvo loso ke se osekjam.

Sekako ne mozam da zamislam kako i e na anonimna koja prvo morala da go slusne delot deka pokraj sto toj i bil neveren, sega ima i dete (t.e. ima dete od 2 godini). toa i od strana deluva sokantno. i jas mozam da ja razberam deka mozebi seuste e vo nekoj sok i deka se uste se nadeva deka ke se razbudi i se ke se vrati vo normala. dotolku poveke sto e bremena i toa i ja oteznuva polozbata
se nadevam deka ima podrrska od roditelite, deka bi mozela dokolu odluci da se vrati kaj niv. bidejki taa poddrska mozebi vo momentov i e najdobroto nesto
a toa sto toj baral proska realno ne veruvam deka nesto znaci. mozebi toj ja saka, tuka ne navleguvam, ama sekoj si e odgovoren za sopstvenoto odnesuvanje. sekoj treba da si snosi odgovornosti. toj ne mislel koga odel vo krevet so taa drugata, pa se vrakal doma kako nisto da ne se slucilo. ne mislel kako ke se osekja negovata sopruga ako nekogas doznae za se sto toj pravel pozadi nejzin grb.. i sega vistinata izlegla na videlina, pa toj navednal glava i place...
ne znam anonimna mnogu hrabrost ti posakuvam. da bides silna i trezvena. sigurno go gledas problemov od mnogu aspekti, imate dete, i uste edno na pat. ako zamines ke gi lisis od prisustvoto na tatko. kako pogolemkoto toa ke go svati. dali mozebi toa ke ti bide pravilna odluka.. sigurno minuvas niz pekol.. moja poddrska za se sto ke odlucis..
lesno e od strana, ti si znaes kako ti e... razgovaraj so tvoite (ako ste bliski) ne se zatvoraj sama...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Дете од претходен брак
21.6.2014 23:53:27   
niki
Za mene deteto go pravi poveke vinoven
Bez dete ,samo neverstvo da se slucilo bi bolelo no bi me povredil samo mene, decata bi mozele i nikogas da ne doznaat ako ni dvajca vozrasni se dogovorime da prejdeme preku toj moment na slabost i prodolzime da ziveeme normalno
A vaka se povreduvaat i decata, tie kako mali ke go ptifatat polubratot/sestrata, no koga kd porasnat i ke gi sklopat kockite i ke svatat sto napravil tatko im na majka im i na niv samite nema bas da se voodusevat
Jas ovaa situacija ne ja gledam samo kako toj me izneveril mene tuku sozdavajki vonbracno dete si gi izneveril sopstvenite deca, ja izigral kompletnata nivna idnina i toa mi e mnogu postrasno od nekoj bezazlen sex nadvor od bracnata postela
Mozam da prifam da zaboravi deka ima zena, no ako zaboravi i na decata crno mu se pisuva
Nit razbiranje nit proska nit poddrska ne zasluxuva i ne bi dobilk
Sam se zaglavil vo govna sam neka se odglavuva nema jas da mu prevzemam odgovornost za negvite greski nitu ke mu olesnuvam na bilo koj nacin

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Дете од претходен брак
21.6.2014 23:55:20   
mama_06


ne znam anonimna mnogu hrabrost ti posakuvam. da bides silna i trezvena. sigurno go gledas problemov od mnogu aspekti, imate dete, i uste edno na pat. ako zamines ke gi lisis od prisustvoto na tatko. kako pogolemkoto toa ke go svati. dali mozebi toa ke ti bide pravilna odluka.. sigurno minuvas niz pekol.. moja poddrska za se sto ke odlucis..
lesno e od strana, ti si znaes kako ti e... razgovaraj so tvoite (ako ste bliski) ne se zatvoraj sama...


