|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.7.2010 23:36:34   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: veda

Mnogu dobro surupce protiv grcevi e NURSE AND FARVY  sosema prirode od kim i deluva vednas. Go doznav od spisanieto ,,Moja beba "i nekolku god.po red e proglasuvan za najdobar proizvod protiv grcevi. Go upotrebuvav i vo sekoe vreme go imavme vo nasata apteka. Bebusot odma prestanvase da placi ,samo ke se napiese i vednas pocnuvase da prdi i odma na nakanje.



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Грчеви кај бебето- колики
16.7.2010 15:45:44   
AnnaMolly RR
Ние имавме голем проблем со грчевите. Прво му давав чај бекутан, не знаев што друго. Па дознав за Nurse Harvy и го зедовме и му давав откако ќе почнеа грчевите, но не му помагаше. Финтата било да се дава како превентива пред да почнат. Па слушнав за Еспумисан Л капките, пробавме и со нив, мнооогу малку помогнаа. Е, сега, му ја најдов јас финтата. Му ставам капки во секое млеко, и му давам од сирупот по секој оброк, освен преку ноќ. А бидејќи сме само на адаптирано млеко, многу сум задоволна од Лактовит. И му превривам флаширана негазирана вода Ладна, оваа од чешма е полна со хлор и бигор. Прво му давав Хумана, ама мислам дека од неа имаше мноооооогу повеќе грчеви. Сега имаме 5 недели и откако правам вака со капките и сирупот грчевите се намалија за 60-70 %. Сега е многу поиздржливо плачењето кога го боли мешето и пократко трае. 

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.7.2010 13:53:12   
Albi
Kako prvo posto neznam kade da vi se zablagodaruvam  jas sum nov clen no ve citam od pocetokot na bremenosta pa sega imam 3 i pol meseci since forumot mi bese najdobar doktor ;)
Grcevi sme imale 2 meseci sve sme probale i sirupot Nurse i caj od komaraca no da vi kazam od moe iskustvo sto najmnogu pomagase , TOPLI Peleni na meseto drzete go bebeto vo skut so toplata pelena vo meseto i neka bide zalepen do vasiot stomak (znam deka ke gorete od toplina) lulkanje i mnogu peenje barem kaj nas ova pomagase

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.7.2010 12:51:02   
lb81
dimitar mnogu prdi i gi vitka nocinjata i placi duri i koga spie se budi.                dali stanuva zbor za vozduh primen pri cicanje ili za koliki i dali ako se koliki ima promeni vo kakite t.e.vo bojata.Dimitar kaka zoltenikavo a poretko zelenkasto.Osven stvanje na mese sto drugo pomaga.Ve molam za sovet

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.7.2010 15:45:22   
Тања РР
Драга Ib81, заради незрелост на системот за варење и голатањето воздух скоро сите деца имаат грчеви во првите месеци од животот. Освен ставање на стомак помага и виткање на ножињата во колена, поткренување да ждригне после секој оброк, ставање топла пелена на стомачето...и многу трпение. Ќе помине само од себе по неколку месеци.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.7.2010 16:51:06   
Albi
draga toa e mnogu ubavo stom ima mnogu gasovi zosto taka pomalku grcevi ima jas mu davav caj od komaraca i mislam deka taka gi ublazuva gasovite vo smisla ne go bolat tolku a koga ke ima mnogu grcevi golemata nuzda ke mu bide mnogu poveke zelenkasta veruvaj ubavo ti vika i Tanja sve ke pomine samo ti treba trpenie koe ti go pozeluvam od sve srce zosto najmnogu toa ti trebauser posted image user posted image

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.7.2010 9:51:18   
anedespo
Јас можам да ви помогнам со еден совет. На интернет најдов дека бебето може да има или не колики зависно од тоа како ние мајките се храниме.
1, Зелка, грав, брокули карфиол
2, Млеко и млечни производи
3,Чоколадо и цитрусно овошје.

Е јас малку експериментирав и најдов дека малото има грчеви кога консумирам млечни производи и зелка. Па така ги исфрлив од употреба првите 3 месеца, додека му се развие системот за варење. И успешно. Одвереме навреме од алчност знаев да го прекршам правилото и се соочував со долга и непроспиена ноќ со бебе што плаче.

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.7.2010 10:36:53   
Sandric
Dali nekoj ima iskustvo so caj od kim, imam slusnato deka pomagal?

