|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.11.2009 19:45:35   
mis.
Многу почести се грчевите кај деца чии мајки додека дојат пијат кравјо млеко.Затоа им се препорачува на сите доилки да не пијат млеко.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.11.2009 19:53:45   
Cacko
Sto znam toa za kravjoto mleko,jas pijam mnogu mleko(toa go pravam cel zivot,a ne za doenjeto) i nemase nekoi poizrazeni grcevi Elena.Koga podobro ke razmislam od ovaa distanca gledano(na kraj na vtor mesec sme) nie super projdovme so grcevite

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.11.2009 21:55:34   
Mucka
i rjesenje je :caj od komoraca....hippov...220-250d kutija!user posted image

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.11.2009 20:23:14   
darija
jas i davam na kerka mi caj od kim ama ke pobaram od cajot za doilki uste utre i ke probam .ima denovi koga voopsto nema grcevi a koga ima silno place i davam i sirup od nurse hurvi i so nego se smiruva .inaku vnimavam da ne vnesuvam kravjo mleko a mnogu go sakam.koga kerka mi ke dobie grcevi mojot soprug vednas veli deka jas nesto sum zgresila vo ishranata.a tocno i deka podobro e da se izbegnuva zelka i graf grasak  user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.11.2009 20:27:25   
topce
Нрс Харви или сестра Харви, сирупче, и дете слатко спие и многу пртка user posted image user posted image user posted image
,а за јадење се си јадев освен чоколадо кое не смее до 6 месеци тоест додека го дои мајката да јаде зашто е алергенс.

(Одговор на членот darija)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.11.2009 20:38:33   
Maria
Koga se rodi Ilija placese postojano od tie grcevi i nisto,ama bas nisto ne pomagase.Probav se od kapki,do caevi,vnimavav sto jadam i pak nisto.Se dodeka ne napolni 3 meseci i naednas se smiri.Neznam kako ke bideme so vtorovo,no mislam deka e razlicno kaj sekoe dete.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.12.2009 2:05:14   
haley
Леле јас од тие грчеви сеуште не можам да се опоравам ма полууудев иако веќе месец и пол ги нема ..

Моето искуство сакам да го напишам во колку има некоја намачена мајка која чита и испробува разни работи...

Кај нас почнаа грчевите 4недела, започнуваа накај 5-6 часот и трајеа до некаде 1наутро.. Се работи за плачење, вриштење со еден ист интезитет со саати, со мало намалување од по 5-10мин и повторно врескање па кога јаде е тишина и повторно вресок.
Јас не дојам на формула е од 5ден.
Поради тоа што бев во лудило , каде се не отидов,  се консултирав и со други мајки што го имаат проблемот или го поминале и отпрвин се веруваше дека се тие аеро-колики.. па ајде тие Seb капки .. делуваше дека помага првите 2дена потоа повторно исто.. потоа давав чајче , коморач, па зрна ким , камилица.. ништо, nurse harvey's ништо.  Разни масажи , малку смирува но повторно бебето се мачи и плаче. Потоа си реков ај да земам да го нарачам тој ензимот лакатаза кој е потребен во цревата за да се справува со лактозата (шеќер  нели во кравјото млеко) ..   го ставав имаше изглед дека помага ама ионака нејзината беби формула е со доста ниска лактоза па и понатаму се мачеше. 
Тогаш случајно една пријателка ми кажа за еден производ во нови сад го прават , bebibion а и читајќи по форуми видов дека некои зборуваат за тоа и најдов некоја фирма која тоа го прави овдека каде што сум , во аптека ја немаа таа марка и ми понудија обични тие “добри бактерии“ , мали кесички , една на ден да растворам и да и давам во вода или млеко.  Следниот ден откога и ги дадов, коликите престанаа едноставно бебето ми се врати,  конечно  и го видов ликот зошто сите тие денови само расплакан лик гледав user posted image user posted image многу жално. 
Нејзе коликите и престанаа таман пред да наполни 2 месеци. И фала на Господ ,планетиве и сите галаксии за тоа :))  Јас бев на работ на лудило зошто сум сама преку недела , ненаспана, нервозна,претепана и не знам како да му помогнам на малото...  среќа што немав мотивација за да одам некаде зошто еднаш ми се деси да додека возам ( а малото позади урла ,вреска) јас истоштена сакав да се зачукам намерно во првата голема бандера што ќе ја најдам :))  
Отидов два три пати во тој месец кај педијатри (два-три различни) и често налетував на мајки со иста мака а педијатриве (СКАПАНИЦИ и Идиоти) систематски не’ откачуваа , во смисол, стрпете се , накај 3-4месец тоа проаѓа..  па потоа  “ПА БЕБЕ Е , нормално дека ќе плаче што очекувате вие “ (ова на сите им го кажуваат)??? и што да викажувам , испокарана сум со све што е лекар во радиус од 20км, и отворив yellow pages и сега одам во освојување на другиот дел од градот :))) или и таму ќе се доиспокарам или ќе најдам писмен човек кој завршил медицина. 