Ќе ги спаси од таков татко-нетатко, кој според ситуацијава жените ги гледа само како расни крави за приплод, да ми извините на изразов. И плус, жената да работи и дел нејзиниот труд да го вложи во поддршка на неверството на бикот. Јас да сум на нејзино место прво ќе си одам дома, ќе барам здрава и силна личност за поддршка, да не дозволи мојата моментална хистерија да направи хаварија во животот на моите деца. Од овие три деца сега најбитно е тоа што е на пат, да се роди здраво и право.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Дете од претходен брак
22.6.2014 0:23:38   
Snowhite RR
Јас најпρво не би го пρифатила тоа дете, навистина децата не се виновни, ама тоа дете си има мајκа и аκо била способна да го ρоди и да го гледа две години ќе биде способна и понатаму да го гледа, зошто па јас да го гледам нејзиното дете и со тоа да ја ослободам нејзе да си бρκа дρуги ќефови, па дуρи и да си најде неκој да се омажи, зашто со дете сигуρно ќе и биде потешκо аκо воопшто посаκа еден ден тоа да го напρави. Е после ќе ρазмислувам дали би останала со неκој κаκо него. Заттоа сега најпρво почеκај да се ρоди твоето не си пρави стρесови, па после ќе донесуваш поголеми одлуκи

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Дете од претходен брак
22.6.2014 0:27:57   
kapina
Da mnogu e lesno da s e osudi od strana samo mazot zosto napravil neverstvo zosto ja izneveril soprugata jas ne opravduvam neverstvo vo nikoj slucaj najdobro sko veke ima mnogu problemi vo brakot e toj da zavrsi no ne site luge izneveruvat zatoa sto sakat da si go pravat kejfot da probat nesto tugo znaci mnogu e lesno da go osudime samo. Nego. no nemora da znaci oti on e vinoven samo zatoa neverstvo zosto se slucilo toa nverstvo od koja pricina samo oni si znaat ona treba prvo da go prasa zosto go e napravil toa od koja pricina a ne samo nie tuka da go osuduvame samo nego za razvodot na brakot majka mi sekogas. vika oti i dvajcata se vinovni oti i ona ima pominato eden razvod. moe mislenje oti ovde samo decata se nevini zrtvi i ovaa e delikatna tema.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Дете од претходен брак
22.6.2014 0:41:51   
niki
Ma daj kapina da ne treba da mu kazeme bravo na fraerot
Ili da go sozaluvame brakot mu bese vo kriza i toj iznajde resenie vo prolazna avantura od koja proizleze i dete
Ne ima mnogu koi se soocuvame so razni problemi pa ne pravime deca so koj ke stigneme
Glavite na ramena zato gi mosime za da si ginresavame problrmite a ne od glupost vo glupost da odime

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Дете од претходен брак
22.6.2014 15:59:18   
kapina
Abe ne go opravduvam i jas toa no ne site mazi izneveruvaat od kejf mozda ima i drugi pricini krizi vo brakot znaci nemoze site mazi sto izneveruvaat da gi stavame vo ist kos kako sto e i so pienjeto alkohol nekoj pie od maka nekoj pie od kejf.mene toa me nervira mnogu oti ovde mazot samo se obvinuvaa a anonimna e kako da kazam zryva na neverstvo i glupavo mi e toa kako ona togas ne e svatila oti mazot ja izneveruva toj sigurno ne se e videl samo ednas so ljubovnicata ne mi e jasno kako ona togas ne se e posomnevala oti mazot ja izneveruva ednas ke me izlaze dva pati ke me izlaze tretiot pat ke svatam oti me laze. sekoja tajna ne e trajna najiskreno mnogu mi e glupavo toa. Da ne bidam pogresno svatena jas ne obvinuvam nikogo od niv no malku mi e glupavo toa

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Дете од претходен брак
22.6.2014 23:37:53   
mommy_angels RR
Glavite na ramena zato gi mosime za da si ginresavame problrmite a ne od glupost vo glupost da odime

Е баш затоа што мажот мислел со "другата" глава(која нели е позната по лошото расудување) се нашле во ваква ситуација.НЕ ПОСТОИ оправдана причина за неверство ,ма каков и да бил проблемот во бракот(ако воопшто постоел) .Се мислев дали да напишам овде откако анонимна го сподели ова со нас од проста причина што ме исплаши самата помисла да се најде жена во ваква шах-мат позиција.Драга анонимна ова само ти можеш да го решиш ,но се си мислам дека успешен брак после вакво сценарио е невозможен.Од мене само милион гушки за сила да го пребродиш периодов.


