|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.11.2010 12:22:41   
lukas
procitav tuka deka nurse and hurvay posle eden mesec user posted image jas mu go davav na lukas odma,nezz zosto posle eden mesecuser posted image mu stavav vo mlekoto,no iskreno ne gledav nekoja promena,isto taka mu davav i bekutan 100ml na den,a drugarka mi mu davase nane ili kim..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.11.2010 20:24:19   
baby_bump
Vo koja apteka na Zegin tocno gi ima ovie kapki?

Zatoa sto jas prativ da kupat, no vo Zegin im rekle deka veke ne gi drzat, i im dale nekoja zamena germanski kapki.

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.12.2010 15:14:38   
saskicka
user posted image dali moze nekoj da mi kaze za kapkite espumisan L kako gi davavte dali bas na sekoj obrok po 25 kapki oti kaj mene bebeto e staro 3 ned i 3 den a cica koga saka na 1 pa na 2 ili na 3 satevi.dali nostop da mu davam fala nogu odnapret.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.12.2010 16:40:03   
baby_bump
Јас на ќерка ми капките и ги давам кога ќе почне силно да плаче, а тоа е обично навечер, преку ден е мирна и мирно си спие и не и давам капки.
Ова јас си го измислив, затоа што и таа беше многу мала, неполни две недели кога почнавме со капките и ми е шубе да и давам скоро на секој час, бидејќи јас така и давам да цица, секогаш кога ќе посака, некогаш тоа се 4 часа, но некогаш е 1 час.
Не знам можеби грешам, докторите не препорачуваат никакви капки за толку мали деца, па може некој што има совет од доктор да ни каже дали е исправно на секој ќас или само кога ќе има грчеви.

(Одговор на членот saskicka)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.12.2010 16:38:12   
petra27
Zdravo devojki,kako ste?Nie utre pravime 40 dena i da vi kazam espumisan L mu gi davam od edna nedela....da recam dobro e....no od pred 10ina dena ima mnogu gasovi,nekogas tolku se stiska sto se budi so placenje...neznam od sto bi mozelo da e...i eve nekolku dena ima problem so kakanjeto.....nekoj so slicno iskustvo....sto da se prevzeme za normalno da si kako i da nema gasovi....

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.12.2010 19:22:39   
arh_diz
petra27 daj mu cajce Bekutan , jas koga ke go vidam deka se naprega mu davam cajce i vednas kaka.Gasovi kako sto imam citano ke ima i ponataka normalno bilo toa.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Грчеви кај бебето- колики
17.12.2010 19:25:11   
mamamoni
Espumisan L и ги давам на Софија од еден месец и тоа по препорака на педијатар еднаш до две пати на ден и тоа ако видам дека се грчи во ножињата ако нема грчеви мислам дека нема потреба.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.12.2010 22:11:56   
kasapce
lleleelleeel neizdrzlivo e zimi se i bebeto moe ima skoro 2meseci navecer grcevi go fakaat traat so sati bez prestan da pistit ti se cinit od sopstvenata koza da izlezis go gledas a nemojs da mu pomognis so kapki probav nisto becutan pak nisto e sega da go zemam cajot za doilki da vidam dali ke pomognit ako traet grcevive uste 2meseci mislam deka ke skrenam i fizicki i psihicki

_____________________________

Postoi edna ljubov koja nikogas nema i ne moze da izneveri: toa e majcinska ljubov

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.12.2010 22:17:49   
lukas
znam kako e i lukas imase ama samo do 40 dena grcevi silni posle ne,mozebi nekoj ne verva ama jas mu zabajv od klinovi se vika i mozi od toa mu podpomina...mozebi..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот kasapce)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.12.2010 22:34:43   
kasapce
i ke ve zamolam da mi kazite so trebi da jadam posto vrska nemam so trebit a so ne trebit poz do site i gospod zivci da ni dajt da izdrzime

_____________________________

Postoi edna ljubov koja nikogas nema i ne moze da izneveri: toa e majcinska ljubov

(Одговор на членот kasapce)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.12.2010 22:38:28   
mama26
kasapce si probala pred spienje navecer da mu davas cajce od nane?ako  ne probaj nema steta od cajot.

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот kasapce)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.12.2010 9:31:10   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: kasapce

i ke ve zamolam da mi kazite so trebi da jadam posto vrska nemam so trebit a so ne trebit poz do site i gospod zivci da ni dajt da izdrzime


Прочитај одпочеток, се пишува.