Од све што консултирав гледам дека дали бебето е на доење или не е , не прави некоја голема разлика, ако има јаки колики ги има и ти преостанува да се молиш на свевишниот.

Треба да се испробаат вака некои капки,чај(не премногу да се дава) , ако е доено - да избегнува мајката кравјо млеко поради лактозата)..    Ова со давање “добри бактерии за цревната флора“ како што јас дадов е една од опциите која може на некого да помогне. Мене мислам дека ме спаси со се бебето.

За крај:
постои и една друга теорија а таа е од оној  популарен Dr Karp дека бебето може да има такви “колики“ кои и не се у ствари стомаче проблем туку е нервниот систем.  Бебето некогаш одеднаш прима премногу информации(стимулации) светлина, гласови, ликови, слики, топло ладно,вода, мириси  и тоа ги надразнува до ненормална граница плус цревата кои се адаптираат, пораснуваат, третираат разни комплексни шеќери , ферментираат истите плус воздух голтнат го даваат тој добитен бинго џекпот кој ќе ве мрдне.
Затоа треба баш како бабите наши што правеле, бебе во ќебе, не многу дигање ролетна преку ден, не гости не шетање (освен малку надвор на воздух). .
Ова се’ се идеи, секако дека не постои некое правило .

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.12.2009 11:38:30   
Adrijana
Eva ima grcevi, pa i posto sme na adaptirano mleko, gi ima mnogu cesto, ama prvo posnavme da pieme cajce Plantex, a sega zemavme od Hipp caj od komoraca. Ovoj prviot cat pat pomaga ama ako ja stega mnogu meseto se e dzabe , a ovoj od Hipp vcera go pocnavme, zasega e ok ama pa i nemavme nekoi problemi, za ponatamu ke vidime dali e efikasen tolku kolku sto go falat.

< Поракaта ја уредил Adrijana -- 1.12.2009 11:39:15 >


_____________________________(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.12.2009 10:59:12   
profesorica
Колики кај бебињата, како да им помогнеме?


Околу 20% од бебињата имаат колики т.е. грчеви во првите три месеци од животот. Тие најчесто започнуваат во текот на втората или третата недела од животот (кај недоносените деца и подоцна), а својот максимум го достигнуваат околу шестата недела. 

Што ги предизвикува коликите кај децата?


Постојат бројни теории за тоа што може да ги предизвикува коликите т.е. грчевите кои не се болест туку само симптом. Дел од нив се поврзуваат со недоразвиениот систем за варење кај децата, но и со падот на хормоните (прогестеронот) од мајката, алергија или внесување на прекумерна количина  храна. Теоријата дека бебињата имаат колики само поради тоа што мајката е напната, е една од контраверзите. Иако се смета дека поверојатно е плачењето на детето да ја прави мајката напната и раздразлива, според некои автори и загрижената мајка може несвесно да  делува на детето и да го направи плачливо. Загриженоста на мајката можеби не ја предизвикува коликата, но секако ја отежнува.  

Како се манифестираат коликите?Станува збор за здрави деца на возраст до три месеци кои ги манифестираат следните симптоми: · Гласно и долготрајно плачење кое може да трае повеке часови, неколку дена во неделата. Вообичаен период е од 6 часот попладне до полноќ, но некои деца плачат и во текот на денот. · Додека плаче, бебето ги собира нозете кон стомакот, ги стиска рацете во тупаници, ги витка прстите на нозете, а лицето наизменично поцрвенува па пребледува поради напорот што го предизвикува плачењето. Хранењето и спиењето се нарушуваат поради плачењето. Бебето бара да цица, но нагло прекинува откако доењето ке почне, или ќе заспие за момент, а потоа веднаш се буди врескајки. · Нападите на плачење вообичаено завршуваат со празнење на цревата или испушање на гасови.   Би морале да напоменеме дека нема две бебиња кои плачат на ист начин, со иста сила и се однесуваат на ист начин, но нема ниту родители кои на таа ситуација одговориле на ист начин.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.12.2009 11:00:40   
profesorica
Кај Дамјан траеја цели 10 недели и секој ден во исто време и со многу плачење.Одвај заспиваше.

