|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мени во детските градинки
15.5.2012 21:04:48   
Snowhite RR
Дали сте запознаени со менито во градинките? Дали знаете точно или од прилика што им даваат?
Мене чудно ми падна кога свекрва ми (нели работи во градинка) ми спомна дека му давале мајонез. Јас мајноез избегавам да давам дома, а ако таму даваат, не знам некако чудно ми е, на толку мали, мајонезuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мени во детските градинки
15.5.2012 22:47:45   
Felly RR
Па М прв пат во градинка проба мајонез. И тоа првиот ден, кога ја земавме, и воспитачката ја пофали што убаво си се најадила лепче и мајонез, а ние со мм само се погледнавме - дома и немавме дадено да проба.
Кај нас појадокот и ручекот се во ред мислам колку толку, ама ужинка мислам почесто треба да им биде овошје, отколку винчини, цица маца, белисимо и такви слични чоколатки.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мени во детските градинки
15.5.2012 23:14:05   
Џесика
jas sum zadovolna od ishranata kaj sin mi vo gradinka, I nekako vo navika mi prejde sekoj den gledam sto ke ima toj den I da znam kolku ke e jaden. majonez, bog da cuva ne bi smeelo da davaat. najcesto imaat przeno lepce, kifla, leb so krem, namaz so jajce, sirenje za pojadok, za rucek sekogas mandza, zelka, oriz, lekja, grasok, jufki sekogas so junesko meleno meso, a za uzina, banana, kroasan, lenja pita, pizza kifla I sl. menito e objaveno na oglasna tabla, I mislam deka hranata e vkusna za decata, a pasteta, majonez, virsli do sega ne sum mu ni ponudila I ne bi sakala da jade vo gradinka.


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мени во детските градинки
15.5.2012 23:19:16   
Felly RR
Мене најмногу ми смета ужинката што не е усогласена. Некогаш им даваат макарони, кроасан... некогаш портокал, а некогаш тортица/чоколатце. И некогаш М си иди од градинка гладна, а некогаш па не сака да јаде, зошто убаво се најадила во градинка. На почетокот кога тргна, гледав дека и за ужинка им даваа млеко, ама сега одамна немам видено млеко да им дадат. Само со појадокот им даваат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мени во детските градинки
16.5.2012 0:29:32   
Maca25
Јас сум задоволна од менито во градинка. ДО сега немам слушнато, ни видено дека им даваат мајонез, а и Н. ќе си кажеше дома дека јадела нешто ново. За појадок имаат најчесто лепче со намаз (а не знам каков), јуфки, палента со сиренце, пржено лепче, ова со млеко или чај. За ужина во последно време јаболко или сок, ручекот им е супер, а ужина после спиење имаат секој ден различна и ќерка ми секогаш ја јаде. Неколку дена имаат некоја кифличка, 2 дена овошје.
А за тоа млеко што не им даваат Фели, млеко за ужина има само во јасли, во другите групи не. Ако им даваат млеко за ужина нема децата да јадат. А и мислам дека е доволно наутро и навечер да пијат.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мени во детските градинки
16.5.2012 8:29:06   
Felly RR
На почетокот знам дека им даваа, и затоа и мене ми беше чудно што одамна не сум видела да пијат млеко. Ама може им даваа на почетокот, додека уште не беа навикнати на храната таму. Ако не го изедат јадењето, па ќе им турат млеко. Знам дека и со ручекот дури им даваа. Воспитачката ми кажуваше дека ручекот го јадела цел, и после кога легнувале да спијат и давала млеко.
Е друго вчера што заборавив - за ужинка има и смоки. Значи стварно ужинката треба малку да ја сменат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мени во детските градинки
16.5.2012 8:50:59   
kopriva
Менито во нашата градинка е секогаш достапно и видливо за нас родителите , стои на огасната табла и направено е по недели , така да секој ден и секоја недела во месецот знаеме што појадувале или ручале, ужинките им се различни некој ден овошје, кифли, сутлијаш, пудинг ,чоколатце и сл. но сепакк знаеме кој ден е што. Така да јас лично гледам да не се поклопувам со јадењето кои тие го имале тој ден и сум многу задоволна од исхраната. Менито го прави лекар и мед. сестра кои се одговорни за градинката и кои доагаат скоро секој петок. Се врши мини систематски :) . за млеко знам дека се дава на појадок со нутела или кога има или нешто сл. Мислам дека во секоја градинка треба да се знае менито и да е истакнато. На почеток на годината потполнуваме формулари дали некое дете има алергија од некоја храна , па за тие дечиња има и исклучоци во врска со менито. Можебви треба да и другите градинки да го истакнат менито , незнам како е, на нашата огласна табла има и многу поучни работи истакнато во врска со развојот на детето. Можам да кажам со еден збор браво за нашата градинка.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мени во детските градинки
16.5.2012 12:45:21   
Lokica1
Da i kaj nas vo gradinka go ima menito, generalno e ok no mora da kazam deka im davaat i majonez i pasteta na decata, sto ne e bas za odobruvanje. Za pogolemkite e mozebi i ok, no kerkami lani bese vo jasli i se zacudiv koga mi kazaa deka za dorucek imale lebce so majonez i kaskaval user posted image .
Sega sme vo I-va mala grupai dobiva mleko samo za spienje i toa samo na tie decinja koi zaspivaat so melko za drugite ne. Pogolemite grupi ne gi sleduva mleko, osven ako im e na menito toj den za dorucek.


