|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 17:37:50   
TanjaS
Mamicki eve i nie se macime so grcevi ,uste poveke sto tuka vo Danska ne ti davaat nisto za grcevi,ni kapki ,ni butur ,pa ti snaogaj se. Place user posted image placev i jas . Inaku vo cetvrtok pravime mesec ,a grcevite pocnaa od 15ot den . E sega pred 3 dena najdov tuka caj od anason i pocnav da mu go davam ,po 100-120ml na den i nekako malku se podsmirija grcevite. Inace kaka po 5-6 pati na den i si prtka otkako pocnavme so cajot,no nekako mnogu mu krkorat crevcata . Znaci kaj nas se podsmirija so caj od anason ,1 lazica anason vo 200ml ,i ne go pijam jas ,tuku user posted image pozdravce i backi za site bebuski

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 901
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 18:18:05   
deluxe
Super anasonot mozes i ti a go pies,pomaga za zgolemuvanje na kolicinata na mlekoto,a moze i malku kim da dodaes vo cajot i toj pomaga za namaluvanje na gasovite kaj bebeto,isto taka probaj zatopluvaj mu go meseto ima malecki termofori i toa mnogu pomaga jas se probav user posted image user posted image pozzzzzz

(Одговор на членот TanjaS)
Непосредна врска до пораките: 902
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 19:05:12   
TanjaS
A ova so krkorenjeto na crevcata i kaj vas li e taka ,i kakame po 7-8 pati na den ,inace samo na doenje sme :) Ajde sea za sve prasuvam ,za vtoroto ke si znaeme :)

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 903
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 20:15:02   
deluxe
kaj moeto e taka samo sto kaka na 3-4 dena enas potesko mu e nego inace se e isto pozzzz

(Одговор на членот TanjaS)
Непосредна врска до пораките: 904
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.10.2012 8:08:10   
Malecka23
pa vie ste odlicni so kakanje 3-4 pati pa i poveke toa znaci deka crevcata si rabotata nen se sekirajte se ke pomine.A za prolife-ot moze da se da de bez problem samo kaj maleckite 20 dena po mn malku pr po 1ml.
Nie od nedelata pieme colief kapki demek arni bile iskreno jas ne vidov nikakvo podobruvanje osven sto malovo ima jaki epizodi na prdenje i togas pisti mnogu si kaka 1dnevno kako i prethodno meseto isto i se duva??sepak ke se vratam na prolife gi kupiv demek poefikasni nsito dzabe e.I vcera i zedov na hipp cajce od kamilica mozzebi ete koa e voznemirana ke i pomogne zs pie plantex ama toj i erezervirzn za vo 10h 100ml

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 905
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.10.2012 14:03:49   
deluxe
kazete mi ve molam gi zemav PROLIFE ama nz kako gi dozirate vie?? biedjki ova e kako sisence nema za doziranje na kapki,apotekarkata mi rece moze da mu davam kolku sakam vo tekot na denot 2-3 pati ama nz kolkava kolicina.vie kako mu gi davate na bebinjata moeto bebe ima 1,5 mesec.pisete mi pobrzo plssssssss user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 906
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.10.2012 14:10:24   
Annet
prolife se dava 3ml na bebe,jas so spric zimav(bez igla;-))) ) i i spricav vo usteto po malku,da goltne i pak spricav imaat vkus na praska ,taka ovosen,ke go saka,a ako piete od sise stavi mu vo sise so cucle i malku vodicka ili cajce,zavisi sto piete i ke si go ispie,a neznam kolku pati vo den bese..........ama mislam dvapati,i toa sto ke ostane uste 1 ili 2 ml ne mu go dodavaj podocna,ke otvoris novo sisence prolife i se vrti naopaku ima upatstvo da padne pravta vo tecnosta vo sisenceto malo

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 907
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.10.2012 14:40:57   
deluxe
znaci vo rok od kolku vreme da se ispie sisenceto??/ jas proizvolno mu staviv na lazicka sabajlevo,ok e???kazete mi kolku vreme mozam a mu davam od sisenceto den-dva ??????????????????/

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 908
   RE: Грчеви кај бебето- колики
3.10.2012 14:47:13   
Annet
ama ti kazav koga ke go otvoris sisenceto ke zemes 3 ml od tecnosta ,a toa so ke ostane nema d go davas ke si go ispies ti,pa za nareden pat ke otvoris novo:)

