|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.9.2013 12:23:33   
kik4e
Sandriana RR bebeto si cica-osven majcino mleko drugo nisto ne mu davam ali place taka pomalku preku den ali navecer pocela nok nespie i place bez spienje neostava pospie do kaj 12cas dopolnok posle placenje kolku sakas i bukvalno neznam sto mu e na bebevo dali grcevi ima meseto li go boli a si pusta gasovi i si kaka normalno a i non stop e na gradata taka se nauci i nema beganje vemolam kazete nekoj sovet

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1001
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.10.2013 11:08:08   
lekokrila
majki ja se resiv da pijam caj od majcina dusica so kim za martina da nema grcevi samo sakam da ve prasam postoi li caj od majcina dusica so kim ili treba jas da dodam kim od kesicka od koa ke go svaram cajot i kolku kg treba da pijam vo denot?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 1002
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.10.2013 12:05:50   
sandriana RR
lekokrila, јас ти го препорачувам чајот за доилки од Билна аптека. Тој е мешавина од 5 тревки и помага за одржување на лактацијата на мајката и за грчевите кај бебето. Се подготвува во 1Л вода со 4 супени лажици чај.
А за тојава варијанта - не би знаела да ти помогнам, освен пак да прашаш во билна аптека за чај од ким.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 1003
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.10.2013 12:14:14   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

majki ja se resiv da pijam caj od majcina dusica so kim za martina da nema grcevi samo sakam da ve prasam postoi li caj od majcina dusica so kim ili treba jas da dodam kim od kesicka od koa ke go svaram cajot i kolku kg treba da pijam vo denot?



Лекокрила ќе ти го кажам мојот рецепт за чај што го пиев додека доев.Една или две кесички чај од мајчина душица,едно мало лажиче ким кој се продава во секој а продавница во кесички пр.како ванилин шеќер ,и анасон ги мешав овие три билки ,кои освен што помагаат против грчеви ,помагаат и за надојдување на млеко што кај мене беше проблемотuser posted image
Анасон можеш да најдеш и сушен или кесички кај продавачите на билки и билни чаеви или во аптекаuser posted image Јас зовривав околу 500 мл вода и пред да почне да врие го ставав кимот за да поврие со водата да пушти малку боја,потоа ја додавав кесичката мајчина душица и анасонот пола супена лажица,доколку го најдеш во сушена форма. Нека отстои чајот во садот покриен со капак 10тина минутки,и пијај си колку сакаш не е штетенuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 24.10.2013 12:29:00 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 1004
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.10.2013 16:04:26   
mommy_angels RR
za martina da nema grcevi samo

Лекокрила внимавај на тоа што јадеш,навистина значи кога си доилка , грав,грашок,краставици , зелка и слична храна избегнувај(јас воопшто не јадев и А немаше грчеви).Двапати неправив отстапка од ова и утредента детето имаше грчеви

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 1005
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.10.2013 19:46:45   
lekokrila



Лекокрила ќе ти го кажам мојот рецепт за чај што го пиев додека доев.Една или две кесички чај од мајчина душица,едно мало лажиче ким кој се продава во секој а продавница во кесички пр.како ванилин шеќер ,и анасон ги мешав овие три билки ,кои освен што помагаат против грчеви ,помагаат и за надојдување на млеко што кај мене беше проблемотuser posted image
Анасон можеш да најдеш и сушен или кесички кај продавачите на билки и билни чаеви или во аптекаuser posted image Јас зовривав околу 500 мл вода и пред да почне да врие го ставав кимот за да поврие со водата да пушти малку боја,потоа ја додавав кесичката мајчина душица и анасонот пола супена лажица,доколку го најдеш во сушена форма. Нека отстои чајот во садот покриен со капак 10тина минутки,и пијај си колку сакаш не е штетен



fala delufe rr samo ima eden problem ako ovoj caj ja zgolemuva laktacijata jas nema da mozam da go pijam zatoa sto mleko imam na pretek se odmolzuvam na sekoj 3 saata i vadam po 130/140 ml od edna grada... kako so vika pedijatarot imam mleko i za vo komsii user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1006
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.10.2013 19:56:24   
lekokrila


