|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.11.2012 16:45:49   
ecko
Ke gi kupam vednas i za nekjo den ke kazam rezultat

(Одговор на членот dzvonchica)
Непосредна врска до пораките: 951
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.11.2012 0:55:01   
Bilence2
POTPIS!
ИЗВОРНА ПОРАКА: dzvonchica

Да го споделам и јас своето искуство, за да не мора сите да поминуваат и останатите мајки низ она низ што и јас поминав.
Со првата ќеркичка се изнамачивме со грчевите. Пробавме се што сме слушнале. Од термофори, чајчиња - Becutan, Plantex, сирупи - Nurse Harvey’s, Colic B, капки - Espumisan L, хипоалергено адаптирано млеко... После се грчевите сеуште постоеја.
Последно во аптека ми ги понудија капките COLIEF. Но, поучена од претходното искуство, каде се се покажа како неефикасно, одлучив пред да ги земам малку да истражувам. Не сакав повеќе да го изложувам моето 3-месечно бебе на секакви препарати.
Пребарував преку интернет и наидов на многу корисни информации:
1. Коликите кај бебињата настануваат заради недостаток на ензим лактаза, потребен за разградување на лактозата во млекото, и неразградената лактоза создава гасови во цревата – COLIEF капките по својот состав се токму lactase, добиена по природен пат и целосно безбедни за употреба од првиот ден од раѓањето.
2. Поефикасни се од сите останати типови препарати заради тоа што, сите препарати го намалуваат плачењето кај бебето, но само COLIEF капките го спречуваат создавањето на гасови, а со тоа и на колики.
3. Од друга страна, многу се едноставни за употреба, пред секое доење се ставаат по 4 капки во сад со 15 ml мајчино млеко, а потоа веднаш се продолжува со нормално доење. За адаптирано млеко важи истото, дури може и млекото порано да се приготви и да стои во фрижидер до 12 часа, за што се доволни само две капки COLIEF.
4. Понатаму, COLIEF капките се единствен препарат од овој тип, чие дејство е потврдено со две клинички студии.
И конечно, ги земав капките и грчевите конечно исчезнаа!!!
За втората ќеркичка, уште во тек на бременоста си набавив COLIEF капки и сега коликите се далеку зад нас, ги поминавме многу полесно, благодарение на COLIEF капките!!!
user posted image


Se e tocno od zbor do zbor.


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот dzvonchica)
Непосредна врска до пораките: 952
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.11.2012 8:08:23   
eli07
Nas Colief kapkite ne ni deluvaa ama bas ic user posted image Coli B sirupceto ni se pokaza najefikasno.Toa e moe iskustvo :)

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 953
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.11.2012 13:48:00   
zzaa
kerka mi imase grcevi negde do 3 mesec piese cajce bekutan ali ne pomogna i kapki i davav i toa mene mi pomogna ova go procitav od drug forim i si go praktikuvav koja imase potreba a imase i efekt ja masiram na stomaceto so maslo jas koristev bekutan moze i dr.so dvizenja kako strelkite na casovnikot posle posle zagrevav pelena so pegla i ja stav na stomaceto no ne na golo tuku vrz bodito taka 2-3 minutki da ja stopli i ja vrtev na stomak edno 5 -10 min da lezi i ke se iskakase i grcevite pominuvaa probajte mozevi ke vi pomogne

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 954
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.11.2012 13:58:24   
Mihaela 2010
Nas cajceto na bekutan ne ni pomogna, ama jas i varev vodicka i stavav nekolku zrnca kim,i imase efekt

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 955
   RE: Грчеви кај бебето- колики
30.11.2012 14:07:24   
deluxe
kaj nas eluvase caj od komoraca ili se lazam user posted image user posted image ednostavno sami od sebe si pominaa grcevite na 2 meseci se sredi maloto stomace ,do togas davav kapki i dzabeuser posted image ,vremeto si lekuva heeeehe