(Одговор на членот kopriva)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мени во детските градинки
16.5.2012 13:08:41   
JovanaJ
I kaj sin mi vo gradinka ima meni istaknato, i gore-dole ok e.
Inaku znam so sigurnost deka im davaat majonez, tuna konzerva, prseni stapcinja od riba i sl..za pasteta ne mi spomnal...
Imaat duri nekoj kako namaz od majonez so tuna...nemam pojma sto e toa...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мени во детските градинки
16.5.2012 20:50:24   
Maca25
Денес баш го гледав менито кај Н. во градинка и убаво си пишуваше се што им даваат, ама мајонез никаде не видов. Имаше некои намази млечни, еден ден паштета од туна, друг ден млечна паштета (не знам каква е оваа) и тоа.
Јас си го сликнувам менито за цел месец и гледам да не се поклопувам секој ден со јадењата.
Имам пријателка која работи како набавувач на храна во една скопска градинка и ми има кажано дека се купува квалитетна храна и се подготвува убаво и свежо секој ден. Дури рече дека они дома не се хранеле така, како што се хранат децата во градинка. Ај баш ќе ја прашам за мајонезов..да видам дали некој од овие намазиве е мајонез.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мени во детските градинки
16.5.2012 23:10:18   
Natuska85
И јас си правам таа паметна работаuser posted image ,си сликам со моб. и си знам цела недела како им е менито, еве ќе ви го ставам и тука,ова правото е за децата од јасли,а ќе ви ставам и за поголемите деца од прошлата недела погрешка сум го сликнала и тоа да видите како отприлика е во нашата градинка.Јас сум задоволна од исхраната,со мали исклучоциuser posted image

user posted image

user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мени во детските градинки
17.5.2012 8:32:26   
Snowhite RR
Е кај нас го нема менито на огласна и тоа е голем пропуст според мене, и затоа не знам што јадел таму дента и затоа често не знам дома што да му понудам. Знам од прилика од свекрва ми што ми кажува. Инаку за млекото, во јасли додека беше Михаил му даваа за појадок млеко или чоколино и за ужина чоколино ако немаше пудинг тој ден. Потоа кога го преместија во поголемата група млеко пред спиење му даваат, а јас еднаш ја прашав за чоколино и таа ми рече дека чоколино само во јасли даваат, ама ако јади ќе му даваат за ужина и така почнаа откако ќе стани да му даваат чоколино, макар што јас и реков дека ако пија млеко нема потреба да му дава чоколино, дека јас дома му давам зашто не ми пија млеко. Е сега понекогаш му дава, а понекогаш ми вели дека не му дала за да ја изеде ужината. Ова со млеково мене ми е најголем проблем, зашто дома тој не пија воопшто млеко, а таму еве се почнал да пија и сега јас сакам да знам колку внесува таму, за да знам дали дома да го нудам или е доволно

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мени во детските градинки
17.5.2012 8:35:36   
AnnaMolly RR
И кај Филип во градинка имаат супер мени. Истакнато е две недели унапред на огласната табла. Секој ден е разновидно. За појадок најчесто тарана, палента, некаков млечен крем... За првата ужина нешто овошно или сок. За ручек секој ден месо, зеленчук, најнормални манџички. За втората ужина кроасан, парче пица, овесни снегулки со кисело млеко, некогаш и овошје...