Можеби ќе звучи смешно но, понекогаш го смируваше звукот на центрифугата од машината за перење.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 4.12.2009 11:03:47 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.12.2009 11:05:42   
profesorica

Како да му помогнете на бебе со колики:

> Ставете го детето со стомакот врз топол термофор поставен на вашите нозе, во скут. Пробајте ја температурата на термофорот со внатрешната страна на рачниот зглоб.


> Држете го детето со стомакот на вашата подлактица, со лицето свртено напред на дланката и нозете префрлени над лактот може да биде од помош. Истовремено тапкање по грбот или благо нишање може да го зголеми ефектот.


> Чаевите подготвени од билки во чиј состав има масла кои ја намалуваат подуеноста и гасовите во цревата, може да помогнат. Се препорачуваат благи, слабо концентрирани чаеви од нане, анасон, камилица, маточина и др или нивна микстура, како што ги произведува фармацевтската индустрија. При тоа треба да се напомене дека нивната честа или прерана употреба (пред 1 месец) може да доведе до почести и потечни столици кај детето.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 4.12.2009 11:08:12 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.12.2009 11:10:58   
profesorica
Еве уште некои совети:

· Држете го детето во поисправена положба кога го храните т.е. доите.

· Овозможете му поцесто да подждригнува.

· Кај мајките кои дојат, се препоражува во исхраната да избегнуваат внесување на; кравјо млеко, пијалоци со кофеин, зачини, зеленчуци и овошја кои поттикнуваат создавање на поголема количина гасови (грав, боранија, зелка, карфиол, цвекло, зелена салата и сл., како и сливи, кајсии, цреши, јагоди и други овошја во поголема количина).

· Избегнување на пушење во просториите каде престојуваат децата. Тој фактор може да придонесе за влошување на коликите, иако не е сосем јасно како влијае чадот од цигарите на потенцирање на симптомите

И за крај, да напоменеме дека иако коликите се мачни за детето, а воедно телесно и емоционално исцрпувачки за родителите, самата појава е безопасна и вообичаено исчезнува до четвртиот месец од животот.  


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.12.2009 11:14:00   
Iva
Михајло немаше грчеви воопшто, додека кај Тео беа доста изразени. И тоа го фаќаа накај 12 на полноќ и траеа едно два - три саати со прекини. Тео го смирување тепкањето по пелената. Го зимав во раце и со едната рака го удирав по пелената одоздола ка газето. Од дрмањето се смируваше и заспиваше. И плус перниче со трици му ставав на стомачето. 

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.12.2009 11:36:05   
STRUMFETA
Profesorice, voopsto ne e smesno.Nie zaspivavme so femot za kosa, a koga go prgorevme, so masinkata za depilacijauser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.12.2009 23:45:06   
Весна
Уф, не знам дали Јана има грчеви или не. Ме интересира дали овие колики се пропратени и со кркорење на цревата или можеби е нешто друго. Јана има само 12 дена, па некогаш откако ќе ја надојам и се’ и’ е стокмено, ќе почне да плаче, те ќе се грчи те нема, но ете си плаче дури до зајдување. Свекрва ми и направи перниче од трици и се потсмирува. Но еве се’ повеќе и повеќе ме загрижува кркорењето на цревата... нормално е оаа?

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.12.2009 0:59:48   
Еца
Нормално е Весна, туку ти да внимавш на исхраната и да пиеш чај од анасон или ако ти е грозен земи пиј од оној специјалниот чај за доилки на HIPP баш пред некој ден и  педијатарот ми велеше да го пијам додека ја дојам, без разлика што нема Мила грчеви.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.12.2009 1:12:10   
Весна
Веќе од вчера почнав со оној чај за доилки од билна аптека (микс од анасон, грчко семе, мајчина душица, ким, и уште еден беше ама не ми текнува). Инаку, слабо јадав, но сега е ОК, јадам зеленчукова супа и најчесто нешто за мачкање на леб. Навистина не знам што треба, а што не, сите различно кажуваат, па со некаков страв јадам :(

