|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 44 45 [46]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.8.2015 12:04:16   
gina
sega sme posmireni ima po nekogas ama ne se tolku intenzivni kako sto bea i jas mislev da ne e glladno sto sega eve ponabrzo go dojam nekogas na sar ipol-2 navecer nekogas na 3 sati zavisi mu davam espimusan lazacka drzime uste od tri dena e za zesko kaj nas e mnogui zesko ne go pokrivav samo po bodi sega i jas sakam denski pomalku da spie ama nemozam da go kontoliram toa po celden e so televizor pusten , mizika go legnuvam vo dnevna za da ne e vo tisina so mm ce go razbuduvame ama toa koga saka da si spie si spie nisto ne mu smeta sega zasega i sto da mu pravam
pedijatarot ni kaza deka prv slucaj sme sto vaka ne se smiruvalo od nisto deka kaj drugi bebinja se smiruvale od espimusanot i ne bile tolku jaki grcevite
pa sega sakam da gi podnamalam nesakam mnogu da mu davam

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1126
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.8.2015 13:22:38   
Hopeful RR
гина, мал е уште синко, не можеш уште од сега да му направиш ред за спиење. Остави го нека спие колку сака и кога сака, а битно е само да му помогнеш да научи ден и ноќ, и ова што го правиш е таман - дење на светло и со гласни звуци, а навечер на темно и тивко. Гледај да биде ова рамномерен циклус - секоја вечер во исто време да го легнуваш во спална и секое утро во исто време да го носиш во дневна, и набрзо ќе му се регулира ритамот па ќе почне сам да седи повеќе буден денски. Моите имаат 3 месеци и имаат големи делови од денот во кои се будни, но и многу спијат преку денот, тоа е нормално.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1127
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.8.2015 15:25:20   
LoveableMe RR
Gina, прoчитaв и се сетив нa нештo. Мaж ми сo месеци вриштел без престaн и еднa кoмшивкa, не мoжејќи дa издржи дoшлa дa види штo е, кoгa виделa дoстa oблечен, нели ние вo РМ сaмo пaниччиме дa не им е лaднo, кoгa им викнaлa женa скрoз дa гo рaсoблечaт и ептен мaлку дa гo oблекувaaт. Oдмa престaнaл и не плaчел веќе тaкa. Мaшките се oсoбенo склетџии, тaкa штo рaзлaдувaј гo кoлку мoжеш пoвеќеuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1128
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.8.2015 14:03:28   
Olenka
Zdravo ringerajki, ve chitam podolgo vreme, ushte vo tekot na bremenost preku vas se spremav za mojot posrekjen del od zhivotot, pristignuvanjeto na moeto user posted image .
E sega vaka, moevo user posted image e 50 dena, e samo na majchino mleko i grchevite pochnaa nekade vo tretata nedela. Zedovme sab simpleks, grchevite ne deka gi nemashe, no se namalija, imashe denovi koga bea turbulentni i denovi koga pominuvavme samo so stenkanje i grchenje, vo megjuvreme go zemavme i Nurse Harvey i kombinirano go davav, ednash kapki ednash sirup. E sega pred tri dena gi potroshivme kapkite i prestanav da gi davam, samo na sirupot sme i ovie tri dena bebevo se odra od plachenje, ne beshe kakano tri dena, vchera se iskaka duri dva pati i denes sme pomirni.
Ne znam dali da zemam espumisan l, ne znam dali gi ima sab simpleks kaj nas niz aptekive. I drugo vakcinata shto ja primivme za hepatit, bas sega ovie denovi i zagnoja, pedijatarot reche deka ne e strashno , sano da bide suva, pa se mislam da ne ja boli i zatoa da plache, a navecher nema nikakov problem, posle banja, cicanje, bebe si spie so grchenje nekogash, no ne se budi.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1129
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.8.2015 23:49:34   
lukajana RR
Olenka добредојде на р-раја user posted image се надевам ке имаме убава дружба.
Капките од искуства на други мајки на претходната страна ги има во Македонија ,прашај во аптеките сигурно ке те упатат каде можеш да ги најдеш.
Еспумисан исто се добри ама обично на сите бебиња различен лек им помага така да ако сте почнале со овие ако можеш да ги најдеш продолжете со нив.
И не секое плачење на бебе е од грчеви,можно е да не му се грчеви ако убаво си спие цела ноќ.
За вакцината сме оф топик ама следете ја и ако видиш промена носи го бебето на лекар ,може е нормално ама убаво е да се контролира_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Olenka)
Непосредна врска до пораките: 1130
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.8.2015 16:56:09   
eli14baby
Olenka zdravo,
I jas pravam sefte na forumov, i sakav da se konsultiram okolu kapkite, dali stetat voopsto ako mu se davaat na bebco sekoj den.
Inaku Sab Simplex mozes da gi najdes vo aptekite na Viola, jas gi kupiv ottamu, 295.00 denari cinat.
Mnogu koristeni, porano od Bugarija gi poracuvaa lugje, i kolku sto me informiraa prijatelki, razlicno e doziranjeto, ovie od Viola se 7 kapki, 4 pati na den, a kolku sto mi kazaa tie stranskite bile po 15 kapki... Ke si napravis ti razlika, ke probas. Inaku jas prvo mislev po potreba da mu gi davam, ama tek posle 2-rata doza se smiruva, pa eve sega 2 dena si mu davam na sekoi 6 casa i user posted image dobar e zasega. Ke spodelime iskustva.
Pozdrav :)