Лекокрила внимавај на тоа што јадеш,навистина значи кога си доилка , грав,грашок,краставици , зелка и слична храна избегнувај(јас воопшто не јадев и А немаше грчеви).Двапати неправив отстапка од ова и утредента детето имаше грчеви

vnimavam na hranata nisto od toa so napomena nemam probano samo nemozam da se kontroliram so blagoto koga place martina ili koga ne saka da spiee vo noknite casevi ama mene dusata mi spiee mi doagja da izedam cela kutija so atlantis user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 1007
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.10.2013 20:22:54   
mommy_angels RR
Хахаха... Од благото штета нема,напротив доаѓа повеќе млоко,барем кај мене беше така
А тој нагонот за атлантис и јас ушт го добивам user posted image ,а не дојам user posted image

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 1008
   RE: Грчеви кај бебето- колики
31.10.2013 19:08:15   
lekokrila
deluxe probav da go pijam cajot i ispaiv 1 kg za 1 den mislam deka i pomogna na martina taa den nemase tolku jaki grcevi ali mene mleko na pretek samo menjavam bluzi krpi stavam dzabe i dr den ne piev od cajot a martina sirotka zajde od placenje srcevo mi se parase eve sega pocnav pak da go pijam ali vo pomala kolicina po 500 ml ti kako go piese ?

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1009
   RE: Грчеви кај бебето- колики
31.10.2013 20:03:13   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

deluxe probav da go pijam cajot i ispaiv 1 kg za 1 den mislam deka i pomogna na martina taa den nemase tolku jaki grcevi ali mene mleko na pretek samo menjavam bluzi krpi stavam dzabe i dr den ne piev od cajot a martina sirotka zajde od placenje srcevo mi se parase eve sega pocnav pak da go pijam ali vo pomala kolicina po 500 ml ti kako go piese ?



Јас го пиев во големи количини бидејќи немав многу млеко,и затоа гледав околу 1литар да испијам,но не ми успеваше,грчевите ги смируваше кај бебушко,но кај мене не помагашеuser posted image Доколку ти се зголемува лактацијата,ок е доколку е во нормала,но доколку е вишок,бебушко не може да го испие намали ја количината пиј си пола литар доза за цел ден.Исто така чајче од коморача би ти препорачала за грчевите кај бебето,јас му давав инстант чај од коморача кој ги смирува грчевите.user posted image Ампули Prolife се многу ефикасни,пола му ја даваш на бебето,пола ја пиеш ти.Пробај со ампулите или коморача инстант чајот,доколку имаш проблем со чајот од М.душичка и кимuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 31.10.2013 20:08:57 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 1010
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.11.2013 12:24:25   
Lacrymosa
Нас најверојатно ни почнаа грчевите, Плачеме, кенкаме кога спиеме, се корнеме. Педијатарот ни рече да не и давам ништо освен доењето ама мене ми е жал да ја гледам како се мачи. Од кога може да му се дава некакво чајче за грчевите? пробавме јас да пијам мајчина душица со малку нане ама не и помага. Инаку имаме 2 и пол недели

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1011
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.11.2013 12:35:23   
deluxe
лакримоса може да користите инстант чаеви што ги олеснуваат грчевите .Ние користевме чај од коморача на бебивита

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 1012
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.11.2013 13:37:48   
sandriana RR
Lacrymosa, иако секое дете е индивидуа за себе, а со тоа и грчевите, сепак штом сте на доење првенствено внимавај на својата исхрана. Кафе, газирани пијалоци, тешка и мрсна храна, грав, леќа, зеленчук со лушпи, краставици - исфрли. За сега изборот ти е компир, ориз, јајца, млеко и млечни производи.
Обиди се со чајот за доилки, да го пиеш ти, па преку млекото се излачуваат супстанците против грчеви кај бебето. На бебе топли му го мешето со термофорче или волнена крпа, прави му вежби со ноџињата.
АКо ништо од ова не помага, земи си капки против грчеви и некое од чајчињата за доенчиња, или водичка со 2-3 зрна ким.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 1013
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.11.2013 13:33:14   
grejsi
Sofija iako ne cicase od mene imase grcevi do tri meseci znaci placenje bez prestan nisto ne ni pomagase ni cajce bekutan ni kapki protiv grcevi pred da napolni tri meseci pocnaa da i se namaluvaat grcevite i ne placese tolku znaci do tri meseci posle bese kako drugo dete sega ima 5 ipol meseci i e super,ubavo si spie ne place od nea pomirno bebe nema,prvite tri meseci sxe najteski barem jas taka mislam....................

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1014
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.12.2013 19:05:39   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: busgirl

Здраво на сите мамички на форумов.

