|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.3.2010 22:19:22   
baby mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Kade mozam da gi najdam tie kapki?Можеш да ги најдете и тука Саб Симплекс. Јас ги купував. Во аптека Ивита во Драчево  ама претходно ги нарачав и за 2-3 дена стигнуваат.Околу 250-300 денари се. Другаркиве ми кажаа дека ги имало и по други аптеки ама не знам кои се.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.3.2010 22:21:05   
MamaOhrid
И јас му давав Сап Симплекс и задоволна сум. 

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.3.2010 22:24:28   
baby mama
Јана имаше грчеви после 40 дена некаде. Секогаш после бањање ја фаќаа и трае пола саат па до саат, саат и половина. Се и давав и чај, и Нурс сирупот, а Саб Симплекс и ги ублажуваа малце. Внимавав што јадам и пијам, да нема многу конзерванси. Откога престанав да пијам тетрапак млеко, престанаа и грчевите. Тетрапак млекото има многу конзерванси и тоа најверојатно и сметаше.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.3.2010 23:35:04   
Nikolina
veruvale ili ne moeto bebe do cetiri ipol meseci imase maka od grcevite i sega na sest mu se poftoruvaat deka bevme samo na donje i pocnavme pred izvesno vreme so kasicki po malku i od promenata pak ima ama poizdrzlive,pa toa maka bre luge mnogu tesko pominavme,more sab simleks,more sestra Harvy more se provokacii so toplomerce,tapkanje po grpce,drzenje na koleno so mese,stavanje topli krpi na mese nisto ne mi pomogna imase periodi tocno na prime vo sest saat nasabajle pocnuvase so placenje taka eden mese,abe sto maki tuku bez nervozi oti i toa si oseka samo posmireno i trpenie so samoto vreme se si vrvi.pozdrav i sreknouser posted image

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.4.2010 22:24:58   
Martins mom
Probav so se, cajcinja plantex, becutan...gola voda:( Pernice so trici isto djabe:( Pazam na ishrana, pak nema fajde:( user posted image place na velikouser posted image user posted image
Ostanuva samo da izdrzam uste eden mesec...MESEC????user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.4.2010 22:49:35   
Палешка РР
user posted image И кај Миа беше исто user posted image
Дури откако наполни три месеци се смири стомачето. Издржетеuser posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.4.2010 22:50:56   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Probav so se, cajcinja plantex, becutan...gola voda:( Pernice so trici isto djabe:( Pazam na ishrana, pak nema fajde:( user posted image place na velikouser posted image user posted image
Ostanuva samo da izdrzam uste eden mesec...MESEC????user posted image user posted image user posted image user posted image
Martins mom, i Sara imase jaki grcevi, no ni preporacaa Espumisan'L kapki, jas sum prezadovolna od niv, da ne bea tie nenam kako ke izdrzev. Se davaat pred jadenje, na nas mnogu ni pomognaa, i jas probav so becutan ama nemase nekakvi rezultati.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.4.2010 22:54:06   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Probav so se, cajcinja plantex, becutan...gola voda:( Pernice so trici isto djabe:( Pazam na ishrana, pak nema fajde:( user posted image place na velikouser posted image user posted image
Ostanuva samo da izdrzam uste eden mesec...MESEC????user posted image user posted image user posted image user posted imageMartins mom, i Sara imase jaki grcevi, probavme so becutan no nemase nekakvi rezultati, najmnogu ni pomognaa kapkite espumisan'L, prezadovolna sum od niv, se davaat pred jadenje i navistina kaj nas deluvaat.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.4.2010 22:55:14   
Марко
Правило број 1 при грчеви: После цицање, задолжително држете го бебушот во исправена положба и потапнувајте го лесно по грпчето за да ждригне. И не само 2-3 минути, туку и до 20 минути, за да излезе целиот воздух кој е насобран во желудникот за време на цицањето. Тој е една од причините за појава на грчевите. Имајте трпение со држењето во исправена положба, за да имате мир ноќе user posted image .
2. Ако веќе се појават, правете гимнастика со ножињата (виткајте ги кон стомачето едно 10-15 пати и на крајот задржете 5-10 секунди) и дополнително лесни масажи на стомачето во правец на стрелките на часовникот (во тој правец се движи храната т.е каките во дебелото црево) и на тој начин ќе помогнете во исфрлање на гасовите и каките.
3. Не е препорачливо да се дава чај, онаков каков што користат возрасните, затоа што има стимуланси (нешто како во кафето, само во послаба форма). Ако можете да најдете специјален „чај“ за бебиња, тогаш од нив. Од обичниот чај бебето може да стане понервозно, раздразливо, плачливо и да не може да заспие.
4. Топло на стомачето помага.
5. Не претерувајте со клизми (топломер или било што друго во газето) користете ги во екстремни случаи ако не помогне ништо друго.
6. Ако доите, внимавајте на вашата исхрана. Не јадете премногу зачинета храна. Не пијте многу млеко. Пијте други течности (вода, сокови).
7. Ако е на адаптирано млеко, прво пробајте да му давате помали количества на повеќе пати, и посекако да се ждрига. Ако не помага и тоа, сменете го млекото.
8. Не ми текнува ништо друго сега.
Поздрав.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.4.2010 22:56:31   
nadica
probaj so sirup nurse harvey nie go koristevme i ni pomagase mnogu