А една моја комшика работеше порано како воспитувачка во градинка и ми рече дека храната (барем во нејзината градинка) била одлична и дека сите восипитувачки јаделе од таа храна. До сега не сум видела мајонез или паштета на менито, барем не во јасли. Од септември во малата група ќе го префрлат, па може тогаш дури ќе им даваат. До сега мајонез не сум му дала, не ни планирам. А исто така и паштета до сега само еден единствен пат има пробано Аргета јуниор.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 17.5.2012 8:37:20 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мени во детските градинки
17.5.2012 9:14:14   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR


Имам пријателка која работи како набавувач на храна во една скопска градинка и ми има кажано дека се купува квалитетна храна и се подготвува убаво и свежо секој ден. Дури рече дека они дома не се хранеле така, како што се хранат децата во градинка. Ај баш ќе ја прашам за мајонезов..да видам дали некој од овие намазиве е мајонез.

Cudno e toa sto ovie raboti gi nema vo menito , ama sin mi (a i drugi decinja) kazuvaat deka gi jadat. Golemi se i znaat da kazat sto jadat...mozebi se nekoi kombinacii...
Ama jas ne go kazav ova kako zamerka. Mene voopsto ne mi smeta toa sto nekogas ke im dadat majonez, pasteta ili nesto przeno...Nie toa doma mnogu retko go jademe pa ako jade malku vo gradinka ne e voopsto problem. Pa ne se otrovni tie user posted image .
I doma ponekogas mu davam pasteta , retko ako nekogas ete jade, nisto strasno. Majonez ne jade bidejki ne mu se dopagal a nie go imame doma vo frizider sekogas, jas i mm sme ljubiteli na majonez....
Generalno ona sto go gledam na menito mi se dopaga i smetam deka e vo red. Nemam zamerki vo odnos na hranata...mene mi brckaat vo oci drugi raboti ...user posted image ...ama za toa vo druga tema


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мени во детските градинки
17.5.2012 14:11:59   
Pregnant
И јас така за првата ќерка кога ја пуштив во градинка (имаше 1 година и 1 месец) и после некој ден ми викаат многу убаво си се најаде леќа и виршла, и јас исто така се запрепастив, инаку имав во план да не и давам такви работи барем до 2 години, ама со кој ќе се расправаш. Инаку и паштети им даваат, а од другото сум воглавно задоволна, е сега што поголемата ќерка не јаде и онака, не се тие криви.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2012 8:26:10   
Luci
Еве го и нашето мени од градинка user posted image Го истакнуваат на почеток на месецот и јас сум задоволна. Негде погоре прочитав дека смоки им даваат за ужинкаuser posted image Кај нас такви работи нема и супер што нема бидејќи М. е алергичен на кикирики

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2012 8:59:43   
Maca25
Кај Н. во градинка гледам дека почнале иста храна да им даваат I и II недела, а не како порано I и III, па друго II и IV недела. Значи, децава 2 недели по ред јадат исто, па после пак 2 недели нешто малце изменето. До сега не било вака. А и плус денес ми кажаа дека Н. ништо не јадела, да сме и давале дома да јаде повеќе, слаба била user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2012 9:13:07   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Кај Н. во градинка гледам дека почнале иста храна да им даваат I и II недела, а не како порано I и III, па друго II и IV недела. Значи, децава 2 недели по ред јадат исто, па после пак 2 недели нешто малце изменето. До сега не било вака. А и плус денес ми кажаа дека Н. ништо не јадела, да сме и давале дома да јаде повеќе, слаба била user posted image

