|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кампување
30.6.2013 23:44:35   
vezilka RR
Велат или ти е под кожа, или нема шанси да го преживееш без трауми. Каков тип сте вие? Дали сте биле на кампување? Во шатор или камп приколка? Во дивина или во автокампови? И, најважно од се листа без што не се трга на кампување.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кампување
1.7.2013 9:19:16   
niki
ne, ne sum takov tip
se plasam od bubacki, vlekaci, nokni zvuci i suskanja
nikogas ne sum probala i ne bi
mislam deka bi se istraumatizirala mnogu, ne bi spiela cela nok,
mozebi eventualno vo kamp prikolka bi preziveala, pod sator nikako

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кампување
1.7.2013 9:23:12   
JovanaJ
I jas ne bi sakala voopsto da kampuvam. Ednostavno ne e za mene. Si gi sakam site udobnosti sto gi nosat hotelite, apartmanite i sl. user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кампување
1.7.2013 9:33:41   
rina13
Во два наврата сум летувала во камп приколки.Првиот во Охрид и освен што ми беше шубе од нечисти душеци друго беше ок навечер свежо убаво се спиеше бубачки такви работи немаше.Вториот пат во Грција се ок чисто,средено приколка тоалети немам зборови.Но, жештини невидени во 7 саат сабајле под сенка во приколка чувството како во сауна од пот мислиш постелината и креветот се залепиле за тебе. Се на се хотел си е хотел или апартман за да си поминеш без грижи и нервози ова фали тоа фали.Ќе заборавев тоалетите ги далиш во камп со сите и тоа е една од маните.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кампување
1.7.2013 10:27:14   
sandriana RR
Искрено, 3 пати имам летувано во камп-приколка во Охридските кампови, ама не сакам повеќе user posted image Барем не додека сум со мало дете...Кога би имала можност, некогаш, после ХХ години, можеби би си купила трајлер, па би си шетале со мм сами - така да.
А сега ми пречи и галама, и жешко, ниво на хигиена, па моментот на одење во бања со цел несесер до купатилата и назад...Не го спомнувам моментот на готвење, миење садови групно и тн..Во овој период сега сето тоа не би ми било одмор, туку замор така да кампувањето ќе почека некои други времиња user posted image
Не се плашам од животинки и екстремни услови - па тоа да ми биде пречка за неколку дневна авантура и со шатор, но пак ќе речам - некогаш, кога нема да морам да носам дете со мене (или тоа нема да сака да доаѓа со мене user posted image )


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кампување
1.7.2013 10:58:44   
miana
Јас годинава за прв пат ке кампувам во Грција. Лани бев во камп но во апартман и морам да напоменам дека грчките кампови се дааааааалеку подобри од нашиве,такада вие кои сте биле кај нас и сте извадени од памет- појдете до Грција и ке се изненадите..Моите секоја година кампуваат и јас бев скептик и лани појдовме со друштво - тие во приколка а ние во апартман и ке речам дека џабе си плативме толку пари кога цел ден дремевме пред приколка кај друштвотоа вп апартман се прибиравме само за туширање и за спиење.. За деца,нема ништо подобро од камп..Мачно е пакувањето и распакувањето ( тоа за прв пат годинава ке го искусам) ама убавината и слободата не се описливи..Тоалетите се чистат на секој час,има машина за перење алишта ( 2 евра за едно перење,а голема е,собира многу ) такада не перам пешкири на раце и сл. Годинава ке кампувам и ке ви напишам како сум поминала. user posted image Инаку одиме со тврда градба приколка

