|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Старосватица?
4.8.2009 12:30:30   
mami
Обично девојката си бира старосватица и тоа најчесто е нејзината најдобра другарка.
Како се решивте која ке биде вашата старосватица?

Јас искрено се мислев помеѓу 3 другарки и воопшто не ми беше лесно, посебо зошто со 2 од нив се знам цел живот,а третата ми е другарка од факултет со која ептен се зближивме. на крај си го вратив филмот назад до моментот кога им јавував на другарките дека мм ме побарал за жена- на онаа од факултет и се јавив прва, значи потсвесно таа најмногу ми значи, особено бидејќи од другите две во последно време се одалечивме малку. иако ја знам многу помалку отколку другите две мислам дека не згрешив во изборот- и ден денес ми е најдобра другарка, го обожава Лука и е прекрасно рамо за плачење кога ми треба
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Старосватица?
4.8.2009 12:35:26   
Mammy
Е мене на првата свадба сестра ми ми беше старосватица.. За мене немаше поубаво од тоа затоа што со сестра ми, иако сме скоро 8 години разлика, сме две поврзани црева.
За втората свадба истоа така можеше таа да ми биде, ама си викаме ај доста е еднашuser posted image , па старосватица ми беше една другарка...

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Старосватица?
4.8.2009 12:36:20   
niki
Po srpski obicai starosvat na svadba e brat na svekrvata, odnosno vujko na mladozenecot, a bidejki moja sveki nema brat starosvatica ni bese sestra i. I tolku na svadba ja vidov pa kojznae koga. Ona zivee u Hrvatska nie u Grcija, po ednas u godinata odime u Srbija isto i oni ama ne se pogagame u isto vreme. Glupo i bez vrska.
Ama si imam ovde prijateli sto ni bea svedoci vo maticno i si se vikame kumovi i si se pocituvame i si se druzime i niv mnogu poveke gi smetam za kumovi otkolku onie sto ne vencaa vo crkva.

< Поракaта ја уредил niki -- 4.8.2009 12:40:47 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Старосватица?
4.8.2009 12:44:07   
Adrijana
Uste nemame praveno svadba, no veke dogovorivme za toa, starosvatica ke ni bide mojata najmila drugarka, nikogas ni ne pomisliv na nekoja druga drugarka, so ovaa sme nekako posebno povrzani i mislam deka taa najmnogu zasluzuva da bide starosvatica, iako zivee vo Italija poslednite 5 godini, se slusame poretko, se gledame vo godinata ednas, no znam deka taa e edinstvenata sto bi mi pomognala za bilo sto vo sekoe vreme, bez razlika na dalecinata.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Старосватица?
4.8.2009 21:25:11   
Natasha5
Mene starosvatica mi bese mojata najdobra drugarka, koja mnogu si ja sakam.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Старосватица?
4.8.2009 22:26:41   
Еца
Е јас имам старосват, и чекам еден ден да имам старосватицаuser posted image Бидејќи имав само машко друштво, на веридбата маж ми и без да знам му рекол на неговиот школски и многу добар друагар дека сака да ни биде старосват и само дојде и ми кажа.Што се однесуваше до мене го прифатив супер и многу го сакам, а и не придавам многу значење дали ке биде од моја или од негова страна.Инаку многу пати ми се нашол за муабет и рамо за плачење.И среќна сум што имам страосватuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Старосватица?
19.8.2009 10:47:30   
profesorica
И мене старосватица ми беше најдобрата другарка ЦЕЦЕ со која се друзиме од факултет усте од приемни испити се запознавме и од тогаш сме неразделни.е за неа немам лоши зборови а инаку други "другарки" што сум имала што да виказувам љубомора фрци на сите страни.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Старосватица?
19.8.2009 13:53:34   
penelopa
Mislam deka e pravilno nevestata da si izbere starosvat/starosvatica....kako i poveketo i jas imav starosvatica- mojata najdobra drugarka od fax...se družime od fax i sekogaš mi se naogauser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Старосватица?
25.9.2009 9:53:31   
mami
изворна порака- нина

леле морам да ви се пофалам сум многу срекна туку што денес ме поканија за старековица кај моите најдобри другар и другарка ке се земат наскоро.Па еве да ве прашам ако може да ми помогнете што да им однесам за веридбата и дали воопшто треба освен цвеке да им однесам на веридбата?


(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Старосватица?
25.9.2009 9:55:04   
mami
изворна порака- Елена:

Да Нина мислам некој убав мал, симпатичен букет е одлична работа, а за подарок зам веридба, па искрено можеш да им подариш некоја ламба, сега ги има неверојатно убави и интересни, или слика, зависи колку си подготвена да одвоиш сега за веридбата па потоа за свадбата,зашто за свадбата ќе треба да размислиш и за тората, уф,уф одамна не сум била на свадба...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Старосватица?
15.10.2009 10:03:04   
lilit
         mene starosvatica mi e najdobrata drugarka na mm so koja se druzel vo sredno pa koga pocnav jas da odam so nego me zapozna so nea i odma se udruzivme user posted image ednostavno ja zasakav kako rodena sestra se i kazuvav izleguvavme zedno i koga otide vo Slovenija mn.mi nedostasuvaseeeeee!Ke puknev!posle ni dojde za svadbata zasto celo vreme uste dodeka idevme so mm i vikavme deka ke ni bide starosvatica! Sega zdravje sakam i da mi bide i kuma za vtorovo bebence ako saka ke ja prasame.Inaku i jas mislev da si viknam drugarka od fah za kuma ama drugi raboti izlegoa!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Старосватица?
15.10.2009 13:34:27   
Bogdancanka
Po stranata na mm jas imav starosvat,negov bratuced ali po nivno on e starosvat i na brajkata na mm neznaev deka mozelo da mi bide i moja drugarka.Teravme po nasi i nivni obicai mm se od kum mislam negovite a on e roden i zivee tuka ali si terat po nivni obicai i koga ni se ispomesaa kaj nas vaka kaj niv teka sto da vi zboramuser posted image user posted image user posted image So starosvatot se imam dosta dobro i uste pred da go zapoznam mm taka da mi odgovara super e za drugar.

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Старосватица?
15.10.2009 13:40:07   
mis.
Богданчанка па и во нашиот крај и нема старосватица.Има кум и под кум што всушност и под кумот е старосватица.Кумот е прв сведок а подкум(старосватица)втор сведок.Кај нас обично ако кумот е мажот жена му ќе биде под кума или старосватица.Или релација татко син и сл.се од една фамилија од страната на зетот.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Старосватица?
15.10.2009 13:42:03   
Bogdancanka
Da nie si go vikame podkum ali na mm familijata vikat starosvat kako sto rekov oni se Kumanovcani zatoa terat po nivno.Kumot ni e eden a za podkum ili starosvat po mm e drug ne e mojata kuma toa e negov bratuced.

< Поракaта ја уредил Bogdancanka -- 15.10.2009 13:44:17 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Старосватица?
15.10.2009 13:47:57   
Maca25
Исто како mami и јас требаше да одлучам помеѓу 4 другарки, една ми е другарка уште од основно и не се гледаме бап многу често а другите 3 ми се колешко од факс и со нив сум многу блиска. Се мислев со месеци и многу ми беше тешко. Сите 4 сакаа дами бидат старосватици, дури и се лутеа една на друга.Јас бев прва која што се мажи. На крај си размислив добро и имав најдобра старосватица на цел свет. user posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Старосватица?
12.11.2009 4:51:06   
mina_m
starosvatica mi e mojata najdobra drugarka pocnavme da se druzime uste od zabaviste...prosto ja obozavamuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Старосватица?
21.1.2010 11:59:28   
profesorica
ех јас да ви кажам, тагаш на времето кога мм ме запроси имав две најдобри другарки.на двете сабајлето им пратив порака дека ме побарал за жена, едната одма ми се јави цела возбудена а другата дури вечерта ми прати СМС да ми честита. епа ајде погодете која ја избрав за старосватица.

еве ја мојата срцка

user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Старосватица?
21.1.2010 12:02:05   
arh_diz
Jas nemav starosvatica po srpski go vikaat toa kuma. Inaku ne mi bese moja najdobra drugarka . Najdobrata drugarka se otkaza poradi finansiski pricini mada site finansii gi plakavme jas i mm. Taka da mi bese duga drugarka koja fala bogu prifati . Inaku neznaev sto da pravam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Старосватица?
21.1.2010 12:04:18   
mis.
Исто и во Гевгелија старосватица е всушност кумата или подкум,како втор сведок.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Старосватица?
21.1.2010 12:04:29   
mami
еве ми ја убавицата..ми фали деновиве дека не сум ја видела, полага испити и едвај чекам да и завршат за на раат да си потрачариме малкуuser posted image

user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Старосватица?
21.1.2010 12:06:29   
mami
Дали сте забележале дека обично старосватицата е облечена во црно?user posted image user posted image user posted image незнам зошто ама последните неколку свадби каде што одиме, старосватиците се биле во црно облечени или некоја темна комбинација..Случајност или жалат за девојката која се мажи?user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Старосватица?
21.1.2010 12:10:04   
nadica
и јас немав старосватица другарка кај нас во тиквешијата има кум и старосват(кој обично е брат или братучед на свекрвата) user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Старосватица?
21.1.2010 12:10:52   
profesorica
хаха мојата старосватица беше во црно облечена но не зошто сакаше или така планираше туку верувале или не бидејќи и го згрешија фустанот кој требаше да го носи на свадбата.требаше да биде во бордо сатен а ден пред свадбата шивачката и го дала на автобуска на закачалка и нит го пробала нит ништо.јас уште и се чудам на паметот.

али и вака беше убаваuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Старосватица?
21.1.2010 12:12:18   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

и јас немав старосватица другарка кај нас во тиквешијата има кум и старосват(кој обично е брат или братучед на свекрвата) user posted image

Taka e i vo nekoi delovi na Skopje . Mada toa poleka pocnuva da se isfrla

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Старосватица?
21.1.2010 12:12:38   
nadica
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
најверојатно жалаат за другарката user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?