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 909
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.10.2012 13:49:41   
The mother
I na nas na pedijatar ni kazaa deka Prolife moze 3 ml na bebeto, ednash dnevno, ostatokot od suspenzijata da ja ispijam jas, zoshto ne se cuva posle otvaranje, sekoj den nova suspenzija...
Nekade procitav za Colief, i nanas ni gi imaa dadeno i edna doza ispivne, jas lichno voopshto ne gi bendisuvam, tie se nameneti za ekstremno lakomi bebinja shto ruchkaat povishe od shto treba, toa e enzim koj go vari mlekoto pobrzo, toj enzim go nema vo prviot mesec, ama posle si go ima veke, taka da nema slisla da se davaat kaj bebinja pogolemi od eden mesec, drugo, nas ne izgladnuvaa i barashe da cica na saat ili saat i pol, koe dopolNITELNO STVARA TEGOBI..
Za nas ova ne beshe reshenie gasovite gi eliminirame so Sab Simplex i Plantex cajce po 100 ml dnevno i potoa masaza i vitkanje na nozinjata kon meseto za da se olesni, i termoforce...
Jas pijam caj za doilki ama ne vo granuli-hemija na Hip ili humana i slichno, tuku od bilna apteka, 5 caja zaedno se mesaat - Anason, Kim, Majcina dusica, grcko seme i bosilok,i se pie po 1 litar dnevno, mnogu deluva na mlekoto i so cel da se laci i za bebeto.
isto taka pijam Prolife i davam i na user posted image , ovoshjeto i zelencukaot bidejki mi se potrebni gi blendiram i na toj nachin ne mu smetaat na bebushot, i gi isfrliv kravjite proizvodi koi im se teshki na bebinjata za varenje..I za kraj mnoguuu podobri sme so grcevite, navecer spieme po 5 saati bez budenje i taka...Se nadevam nekoj sovet da Vi pomogne.
pozdrav

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 910
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.10.2012 14:28:09   
Malecka23
ova sto go kaza za colief za izgladnuvanjeto isto i kaj nas e a jas se cudam sto e rabotata i otkako pocnav da i gi dadav kapkive detevo epizodi teski na prdenje ima..jas mislev nesto drugo no stom i kaj tebe e vakva rab uste odma ke gi prekinam i ke si se vratam na prolife

(Одговор на членот The mother)
Непосредна врска до пораките: 911
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.10.2012 19:11:38   
The mother
Ne znam malecka, jas taka uvidov, go spodeliv toa i so pedijaterot i ona rece deka e vozmozno...ama da i olesnelo od mnogu hrana shto i doagalo, e kako sega ke im go nauchime zeludnikot deka treba odnadvor enzim da mu vnesesh koj ke mu ja vari hranata, kako posle sam ke ja vari..ne znam i nie ispivme cela doza ama mislam deka zgreshiv...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 912
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.10.2012 19:36:19   
cleo
Da spodelam edno iskustvo so vas, povekje kako sovet za site mamicki. Imeno, vcera imaa moite grav za rucek, aj si vikam detevo e vekje pogolemko, nema grcevi, mu prestanaa pred tri nedeli. Kasnav i jas prv pat posle dolgo vreme, nemav kasnato mesunkasti mandzi odkako se porodiv voopsto. Inaku, gravot imase eden ton nane, kao za podobro varenje. Lele vecerta ko mi pisna detevo, do 3 sabajle nemozevme da ja smirime so soprugot user posted image Place, se vitka, se grci, dodusa se iskaka dva pati, ama dzabe gasovi imase mnogu. Isi vikam vise nikad dur ja dojam nema ni da pomirisam grav. Pozdrav do site

(Одговор на членот The mother)
Непосредна врска до пораките: 913
   RE: Грчеви кај бебето- колики
5.10.2012 19:44:35   
Ikana
Нас, пак, само Колиеф ни помогнаа...пробавме со Еспумисан, ништо, пробавме и уште некои ама не ми текнува сега кои беа, само Колиеф функционираа...дали два пати од грчеви се има расплакано вкупно.
Топло Ви ги препорачувам, ги користевме до 3 месеци, и оттогаш, од грчеви ни Г не сме виделе. Бебето не јадеше ни повеќе ни помалку. Си какаше убаво секој ден по еднаш. Нас ни го регулираа метаболизмот.