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.8.2010 0:12:43   
muce buce
Нема врска чајот од HIPP за доилки. Мојот бебуш имаше уште повеке мака не можеше да (извинете ме на јазиков) кака. Откако престанав да го користам малку се среди, сега му давам 10 лажички на ден чај од нане и супер е.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.8.2010 1:15:44   
Maca25
нина имаше многу грчеви. мислам и вода да се напиев таа ќе имаше грчеви. и давав чајче од ким и и го масирав нежно стомачето. кога плачеше многу загревав со пегла една пелена и и ја ставав на мешето. тоа и помагаше многу.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот muce buce)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.8.2010 0:53:09   
Apteka VITA NEA
Некогаш чајчињата како Бекутан или Плантекс или разните сирупчиња може и да не помогнат, затоа сега ги има капките Еспумисан кои се исти со САБ СИМПЛЕКС кои порано ги имаше. Меѓутоа ние препорачуваме првично да се почне со чајчиња и ако не помагаат дури тогаш да се даваат Еспумисан капки.



< Поракaта ја уредил Тања -- 30.8.2010 23:41:18 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2010 11:58:31   
Палешка РР
Една мајка се интересира како се даваат капките САБ СИМПЛЕКС, знае ли некој?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Apteka VITA NEA)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2010 12:25:05   
riba79
jas davav po 7 kapki pred cicanje i toa moze vo tekot na denot da se savaat 28 kapki taka mi kaza mojata d-rka koga ja nosev na kontrola

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2010 13:21:11   
lukas
Dali nekoj ima iskustvo so caj od kim, imam slusnato deka pomagal?



другарка ми тоа му даваше и рече дека немал грчеви пробај,еве од книгата на цептер ке ти кажам колку со колку..

во малку загреана вода која врие ,се ставаат 3-4 зрнца ким .малку да проврие и се трга настрана да излади.се процедува и се дава на доенчето.
чајот има благопријатно дејство врз цревната флора благодарение на маслото кое го содржи.

се надевам ке помогне..позз


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2010 13:22:46   
lukas
јас немам пробано со чај од ким пробвав со бекутан и со нрс ен харви,помагаше,сепак мислам дека зависи и од самото бебче не е секој организам ист..позз

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2010 14:37:29   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

јас немам пробано со чај од ким пробвав со бекутан и со нрс ен харви,помагаше,сепак мислам дека зависи и од самото бебче не е секој организам ист..позз


Мислам дека нрс ен харви е на база на ким

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2010 15:24:35   
lukas
nezz da ti kazam posto ne se sekavam toa sto zapamtiv od drugarka mi ...kazav...ne se sekavam na so baza bese nrs en harvi..mozi bese ..pozz..kaj mene pomogna..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.9.2010 15:38:10   
arh_diz
I kaj nas pocnaaa grcevi sega za sega mu davam caj bekutan i jas pijam caj hipp za doilki, no ne sekogas mu pomaga. Pedijatarot ni rece ako ne sme zadovolni da premineme na kapki Espumezan.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.9.2010 20:08:51   
prosko
user posted image  Благодарност до сите на форумов. Го прочитав од Почеток до Крај без да прескокнам ниту една единствена буква, Можеби ми требаше 1 час и повејќе, но сепак вредеше.
Уште еднаш голема благодарност до сите автори на текстови.
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Помогниму на човек, што сам сака да си помогне!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.10.2010 21:40:58   
marina82
Me interesira kolku da mu dadam caj od Bekutan na moeto bebce staro 3 meseci. Kako se dozira?

(Одговор на членот prosko)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.10.2010 21:54:34   
marina82
Kolku cini cajot za doilki na HIPP? I klku vreme mi trae. Toa e instant caj vo granuli?

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.10.2010 0:34:21   
mami2
Марина82 чајот го купувам во лименка, се дозира 1 кафено лажиче на 100 мл вода, правам еднаш дневно, ретко повеќе, пие секогаш различно, нели она е главна сама одлучува. Има и пакување во мало ќесенце можеш прво од тоа да пробаш да видиш како го прифаќа, дали делува...

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.10.2010 0:38:35   
mami2
Мене други доилки ми го препорачаа чајот од билна аптека за доилки, по состав е ист со оној на Хипп, само има некоја состојка плус. Ги продаваат сите чаеви поединечно, сама ја правиш мешавината околу 2,5 тегли големи стаклени испаѓа, се дозира 4 супени лажици на 1 литар вода, мислам околу 300 ден

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.10.2010 9:52:12   
arh_diz
Jas go pijam cajot na HIPP za doilki, a na maliot mu davam bekutan i fala bogu nemame problem so grcevi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.10.2010 14:48:09   
Snowhite RR
Чајот од хип за доилки се пие 2 пати дневно по една чаша, значи во една шоља за чај ставате топла или ладна вода и 2 лажички чај, јас го пиев насабајле и навечер

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?