(Одговор на членот kasapce)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.12.2010 9:58:32   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: kasapce

i ke ve zamolam da mi kazite so trebi da jadam posto vrska nemam so trebit a so ne trebit poz do site i gospod zivci da ni dajt da izdrzime

kasapce sto se odnesuva na jadenje probaj da ne mesas mnogu produkti vo ishranata i ke vidis sto mu preci toa ke isfrlis.Mene toa mi pomogna a i cajot bekutan i hipp za doilki grcevi imase max 10 pati.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kasapce)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.12.2010 12:00:23   
strelec 8
 dali e mozno od dva ipol meseci da pocnat grcevite vo stomakot.ovie denovi nekoko cudno mi place a i mnogu silni i dolgi gasovi  ima.so mm se smeeme dena gasovite i se kako na star covek

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.12.2010 20:29:22   
kasapce
go zedov surupot calma baby dali nekoj go ima koristeno i edno kako prasoce lelel neznam se ke zemam samo da mu pomini

_____________________________

Postoi edna ljubov koja nikogas nema i ne moze da izneveri: toa e majcinska ljubov

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Грчеви кај бебето- колики
21.12.2010 10:30:07   
baby_bump
Можно е, ние сме со истиот проблем, јас на почетокот кога се роди, мислев дека тоа се грчевите што се појавија кога беше неколку недели, а сега со 2 месеци старост дури видовме што значат колики, со силно плачење навечер без престан, дури по неколку часа.
Косата ми побеле веќе од загриженост и бевме на доктор, па докторката рече дека вистинските грчеви почнуваат околу вториот месец и може да траат неколку месеци user posted image .....
Пробавме се и не се смируваат, Еспумисан Л, Саб Симплекс, нема помош, сега докторката ни препиша едни капки Prolife Lactobacilli, па ќе пробаме, вчера имаше малку смирување од нив но сепак многу плака навечер.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.1.2011 14:57:14   
Nadezna
Eve, bas se raduvav deka nie sme postedeni, koga sega, na mesec ipol, go fatija i Damjan.
Mu stavam i Espumisal L kapki, mislam deka uste poveke mu se vlosuvaat....
Uste denes ke rpobam so kapkite, ako mu e poloso, ke gi otkacam...

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.1.2011 19:51:09   
dostickage
Jas od iskustvo mozam da kazam deka najmnogu pomagaat Sab Simplex kapki,se naracuvaat od Bugarija.Espumisanot se katastrofa barem taka bese vo mojot sluicaj.Bidejki moeto bebe bese i seuste e na vestacko mleko mnoooogu zavisi od cuclata a i od mlekoto.Nie bevme na Aptamil i cuclu NUK onie sto se so oblik na majcina bradavica.Mozam da kazam deka so taa kombinacija odlicno pominavme vo odnos na toa sto ocekuvav,Sega sme na HIPP 2 bidejki Aptamilot vekje go prepi pa ne mu se svigjase vkusot.Pr od NAN 1 imase preeeemnogu grcevi sto na kraj pocna da go povrakja mlekoto kako golem mlaz.Se nadevam deka barem malku pomognav.
Pozz

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.1.2011 20:03:04   
kikicka
grcevii?? auuuu strasna rabota barem za mene toa bea HORORI so malata,ni kapki pomagaa ni caevi nisto i na krajot samo colic baby sirupceto toa najmnogu bashka i na prirodna baza ali epten mi pomognaa .kaj sekoj razlicno e eve ja samo prvite dva meseci imashe sega veke nisto a na vestacko sme.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.1.2011 20:07:53   
kikicka
a da i tie vlaknenca neznam kako gi vikaat i od toa i baea pominaa malku ,ja masirav so ocet ,pepel, i rakija edna baba go znaeshe toa i na kraj so prstot vo usta i sheker ona vreskasheb ama potoa se smiri ima nesto ali koj ke ti kaze

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.1.2011 20:09:10   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: oliva

mene tie kapki mi gi preporacaa vo zavisnost od toa koga ke ima potreba,t.e.ako go primetam deka se grci,inaku drug pedijatar mi rece na 8 casa da gi davam,jas gi davav pred jadenje



E mene ovi kapki pedijatarot mi rece po 12 pred sekoe cicanje user posted image

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.1.2011 21:00:26   
Axel
Samo da vi kazam deka doktorot i sestrata mi rekoa deka za Sab simplex kapkite imalo nekoja afera i da ne se davale osobeno kaj maski deca. No, ponatamu ne komentiraa sto i kako. Ova rekov da ne go drzam samo za sebe da vi go kazam kako predupreduvanje za da si znaete.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.1.2011 22:28:55   
baby_bump
Ај те молам објасни ни каква афера е во прашање, јас скоро 2 месеци ги давам овие капки на бебето.

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.1.2011 9:45:37   
arh_diz
Jas nemam iskustvo so kapkite Sab simplex no prijatelka moja gi davase na bebeto i mu pominaa grcevi i se smetaat deka se podobri od Espumezan

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.1.2011 13:09:11   
antonie
nie imame eden mesec i sme na nan1 grcevi ne fakaat od 21h do 1h i nisto ne pomaga, a kapkite mu gi davam espumisanL potrosivme edno sisence ama nema rezultat uste, dali znaete dali moze da prodolzime uste so edno paketce?

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?