|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.4.2015 14:19:11   
Neurotoxin RR
Лола а што ви кажаа на педијатар за грчевите? Обично грчеви кај бебињата се јавуваат по првата недела и траат до 3-4 месеци, ретко може до 6, ама мора дигестивниот систем да се среди до оваа возраст.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1051
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.4.2015 14:32:05   
Mihaela 2010
I mene patronaznava mi rece da izbegavam kapki demek hemija bilo.denes e smirena nema nesto napadi na derenje ama se napinja da si prdne.
Za kimot stavam 4-5 crnca vo otprilika 100 ml voda.vodata da zovrie pa stavas od kimot da otstoi dur se oladi.ja proceduvam vodata so cedalce i so spric i davam.pa cudo samo sto ke i dadam odma zaspiva

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1052
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.4.2015 15:27:04   
lolla RR
Neurotoksin, уште нема полни три месеци, се надевам ке ги надмине наскоро.

А за кимот, мене ми рекоа да пазам бидејки имал седативно дејство, и на 100гр вода некои викаат едно засчено зрнце ким било доволно за бебе. Јас еднаш му дадов 10 гр вакво чајче, еднаш плантекс, ке видиме сега како ке иде со сирупчево, на база на ким и копар е , плус сода бикРБОНА МНОГУ малку.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1053
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2015 9:50:08   
Snowhite RR
Мамички кога ќе ги фатат грчеви, легнете ги на стомаче на вашата рака, значи раката да оди преку стомачето и со другата правете масажа на грбчето. Може и топло да им ставате на мешето. Исто внимавајте да не земаат воздух додека цицаат или пијат од шишенце, а може и вежби со ножината да им правите. И се разбира да избегнувате храна како зелка, грав, чоколадо, салами, кикиритки

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1054
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2015 10:02:25   
Neurotoxin RR
За легнувањево на рака и легнување на стомаче, сакав да пишам и јас, ама не се сеќавм за на стомаче како беше, дали може многу мало бебе да се легнува на меше. Колку што ме држи меморија од нашите слики, мојава на два месеци е на стомак со исправена глава, али се сеќавам дека ја вртев често и преку ден така ја оставав да спие. А на рака со мешето, уживаше, пробесено ко мјамунче, така можеше и да заспие. Е така уште од една недела ја местевме и и годеше. user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1055
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.4.2015 10:27:14   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Neurotoksin, уште нема полни три месеци, се надевам ке ги надмине наскоро.Епа ок, јас мислев да не имате полни три, и тек сега ви почнале. Ама нормално е и се надевам кратко ќе траат. А за она со хемијата, Значи еве кажувам, капките против грчеви најголем број содржат симетикон, кој целосно без никаква ресорпција се исфрла од организмот, се што прави механички ги разбива меурчињата со гас. Има и такви кои по состав се ензим кој ја разградува лактозата, онаа на која новородените им создава колики зашто го немаат тој ензим од раќање, тек после третиот месец им се создава. Значи помогнете му на детето, во 21 век е родено кога сите индустрии работат на олеснување на животот и нудење соодветни производи. Аптека е институција каде се што се продава е строго регулирано. Ако е наменето за новородено, тогаш со триста испитувања е дадено право да се најде тој производ на рафт во аптеките, со број на решениое од агенција за лекови. ако се воочи дека упатството не ја кажува во целост вистината за лекот, истиот се повелкува од пазарот и му се менува упатството. Ваш исзбор во секој случај, ама јас бев нив немаше шанси ни да дремнам, дете пред два месеци ми се научи да спие скоро по цела ноќ и покрај такви грчеви по цел ден, навечер бар беше смирена и спиеше.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1056
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.4.2015 11:15:59   
Malecka23
Se podrekov:(.Marko go fatija strasni grcevi dva dena dezuram navecer a evew go sega i preku den.Mu davav cajce bekutan i so kim ama ne se smiruva.Sega go prativ mm da kupi Espumisan posto veke krahirav skroz a i bebe place se maci