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.4.2010 23:00:22   
Rossana
user posted image

eve vaka izgledaat


(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.4.2010 23:01:22   
Rossana
samo ova kako sto gledam nekako drugo pisuva, no kutijata e ista, valjda imaat poveke proizvodi

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.4.2010 23:07:46   
nadica
user posted image

еве како изгледа сирупот околу 300-350 ден е

< Поракaта ја уредил nadica -- 19.4.2010 23:08:24 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.4.2010 19:56:11   
Martins mom
Rosana, Nadica fala na preporakite,ke probam od niv...
Marko gi praktikuvam vezbite, i masazite i si zdriga i se hranam pravilno i se...grcevite se prisutni...


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.4.2010 20:10:10   
riba79
nie koga kerkata ni bese mala gi koristevme sab simplex i toa 7 kapki pred cicanje(znam deka 28 trebase maximalno da se dava) i bevme prezadovolni.taka da jas gi preporacuvamuser posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.4.2010 20:10:18   
betpet
Dokolku na nekoj mu trebaat "Infakol" kapki protif grcevi, neka mi dade adresa vednas ke mu gi ispratam, ni ostanaa uste 2 kuticinja, a nie gi nabavivme duru od Anglija. Nas mnogu ni pomognaa.Slobodno javete mi se da im pomogneme na nekoj decinja na koj mu se popotrebni.

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.4.2010 20:12:44   
riba79
nie bevme prezadovolni od sab simplex ..se davaa znam 28 kapki na den ,jas na malata i davav 7 kapki pred cicanje 4 pati vo denot..taka da jas toplo ti gi preporacuvam zasto mene i pedijatarot mi gi preporaca.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.4.2010 20:19:55   
betpet
Eve kako izgledaat
user posted image


_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2010 22:20:42   
biljana_ppp
I moeto since staro 5 nedeli ima mnogu grcevi, probuvavme se caj sirup nisto ne pomagase,s sega zemavme od  kapkite Espumisan'L i malku se smirija grcevite.jas mu gi stavav vo mlekoto ama sega ke probam pred jadenje pa ke vidam kako ke e.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.5.2010 19:58:13   
liljace
i nie denes gi zemavmee  Espumison L kapkite po preporaka na farmaceftkata pa ke vidime kako ke bidi denes mu dadov 25 kapki posle cicanje no posle mi povrati pa sega citam deka vie mu gi davate pred jadenje pa ke vidam od sega taka.inaku imame samo 3 nedeli i grcevi ne fakaat okolku 6 satot sabajle a ponekogas i poslepladne no nese mnogu strasni samo sto ni e zal dago gledame kako se vitka kutrickoto greota e i plus inajgivce ne otvara usta niz nos ako treba ke povrati nikako da otvori usta hehe se nadevam ovie kapki ke pomognat ako ne kegi barame tie Sab simplex da probame i so niv

