|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.9.2012 22:25:15   
kikicka
Епа многу е тоа 100мл чај за бебе од 1 месец.
Давај му повеке млеко АД а од града колку имаш толку. Поарно насабајле нека цица од града,преку ден давај АД на 3 часа размак или кога ке побара ама минимум евенека се 2 ипол часа, и навечер за наредно цицање пак од града. Па ке видеш дали е гладно или не,инаку имаше и друг чај за грчеви плантекс мислам дека беше,Бекутанот и не е толку убав ,само шекер ,премногу е благ и затољ бебињата го пијат со слас. Јас еден период ми се дешаваше детето да не сака млеко ,строго чај пиеше и и го прекинав. 800гр и малку е за бебе да напредува месечно,мојата толку , едвај 800 ставаше.
Пробај вака ако те фаќа ум,па види како ке биде со бебчо!user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dimana

I kaj nas pocnaa grcevi denes go kupiv Espumisanot iako pedijatarot ne mi dozvoluva nisto da mu davam mal bil samo 1 mesec ni cajce ne mi dava nizto jas neznam sto dr ke bese ,jas kupiv i cajce tamu pisuva na den samo edno paketce vie kolku im davate jas preeska mu dadov i celoto si go ispi 100 ml vo eden zdiv ,dali e gladno bebevo jas neznam da napomenam deka nemam dovolno mleko i mu davam po 60 ml na dvapati na den se razbira bez dozvola na dr za eden mesec se popravi 800g mi vika deka e malku a ne mi dozvoluva dohrana .
Dajte predlog za pedijatar na privatno ova ne ja biva vaka.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 876
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.9.2012 22:35:12   
kikicka
И уште нешто ке заборавев,немој ради рекла казала мајчино млеко најдобро ова она,сите сакаме да си ги доеме децата ама кога не бива неможеш со сила,така?
Јас едвај ми надојде млеко,бебето цицаше,после некако ми снемуваше,јас осекав дека детето е гладно ама ете слушај ги сите лекари дој го имаш млеко,и што направив ,детето заслабе,јас нервозна. Земав Ад и потоа се измолзував до крај додека не секна само млекото,а пошто пиев лекарства заматката ,измолзеното млеко не и го давав.

Уште што не пробував за да ми надојде млеко,не чаеви,не вода ама се пробав и на крај само бебето се изнамачи од што слушав само биди упорна ставај го нека цица само ке надојде млекото бла бла бла! Не е само да си упорен,кога гледаш дека детето се мачи и е гладно.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 877
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.9.2012 9:37:52   
Calypso
Dimana, 800 г месечно е супер. Во просек, бебињата во првите три месеци треба да се поправаат 600-800г месечно, а после третиот месец помалку. Не знам кој е тој педијатар што ти рекол дека 800г е малку, ама не е во право, дефинитивно. Пробај со чајот и многу течности, и одмор секако, ако не ти надоаѓа млеко, ќе си дадеш АД, сигурно нема детето да си го оставиш гладно.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 878
   RE: Грчеви кај бебето- колики
7.9.2012 13:11:32   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo


ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Dali nekoe od vasite bebusi imaat grcevi dodeka doiteuser posted image user posted image . Kaj nas najnovo e sto cel den imame grcevi (osven koga ke zaspie navecer pa do kaj 5 h sabajle) i od 5h si pocnuvame turbo cel den.E kaj ne spie preku den voopsto poslednive denovi imame najmnogu grcevi dodeka cica.I toa cica 5 min kako sto treba i posle idat nervozite place,se korne od placenej,se vitka ne moze da cica pa se nervira sto ne moze da cica i na kraj ostanuvame gladni.Pa pak jovo na novo posle saat vreme cicame i pak istata pesna.Ne znam sto ke praam si rekov aj ke gi izdrzime grcevive nekako ama sega ne jade kako sto treba ne spie po cel den.Dali nekoja od vas imala vakvo iskustvo (da imate grcevi dodeka cicate???)