Јас сум нова членка но ве читам поодамна. имам мало девојченце - денес сме веќе 26 дена user posted image , на адаптирано млеко сме (хумана 1) и малку чајче, од хумана исто.
Имаме проблем со гасовите (малце ми е лакомка па голта воздух кога јадеuser posted image ) а последнава недела почнаа и грчевите многу да ни прават проблем.Чајчето и еспомисанот не ни помагаат. Ни кажаа дека оризовата вода смирувало од грчеви (јас сум од прв ден растена на оризова вода и сум немала грчеви) ама не можам да најдам рецепт. Дали некоја од вас има искуство со давање оризова вода, на која возраст и доколку го знае рецептот да го сподели.

Можеби не го погодив местото за поракава (имате др тема за ова) ама сепак ви благодарам.

Поздрав



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот grejsi)
Непосредна врска до пораките: 1015
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.12.2013 19:13:47   
Mihaela 2010
Za orizova voda neznam ama nas ni pomogna kim.. kolku sto se sekjavam vo prevriena vodicka stavav nekolku zrnca Kim i so lazicka i davav da pie. pozdrav

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1016
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.12.2013 1:36:29   
Defne90 RR
Lacrymosa nie koristevme edni kapki INFACOL bea navistina efikasni i mnogu ni pomagaa.Isto taka koristevme i ESPUMISAN i tie ne bea losi.Slobodno davaj mu na deteto kapki kolku tolku ke mu gi olesnat grcevite i samoto toa nema da se maci i ke bide pomirno.Inaku za cajot od nane sum citala deka ne bil dobar za doilki zatoa sto go namaluval mlekoto.

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 1017
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.12.2013 16:44:53   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: busgirl

Здраво на сите мамички на форумов.

Јас сум нова членка но ве читам поодамна. имам мало девојченце - денес сме веќе 26 дена user posted image , на адаптирано млеко сме (хумана 1) и малку чајче, од хумана исто.
Имаме проблем со гасовите (малце ми е лакомка па голта воздух кога јадеuser posted image ) а последнава недела почнаа и грчевите многу да ни прават проблем.Чајчето и еспомисанот не ни помагаат. Ни кажаа дека оризовата вода смирувало од грчеви (јас сум од прв ден растена на оризова вода и сум немала грчеви) ама не можам да најдам рецепт. Дали некоја од вас има искуство со давање оризова вода, на која возраст и доколку го знае рецептот да го сподели.

Можеби не го погодив местото за поракава (имате др тема за ова) ама сепак ви благодарам.

Поздрав




Busgirl Оризовата вода се приготвува,најобично.Земаш колку една рака ориз,ја ставаш во тенџерче да се вари(одприлика 250 мл вода) На тивок оган нека вари и повремено мешај,како да вариш благ ориз,само што не дотураш шеќер.Кога ќе видиш дека водата почнува да се згустува(не мора да биде оризот доварен) тргни го настрана,и исцеди ја водата.Нека излади и давај му наuser posted image .Јас му имав давано на двете деца оризова вода,но не за да смириме грчеви туку да го засити малку повеќе,кога не знаев дали е гладно или неuser posted image user posted image
Така ми велеа бабите,така правев,а всушност не ни знам дали го прихрануваше или неuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1018
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.12.2013 19:18:55   
Martins mom
И кај нас од пред некој ден почнаа грчевите. Само на мајчино млеко е и ништо друго. Пробав по некоја голтка бекутанче, ама од него уште повеќе ја фаќаат. Пазам на храна, ама не помага ништо. Мислам дека ќе си поминат сами од себе. Мартин ги имаше до 3,5 месеци, останува да се надевам дека на малава порано ќе и се смиратuser posted image . Плачи многу, ама јас сум отрпната, така да воопшто не ми сметаат плачки. Со кружни движења и го масирам стомачето и тоа не смирува помалце.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1019
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.12.2013 20:07:58   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

И кај нас од пред некој ден почнаа грчевите. Само на мајчино млеко е и ништо друго. Пробав по некоја голтка бекутанче, ама од него уште повеќе ја фаќаат. Пазам на храна, ама не помага ништо. Мислам дека ќе си поминат сами од себе. Мартин ги имаше до 3,5 месеци, останува да се надевам дека на малава порано ќе и се смиратuser posted image . Плачи многу, ама јас сум отрпната, така да воопшто не ми сметаат плачки. Со кружни движења и го масирам стомачето и тоа не смирува помалце.