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.12.2009 1:14:22   
Еца
Весна не знам дали си ја прочитала темата, но еве ги нашите искуства што треба, а што не треба да јаде доилката КЛИК ТУКА

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.12.2009 1:26:13   
Весна
О, да да, секако дека ја имам читано и токму на таквата исхрана и се придржувам. Па и претходно така се хранев, особено во врска со млекото, никогаш не сум го сакала и сега изговор плус да не мора да го пијам ;)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.1.2010 19:39:49   
mis.
Болката во стомачето на доенчињата се карактеризира со повторувачка болка во мешето и напади на плачење. Болките обично почнуваат од 10. ден и траат до крајот на 3. месец. Доколку има болка бебето плаче. При плачењето голта воздух, па болката се повторува како резултат на проголтаниот воздух. Состојбата се повторува доколку мајката не успее да го истисне проголтаниот воздух од цревата на бебето. Освен присуство на воздух во цревата, причина за болка во стомачето може да биде и растегањето на цревата од прејадување. Причина за болки може да биде и кравјото млеко доколку бебето се храни со такво млеко. Употребата на кравјо млеко е апсолутно непожелна и не е замена за мајчиното млеко или млечната формула. Исто така, може да се забележи почеста појава на болки кај хиперактивните, нервозни и напнати новороденчиња, а присуството на анксиозност и нетрпеливост кај родителите може да ја влошат состојбата. Како да му помогнеме на бебето при болка во стомачето? Пред се, треба да се истисне проголтаниот воздух од стомачето. Истиснувањето на воздухот се прави со држење на бебето исправено или легнато на стомаче, со нежно тапкање по пелените. Проголтаниот воздух може да се отстрани и со подригнување , така што ќе се постави бебето преку рамо со стомачето кон рамото на мајката и се врши притисок на долниот дел од стомачето на бебето со нежно тапкање по грбот. Доколку бебето се храни преку шише со цуцла, треба да внимавате на отворот на цуцлите. Отворот не смее да биде премногу мал ниту пак голем. Доколку тече многу млеко, бебето мора брзо да голта, па голта и многу воздух кој потоа прави болки во стомачето. Како можно решение за спречување на болката во стомачето може да се обидете и со промена на положбата при доење. Можно е во одредени положби бебето да голта повеќе воздух, па доколку се промени положбата може да се намалат и болките во стомачето. Може да се обидете и со промена на типот на млекото, ако се храните со млечна формула. Доколку бебето тоа млеко го обработува со појава на грчеви во мешето, обидете се со друго, можеби тоа повеќе ќе му годи и ќе се намалат болките во стомачето.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.1.2010 22:40:54   
Матеа
Ние правевме масажи на стомачето за кои претходно не обучи бабицата, а понекогаш и ставав термофорче. Подоцна купив Еупептин и тоа навистина беше многу ефикасно. Со масажи и чајчиња исто така се постигнуваше добар резултат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.1.2010 9:46:03   
Biljana Kar
Еве една убава идеја за грчевите, сосема природна (традиција од Швајцарија) - јастуче полнето со семки од цреши, се загрева и се става на стомачето - убаво лежи на стомачето и подолго време држи топло од термофор


< Поракaта ја уредил виктори -- 6.2.2011 11:21:46 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.1.2010 10:13:47   
dragana_vane
Jas koga se porodiv go doev moeto bebe samo 1 mesec, zosto nemav mleko. Potoa kupiv Novalac AC is um prezadovolna, toa e za bebe od 0+ meseci sto ima grcevi... pa taka mi pomogna mnogu , zosto ne osetiv Vidan da ima grcevi, meseto ne mi bese nadueno... i super si pominavme, ne plakase, pa taka go davav do 4 mesec. duri potoa smeniv na Novalac 1.
Go preporacuvam na site!!!user posted image  

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.1.2010 10:28:42   
Sasoxp
Kaj nas tie kapkite od bugarija sto se poracuvaa t.e. Sub simplex mnogu ni pomognaa. Inace toj sirupot nus harvi voopsto ne reagirase.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.1.2010 10:32:41   
mami
Саб симплекс и ние користевме и од се само тие му ги смируваа. Никакви други сирупи и чаеви

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali koga drzite dieta jadete poveke?

Ovosje (100%)

Zelencuk (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!