Eli, nie kako da imame bebusi-bliznaci user posted image skoro se sto pravat isto pravat user posted image E sega moevo ne tolku intenzivno, no sepak place i se vcrvenuva, gi grci nozinjata, go pusta ciceto i se nervira, se gleda deka ima grcevi. No, isto taka se slozuvam i so ivoni4ka deka ponekogas toa go pravi zasto ne moze da zaspie i se nervira. A pak od druga strana ne saka da cue za cucla. Probavme razni vidovi-nitu edna ne mi ja prifati. Toa e - ke si gi trgame makite so grcevive dodeka ne se sredat crevcata sami. Posle tolku probani preparati-kapki, caevi...ustanovivme deka vsusnost nisto ne ni pomogna...za zal. Pozdrav i gushki

Cleo jas odamna zakluciv deka nisto ne pomaga il isamo delumno gi ublazuva :( Mozam da kazam deka nema nesto sto ne probavme Espumisan,Infakol,Colief,Colik Baby,Caevi, pa duri i nabaviv od Grcija Nopar kapki i od Amerika Colic Calm. I se pomiriv so toa deka ke si gi isterame do kraj,a toj kraj koga ke bide ke vidime :) Sega samo se nerviram sto pocna da ima grcevi dodeka cica i ne mi jade detevo kako sto treba (porano ne bese taka) se e nedocican i ne mi spie radi toa.Ali pak ke kazam ke terame sto ne sme izdrzale pa i ovauser posted image

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 879
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.9.2012 12:34:02   
The mother
Nie sme stari tocno 14 dena, grcevi pochnaa pred 3-4 dena, pocnavme so SE sto ima na raspolaganje, Espumisan, Colief, Caj na Becutan, caj na Humana od kim....jas pijam caevi i od anason i od kim za da moze kolku tolku preku majcinoto mleko da se lacat...imame 2 termofora i non-stop eden e na meseto...moram d akazam deka nishto ne pomaga , moze mnooogu malku da ublazuva, i da imame 3-4 saati mirno spienje vo tek na edno denonokie, ama toa ne e nishto..a za toa kolku jas vnimavam na ishranata nejkam da komentiram:Ovoshje po edno-dve lupeno! Salata nikako, eventualno domat-lupen! samo meso, oriz, kompir, palenta, jogurt, i ne znam shto drugo jadam... Ako nekoj znae nekoj drug lek shto od praksa deluval neka go kaze pod itno user posted image Vi blagodaram!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 880
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.9.2012 12:53:06   
deluxe
The mother denes i nie bevme na pedijatar moeto bebe e 1 mesec staro imame grcevi i toa navecer posle 6 casot pocnuvaat do kaj 11casot samo placi.i nas ni dae espumisan kapki ,gledam i vie gi koristite gi zemav od apteka ama nz kako da mu gi dadam onaka direktno na lazicka ili vo cajce??inace samo na doenje sme.kazi mi ti kako mu gi davase na bebusot i dali ima efikasnost.i jas inace pijam caj od kim i anason ama domasno prigotven ne od onie na hipp ili drugi,nema nekoe podobruvanje mislam malku mu ublazuva ama ne spreceno.pozzzz do vas da se nadevame deka za brzo ke go prebrodime ovoj period user posted image user posted image

(Одговор на членот The mother)
Непосредна врска до пораките: 881
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.9.2012 12:53:28   
Ring
a da probas da go masiras meseto vo pravec na strelkite od casovnikot, da gi svitkuvate nozinjata kon meseto i da gi ispruzuvate polesno ke gi isfrli gasovite...
koga go nosite vo race da si lezi so meseto na tvojata raka svrteno nadolu, ne znam dali me razbra vo koja pozicija (kaj nas toa pomagase i ja smiruvase koga placese mnogu, inaku grcevi nemavme )

za nekoj sirup ne znam da ti predlozam , moze i ova ke pomogne

(Одговор на членот The mother)
Непосредна врска до пораките: 882
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.9.2012 12:55:59   
deluxe
i uste nesto zaboraviv da ti pisam The mother probaj davaj mu cajce od nane i 10 zrnca kim .znaci vo vodata kimot prvo da provrie ubavo malku boja da napravi vo vodata a potoa naneto stavi go da postoi ,procedi go malku zaslai go i daj mu ,nas ni gi ublazuva grcevite(go tera da "prdtka" so toa mu olesnuva pozzzz