< Поракaта ја уредил miana -- 1.7.2013 10:59:58 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кампување
1.7.2013 13:03:37   
bucko mal
Jas so kampuvanje se zapoznav tuka,koga sinmi trebashe da odi od shkolo.On nesakashe da odi zashto gledal sliki deka sami ke gotvat,perat.I jas nesakav ama pa si vikam mora da se naviknuva sekoja godina odat od shkolo na kampuvanje.I se ubedivme nekako,a drugite deca I roditeli kako se raduvaa demek mnogu bilo ubavo.
Go spremivme so vreka za spienje,pernica,pribor za jadenje,pribor za higiena,baterija,alishta,dva para patiki,sandali.
Bile smesteni vo kampovi,igrite im bile se po voda I kalovi,imale bazen,vozele kajaci.Site tri dena sigurno bile non stop mokri I prljavi.Koga dojde nemozese da se izmie od prljavshtinite po teloto,nesakal tamu da se banja mu bilo prvljavo na gospodinot.Priborot za jadenje sekoj sam si go miel I kupakite od bazen si gi pereleuser posted image za moeve dete mu beshe doba lekcija.
I na kraj mu vikam kako beshe,,mamo ubavo beshe ama samo go molev gospod doma da si dojdam,sega svativ shto znaci da imash dom I majka koja gotvi I pere"user posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кампување
1.7.2013 13:06:10   
bucko mal
Sakav da dodadam deka jas nesum za kampuvanje,ednostavno ne e toa za meneuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Jas so kampuvanje se zapoznav tuka,koga sinmi trebashe da odi od shkolo.On nesakashe da odi zashto gledal sliki deka sami ke gotvat,perat.I jas nesakav ama pa si vikam mora da se naviknuva sekoja godina odat od shkolo na kampuvanje.I se ubedivme nekako,a drugite deca I roditeli kako se raduvaa demek mnogu bilo ubavo.
Go spremivme so vreka za spienje,pernica,pribor za jadenje,pribor za higiena,baterija,alishta,dva para patiki,sandali.
Bile smesteni vo kampovi,igrite im bile se po voda I kalovi,imale bazen,vozele kajaci.Site tri dena sigurno bile non stop mokri I prljavi.Koga dojde nemozese da se izmie od prljavshtinite po teloto,nesakal tamu da se banja mu bilo prvljavo na gospodinot.Priborot za jadenje sekoj sam si go miel I kupakite od bazen si gi pereleuser posted image za moeve dete mu beshe doba lekcija.
I na kraj mu vikam kako beshe,,mamo ubavo beshe ama samo go molev gospod doma da si dojdam,sega svativ shto znaci da imash dom I majka koja gotvi I pere"user posted image user posted image


(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кампување
1.7.2013 13:39:34   
Carrie RR
Со моите порано секое лето на кампување во Грчка и кога ќе помислам на кампување ми се враќаат убави спомени. Вака како порасната не сум била на кампување многу одамна и мислам дека сега не би ми било толку пријатно и убаво главно поради тоалетите, иако се одржува хигиена, некако ми ја нема потребната приватност и комоција. А од друга страна, инсектите не ми се омилени ама ич! Е сега, кампот си има и убавина и како што паметам, најубаво ми беше тоа што има многу дружење. Би пробала повторно, за да си го дооформам ставот user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кампување
1.7.2013 16:03:03   
vezilka RR
Порано како тинејџерка идевме во камп и супер ни беше, дружба до умирачка што се вика user posted image . Е тоа беше тогаш. Арно ама годинава мажле се запна да одиме во камп во Грција. Јас ептен се противев, некако со мало дете не ми идеше. Месец и пола ме убедуваше и на крај попуштив. Дали згрешив, ќе пишувам. Единствено што ме плаши се купатилата. Тоа групно миење садови и слично, планирам да го сведам на минимум, пошто планирам да земам пластични чаши и тањири за една употреба. user posted image Купив каниистер за туширање, барем за дете.

Ајде, тие што биле во камп, посебно со дете, и тие што планираат да одат, давајте идеи за нешто што мора да се земе, а не би го носеле доколку сте во апартман.

