|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.10.2010 15:06:31   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: marina82

Me interesira kolku da mu dadam caj od Bekutan na moeto bebce staro 3 meseci. Kako se dozira?

Јас му давам некогаш и по три чаја. Ја прашав кумашинката, аптекарка е, и ми рече дека може и по три пати.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.10.2010 15:20:02   
Maci3
Ve molam za sovet. Kapkite Espumisan L ,25 kapki se davaat na kolku vreme,kolku pati vo tekot na denot?? Bebeto e staro 1 nedela.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.10.2010 15:23:35   
oliva
mene tie kapki mi gi preporacaa vo zavisnost od toa koga ke ima potreba,t.e.ako go primetam deka se grci,inaku drug pedijatar mi rece na 8 casa da gi davam,jas gi davav pred jadenje

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.10.2010 23:41:10   
eci
Maci3 mislam deka premnogu e malo za tie kapki ,moe mislenje prvo da probas so bekutan cajce,inaku kapkite se davaat pred sekoe doenje po 25 no sepak najnapred treba da se konsultiras so  vasiot pedijatar .poz i mnogu trpenie

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Грчеви кај бебето- колики
16.10.2010 0:22:02   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maci3

Ve molam za sovet. Kapkite Espumisan L ,25 kapki se davaat na kolku vreme,kolku pati vo tekot na denot?? Bebeto e staro 1 nedela.


Maci3 espumisan se davaat po 25 kapki pred sekoj podoj ama kako sto ti rece eci probajte i so caj od anason ili so sirup protiv grcevi. Kombiniraj za da ne mora celo vreme od kapkite da davas.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Грчеви кај бебето- колики
16.10.2010 17:08:07   
anedespo
Место да им давате разно разни глупости, пробајте со Ваша диета. Вие бидете тие што ќе се жртвувате

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Грчеви кај бебето- колики
16.10.2010 17:23:26   
AnnaMolly RR
Маци3, јас на Филип му давав Еспумисан Л. Ни чај, ни Nurse Harvey's сируп не ни помагаше, ни топли облоги, само капките. Му ставав во секое млеко, зашто на адаптирано сме, ама буквално во секое. Освен ноќното пиење млеко. И да не беа тие, не знам како ќе ги преживеевме грчевите. Воопшто не се штетшни, да немаш гајле. Тие ги бараат меурчињата воздух во цревцата и желудничето и ги пукаат, на тој начин делуваат. Ич не му ја мисли, ставај му во секое млекце, или пред подој со лажиче директвно во уста.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Грчеви кај бебето- колики
16.10.2010 17:26:37   
AnnaMolly RR
Сега видов дека бебето е старо една недела. Баш ми текна да пишам нешто, може е оф топик. Мене педијатарот ми рече дека до 2 недели бебињата не чувствувале болка. И баш ме зчуди и не ми се веруваше. Вие сте знаеле за такво нешто? Мене Филип уште во болница почна да ги грчи нозете и да вреска од тие грчеви. Јас до еден месец му давав од сирупчето и Бекутан чај додека не ми кажаа за Еспумисан. Ама може уште од раѓање да се даваат. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.10.2010 13:00:33   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Место да им давате разно разни глупости, пробајте со Ваша диета. Вие бидете тие што ќе се жртвувате


anedespo ne bi se soglasila so tebe ima mnogu decinja koi se na adaptirano mleko a kaj niv najmnogu se pojavuvaat grcevi.Sto se odnesuva do dietata isto sekoj pedijatar kazuva razlicna dieta ,  dodeka da ja usoglasi majkata dietata grcevite pominuvaat . Mislam deka nema nitu edna majka koja ne b se zrtvuvala za svoeto bebe a i na nejze i e polesno koga toa neplace

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 22.10.2010 13:01:11 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.10.2010 13:10:25   
vezilka RR
Еве го искуството од сестра ми. Малата имаше многу јаки грчеви до 4 месеци. Се пробавме тогаш, ама буквално се за што слушнавме, од диети, чајчиња, капки некои, некакви си термофорчиња спесијални..се,се освен чајот за доилки, тогаш не знаевме за него..И ништо не помогна, се измачи и детето и родителите..