Мартинсмам,набави си Prolife ампули,и давај 7 дена без прекин(1 ампула дневно),Пола ампула(преку шприц)давај и на Ана,пола пијај ја ти(преку млекото да добива лактобактерии).Така ќе го забрзаш процесот на средување на цревната флора,која кај новороденчињата ја нема.И така побргу ќе се изгубат грчевитеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 1020
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.12.2013 17:12:39   
lekokrila

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR
Мартинсмам,набави си Prolife ампули,и давај 7 дена без прекин(1 ампула дневно),Пола ампула(преку шприц)давај и на Ана,пола пијај ја ти(преку млекото да добива лактобактерии).Така ќе го забрзаш процесот на средување на цревната флора,која кај новороденчињата ја нема.И така побргу ќе се изгубат грчевитеuser posted image


deluxe rr dali ti gi imas koristeno prolife ampulite se plasam da ne mu nastetam na bebcevo mu smeniv tri vida na kapki 2 ad mleka i nikako tie prokleti grcevi da isceznat

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1021
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.12.2013 17:53:59   
deluxe
Лекокрила јас од искуство напишав.Ги имаме користено континуирано 7 дена.И мислам дека се среди мешето.Пола бебето,пола мајката.Една ампула си ја делат,така 7 дена.Докт.мене ме советуваше наместо Еспумисанот(кој делува како аналгин на болката,а не ја лечи) да ги користиме Пролајф(кој ги населува стерилните црева на бебечето со корисните бактерии) и со тоа се намалуваат грчевите во стомачето.Пробај слободно 1 ампула е околу 40-50 ден.ги има во сите аптекиuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 1022
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.12.2013 15:41:32   
busgirl
Е супер, фала ти за рецептот user posted image . Иначе и нас ќе ни дојде добро за заситување. Веќе направивме еден месец јадеме по 90 мл на адаптирано млеко на Хумана на секои три саати. Чајче пие не повеќе од 30 мл дневно - колку грлцето да го исплакне и пак некако се ненајадена е. Сега плус со грчевиве рефлексот за цицање и е уште поистакнат. Фала уште еднаш.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1023
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.12.2013 15:44:52   
busgirl

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

И кај нас од пред некој ден почнаа грчевите. Само на мајчино млеко е и ништо друго. Пробав по некоја голтка бекутанче, ама од него уште повеќе ја фаќаат. Пазам на храна, ама не помага ништо. Мислам дека ќе си поминат сами од себе. Мартин ги имаше до 3,5 месеци, останува да се надевам дека на малава порано ќе и се смиратuser posted image . Плачи многу, ама јас сум отрпната, така да воопшто не ми сметаат плачки. Со кружни движења и го масирам стомачето и тоа не смирува помалце.



Мартинсмам,набави си Prolife ампули,и давај 7 дена без прекин(1 ампула дневно),Пола ампула(преку шприц)давај и на Ана,пола пијај ја ти(преку млекото да добива лактобактерии).Така ќе го забрзаш процесот на средување на цревната флора,која кај новороденчињата ја нема.И така побргу ќе се изгубат грчевитеuser posted image


овие ампули се даваат само кога мајката дои или може да се стават во адаптираното млеко?

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1024
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.12.2013 15:49:13   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: busgirl


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

И кај нас од пред некој ден почнаа грчевите. Само на мајчино млеко е и ништо друго. Пробав по некоја голтка бекутанче, ама од него уште повеќе ја фаќаат. Пазам на храна, ама не помага ништо. Мислам дека ќе си поминат сами од себе. Мартин ги имаше до 3,5 месеци, останува да се надевам дека на малава порано ќе и се смиратuser posted image . Плачи многу, ама јас сум отрпната, така да воопшто не ми сметаат плачки. Со кружни движења и го масирам стомачето и тоа не смирува помалце.



Мартинсмам,набави си Prolife ампули,и давај 7 дена без прекин(1 ампула дневно),Пола ампула(преку шприц)давај и на Ана,пола пијај ја ти(преку млекото да добива лактобактерии).Така ќе го забрзаш процесот на средување на цревната флора,која кај новороденчињата ја нема.И така побргу ќе се изгубат грчевитеuser posted image


овие ампули се даваат само кога мајката дои или може да се стават во адаптираното млеко?

Бусгрл ампулите јас на бебето ги давав со шприц,пола доза,а пола ја пиев јас тогаш го доев.Е сега не знам каква ти е тебе ситуацијата доколку не го доиш,можеби ќе треба да му ставаш во АД млекото.Но сепак прашај си во аптека,или Педијатар.Важно е што се многу корисни

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот busgirl)
Непосредна врска до пораките: 1025
Страница:   <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?