пс.малку сум офтопик ама мислам дека зборувам од името на повеќето членки на форумот-Капина најљубезно те замолувам да почнеш да употребуваш големи букви,точки и запирки оти стварно е потребно време и труд да се прочитаат твоите постови

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Дете од претходен брак
23.6.2014 9:57:26   
miana
пс.малку сум офтопик ама мислам дека зборувам од името на повеќето членки на форумот-Капина најљубезно те замолувам да почнеш да употребуваш големи букви,точки и запирки оти стварно е потребно време и труд да се прочитаат твоите постови


И јас го мислам ова...Многу се заморувам кога ги читам постовите на Капина..Не не свакај погрешно, но те молам потруди се барем. Ако неможеш да пишуваш кирилица барем правописот корегирај го... Се надевам дека нема да се навредиш - ти благодарам!







_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Дете од претходен брак
23.6.2014 12:27:07   
Hopeful RR
Капина - стварно, најдобронамерно кажувам и јас, дај сконцентрирај се кога пишуваш, те препрочитувам по неколку пати и пак не можам да разберам што всушност сакаш да кажеш.

Инаку, потполно се слагам со niki, ова не само што е неверство кон сопругата, туку и кон децата! Од кај па сега тој излегува толку голем татко па великодушно сака да го земе другото дете кај себе, кога на времето не мислел за првото свое дете, и со тајна врска, направил второ дете со сопругата? Низа рационални одлука една по друга, навистина. Што е следно, четврто дете со некоја следна жена?

Фактите се тие - тој направил тешка и непромислена глупост која има трајни последници за многу луѓе. Еве да речеме дека и имале проблеми, како што претпоставува kapina, зарем тој морал одма да оди и да прави дете со друга жена? Зарем е тоа решавање на проблемот? Од друга страна пак, anonimen кажа дека немале проблеми во бракот, дека се било хармонично до сега. Исто така, не може во секоја ситуација да се примети варање - има многу вешти и препредени мажи, кои убаво знаат да си ги скријат трагите. Очигледно, и на овој добро му одело тоа.

Има многу сомнителни аспекти во овој случај, се работи за тешко нарушување на доверба, и јас само и посакувам сила и поддршка на anonimen да одлучи што е најдобро за неа, и за нејзините деца. Секој човек заслужува да живее во искрена, срдечна средина, во која ќе се чувствува удобно, разбрано и опуштено, а не да се плаши од лажење, криење, правење работи зад грб и слично.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Дете од претходен брак
23.6.2014 13:02:04   
miana
Очигледно не било се хармонично и наредено како што мислела анонимен штом стигнало до ова што стигнало...Точно - НЕВЕРСТВО, не само на анонимен, туку и на детето кое што го имале во тој брак и на ова што треба да им се роди!!! Свесен за своите постапки, се трзнува и прави уште едно дете на женаси, веројатно со цел да и биде потешко да го остави а полесно да му прости ( со уште една причина во стомакот ). НЕ е една лага, туку милион лаги за две години!!!!! Пак ке кажам, тој ја гледал распуштеницата две години, а сигурно и докажувал татковство или пак и не е баш толкава распуштеница штом туку така и го признал детето и признава дека детето е негово !!! Ако е типката распуштеница, значи дека не спиела само со него така? А ако не спиела само со него од кај тој знае дека детето е негово? Значи се докажувал и сето тоа успеал да го сокрие од анонимен така? Еден ТОООООООН лаги, не поминливи!!!!!! Анонимен, ти имаш родители? Знаат за твојава ситуација? МТ има родители? Знаат ли сите луѓе од околу вас низ што поминувате вие?

< Поракaта ја уредил miana -- 23.6.2014 13:04:12 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Дете од претходен брак
23.6.2014 13:27:20   
Tanjat7880
Kapina,moram da ti kazam(zasluzivash)deka zenata koga kje stane majka mnogu drugi raboti I se prioritet nego sledenje I analiziranje na dvizenjeto I ponashanjeto I promenite kaj bilo kogo pa I kaj svojot soprug.
Bash I jas ja mislam Anonimna,kako se nosi so situacijata,shto I se slucuva vo glavata?!
Nie tuka se moze da kazeme,i da proglesime vinovnik I da nosime presudi no ti si vo "kashata" I ti treba da se izvlecesh od istata,na ovoj ili onoj nacin...bidi silna I pishuvaj ni,ete gledash kolku ne ima koi te poddrzuvame I sakame se da se reshi(vo ramkite na moznoto)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Дете од претходен брак
23.6.2014 16:37:18   
Hopeful RR
Tanjat7880, се слагам со тебе, и мислам дека дури и да не е жената мајка, не може да му води сметка на сопругот за сенешто и да приметува движење, однесување или не знам какви микро промени... Таман работа, тоа ќе правам во животот - ќе се претворам во шпион на мојот сопруг! Тоа што anonimen имала доверба и не забележала ништо воопшто не е нејзина кривица и не треба да одвлече внимание од кривицата на сопругот. Да не е случајно самата таа виновна за овој хаос?