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1057
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.4.2015 14:16:51   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Se podrekov:(.Marko go fatija strasni grcevi dva dena dezuram navecer a evew go sega i preku den.Mu davav cajce bekutan i so kim ama ne se smiruva.Sega go prativ mm da kupi Espumisan posto veke krahirav skroz a i bebe place se maci

Malecka probajte so Prolife ampulite,neka pie edna doza(mislam za 7dena e dozata) so ampulite ke se naselat crevata so korisni bakterii,so toa ke se sredi varenjeto na hranata I ke se namalat grcevite.Espumisanot ima momentalno dejstvo(kako analgin koga te boli zab,no ne lekuva)dodeka Prolife imaat korisno dejstvo.Nie samo od niv vidovme spas,do 3 meseci placki nevideni bea,od 6navecer,do 12 na polnok.user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1058
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.4.2015 17:07:21   
lukajana RR
Deluxe rr баш се мислев како се викаа ампулите ,јас сакав да и давам на Ј ама немаше многу грчеви па Еспумисанот заврши работа,иначе ефикасни се многу една другарка со нив се спасија од грчеви,иначе две недели вриштеше бебе дење ноќе ни Еспумисан ни чај помагаше.Сега незнам точно ама мислам дека и она и бебето ги пиеја ампулите

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1059
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.4.2015 18:53:47   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Deluxe rr баш се мислев како се викаа ампулите ,јас сакав да и давам на Ј ама немаше многу грчеви па Еспумисанот заврши работа,иначе ефикасни се многу една другарка со нив се спасија од грчеви,иначе две недели вриштеше бебе дење ноќе ни Еспумисан ни чај помагаше.Сега незнам точно ама мислам дека и она и бебето ги пиеја ампулитеНас Еспумисанот матичната педијатарка не ни ги препорача токму поради фактот дека само ги смируваат грчевите ,но не го решаваат проблемот како Пролајфот.Еспумисанот исто така се познати по тоа што предизвикуваат запек кај новороденчето.Пролајф може да пие и мајката доколку го дои бебето,пола ампула ја пие мајката ,пола му ја дава на бебето.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1060
   RE: Грчеви кај бебето- колики
26.4.2015 9:45:25   
Malecka23
Da da znam za Prolife gi pocnav i pred Espumisanot.Ama so M ne ni pomognaa bas bas i gleam ni na Marko ne mu gi potsmiruvaa zatoa zemav i Espumisan za slucaj na epten jaki grcevi.Sega od sabajle e ok imase kratko placenje si prdna si se olesni i se komirase.Ke vidime kako ke bide.Inace ampulite gi davam edna na den posto sekako ne ja pie cela pola mu se rastekuva ili saka da gi natopi racinjata pa taka da smuka:)

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1061
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.5.2015 15:25:53   
kokicekokice
samo Espumisan kapkite deluvaat momentalno ili site drugi vidovi na takvi kapki ?

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1062
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.5.2015 10:42:36   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kokicekokice

samo Espumisan kapkite deluvaat momentalno ili site drugi vidovi na takvi kapki ?

Мислиш на тоа веднаш да поминат грчевите?
Зависи од бебе до бебе - кај некои делуваат веднаш, кај некои не делуваат воопшто.
Ако веќе давате капки, треба да давате континуирано, подолг период.
И не заборавајте редовни масажи на мешето и вежби со ноџињата, и тоа е од голема помош.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 1063
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.5.2015 22:03:49   
Melanija RR
Еспумисанот делуваат, но треба и плански 2-3 хранења пред времето вообичаено кога бебето има грчеви.М имаше навечер па му давав во АД уште во 17часот мислам по 25 капки.И за 3-4 недели целосно престанаа. Секако зависи и од детето и должината на грчевите.Некои ги имаат со месеци и мака мачат