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 883
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.9.2012 13:28:08   
The mother
Sto se odnesuva do ispushtanjeto na gasovi i kaj nas Espumisanot ja vrshi taa rabota , no so toa ne gi smiruva kolikite, vitkanjeto, crveneenjeto vo liceto i placot... Inaku Espumisanot go davame posle cicanjeto vo lazice so nekolku kapki majcino mleko izmeshano, a moze i samo kapkite.
samo shto od vcera pocnavme so Colief, pa nejkam da gi mesham, vsushnost ne znam od koi ima efekt, do sega od niedni..shto se odnesuva do masazata ja pravime na sekoe menuvanje na pampersot, no koga ja imaat fateno jakite koliki voopshto ne dozvoluva da se masira ushte p6]oveke place..ja znam i taa p65]ozicija na drzenje da lezi na rakata i so svitkani nozinja vo kolencata, no toa ni pomaga momentalno..sepak ne moze po celo vreme da se drzime vo taa pozauser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 884
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.9.2012 13:39:50   
Malecka23
i moevo e so grcevi eve momentalno mi spie na stomak i taka se smiruva.i davav infakol ne i pomagase davam plantex cajce-nema sekeri sirupced coli-b i apsolutno prolife ampuli mn i pomagaat moze da probas a se lacto bacili istite sto gi ima prirodno vo mlekoto.masazi obavezno i vezbite ni pomagaat

(Одговор на членот The mother)
Непосредна врска до пораките: 885
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.9.2012 13:53:15   
dostickage
Malecka Prolife mozes ti da se napies,ne moras na bebeto da mu davas.
Zemi si ti edna ampula i bebeto preku mlekoto kje gi dobie potrebnite Lacto Bacili...

Jas da sum jas ne bi mu dala nisto oralno na bebeto. Samo polozba sto m e pogodna, pazenje na ishrana i ako ti deluva prolife togas vnesi go ti. 

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 886
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.9.2012 13:55:38   
Malecka23
da ama jas ne dojam na ad sme od pocetok a ovie pedijatarot ni gi preporaca

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 887
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.9.2012 13:57:24   
dostickage
toa e drugo,togas mozes Prolife.
Odlicen izbor

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 888
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.9.2012 20:32:22   
eli07
Ne znaev kade da go postavam prasanjevo ali mislam deka najmnogu odgovara tuka.Plackovo moj so grcevite da cuknam vo drvo se oprai mnogu retko imame epizodi ednas vo dva dena.E sega toa pomina ali problemot e sto sekoja vecer posle 18h on neprestajno kenka i place ali ne place od grcevi oti se gleda deka ne se grci ne pocrvenuva itn....tuku si kenka onaka bez nekoja posebna pricina .Inaku imame 2,5 meseca i ova trae veke podol period.Mamicki pisete dali i vasite bebusi se odnesuvaat vaka oti citav vo edna kniga deka poveketo deca do 3,4 mesec placat nokno vremeuser posted image user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 889
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.9.2012 0:52:51   
taska
i kaj nas eli se smirija grcevite ,pieme i ponataka espumisan si prdka i kaka fala bogu ,ako ne kaka cel den me stavam sardea livce so pavloviceva ce se iskaka i se smiruva. nie kinkame koga ni se spie ,a mnogu malku spiie i nemirno dali 20 min ce spie. i vo son se rasplacuva i ponekogas koga cica ,ama mislam deka e toa nesvesno deka spie ...