Него, да не го дрвиме премногу, сепак, ние сите сме од страна и сме само делумно запознаени со работите. Јас се уште мислам дека anonimen не треба да носи круцијални одлуки додека е бремена, и дека треба да си го заштити сопственото и здравјето на бебето, па се друго ќе се реши. Во меѓувреме, и посакувам поддршка, разбирање и храброст.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Дете од претходен брак
23.6.2014 20:55:36   
kapina
Ne ama. I ne veruvam oti bas I zenata ne e znaela oti mazot I ima tajna vrska seto toa mi izgleda mnogu naivno. I drugo nesto bas bi sakala da znam dali ljubovnicata na maz I znaela oti on e ozenet oti ima dete I drugo me cudi sto taa ne e koristila zastita od bremenost kako to na denesno vreme ima tolku mnogu kontraceptivni piluli. a ona e ostanala bremena neplanirano. a

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Дете од претходен брак
23.6.2014 23:54:00   
anaana
jas nikade od postot na anonimna ne procitav deka toj imal tajna vrska, pa ljubovnica pa ne znam sto...
mozebi epten sekoj si vmetnuva po nesto i se pravi golema storija.
jas samo procitav deka toj imal nekoja vrska (moze bila i za edna vecer a moze i uste trae, ne znaeme) i od taa vrska sega ima dete.
ocigledno e deka vrskata mu bila nekade pred tri godini (so ogled na vozrasta na deteto koe se rodilo)
Mozebi i toj sega doznal deka ima dete od taa vrska, toa nie ne go znaeme barem jas mislam deka ne go procitav nikade. mozebi go ima napisano nekade, ama sum go propustila. Mozebi i znael celo vreme... ne znam ne sakam da pretpostavuvam posto taka se nosat losi zakluchoci.
taka da vo vakov slucaj jas pak mislam deka nisto od toa pogore sto e napisano ne go objasnuva nitu opravduva faktot deka toj vo eden period od nivniot brak ja izneveril. ako taa moze da premine preku toa (neverstvoto), togas mozat da sednat i da razgovaraat za idninata na toa dete (kako clen na nivnoto semejstvo). zatoa vikam deka mora da sednat i da go razgovaraat delot doverba i sto se slucilo kaj nego, koga resil da ja izneveruva i bla bla site tie raboti. ako najde sili da mu poveruva i da veruva deka toa bilo togas i nema veke, togas ke si ja prifati sostojbata deka na eden ili drug nacin ke imaat uste edno dete. dali na vikendi dali na raspust dali zasekogas ne znam, ama toa e realnosta. Ako ne moze da premine preku neverstvoto togas se znae sto sleduva. kolku i da e tesko, potesko ke bide da legnuva vo ist krevet so nekoj za koj znae deka vo eden period ja lazel. pomislata na toa ke ja ubiva poleka...
ima lugje sto preminuvaat preku neverstvo. ne se site isti. bez razlika na mojot stav okolku neverstvoto.