(Одговор на членот Olenka)
Непосредна врска до пораките: 1131
   RE: Грчеви кај бебето- колики
31.8.2015 15:02:38   
Hopeful RR
Добредојдовте мамички user posted image
Во однос на капките Sab Simplex, од она што го најдов на нет, по состав се симетикон, што значи дека се исти како Еспумисан, кои делуваат ако се користат подолго време. Проверете доза, интензитет и цена, да не фрлате пари напразно.

Инаку јас уште користам Еспумисан, бидејќи моиве имаат грчеви и после 3 месеци... се надевам наскоро ќе завршат, жално е како плачат од што не можат ни да прднат...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот eli14baby)
Непосредна врска до пораките: 1132
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2015 13:10:19   
Milicka 30
Јас досега со многу мамички што се имам консултирано сите најмногусе задоволниод еспумисанот, ние не пробавме со другите капки само со еспумисанот и има ефект, не ги користам редовно како првиот месец, ама штом ќе видам дека се мачи и ставам во шишето и полесно си пртка, и давав и бекутан чајче ама многу ретко дека има шеќер.
Мислам дека еспумисанот се стварно ефикасни само што треба редовно користење, инаку после неколку пати давање веднаш има подобрување.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1133
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.9.2015 14:26:36   
gina
mojot sinko ima uste grcevi preku den poretko ama sekoja vecer placeme ama ne kako sto placevme do sabajle sega mu davam espimusan i sirup po retko i caj prvo mu davavod hipp od komoraca nekogas go pirse ama slabo pa sega becutan ad anason e poblag i go pie ama js mu davam samo po 50 ml oti toa i 100ml si pie e sega neznam dali e isto komoraca i anason nekoi vikaat deka e edno istouser posted image ama kaj nas izgleda nisto ne pomaga mozebi palku mu ublazuvaat koga ce mu dadam sirupce se smiruva momentalno i cuti 10 min-20 min i pak ce pocene gi ima i tie Sab Simplex i po sostav se isti so Espimusanot no kako sto mi rece pedijatarot razlikata e vo procesot na izrabotkata

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1134
   RE: Грчеви кај бебето- колики
31.12.2015 12:57:32   
Veronica_Lia
Ајде и јас да се приклучам на темава.. моето бебе има две недели, а веќе два дена има мака со грчеви.. го купив чајчето од сладок анасон на Бекутан и го пие во две голтки user posted image и веднаш се смирува.. не знам дали е можеби рано за да му давам чај против грчеви, не сум се консултирала со д-р, но фармацевт ми кажа дека може слободно да се пие веднаш после првата недела од раѓањето..

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 1135
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.2.2016 23:09:49   
panevska
моето бебе има месец до денес немавме колики но денес имаше и јас купив по препорака на фармацевт купив капки co lactase ме интересира дали има некој искуство со истите или да ми препорачате поодбри

(Одговор на членот Veronica_Lia)
Непосредна врска до пораките: 1136
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.3.2016 11:24:58   
nikolinaa
мамички нуе имаме само 3 недели а филипче има мн грчеви дали е можно од то шо јадам јас и шо чај да пијам јас како да му помогнам?

(Одговор на членот Lisica)
Непосредна врска до пораките: 1137
   RE: Грчеви кај бебето- колики
12.3.2016 11:37:03   
lolla RR
николина, секој различно ке ти каже за тоа. Некои доктори и литератури викаат мајката да пази на храна која создава гасови и тегоби, некои викаат дека само казеинот, кофеинот и никотинот преминува во мјачиното млеко. На тебе е да ткриеш дали му смета некоја храна или не. За чај, иако не е докажано, можеш да пиеш од ким, тој намалува тегоби. А за бебе имаш повеќе опции, има погоре дискутирано.

Мое мислење е дека нема врска што јадеш, речиси секое бебе ги има грчевите и тоа си е дел од равојниот процес на дигестивниот систем. Едноставо после третиот или 4тиотмесец ке ги снема.