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1064
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.5.2015 11:20:08   
blond
Почнаа и кај малава грчевите да се поизразени, се грчи цела, писка на моменти, за греота. И почнав од вчера со еспумисанот, не и ги давам пред секој подој, ама изгледа ќе морам да почнам редовно да давам, некако не видов подобрување само од еден ден давање.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1065
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.5.2015 11:58:37   
Malecka23
Za da deluvaat espumisanot moras pred sekoj podoj kontinuirano inaku dzabe gi davas

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1066
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.5.2015 15:27:14   
Melanija RR
Ако пие од шише или се на АД многу влијание има и шишето.Сите се анти колки ама не сите се со ефект.Ние користевме Авент и дали 2 недели имаше подносливи грчеви.Во тој период е најжано квалитетно скапо шише

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1067
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.6.2015 11:43:02   
blond
И на Чико шишенцето е многу убаво, она со навалена цуцла што е, налик града. Забележав ако се измолзам и од него пие, не голта толку воздух и нема толку грчеви.
А еспумисанот сега со редовно давање почна да има ефект убав.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1068
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.6.2015 13:19:00   
jasmina 25
nie nemame mnogu grcevi ili pak naskoro ke go fatat eve cetiri nedeli imame...ima mnogu gasovi prdi i kaka togas place no koga ke se iskaka se smiruva,prikvecer nekolku pati go fati meseto placese mnogu i togas mu davam sirup colic baby i se smiruva odma ke se isprdi i ke se iskaka i si zaspiva mnogu sum zadovolna od toj sirup i so prvoto dete mnogu ni pomogna toj tri nedeli imase strasni grcevi noke od 24 do 02 vristese nisto ne go smiruvase koga razbrav za sirupov go kupiv i se smiri...isto sega vnimavam i na ishranata...

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1069
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.6.2015 15:41:21   
ecko
Dobro mami kazete sto jadete vo ovoj period od godinata koga ima se od zelencuk i ovosje a ne pravi problem kaj doenceto

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 1070
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.6.2015 23:52:50   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: ecko

Dobro mami kazete sto jadete vo ovoj period od godinata koga ima se od zelencuk i ovosje a ne pravi problem kaj doenceto

Во принцип треба да се избегнуваат краставици, зелка, а доматите може да се консумираат лупени. Од овошје јас лично не сум имала проблем за грчеви со 2те деца.
Може да ја погледнеш и темата - Што треба да јаде доилка КЛИк ТУКА.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 21.6.2015 11:18:31 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 1071
   RE: Грчеви кај бебето- колики
21.6.2015 22:46:04   
Hopeful RR
Еве да пишам и јас мое искуство. Грчевите почнаа некоја недела по раѓање, и кај двете бебиња, и беше многу мачно и стресно за сите дома. Пробавме со Colief капки, ама немаше некоја разлика, па со Еспумисан, кој кај нив функционира, фала богу. Секое хранење е комбинорано, и цицање и АД, и ставме редовно во секое шишенце. Симетиконот ги разградува гасовите и го прави полесно празнењето, и прилично им помага. Е сега, пазам и на храна, зашто на пример кога јадев сладолед сепак имаа болки, и прекинав. Знам дека помага и Nurse Harvey сируп, но уште не сме го пробале.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1072
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.6.2015 8:58:29   
Neurotoxin RR
Има и едни таблетки, кои покрај тоа што делуваат врз стимулацијата на млеко, неутрализираат храна ккоја преминува во млекото и има ефект врз бебето, природни се и појаки од чаевите.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1073
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.6.2015 13:00:46   
ecko
Koj se ti e tabletki

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1074
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.6.2015 8:48:56   
Neurotoxin RR
Ecko ti vrativ vo inbox, da ne pravime reklama, koj saka slobodno neka mi pise :)

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 1075
Страница:   <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Име за машко дете
Jana9

...

Јосиф (17%)

Евгениј (13%)

Страхил (1%)

Тадеј (8%)

Симеон (26%)

Ведран (34%)


Број на сите гласови: 143

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!