(Одговор на членот Carrie RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кампување
1.7.2013 16:26:47   
miana
Везилка ај те молам кажи ми каков е тој канистер за туширање дете и од каде го купи? Иначе групното миење е баш забавно,особено ако си со пријателка па можете да се тргнете од мажите и да си позборувате малку и дека е чисто,многу е чисто.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кампување
1.7.2013 16:31:37   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Порано како тинејџерка идевме во камп и супер ни беше, дружба до умирачка што се вика user posted image . Е тоа беше тогаш. Арно ама годинава мажле се запна да одиме во камп во Грција. Јас ептен се противев, некако со мало дете не ми идеше. Месец и пола ме убедуваше и на крај попуштив. Дали згрешив, ќе пишувам. Единствено што ме плаши се купатилата. Тоа групно миење садови и слично, планирам да го сведам на минимум, пошто планирам да земам пластични чаши и тањири за една употреба. user posted image Купив каниистер за туширање, барем за дете.

Ајде, тие што биле во камп, посебно со дете, и тие што планираат да одат, давајте идеи за нешто што мора да се земе, а не би го носеле доколку сте во апартман.

Мора да понесеш постелнина,садови,шпорет - се исто како да си дома. Свеки си има посебни прибори што и стојат во приколка со пластични рачки и пред поаѓање се си мие и кога ке се врати пак се премива. Си носиме тостерче,фен,течен детергент ( машините само на таков им функционираат ) сушалка за алишта,штипки,скара,маса,столчиња ( пластични ) чадори за сонце,сјај,сунгери,виледи,фрижидер и сл. Ммм да го видам списокот на свеки па да ви пишам?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кампување
1.7.2013 20:28:20   
Mihaela 2010
Ako vo zivototo od nesto se plasam toa se insekti,bubacki,pajaci i slicni takvi zverkiuser posted image
taka da kampuvanje so satori pod vedro nebo bi rekla JOK..
Taa rabota e nameneta za mojot maz vojnik koj nema problem da prespie i vo rovovi,profesionalna deformacijauser posted image
sum letuvala vo kamp prikolki vo livadiste kako dete,togas i ne obrnuvav vnimanie na komforot bidejki za prv pat bev na odmor bez roditelite pa taka se mi bese ubavo
sega bi rekla NE FALA

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кампување
1.7.2013 23:25:19   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Везилка ај те молам кажи ми каков е тој канистер за туширање дете и од каде го купи? Иначе групното миење е баш забавно,особено ако си со пријателка па можете да се тргнете од мажите и да си позборувате малку и дека е чисто,многу е чисто.


Во Веро ги има. Тоа се како едни вреќи за вода, собира 20 литри. Се беси некаде повисоко, и бидејќи на долниот агол има излез со цреввце и прскалка, можеш да се тушираш.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 1.7.2013 23:26:35 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кампување
1.7.2013 23:51:33   
deluxe
Letuvanje so kamp pod vedro nebo ,mi bilo najubavoto letuvanje sto sum go imama .So mm,togasen decko odevme 3god.so red so sator za kampuvanje vo Ljubanista.Abe perfektno e,kakov hotel,kakvi 5zvezdicki,blaga veza nema,toa e avantura sto se pameti cel zivot.Ehh samo neka porasnat decava i nema sansi drug odmor da prifatam osven so sator za kampuvanje.sega za sega nemame kvorumuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кампување
2.7.2013 10:22:47   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Порано како тинејџерка идевме во камп и супер ни беше, дружба до умирачка што се вика user posted image . Е тоа беше тогаш. Арно ама годинава мажле се запна да одиме во камп во Грција. Јас ептен се противев, некако со мало дете не ми идеше. Месец и пола ме убедуваше и на крај попуштив. Дали згрешив, ќе пишувам. Единствено што ме плаши се купатилата. Тоа групно миење садови и слично, планирам да го сведам на минимум, пошто планирам да земам пластични чаши и тањири за една употреба. user posted image Купив каниистер за туширање, барем за дете.

Ајде, тие што биле во камп, посебно со дете, и тие што планираат да одат, давајте идеи за нешто што мора да се земе, а не би го носеле доколку сте во апартман.