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.10.2010 14:54:05   
anedespo
Кога ништо не помага тогаш може треба само време да помине за да му созрее дигестивниот тракт. Тоа е ужасно и за родителите и детето ама поминува за 2-3 месеци.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.10.2010 15:07:02   
Maca25
На мојата ќерка грчевите и започнаа уште во болница. уште не почнала да цица, веќе имаше грчеви. И даваа млеко од шприц, она набрзинка ќе го исцица, пола ќе ги поврати, мешето и кркореше по цела ноќ. Мене млеко малце ми претече 2 ден, а веќе од 3 ден беше само на цицање. Грчеви имаше се до 4-5 месец, не се сеќавам точно. Што не пробавме. Најпрво јас на диета - нема кафе, нема газирано, нема чоколадо, кромид, зелка, брокули, грав... се што создава гасови, пиев чај за доилки, кога видовме дека сето тоа нема врска преминавме на сирупчето Nurse Harvey's. Тоа многу и помогна на Нина, а и на нас. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Грчеви кај бебето- колики
31.10.2010 19:45:28   
sanja22
Maca25 nie imame 2 meseca cicame i plus na dohrana sme so Aptamilce do sega nemame oseteno so se toa grcevi znae nekogas da se provitka malku ama ke si se isprdi i iskaka i pominuva gotovo a jas si pijam i kafe jadam i blago ponekogas ne redovno gazirano znam nekoja goltka nisto poveke jadam i kromid zelka probav pred nekoj den i ja primetuvam deka se utepuva od prdenje a grav ne sum probala i  ne planiram inace koga ima problemcinja i pravam cajce  hipp od komoraca i anason i za 30min ona ke se iskaka i kako nova e user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.11.2010 14:49:42   
mila mama
Dosega procitav samo edno negativno mislenje za cajot na HIPP za doilki-toa deka bebeto ne mozelo da se pokaka. Ima li uste nekoj vakvo isksutvo ili mozebi e toa samo nekakva koincidencija? Elena nema mnogu grcevi, no sepak se javuvaat nekolku pati nedelno. Ne place kojznae kolku dolgo, no place silno, ama gledam deka taa se maci i grci i mene mi e zal. Inaku mislam deka si prdi normalno i si kaka normalno. Ako bi mozela da pomognam so nekoj caj sto jas bi go piela, bi sakala da go storam toa. Na nea ne mi se davaat seuste nikakvi caevi. Na doeno mleko e samo.

(Одговор на членот sanja22)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.11.2010 17:09:34   
riba79
citav vo moja beba za koliki:majkata treba da jade edna lazica leneno seme izmesano vo nekoja hrana i da pie caj od kamilica...taka bebinjata nemale mnogu grcevi..koga ke se porodam jas bi probala mislam deka nema da steti a isto taka lenot vo kombinacija so jacmenot bil mnogu dobar za doenjeto.t.e za kvalitetot na mlekoto.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.11.2010 17:04:06   
baby_bump
Здраво на сите, мојата ќерка е веќе 2 недели стара и од вчера почнавме со Еспумисан Л.
Рано ли е, касно ли е за давање на капките, не знам, битно таа плака по цела ноќ, а спие по цел ден и моравме нешто да и дадеме, затоа што кога ќе почне да плака поцрвенува, ножињата ги грчи, рачињата ги прави како тупаница, се мачи и едноставно не можеме да ја гледаме како плаче и се грчи во болка.
Веќе 10 дена не сум наспана ноќе, денот и е ноќ, ноќта и е ден. Пробавме најпрво со чајче Бекутан ама ништо не помогна.
Од вчера е малку помирна, но сепак не видов некоја значајна промена од капките, таа е мирна и мирно си спие одредено време, но кога ќе почнат грчевите пак жално плаче и ништо не помага, ниту пресоблекување, ни да легне на стомачето, ниту на мене, единствено за момент се смирува од топлата пелена.
Сега ќе ги порачаме Суб Симплекс, од Бугарија затоа што во мојот град ги нема во ниедна аптека. Па ќе видиме.

А за консултација со педијатар само да кажам дека тие не дозволуваат ништо да се дава на бебето до 6 месеци, па на родителите останува одлуката дали нешто ќе дадат на детето или не.