Второ, откако ќе поминат тие неколку месеци со грчеви, желудникот сам ќе си создаде ензими, не се секирајте, без разлика дали вие сте давале нешто или не.
Лактозата и лактазата се исфрлаат од организмот заедно со фецесот, не остануваат внатре, а подоцна кога желудникот ќе созрее, сам си ги лачи тие ензими.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 5.10.2012 19:48:34 >

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 914
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.10.2012 14:10:20   
deluxe
Povtorno se vrakam na ovaa tema user posted image .me interesira kako se manifestiraat tocno grcevite konkretno moevo bebe :preku den e mirno stanuva za cicanje i spie,retko place (preku den),no navecer pocnuva okolu 18-19 casot histericno place i se istegnuva so nodzinjata,nervozno kloca ,taka place se so 22 casot so mali prekini. togas samo bara da cica,da pie caj,duri togas mu davam i malku ad mleko(nz dali e gladen ili go boli boli meseto)kazete mi mamicki spored ovie simptomi dali stanuva zbor za grcevi vo meseto,ili pak mozebi e gladenuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 915
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.10.2012 15:00:57   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Povtorno se vrakam na ovaa tema user posted image .me interesira kako se manifestiraat tocno grcevite konkretno moevo bebe :preku den e mirno stanuva za cicanje i spie,retko place (preku den),no navecer pocnuva okolu 18-19 casot histericno place i se istegnuva so nodzinjata,nervozno kloca ,taka place se so 22 casot so mali prekini. togas samo bara da cica,da pie caj,duri togas mu davam i malku ad mleko(nz dali e gladen ili go boli boli meseto)kazete mi mamicki spored ovie simptomi dali stanuva zbor za grcevi vo meseto,ili pak mozebi e gladenuser posted image user posted image user posted image
[/quote

Според ова што го наброја мислам дека станува збор за колики. Тие се јавуваат приквечер и се манифестираат токму со овие симптоми. Души милиuser posted image и ние кај и да е ќе почнеме со грчевите еве ја веќе 3 недели направи и веќе почна да се грчи и наеднаш да завриштува user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 916
   RE: Грчеви кај бебето- колики
8.10.2012 21:53:16   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Povtorno se vrakam na ovaa tema user posted image .me interesira kako se manifestiraat tocno grcevite konkretno moevo bebe :preku den e mirno stanuva za cicanje i spie,retko place (preku den),no navecer pocnuva okolu 18-19 casot histericno place i se istegnuva so nodzinjata,nervozno kloca ,taka place se so 22 casot so mali prekini. togas samo bara da cica,da pie caj,duri togas mu davam i malku ad mleko(nz dali e gladen ili go boli boli meseto)kazete mi mamicki spored ovie simptomi dali stanuva zbor za grcevi vo meseto,ili pak mozebi e gladenuser posted image user posted image user posted image

Jas ke ti kazam od moe licno iskustvo.Mojot od koga se rodi place posle 19h pa na dalje do koga ke izdrzi za banjanje sekoj den (nekogas histericno a nekogas e kenkav) I jas si ja treskav glavata mislejki sto mu euser posted image Citav vo edna mnogu dobra kniga deka bebinjata do kaj 3 mesec toj period ja osekale nokta i normalen bil placot toa vreme.Mojov i mu se prispiva togas posto ne spie mnogu preku den i beter e placko i dodeka ne go izbanjam dusa mi izlaga.Toa e se nadevam period e ke pomineuser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 917
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.10.2012 10:18:56   
Malecka23
spored se sto kaza najverojatno se grcevi,imav pogore pisano deka od bolka ne znaat dali se gladni zedni dali im se spie i slicno.Kaj nas konkretno ete se manifestiraat preku den vo razlicno vreme i naednas ke zavristi jako ke se zgrci cela i ke pocne da prdi.Ke i go opipam stomaceto i ima sto da vidam kamen.Pa masazi cajce toplo na stomaceto.Ete nekolku dena sme na Espumisan L i mislam deka se smirija seuste gi ima ama ne place mnogu i ne se grci mnogu