Delot sto pogore go napisav okolu teskata odluka na anonimna da zamine od taa kukja (od aspekt deka ke go lishi deteto od tatko) bese od pricini sto ke mora da mu objasni na deteto koe ima 3,5 godini zosto si zaminuva? i ne mislam deka toj cekor e lesen. znaci verojatno doma kaj niv si vladeela normalna atmosfera, majka tatko dete i uste edno na pat. kako sega taa da spakova se i na deteto da mu kaze ovoj tatko ti e nikakov e kreten i e se najloso sto moze d bide i zatoa nie ke si odime daleku od nego... znaci tocno e deka toj zgresil i kon sopstvenata zena i kon deteto, ama deteto e premnogu malo da go svati toj del. a anonimna kaj sto ima bebe vo stomakot, kaj sto ima milion hormoni sto i rabotat, kaj situacijata i e uzasna, uste da najde sili da mu kaze na sopstvenoto dete deka ke si zaminat. moze toa da ja obvinuva i toa e isto komplicirano.
i jas vaka od strana prv sovet sto bi dala e devojko pakovaj stvarite i zaminuvaj... ama taa si znae kolku e se komplicirano...
se nadevam deka ke pise eden den i ke kaze deka e dobra i deka nekako uspeala da izleze na kraj so celiot haos...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Дете од претходен брак
24.6.2014 0:06:58   
kapina
Anana jas potpolno se soglasuvam so tebe za se okolu.doverbata doverbata e veke celisno izgubena no so razvodot ke bidat izmaltretirani mnogu i decata jas sepak mislam da mu dade uste edna prilika zaradi decata oni ke stradat najmnogu znam oti ke i. bide tesko mnogu ino moe mislenje e da mu dade uste edna sansa i da razgovara zosto go e storil toa jas najiskreno mm da mi go napravi toa sega odma ke si se spakuvam no oti nemam deca ne fozvoluvam nikoj budala da prave od mene. no ako. ne daj boze toa se sluci koga ke odimam deca ako odimam nekogas prednost bi dala na decata. i na kraj kraeva bi go prifatila i toa dete ono ne e vinovno za nisto

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Дете од претходен брак
24.6.2014 5:07:39   
bucko mal
Posledniot post e prefrlen vo soodvetna tema tuka Колку внимаваме на нашиот изглед

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Дете од претходен брак
18.7.2014 15:30:21   
marchi
sakav da podiskutiram za ovoj post http://www.ringeraja.mk/forum/maz-mi-mi-donese-dete-od-druga-zena/m_359790/tm.htm pisuva deka e prefrlen ovde no jas ne mozam da go najdam user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Дете од претходна врска/брак
18.7.2014 15:47:34   
Felly RR
Marchi, постот е во истата оваа тема, и баш се дискутираше за него многу, пролистај на претходните страни.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 18.7.2014 15:48:07 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Дете од претходна врска/ брак
19.7.2014 18:39:05   
marchi
ja najdov user posted image
[/quote]


Ова е премногу нереално за да е вистинито - ке бидам искрена и директна. Може ке звучи лудо ама јас би го задавила мт и веднаш би се разделила од него, без око да ми трепне...Не заради детето од другата "авантура" туку заради неверството и лагите криени толку време! Дали помислуваш колку време носиш рогови мила моја анонимна? Како можеш да живееш со ова? Јас ке бидам директна и ке кажам, јас би абортирала и би се развела ОДМА, а не па да размислувам да му го прифатам детето од авантурата што ја имал!! Да било од некоја врска кога не бил со мене - ДА, ке го рпофатам со двете РАЦЕ, ама вка, додека бил со мене спиел со друга и има дете веке 2 ипол години !!!!! Ти посакувам среќа, ке ти треба богами и баш ми е жал за тебе....
[/quote]
jas sum so istiot stav znaci ovaa siuacija ne e ic da razmislis,da e vo brak so mene a da se da ne recam sto li ne so druga uste i deteto da mi go donese...moeto dete bi imalo kontakt so nego sepak polubratce ke mu e toa ne mozam da go skratam ama za mene to e kraj na prica.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Дете од претходна врска/брак
19.7.2014 18:54:17   
marchi
ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Ние реално не знаеме дали маж и навистина се кае за стореното дело или не.Ама дали маж и сеуште ја сака или не,дали таа сеуште него го сака или веќе не постои љубов тоа не можеме да кажеме.

ako ima ljubov nema neversto,tamu kade sto ima neverstvo ljubovta odamna si zaminala.i ne e isto da prifatis dete koj maz ti go imal pred tebe i go ima so druga dodeka e vo brak so tebe.e sega deka ima neverstva e fakt.ama kako moze nekoj da si dozvoli da od taa avantura proizleze dete?i bas deka toa ne e vinovno postojat kontraceptivni sredstva koi se pijat pred a i potoa.lugje se vo vrska pa ako ostanat bremeni kako neplanirana bremenost abortiraat a ne pa da si vo brak i da se osmelis da rodis.ona sto covekot go napravil ne e za prostuvanje.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 19.7.2014 19:43:05 >