Мора да понесеш постелнина,садови,шпорет - се исто како да си дома. Свеки си има посебни прибори што и стојат во приколка со пластични рачки и пред поаѓање се си мие и кога ке се врати пак се премива. Си носиме тостерче,фен,течен детергент ( машините само на таков им функционираат ) сушалка за алишта,штипки,скара,маса,столчиња ( пластични ) чадори за сонце,сјај,сунгери,виледи,фрижидер и сл. Ммм да го видам списокот на свеки па да ви пишам?


miana zaboravi da napises deka treba da se ponese i kamionuser posted image

sala na strana, ona sto najmnogu me odbiva e nosenjeto na tolku mnogu stvari, ko da se selis
jas pod odmor podrazbiram 1 kuferce so najneophodni raboti

edinstveno privlecno bi mi bilo da imame sopstvena kamp prikolka kako svekrvata na miana, pa se vo nea na svoe mesto i zaedno so nea trgas na pat i pritoa da posetis nekolku mesta, znaci mobilen odmor dva tri dena vo eden kamp, pa vo drug i taka, toa bi mi bilo avantura, sekako perenje, mienje i gotvenje bi svela na najminimalen minimumuser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кампување
2.7.2013 11:21:33   
emidz
Пред прошлата година имав кампувано многу малку, по неколку дена.
Но лани со друштво фативме накај Лефкада да кампуваме, и тоа не во обичен камп туку во див без струја и без вода

Искуството беше мачно но возбудливо, собрани 8 души во различни шатори во круг, импровизирана кујничка и многу заштедени пари. user posted image Ја свртевме цела Лефкада, поинаку немаше да си дозволиме да ја видиме и затоа и бевме доста задоволни, но најголем проблем според мене беше приватноста, што немаш свој простор малку да се повлечеш и одмориш од другите. За ВЦ и вода се снаоѓавме од ресторан блиску до нас.

Ова е поекстремна опција но сепак би набројала неколку основни работи:
1. Ламби ламби ламби, батерии, светлина! (и во камп со плаќање да сте, ако сакате полесно да се движите навечер, до плажа до одредени места, задолжително имајте мали сијалички, батерии или ламби)
2. Плинска боца (за готвење се живо и диво)
3. Тенџериња, тавчиња, садови (бидете практични но и компактни, земете поуниверзални тавчиња/тенџериња што би ги користеле за повеќе работи а нема да одземат многу простор)
4. Соларен полнач за телефони, или полнач за во кола
5. Шатор, вреќа
6. Вреќа за садови, Везилка во Веро ги видела, јас и во Меркур ги имам видено а во Џамбо во Грчка купив
7. Најголема уживанција беше на лулашката! Се тепавме кој да полежи, а сега се многу ефтини и вреди да се закачи на дрва нема да погрешите :)
8. Аутан стик, најлесно се нанесува

Сега за сега толку ми текнува, ќе допишам за друго..

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кампување
2.7.2013 13:25:16   
AnnaMolly RR
Само што го прочитав насловот на темата ме полазија морници. НЕМА ШАНСИ! Не сум јас за кампување.
Не дека сум толку нежна, туку имам алергии на се живо и диво (полен, трева, кора од дрва...) и мислам дека тоа нема да можам да го издржам.
Второ, да не можам како човек да си седнам во веце со цигарче и некое списание... Не, фала. :)))

Во камп приколка сме биле стопати, ама со дете не е ич убаво.
Кампување со шатор -никогаш
кампување во приколка - да, без дете или со потпораснати деца

< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 2.7.2013 13:26:20 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот emidz)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кампување
2.7.2013 13:34:18   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Везилка ај те молам кажи ми каков е тој канистер за туширање дете и од каде го купи? Иначе групното миење е баш забавно,особено ако си со пријателка па можете да се тргнете од мажите и да си позборувате малку и дека е чисто,многу е чисто.


Во Веро ги има. Тоа се како едни вреќи за вода, собира 20 литри. Се беси некаде повисоко, и бидејќи на долниот агол има излез со цреввце и прскалка, можеш да се тушираш.