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 918
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.10.2012 11:32:42   
deluxe
malecka vcera bev na peijatar konkretno za epumisanot mi rekoa deka ne e efikasen za grcevite .deluval kako "analgin na glavobolka" momentalno ja smiruval bolkata ama ne gi lecel grcevite(demek crevata na bebeto treba da bidat naseleni so tie korisni bakterii i taka ke se smirat grcevite) e toa se postignuvalo so PROLIFE pa mi dadoa cela doza da ispie (7 ampuli) pa da vidime kako ke bide user posted image user posted image a za placenjeto na vecer doktorkata ni rece deka ima sansi da e uvoto,ama mi e malku cuno zosto samo navecer mozno e toa taka da boli samo navecer???ni dade kapki i sirup eferalgan za bolkata pa da vidime o petok akko ke bideme togas sme na kontrola.inace ne e gladen za 1,5 mesec imame staveno 1620gr.toa e super user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 919
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.10.2012 12:34:13   
Malecka23
covek veke da ne e pameten sto da praviuser posted image user posted image nego i kaj nas imase problem so usinjata i topli oblogi stavavme neli vi e rano za sirup i kapki??probaj topla pelenenka na usinjata stavaj garantirano pomaga

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 920
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.10.2012 12:53:13   
deluxe
navisitna da ne znae covek sto da pravi,ama sepak se somnevam deka se usinjata bidejki koga place ne go vrti glavceto,tuku nervozno udira so nozdinjata se istegnuva i se zbira,mozno e da se grcevi,ama ajde sepak ke probam i so kapkite(EFEDRIN) tie gi stavame vo nose za da "go otvorele kanalot kon uvoto" taka ni rekoa.a Eferalganot sirup toj e protiv bolka i temperatura znaci ne e steten sekako ke go pieme sega za vakcinata koga ke ja primame na 2 meseci(bidejki ima reakcija od nea) ajde so Gospod napred ke se smirime koga togas pozzzzuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 921
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.10.2012 13:08:39   
Malecka23
ccc znaci sekoj pedijatar svoja prikazna.NAs sigurno ni bea usnjata poso na dopir vristese se turkase so raci njata po liceto i usinjata i placese.A pedijatarot ni rece prvo topli oblogi da vidime dali ke se smiri i fizioloski rastvor za noseto da se procistuva nekolku pati na den i tolku.Ni rece kapki ke vi dadam samo ako vaka ne se smiri ...e aj sea...bas denes ke odime na kontrola i ke vidime sto ke kaze

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 922
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.10.2012 13:31:59   
deluxe
vas sigurno vi bile usinjata,ama nas...user posted image user posted image Sega kako ste??/ se smiri???? toa e toa koga ne znaat da kazat sto gi boli e vaka ke si eksperimentiraat na nivuser posted image ,samo neka se zdravi i zivi ,nie ke si trpime so niv zaedno
ps:ne e lesno da si majkauser posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 923
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.10.2012 13:33:09   
dostickage
De be da mu se nevidi pa so ocekuvate da otidete na lekar , da vi go dadat najdobriot lek na planetava i da sme raat za eden saat  i sve da pomine.

pa malecki se decata, ne znaci deka treba odma da se posegnuva po lekovi pa kakvi i da se.

ubavo si rekol covekot , prvo fizioloski r-r a posle ako ne se smiri kje se bara care.

zamisli aj odma neka dade nekoj kortiko lek i sve kje bide dobro za 5 minuti.

ama ne e resenie , neli?

site go sakame najdobroto za svoite decinja, nikoj ne saka da go gleda deteto kako mu e bolno ama pak morame da sme i malku strplivi i razumni.
ne im pravime nikakva sluga na decata ako odma gi klukame so lekovi.

sepak doktorot znae sto gleda ili barem bi trebalo da znae

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 924
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.10.2012 13:49:30   
Malecka23
da da apsolutno taka e ovaa dok ja znam mnogu odamna i nikogas ne dava antibiotici bez vrska ili bilo kakvi lekovi sekogas prvo na prirodna baza pa posle ako ne biva lekovi.Nego muabetov mi bese kao sekoj pedijatar svoja politika si tera eden ke rece lele moze e grlceto eve ti lek drug pa pr pijte cajcinja i slicno.
A Deluxe najsigurno za usinjata davidis dali i se stisni ja malku odma pod usetopozadi i ke vidis ako vrisne toa e toa.Inaku nie sme dobro so stegaci i slicno samo maka macam so cisteje na nose mn i se zatnuva i na sekoj 1h se cistime:( vcera duri ne mzoese da dise se gusese

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 925
Страница:   <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?