|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Грчеви кај бебето- колики
27.4.2009 10:22:56   
mami
секое бебе ги поминува, полесно или потешко...со што ги ублажувавте грчевите кај вашето бебе- бидејќи неможе целосно да се избегнат?
Ние пробавме со разни чаеви и сирупи ама Лука ич не ги сакаше и на крај ни помогнаа едни капки од Бугарија, се викаат Саб симплекс, и му ги смирија ептен, во 3 месеци само 3 страшни епизоди на грчеви имаше, се друго беше во граници на нормалата
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.4.2009 10:29:57   
mis.
Martin nemase grcevi koga se rodi ili ne znaev da gi prepoznaam bidejki bese mnogu placlivo bebe.So Stefan imav dosta maka so grcevite i mu stavav pernice so trici zatopleno,go stavav da lezi na stomak a kapki i caevi ne davav bidejki pedijatarot ni preporaca da ne davame bidejki dopolnitelno ke mu go opteretile stomaceto.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.4.2009 11:31:45   
Aleksandra
Jas koga go doev Luka piev mnogu caj od ANASON vo filter kesicki od ALKALOID i preku moeto mleko se lacese anasonot i nego mu gi smiruvase grcevite i ne placese, zatoa na site mladi majki ima go kazuvam za da nemaat problemi so grcevite

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.4.2009 11:51:33   
Ivona
od koja vozrast moze da se davaat caevi ili kapki za grcevi.nie imame podosta no doktorkata ni rece deka pred da napolni eden mesec da ne stavme nisto. ni kazaa i za alternativni metodi, zatopluvanje na meseto so pernicinja napolneti so trici pa zatopleni so pegla no ne sme go probale toa. mu gi grcime nozinjata i stavame raka na stomace no ne pomaga mnogu.pomagajte :)

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.4.2009 12:01:12   
mis.
Jas go pijam seuste cajot za doilki,Go ima vo bilna apteka i mi pomogna.Toa e kombinacija na 5 caja:anason,kim,grcko seme,majcina dusica i ne mi teknuva pettiot,koga ke mi tekne ke pisam.user posted image user posted image user posted image Okolu 250 den e i pomaga za zgolemuvanje na laktacijata.

(Одговор на членот Ivona)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.4.2009 12:02:32   
Anushka
Pomaga 100%: majkata da pie mnogu caj so anason + zatopluvanje na mesheto ako nemoze so teromforce, togas na mesheto na mama i tato da legne (ili ramo), da se tapka blago i ritmicno po gazeto + blaga masaza so zagrean bebi maslo na mese so tupanica, nos amo vo pravec na casovnik
i za kraj, mnogu trpenie i smirenost

(Одговор на членот Ivona)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.4.2009 12:08:47   
mami
ја поддржувам Анушка, Лука имаше ноки кога спиеше кај мене или кај мм на стомак бидејки така си го топлеше своето стомаче..види во рамстор има многу убави термофорчиња што се загреваат во микро а плус се запакувани како животинки

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.4.2009 12:17:10   
mami
само вие растете здрави и уживајте user posted image
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.4.2009 13:54:23   
KateL
I jas go piev cajot za doilki od HIPP i definitvno pomaga i za vospostavuvanje na laktacijata i za grcevi kaj bebeto. Osven termoforcinja ima i gelcinja so istata namena. A posle mesec dena na bebeto mu davav Nurse Harvey's, ne e loso. I sekako, kako sto veke spomnaa koleskite-majki, najmnogu im godi drzenje na raka so stomaceto nadolu. Pozdravce.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.4.2009 17:02:31   
Дијана
Ме интересира дали во чајот од Анансон од алкалоид што го препорачувате има и некои други состојки освен анасон, бидејќи дома имам замрзнати тревки од анасон, па дали некој знае дали би било делотворно доколку си направам чај од нив???
ви благодарам однапред javascript:void(opener.AddText('[sm\=angel.gif]')); self.focus();

(Одговор на членот KateL)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.4.2009 17:25:07   
Anushka
znam deka ima i kim. vo sekoj slucaj, napravi si go cajot, pa makar da e samo od anason. domasnoto e pozdravo.

(Одговор на членот Дијана)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.4.2009 18:06:09   
Еца
Секако Дијана дека домасното е подобро,и многу поубав чај ке добиеш од тој што го имаш домаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.4.2009 23:58:50   
biljanaM
Воислав имаше претерано многу грчеви во мешето, до 4 месеци тоа ненормално плачеше.Имам прочитано дека во 3от месец се најизразени.Му дававме Nurse Hurley, британски капкички и му помагаа или чајче  му давав од ХИПП