(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.11.2010 17:57:56   
Pepelaska *
baby_bump moeto bebe fala bogu nema mnogu maka pie samo cajce becutan i se smiruva a znam edna drugarka koja gi imase istite maki kako tvoite pa mu davaa baby kolik sirupce koe im go daval pedijatar a go ima vo sekoja apteka,
pozdrav

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.11.2010 18:06:52   
nadica
може да пробате и вакво сирупче нас ни помагаше
user posted image
го има во зегин околу 300-350денари
исто така помага и масажа на стомачето со нешто мрсно (крем, млеко за тело...) кружно во правец на вртење на стрелките на часовникот

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.11.2010 14:49:43   
strelec 1982
Jas go piev cajot na HIPP za doilki i bebeto ne placese stolicata mu bese normalna kako i prethodno pred da pocnam so pienjeto na cajot.Stvarno od koga go piev ovoj caj deteto po nemase grcevi i mu stavav trici zatopleni na stomaceto seto ovoa pomogna kaj moeto bebe.Inaku caj bekutan ne mu dadov oti samo cicase i mi bese strav da ne se odbie.Probav so sirupot NURSE HARVE nmu dadov moze tri cetiri dena pred da pocnam so cajot od HIPP no mene ne mi pomogna em go izmaltretirav deteto da go ispie surupceto i taka go frliv.So spric mu davav po malku mu spricav oti so lazice nikako malo e ke se zasrkne vo sise ne i mi rekoa so spric jas spricam po malku mazot mi go drzi toa pluka ili odvaj gta strav mi bese mnogu da ne go zasrknam oti samo cicase i ne znaese drugo.Ne bev zadovolna od nego iako nekoi se falat zavisi kaj koe bebe sto pomaga

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.11.2010 18:10:20   
eliluka
Мала помош....user posted image Лука веке има 23 дена, има многу грчеви во стомачето, му давам Бекутан чајче но не гледам дека му помага, пак си ги има... Дали може сега да му дадам Nurse Harvey, или како што ми кажуваат после 1 месец....

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.11.2010 19:43:54   
tea
Nас многу ни помогна бекутан чајот со тоа што јас во водата што ја вриев за чај ставав неколку зрна ким. Освен тоа ништо друго не користевме за грчеви. Пробај си HIPP чајот од коморач или пак со чајче од нане ( во  200 мл зовриена вода само стави ја филтер врекичката од нане,нека постои 20-30 секунди и извади ја) и тоа доста помага. За тие сирупи Nurse Harvy i Colic baby знам дека се даваат после 1 месец. а ако грчевите се многу интензивни и од ништо не поминуваат, знам дека многу луѓе давале и sapsimplex какпки i deka se mnogu efikasni

(Одговор на членот eliluka)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.11.2010 21:01:15   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: eliluka

Мала помош....user posted image Лука веке има 23 дена, има многу грчеви во стомачето, му давам Бекутан чајче но не гледам дека му помага, пак си ги има... Дали може сега да му дадам Nurse Harvey, или како што ми кажуваат после 1 месец....
probaj i so nane cajce za celoto stomace e ubavo da go pie


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот eliluka)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.11.2010 21:53:10   
AnnaMolly RR
Мене ми рекоа дека чајот од нане не се препорачува ни за бебиња, ни за бремени жени.

На Филип грчевите му почнаа уште од болница и траеја до 3 месеци. Само капките Еспумисан Л ни помогнаа. И тие и сирупот може да се даваат пред еден месец. Јас од втората недела почнав.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.11.2010 12:04:00   
baby_bump
Ниту Саб Симплекс, ниту Еспумисан не и помагаат на ќерка ми кога има грчеви, додека не се исплаче 2-3 саати и тоа најчесто ноќно време, не може да се смири.
Дали Nurse Harvey`s ги има во Ск, колку пари се и каде точно да ги бараме?
Во мојот град веќе не ги донесувале.
Да пробаме и со нив па да видиме.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.11.2010 12:17:17   
tea
Go ima vo SK po site apteki, i vo Zegin go ima i nekade e okolu 300-400 den. najmnogu 500 den da e, ama ne e, poeftini se.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?