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.6.2010 15:46:19   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

sto mislete za cajot bekutan ili za nekoj drug caj za grcevi?
slusnav deka bekutanot vise go nema vo prodavnicite i aptekiteИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

не е вистина...јас пред некој ден купив бекутан чајче од анасон...ама не помага тоа за грчеви(барем мене не му помогна)ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

и на нас не ни помогна. Го има и во аптеките и во Тинекс.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.6.2010 16:18:59   
Snowhite RR
Јас пред некој ден купив Бекутан чај од Жито маркетите, но го има и во аптеките. Ние немавме многу мака со грчеви, така да не знам дали ни помогна, ама сепак мислам дека помага

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.6.2010 22:02:47   
lady23
pozdrav,
od kade da pocnam ...hmmmm..mnogu plac mnogu zaiduvanje mnogu grcevi,
pocnavme so becutan cajce= ne pomaga, potoa plantex cajce = ne pomaga i toa , pocnavme so Nurse harvey's= isto i to nikakov efekt, potoa COLIC BABY= nisto pitoa COLIEF= kapki so toa imase malku podobruvanje ali naporno bese posto se mesha kapkite so majcinoto mleko ali mozam da recam deka do nekade imase malku efekt....naj kraknoto bese Sab Simplex gi poracavme od bugarija posto nikade ne mozev da najdam u mac...sega 4 dena so ti ali nema nekakov golem efekt ...protiv grcevi nisto ne pomaga se ovie preparati se za ublazuvanje ...seuste imame plac :-(
eve veke 6 nedeli sekakov vid preparat koristime no pozadovolna sum od COLIEF ..

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.6.2010 0:11:35   
Isabella
Mi doagaat solzi na oci koga ke se setam kako pominavme so Isabella do nekade tri meseci. Nie ne iskusni roditeli, nemavme poim sto treba, a sto ne treba da pravame so bebeto, nasite najbliski daleku od nas... Nemav vreme ni da sednam na internet da porazgovaram na ovaa tema, Izabela mislam deka non-stop placese, koga ke se iscrpese potpolno zaspivase. Kolku pati samo trcavme vo bolnica srede nok da vidime da ne e nesto bolna. A jas nemav poim deka treba da se vnimava na hranata, vo bolnica mi rekoa da se hranam normalno, samo ne alkohol i cigari. Mi rekoa deka treba da ja dojam na tri casa, a jas bukvalno gi svativ, mozda bebeto placese i od glad. Toa se evropskite doktori... Zal mi e samo sto ne go procitav vasiot sovet porano. Pozdrav

(Одговор на членот Марко)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.6.2010 0:23:56   
Isabella
I nie koristevme SAB kapki, nikakvo podobruvanje. Vo apteka ni preporacaa cepcinja na baza na maslo od kim, i pak nisto. Kaj bebinja mnogu pomagale, kaj Isabella ne pomogna nisto. Stavavme topli oblogi na stomaceto od pernice napolneto so semki od cresa i zagrevano, semkite od cresi toplinata ja zadrzuvaat podolgo vreme. I masazite kolku bea mozni koga postojano placese. Ama i grcevite pominuvaat, a ostana temperamentotuser posted image

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

razlika
alfa

koja e najdobrata razlika vo godinite izmedzu prvoto i vtoroto dete

1godina (6%)

2 godini (24%)

3 godini (37%)

4 godini (17%)

5 godini (5%)

ili nad 6 god (11%)


Број на сите гласови: 113

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!