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 956
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.12.2012 4:28:16   
ecko
Mila Dzvocicha kapkite gi davam veke treti den i mislam deka poveke ni gi predizvikaa grcevite imase grcevi od 4 sabajle dokaj 12 casot naplade a sega gi ima 24/7 znaci se e individualno do bebemceto sepak si se vrakam na sirupceto kaj nas toa potpomognuva kolku toku ili da cekam uste edna nedela polnime 3 meseci i da se nadevam deka ke isceznat user posted image

(Одговор на членот dzvonchica)
Непосредна врска до пораките: 957
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.12.2012 11:51:51   
barbibt
I jas da se pridruzam...grcevite pocnaa na 25 dena i eve uste.veke 2 i pol meseci, dodusa imame po nekoj den pomiren am navecer retko bez placki od kaj 9 do 1-12 casot..probavme se osven colief pa se mislam dali da gi kupam...ova mi e vtoro bebe so prvoto nemavme tolku maka ama srga user posted image user posted image ...

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 958
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.12.2012 11:54:13   
Malecka23
decki i nie epten maka vidovme so grcevite probavme se ama na kraj espumisan ne spasija da toa e hemija ama toa barem deteto e mirno

(Одговор на членот barbibt)
Непосредна врска до пораките: 959
   RE: Грчеви кај бебето- колики
17.12.2012 20:24:45   
pepuska
Ништо не ни помага , ни бекутан ни еспумисан, сега го менуваме млеото во консултација со педијатар па ќе видиме грчеви скоро цел дени цела вечер имаше штом ја попуштаа заспиваше како топ

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 960
   RE: Грчеви кај бебето- колики
21.12.2012 12:49:44   
ecko
Pepuska i nie go menuvavme mlekceto ama nisto sega posledno eve veke 7 dena go pie mlekceto "NOVALAC AC- protiv grcevi" i ima efekt da sum znaela za ova mlekce ke mu go davav porano i taka ne go dojam go iznamaciv user posted image i nie okolu nego pocna da ima efekt od tretiot cetvrtiot den vreme traenjeto na grcevite e se pokratko so toa sto tie sto go koristele kazuvaat deka posle dve nedeli upotreba grcevite celosno isceznuvaat ke vi kazam ko ke pominat dve nedeli

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 961
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.12.2012 10:09:18   
taska
nie imame za 1 nedela 6meseci i grcevi imame uste i ne kaka user posted image user posted image user posted image user posted image a samo na cicanje i tecnosti

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 962
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.12.2012 10:39:08   
pepuska
Веќе ми скисна пиеме хипп комбиотик иништо дури го сменив во хипоалергено и пак ништо грчевите се тука, ништо не помага купив ичај од корморача на хипп ни тоа веќе не знам останува уште новалак да купам и да видам а и она се изнамачи 100 млека сменивме па итоа не го бива за мешето

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 963
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.12.2012 12:33:21   
ecko
Neverojatno no vistinito moeto bebe nema grcevi pepuska nemoze siromav da se iznaspie dva dena spie od 10 do 6 sabajle probaj nema da zgresis

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 964
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.12.2012 21:39:22   
mamicka6
Se slozuvam so tebe dzvoncica. I nas mnogu ni pomognaa kapkite colief. posle 3 dena upotreba grcevite isceznaa.

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 965
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.12.2012 8:07:03   
pepuska
Ецко од вчера попладнето хитно се префрливме на аптамил имено вчера околу12 часот добивме неколку ЗЕЛЕНИ СТОЛИЦИ од хиппот и во 3 часот веќе и давав аптамил очигледно е дека не и во ред тоа млеко . Знам дека зелена столица може да значи дека е настината меѓутоа по 8 вечерта веќе имавме златно жолта столица и мие страв веќе да и менувам знам дека од ова не може да се засити ама па напредува како по книга и столицата ние добра . Со грчевите ќе се бориме што да праам и давам еспумисан од вчера дека почна да повраќа и еве ја денеска е мирна иептен спие а со хиппот се будеше на 2 саати а овие капки прв пат помагаат user posted image