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Дете од претходна врска/брак
19.7.2014 19:03:45   
marchi
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gari68


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Koj ne saka ne mora da veruva, samo podaleku da bide od site.
Maz mi se zatvoril vo edna soba i molci so navednata glava, jas vikam po nego i baram odgovori a toj samo moli za proska i razbiranje.
Navistina ne znam sto da pravam, ova e haos.


nemas sto da pravis, toj se napravil za tebe, ti go serviral zivotov na tacna i nemas izbor da pobegnes od ova ili da se spasis, se e prethodno reseno
ima edno dete zivo i zdravo, negovo e, ne e tvoe
jas voopsto ne veruvam vo prikaskata deka drugata zena e raspustena i nepodobna da bide majka
tuku naprotiv i taa verojatno se nasla vo nebrano ima dete so ozenet covek, kojznae kakvi lagi dosga i nea i bile servirani za da se odrzi vo tajnost toa dete
odgovorot zosto sega koga si bremena odbral da ti kaze lezi verojatno vo toa deka bil primoran, mozebi i taa zena sive ovie godini se bori za toj da si gi prevzeme odgovornostite i obvrskite koi roditelstvoto gi nalaga
toa sto sedi zatvoren vo soba so navednata glava i samo bara proska i razbiranje zboruva za negoviot slab karakter
i deka e nateran vo kos, vo bezizlez, da bese poinaku ke ti ponudese toj resenija izbor ke imase samiot idei kako da se spravite so situacijava
a gledam edinstveno sto smislil e deka ke go zeme deteto od majkata pod opravdanie deka bila raspustena
a kako toa ke go izvede ima ideja? bidejki raspustena ne raspustena taa zena dve godini si se grizi za svoeto dete, a toj toa dete go kriel od site
i pak ke prasam sto misli toj deka zivee vo Pakistan pa samo tuku taka ke go zeme deteto da zivee so nego
taa zena da mislela da se odrekuva od svoeto dete ke go napravela toa dosega, nemalo da go cuva i gleda dve godini, da sakala da se otarasi od deteto mozela ednostavno da mu go ostavi pred vrata, a ne vaka da go dava za vikendi pa posle i za sekogas

tuku pred bilo sto da napravis i odlucis pojdi i zapoznaj ja zenata sama, porazgovaraj si so nea, znaes deka sekoja vistina ima dve verzii najmalku mozebi ke ti se razjasnat rabotite ili vo krajna linija ke ti se potvrdat negovite tvrdenja
jas mislam deka toj seuste te laze i ne e iskren do kraj, i deka baranjeto proska mu e kupuvanje vreme a ne deka svatil kolku zgresil i se pokajal
da si ja svaka toj greskata svesen bi bil deka vakvo nesto e neprostlivo, duri i svetost da si proskata ke ja dades otkako ke si go iskupi grevot sto go napravil, a ova ne se iskupuva so molcenje i navednuvanje glava

devojkite se vo pravo, ne ti trebaat stresovi sega vo bremenost, no isto taka veruvam deka nit mirna nit stalozena mozes da bides dur ne ja isteras vistinata na videlina, i ke treba da se pomacis zosto nesto mi veli deka mt ne e vo sostojba da se sooci so istata

neprikladno mi e da ti posakuvam sreka sega, ke ti posakam da bides silna i da go izdrzis ovoj udar, da prezivees i da si docekas sudbinata da te nagradi posle makive sto ti gi servirala

Потполно се слагам со тебе а и предлогот да ја најде жената и да разговара со неа е најпрактичен кој ќе ја доведе до вистината што се случувало со мажот предеходните 2 па и повеќе години.
П.С. Напишав многу повеќе ама ми покажа ерор па ме примрзе пак да пишувам :)

nikoj ne rekol deka na taa zena i e lesno pa koj znae sto se preziveala ama realno taa si e KRIVA sto prvo so zenet nema potreba da se pletka a kamoli uste i dete da mu rodi.ne ja opravduvam nejze gla i prajla gla i trgala nego sto e dolzna zenava em bremena em so maka???ne,definitivno NE

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 19.7.2014 19:43:19 >

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?