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.6.2009 11:07:34   
mami
Коликите се јавуваат во првите две до четири недели на животот и својот максимум го достигнуваат околу 6-8 недела. Обично, бебето изгледа здраво и задоволно се до доцна попладне или рано навечер, кога се јавуват следните симптоми:
  • Бебето прави гримаси, кои укажуваат дека нешто го боли. Лицето му се зацрвенува. Ги истегнува нозете, покажувајќи дека го боли стомачето.
Плаче гласно и вознемирено. Плачењето трае по три часа или повеќе и не може да се смири. На крајот добива гасови или празнење, ова се јавува најчесто кога ќе запре плачењето, но може да биде и коинциденција.
  • Епизодите поминуваат, ништо лошо не му се случува на бебето.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.7.2009 15:12:25   
Еца
За да нема детето грчеви мајката доилка треба да пие чај од анасон во големи количини од 1.5л до 2 л, ова ми е кажано многу одамна и го практикував за Мартина и супер поминав еве од денес почнав со чај од анасон, веќе испив 1 л до вечер уште еден и така секој ден.На бебето нема да му давам ништо друго, па ќе ви јавам дали и овој пат сум имала успех околу намалување на грчевите на овој начин, и нормално со внимавање на мојата исхрана.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.7.2009 16:18:09   
selma
jas nepiev nisto i moeto bebe imase golemi gorcevi i non stop placese nikoj nisto ne mi preporaca i neznaev sto da pravamuser posted image


_____________________________

SELMA
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.7.2009 16:22:17   
BEBICA
Zdravo jas piev HIPP NATAL caj za dojilje ili caj za doenje koj sodrzi, kim anis i komoraca pa taka malata moja imase samo prvite dva dena grcevi.Jas bi go preporacala na site majki i ke go najdete vo aptekite na ZEGIN

(Одговор на членот selma)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.8.2009 23:54:24   
Natasha5
jas go piev cajot na hipp za doilki i Jana nemase grcevi koga prestanav da go pijam cela vecer ne spievme,taka da prodolzuvam so cajot pa ke vidime kako ke e
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.8.2009 0:37:56   
mami
штом си приметила дека и помага не прекинувај да го пиеш, тие траат докај 3 месец, после ке бидеш мирна- и тоа ти е реакција на цревата кои уште учат како да го варат млекото

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.8.2009 12:45:27   
Sara
Која цена е тој чај за доилки од ХИПП што го купувате, јас имав слушнато само за тој од билна аптека, а сега на ова флаерчето за успешно доење баш видов реклама за тој чај на ХИПП, па би пробала било кој од овие два.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.8.2009 12:49:40   
profesorica
околу 200 денари е го има во ЗЕГИН, во зовриена вода се раствара.Јас пиев насабајле и навечер по една шоља.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.8.2009 12:52:01   
profesorica
А инаку на Дамјан ништо не му помагаше до 4 месеци секј ден со тоа коликите секоја вечер урлаше викаше по два саати и на крај ќе заспие одвај.Само 2-3 пати одвај успеав да му дадам од сирупот Nurse and Harvies (okolu 400 den vo Zegin) и мислам дека поарно ги поднесуваше грчевите од тоа.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.8.2009 12:53:03   
BEBICA
Sara moja preporaka od iskustvo moe bi ti preporacila da go koristis HIPP-oviot caj za doenje koj e zakon.Jas go koristev od 4 3 den posle poragajot i sum prezadovolna posto kerka mi imase grcevi samo dva dena posle toa nemavme nikakvi grcevi.
Jas na site im go preporacivam zatoa sto stvarno deluva i go kupiv vo ZEGIN a go ima i vo TINEKS i mislam deka e okolu 500 denari.Odlicen e.Toplogo preporacuvam, no bitno ei kako se hranite dodeka doite.
Vo HIPP-oviot caj za doenje ima anis, komoraca i kim i site tri sostojki imaat blagotvorno dejstvo i go smiruvaat  stomaceto kaj bebeto.Jas ne sum i dala caj protiv grcevi na mojata Monika po preporaka od pedijatarot posto on vaka mi objasni.Grcevite se stvvaraat poradi vazduh vo crevata i zamisli koga bebeto bi popilo i malku caj na edna goltka caj ide 2 reda vozduh taka da poveke vozduh nego caj ke vnese i na kraj nema efekt, podobar e HIPP-oviot caj za doenje posto ide preku mlekoto.Toa e moja preporaka a izborot e vas.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.8.2009 12:54:57   
mother 29
ima edni kapki "sab-simplex"-bezbedni,efikasnii i mnogu pomagaat.koj gi ima probano?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.8.2009 13:09:43   
Еца
Денес кога медицината е во се поголем подем грчевите сеуште ги има и за нив нема спас.И верувајте тие сирупи, тие хемии, не верувам дека се од помош, само што секое дете е различно и различен е прагот на поднесување на болка, па затоа некои плачат повеќе, а некои помалку.Чајот за доилки е ок и јас го препорачувам, но на детето никакви чаеви, никакви сирупи.Мој совет,па кој како сака. Многу повеќе ќе му помогнете ако го поставите со мешето на термофор со млака вода, да не биде претопла водата во термофорот.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?