Кажувај во кое веро и на кое место,кај да барам,џамбо или веро-веро? Леле ке се спасам мислам,барем за мауото дете user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кампување
2.7.2013 13:40:00   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Везилка ај те молам кажи ми каков е тој канистер за туширање дете и од каде го купи? Иначе групното миење е баш забавно,особено ако си со пријателка па можете да се тргнете од мажите и да си позборувате малку и дека е чисто,многу е чисто.


Во Веро ги има. Тоа се како едни вреќи за вода, собира 20 литри. Се беси некаде повисоко, и бидејќи на долниот агол има излез со цреввце и прскалка, можеш да се тушираш.

Па може и ке се сретнеме... user posted image
Кога одите?? Каде ,во кој камп?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кампување
2.7.2013 13:49:06   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Везилка ај те молам кажи ми каков е тој канистер за туширање дете и од каде го купи? Иначе групното миење е баш забавно,особено ако си со пријателка па можете да се тргнете од мажите и да си позборувате малку и дека е чисто,многу е чисто.


Во Веро ги има. Тоа се како едни вреќи за вода, собира 20 литри. Се беси некаде повисоко, и бидејќи на долниот агол има излез со цреввце и прскалка, можеш да се тушираш.

Кажувај во кое веро и на кое место,кај да барам,џамбо или веро-веро? Леле ке се спасам мислам,барем за мауото дете user posted image



Во Верото Аеродром кај што стојат тие фрижидерчињата, столчиња за на плажа. 450 денари беа. Ама денес бев во Џамбо, и таму ги има истите за 250 денари. И плус има уште едни малку помали, како со чешмиче, за миење раце и сл. Одлични се. Во Џамбо стојат на долниот спрат скроз на крај, има еден дел се вика аксесорис за кампување.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кампување
2.7.2013 13:51:11   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Везилка ај те молам кажи ми каков е тој канистер за туширање дете и од каде го купи? Иначе групното миење е баш забавно,особено ако си со пријателка па можете да се тргнете од мажите и да си позборувате малку и дека е чисто,многу е чисто.


Одиме во камп Ниреас, некаде до Паралија бил.

Во Веро ги има. Тоа се како едни вреќи за вода, собира 20 литри. Се беси некаде повисоко, и бидејќи на долниот агол има излез со цреввце и прскалка, можеш да се тушираш.

Па може и ке се сретнеме... user posted image
Кога одите?? Каде ,во кој камп?



(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кампување
2.7.2013 15:59:02   
zzaa
Sum bila vo kamp nekolku godini po red dodeka bev tinezerka,pa i super si pominuvav sekogas,drustvo kolku ti dusa saka pijenje na velikouser posted image Isto sum bila i vo satori na 2-3 dena kako na izled,i tamu bilo super osobeno navecr okolu ognot site sobereni gitaricka ,pesna i ladno pivce meraci.Bea toa dobri vreminjauser posted image sto ne se zaboravat.I sega da ima koj da mi ja cuva Eva pa bi otisla na nekoj den.Ama so nejze ne bi se nafatila na takvi avanturi,da porasne da bide min 10 godini moze.(a togas taa nama da saka da ide so nas pa ke si odime sami so mmuser posted image )A sto velite vo Grcija deka se poubavi kampovite toa e veke drugo,kaj nas se znae kakvi se nema spienje vo niv isto kako vo sauna da siuser posted image .


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кампување
2.7.2013 16:48:35   
Felly RR
СУм била на кампување, и би одела пак, само не со мало дете. Значи кога М ќе потпорасне малку, и со друштво, не сами.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кампување
7.8.2013 15:55:51   
miana
Vezilke,kako pominavte na kampuvanje? Nie vecer poagame,pa ke vi pisam impresii user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Iminja
ivoni4ka

Koe ime vi se dopaga poveke?

Anastasija (57%)

Aleksija (22%)

nituedno (21%)


Број на сите гласови: 187

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!