(Одговор на членот nikolinaa)
Непосредна врска до пораките: 1138
   RE: Грчеви кај бебето- колики
17.3.2016 16:25:29   
mamaivy
Како тазе мама грчевите кај малата ме вадат од такт user posted image Почнав со Sab Simplex имаше некои ублажувања, после пробав Еспумисан кои воопшто немаат никаков ефект, па продолжив со сирупчето Nurse Harvey's и можам да кажам дека најмногу делува. Сепак малата има 6 недели па приметувам кулминација овие денови. Комбинирам со бекутан чајчето кое најверојатно делува со тоа што ќе се искака ( инаку мака мачевме по 5-6 дена без какање) и тогаш и олеснува и си заспива.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 1139
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.3.2016 10:10:08   
lolla RR
мамаиви, добредојде на форумот и фала за споделеното искуство. Грчевите колку и да личат страшни, тоа е, мора да ги мине речиси секое бебе додека созрее дигестивниот систем. Наше на мајките е да им помогнеме преку некое сирупче и сл (и нас најмногу ни омогна тоа сорупче), топлење на мешето, галеше, нишкање вежби и сл.

(Одговор на членот mamaivy)
Непосредна врска до пораките: 1140
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.3.2016 11:15:32   
Hopeful RR
Штом сте го нашле лекот, терајте до крај. Секое бебе е приказна за себе, и нема правила што кај кого помага.
Добро што реагира на Nurse Harvey's, моите не реагираа. Кај нас функционираше само Еспумисан и мислам дека цело богатство дадовме на капките, пошто кај нас грчевите траеја до 8-9 месеци. Да не ве плашам, ова е стварно исклучок, не ми се веруваше дека баш мене ми се случува ама ете, поминуваат. Се уште имам дома Еспумисан, и по потреба го давам.


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1141
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.3.2016 19:19:32   
nataly86
Еве и јас на темата да се изјаснам....А има грчеви уште од првата вечер...првите два дена дома хорор...јас со близнаците лесно поминав Д имаше но не беше вака страшно...Кај нас се смирија од ода со ГАС бимби капките два пати на ден се даваат и засега сме супер

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1142
   RE: Грчеви кај бебето- колики
4.10.2016 18:58:04   
Placka111
Nie sme dve nedeli i sme na aptamil i edvaj ako uspeam da. Izmolzam do 60 ml majcino so pumpa bidejki malata ne saka da cica bidejki e naviknata na cucla i doenje odi mnogu tesko
Pieme aptamil i vo nego stavam po 2-3 kapki colief no jana ima grcevi celata se grci pocrvenuva ispusta cudni zvuci i so maz mi koga ja slusame i dvajcata panicime
Ima tvrda zolta stolica dvapati na den
Slicno iskustvo pomos

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1143
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.10.2016 13:42:06   
Hopeful RR
Види да не е мала количина капки тоа. Кога почнаа грчевите кај моите, пробав со Colief, ама не помогнаа. После пробавме со Еспумисан и тоа беше лекот.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1144
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.10.2016 21:47:26   
Neurotoxin RR
Ние денес ги имавме можам да речам најинтензивните грчеви до сега, најверојатно тек допрва почнуваат, давав еспумисан имав позитивно искуство со првото, ама сега неккао како да не делуваа, па и така ги потрошив, земав инфакалм, и реално од поручек бебе заспа, и кога беше будна не се грчеше, сега спие и дадов по втор пат пред да заспие и сега засега е мирна. Тие се исти како еспумисанот, имаат плус сахаромицес бактерии што се раствараат дополнително во шишенцето. Ќе ви пишам деновиве какво е искуството поточно, од еден ден незнам колку можам да донесам заклучок.

Плачка, ако сте на адаптирано давај и малку водичка, цврстиот измет може да прави дополнителни проблеми со грчевите.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1145
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.10.2016 13:27:32   
Kvisko
Placka и Neurotoxin се надевам ќе ви поминат грчевите побрзо.

Ј имаше грчеви од некаде месец дена до три месеци. Нас ни помогна Nurse Harverys сирупчето и Becutan чајот кога имаше проблем со столицата па од тоа грчеви. Becutan-от има шеќер па не го дававме многу ама кога му го дававме помагаше.
Исто многу ни помогна термофорчето за бебиња (тоа со металната паричка), ова потоа им го дадовме на брат ми и нив им помагаше на малата.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1146
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.10.2016 17:03:47   
Neurotoxin RR
Ветив дека ќе пишам за некој ден, па еве ме, дур спие да пишам искуство. Незнам дали е до ова ама несакајќи спроцедов еден ред, со секој подој е покриена со нешто што делува на грчевите, или јас пијам чај 10 мин пред подој, ги пијам 3-4 дневно, или капките кои ги давам на прв или втор подој и навечер пред да си легне, или чајче кое го пие она еднаш или двапати зависи како ќе стигнеме. Резултатот овие денови со овој ред е одличен, навистина нема грчеви.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1147
Страница:   <<   < Претходна страница  42 43 44 45 [46]
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 44 45 [46]
Оди на:


Анкета

Ljubomora
miana

Dali ste ljubomorni po priroda?

Da,mnogu (20%)

Premnogu (2%)

Umereno (61%)

Ne voopsto (17%)


Број на сите гласови: 82

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!