< Поракaта ја уредил pepuska -- 25.12.2012 8:09:13 >

(Одговор на членот mamicka6)
Непосредна врска до пораките: 966
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.12.2012 13:37:31   
ecko
Individualno e kaj sekoe bebence koe mlekce kako go prifaka jas go hranev so aptamil prinudno go prefrliv na humana bidejki aptamilot go snema go nemase po aptekite edno dve tri nedeli i morav e koga slusnav za novalac vikam ke probam znam deka ne e dobro da se menuvaat mlekcata a sto ako go snema i humanata ama se spasivme nas niedni kapki sirupcinja cajcinja termoforcinja trici topleni ne ni pomognaa

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 967
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.6.2013 22:10:21   
Gaia
Девојки ве молам да ми одговорите. Еспумисан капките пишува дека се користат пред или после подојот, па ме интересираше, како да му ги давам ако после оброкот има грчеви? За пред знам, му ставам по 25 капки во млекцето, измолзено или ад и си пие, но како за после оброкот да му ги дадам, незнам. Фала ви мамички, посакувам ниедно најмило бебувче на светов да нема грчеви, ние мака мачиме и знам која мака е за бебушките ама и за мама која гледа како сонцето и се мачи а неможе да му помогнеuser posted image Ве гушкам.

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 968
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.6.2013 22:13:40   
rina13
Постојат повеќе причини за појавата на коликите. Најчесто се смета дека настануваат поради незрелоста на дигестивниот тракт а се предизвикани од млекото. Затоа капките се даваат пред подој или хранење со АД млеко. Доколку сте пропуштиле тогаш може да му ги дадете со лажичка.

(Одговор на членот Gaia)
Непосредна врска до пораките: 969
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.6.2013 9:58:00   
AneLav RR
Јас не видовв некоја голема мака со грчрви и кај двете бебиња. Бидејки беа на вештачко млеко уште од прв ден Еспумисанот им го ставав, директно во млекото.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 970
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.7.2013 9:31:44   
temjanuska2
Zdravo moze li nekoj da mi kaze kolku pari se Colief a kolku Espumisan kapkite

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 971
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.7.2013 13:16:00   
Bethany
темјанушка2, пред некои две години кога со син ми имавме мака со грчеви, Colief беа околу 700 денари, а Еспумисан многу поефтини , можеби 200-300 денари, точно не знам, заборавив.
Ај ќе се јави можеби некој со посвежи информации.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 972
   RE: Грчеви кај бебето- колики
10.7.2013 21:58:19   
temjanuska2
Fala Bethany :) ke proveram i vo apteki t.e za espumisanot doznav 275den ama pak rabotata e sto neznam dali ke mu deluvaat i ednite i drugite. Do pred 2-3 dena so cajce becutan dobri bevme ama ovie 2 dena uzas gi ima se pocesto i vristi kolku go glas drzi,grevce user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 973
   RE: Грчеви кај бебето- колики
11.7.2013 9:31:47   
sandriana RR
Ние грчевите ги имавме долго време, скоро до 4 месеци, и ги поминавме без капки, туку само со топлење на стомачето со волнена крпа, и со чајче Бекутан или Хумана од време на време. Бев скептик за капките,затоа не ги дадов. Но сега, сметам дека ми е огромна грешка, и здравје, за следно бебе, нема да размислувам, барем ќе се обидам да ги дадам.
Инаку, другарка ми проблемот со грчевите го реши со Еспумисанот, имаа ефект кај нејзиното бебе, буквално ги спасија од грчеви.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 974
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.7.2013 14:57:24   
temjanuska2
Jas gi kupiv espumisanot i na pocetok mu gi davam pred sekoe doenje,no mi se cini tie 2-3 dena kako da mu se zgolemija grcevite.Taka si pocnav da davam samo koga ke ima grcevi a taka i doktorite sovetuvaat kolku pomalku tolku podobro za da ne se sozdade obraten efekt.I sega gi ima na 2-3 dena ednas ,pu pu da ne go prerocamuser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 975
Страница:   <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?