И кај нас има во менито 1 и 2 недела, ама Мацо, неделите им се 1-2-1-2 не им даваат 2 недели од првото мени, па 2 недели од второто, неко цик-цак ги мењаат, јас бар така сфатив...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2012 9:20:06   
Maca25
Не, порано стоеше: прва и трета недела од месецот, а на друго ливче втора и четврта. Ова сега е ново, или старо а јас да не сум го приметила.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2012 9:24:38   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

И јас си правам таа паметна работаuser posted image ,си сликам со моб. и си знам цела недела како им е менито, еве ќе ви го ставам и тука,ова правото е за децата од јасли,а ќе ви ставам и за поголемите деца од прошлата недела погрешка сум го сликнала и тоа да видите како отприлика е во нашата градинка.Јас сум задоволна од исхраната,со мали исклучоциuser posted image

user posted image

user posted image

Го читам мениво за јасли....од следната недела и Т ќе ја пуштам да оди, со 9 полни месеци..
Мене нешто не ми е јасно- ЈАЈЦА во јасли? Со се белка комплет? Нели до 1 година не се дава белка? И грав и леќа-нели се воведуваат покасно во исхрана?user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2012 10:12:43   
Luci
sandriana кај нас жолчка даваат само, белка во јасли сеуште немаат дадено и знам дека не даваат

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мени во детските градинки
23.5.2012 13:34:16   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

sandriana кај нас жолчка даваат само, белка во јасли сеуште немаат дадено и знам дека не даваат


Of, aj ke odam vo petok da nosam dokumenti, pa ke proveram za nasata gradika shto spisok ima. Ovoj na web shto im e staven e od 2009 :)),moze smenile sea neshto user posted image . Sekako ke preprasham kaj upravitelkata.
Fala Luci na infouser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мени во детските градинки
24.5.2012 8:48:18   
Snowhite RR
Sandrina во градинка се на општа исхрана, немој да мислиш дека за јаслите готват посебно. И зачини викаат до година дека не се ставаат, а таму сигурно ставаат кај сите. Плус како што гледам во ова мени, му даваат и мед и лимон, а и смоки. А сето тоа јас на пример го давав после година. Јас затоа не сакав да го пуштам во градинка пред да направи година, ама ако немаш друго чаре, ќе мораш.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мени во детските градинки
6.6.2012 9:19:34   
Yummy Mammy
Sabajlevo bas se zacudiv koga ja prasav S. sto imale vcera za dorucek mi rece:
- pa imase leb, margarin i jajce, ama jas im kazav deka ne sakam jajce i mi dadoa marmalad.
I vikam:
- kako taka? pa treba se da jadete sto ke vi dadat vo gradinka, a ne da birate.
- e pa taka, ako na nekoj ne mu se jade nesto, ke mu dadat drugo.

?! Bas me zacudi. Inace si odi vo drzavna gradinka, nemame ni prijateli, ni vrski, samo imavme sreka da se pogodime kaj super ucitelki. Sepak, ova so hranava me zacudi, do tolku da se popustlivi. Pa jas ja prakam vo gradinka za da se uci da jade raznovrsno, ne da izvoljeva ko po doma.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мени во детските градинки
8.8.2012 13:19:02   
*Elena*
Aj i tuka da si prasam user posted image

Go gledav menito za jadenje za jasli vo gradinkata kaj sto treba da pocne od septemvri (Buba Mara) i mnogu od rabotite toj uste gi nema ni probano...a voedno ne mi e jasno kakvo e toa sirenje sto im go davaat so pasirani spageti, tarana i palenta, i od koga moze da se dava riba i kakva, bidejki za rucek im davaat i riba Aj ako znae nekoj ne pise pls...

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Еве го и нашето мени од градинка user posted image Го истакнуваат на почеток на месецот и јас сум задоволна. Негде погоре прочитав дека смоки им даваат за ужинкаuser posted image Кај нас такви работи нема и супер што нема бидејќи М. е алергичен на кикирики


(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Пушење во бременост
predrag

Дали пушевте за време на бременоста

Да, како и претходно (15%)

Да, но помалку од претходно (23%)

Да, почнав за време на бременоста (0%)

Не, престанав за време на бременоста (19%)

Не, престанав уште пред да забременам (13%)

Не, никогаш не сум пушел/а (30%)


Број на сите гласови: 205

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!