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 890
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.9.2012 11:38:13   
The mother
Mamicki da vi kazam posle Se shto probavme, vcera konecno nabavivme kapki za grcevi Sab Simplex, gi ima vo Bugarija a kako proizvodstvo se na Pfizer-Angliski, prv pat i dadov sinoka vo 20:00 h so doenjeto, koga zaspa se razbudi sabajle vo 4 i 30 pak za cicanje! Spieshe sosem mirno celi 8 saati! A imame samo 18 dena. Vakvo neshto prv pat se sluchuva otkoga ne fatija grcevite, a bevme celo vreme na site vidovi kapki i caevi.
Znaci Sab Simplex po sostav e isto taka Simeticone, kako i Espumisanot no vo dosta pogolema koncentracija mg/ml, i verojatno toa ima uloga, i bashka ima razlika od koja farmacevtska kuka e verojatno...od sabajle pak sme so kapkite i sega pak mirno spiemeuser posted image .
Vi preporacuvam da probate, kaj nas prv pat imavme mirna nok, daj boze da e do kapkite i vaka da prodolzime!

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 891
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 10:34:31   
MacenceEna
I jas sum od Sab Simplex zadovolna , nie vekje imame 6 ipol meseci pa i gi davam od vreme na vreme koga kje ja fati da ja boli meseto i smiruva .
user posted image user posted image user posted image
Nas grcevi retko koga ne fakjaa , a neretko bea od 20 do 22casot ...
Ama i toa ke pomine ... grcevite ke gi snema od 3 mesec . ke se stabillizira meseto i crevcata user posted image

(Одговор на членот The mother)
Непосредна врска до пораките: 892
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 11:53:15   
The mother
Dali moze da mi kazete kade moze da se najdat ProLife? Vo koi apteki niz Skopje i dali suspenzijata se dava na user posted image i kako?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 893
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 12:17:00   
mmbucko
Pred 2-3 dena zemav suspenzija Prolife vo apteka na eurofarm sto e pozadi Tinex vo gradski zid, kaj Paleta. Jas na bebusot mu dadov 1/3 od sisenceto a ostatokot na dada :)

(Одговор на членот The mother)
Непосредна врска до пораките: 894
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 13:42:37   
Malecka23
i vo zegin gi ima.jas davam pola amp nasabajle iako dok mi rece nasabajle i navecer da davam po pola

(Одговор на членот The mother)
Непосредна врска до пораките: 895
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 13:44:56   
lavche_oh
Јас сум една од поретките со екстремни маки со моето бебенце,Имаме ненормални грчеви и ништо не ни помага ни топли пелени ниту еспумисан капки бекутан чајче сето тоа ублажува мн малку,но кога Ива има грчеви си плаче без прекин со часови,се помирив дека лекот е само едноТРПЕНИЕ.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 896
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 13:58:57   
deluxe
Nie gi kupivme espumisan kapkite,dobri se ni pomagaat,no ima podelenost kaj pedijatrite za niv,nekoi gi odobruvaat(nas pedijatar ni gi preporaca),nekoi ne gi odobruvaat bidejki predizvikuvale zapek kaj bebinjata,a moeto since kaka na 3 ili 4 dena ednas i mi e malku strav da mu gi davam eve gi staviv na pauza kapkite da vidam dali e do toa ili takvo si e bebeto.veke 3 Den se nema kakano a tolku denovi mu nemam dadeno od kapkite,sto znaci ne e od niv user posted image ,i nas ni gi preporacaa PROLIFE no nz kako deluvaat tie??kapki se??kako se davaat??i koe mu e dejstvoto?? dali pomagaat i za kakanjeto???? kazete mi mamicki sto imate iskustvo so PROLIFE !!! user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lavche_oh)
Непосредна врска до пораките: 897
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 14:10:14   
Malecka23
prolife se lactobacili-probiotik.pomaga vo reguliranje na crevnata flora obrabotka ragraduvanje na mlekoto i negova eliminacija.neli stom e dobro meseto eliminacijata odi bez problemuser posted image user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 898
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 14:19:10   
deluxe
znaci mozi da se proba?? kapki se taka??? mozi ke ni pomognat za kakanjeto?user posted image user posted image odma go prakam mm a gi kupi pozzz

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 899
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.10.2012 17:30:25   
The mother
Ti blagodaram, mnogu , ke gi pobaram, a se znae li od koja vozrast moze da se davaat sepak nie sme 20 denauser posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 900
Страница:   <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?