|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.7.2013 18:20:41   
Melanija RR
Едно прашање до искусните мајки user posted image ако бебето се дои како се дава пример чајот за грцеви?во смисол ако е цуцла да не одбие од цицање или за толку малку нема.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.7.2013 9:36:04   
Bethany
Меланија, јас лично му давав од шишето со цуцла а го доев. Не влијаеше на доењето, барем не кај нас.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.7.2013 19:18:55   
sandriana RR
Не се грижи Меланија нема да се одбие. Од тие причини и јас згрешив и детево мое не сакаше да види цуцла . Малиот на другарка ми од прв ден си цица а чај а подоцна и сок пие од шише, и нема проблем со цицањето.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 28.7.2013 19:20:03 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.7.2013 12:19:19   
Felly RR
И ние успешно се доевме до 9 месеци а пиевме и чајче и АД млекце од шише уште од првата недела. Кога се работи за само чајче, веројатноста да се одбие е помала, пошто е друг вкус, па само чајчето ќе го поврзува со шише.user posted image Барем јас така мислам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.8.2013 13:48:26   
*devojce*
Prasanje do iskusnite majki.Od pred 3 dena pocnav da mu davam colief kapki protiv grcevi i becutan cajce koe si go pie od pocetokot,ima 1.5mes megutoa sega se maci so zapek veke 3ti den kako ne e kakno deteto.Sto mi sovetuvate?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.8.2013 13:51:12   
Bethany
*devojce* ако е само на доење, не се грижи, доени бебиња немаат запек.. Се толерира до 7-10 некакање кај доени бебиња, дури има случаеви и со поголем период на немање столица, а се здрави бебиња.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.8.2013 18:38:02   
sandriana RR
Токму така, доенчињата најчесто до воведување на цврста храна имаат нередовна столица. Ние од 2 до 4от месец мака мачевме, дури 2-3 пати имам ставано чепчиња за да се искака Т. Потоа се си се регулира.
Давајте чајче, пијте вие од чајот за доилки, и продолжете со колиеф-от, и верувам дека бргу ќе се средат и грчевите и столицата.
И секако правете вежби со ноџињата, масажа на мешето и пробајте и со топлрење на мешето, нас и тоа многу ни помогна - волнено парче/крпа на мешето ставав, под пелената, врз чиста и стерилна газа (да намали директен допир, евентуално, да не се чувствува непријатно од допирот).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.8.2013 15:03:31   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anastasya

Здраво

Ме интересира кое е вашето мослење за чајот од ким за да му се дава на новороденчето?
Ние почнавмде да му даваме по двапати на ден по 3-4 мали лажичи од чајчето. Го подготвувам на начин што завријам вода како пола филџан и во неа ставам 10-12 зрнца ким и ги оставам да седат некаде 10 мин.

Инаку и јас пијам од тој чајот од билна аптека што е со 5-те трефки. И моје мислење е дака овој чајот од ким му ги олеснива грчевите на бебушот.



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.8.2013 15:18:15   
sandriana RR
Ако на бебето му олеснува чајот, тогаш зошто да не го даваш? И јас на Т кога беше бебе се обидував да и давам ваков чај, но безуспешно, бидејки ем плукаше, ем беше лакома со цицањето, често беше на града (на покусо време од 2 часа), па грчевите ги трпевме до воведување на цврста храна (4 месеци).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Грчеви кај бебето- колики
29.8.2013 15:24:22   
Felly RR
Се согласувам со сандриана, само мислам 10-12 зрнца да не се многу за филџан вода. Барем во 200 мл да биде.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 11:04:00   
Melanija RR
Девојки совет user posted image М има 17 дена од синоќа од бањање до пред малку спие макс 1 час меѓу тоа по цел чај вришти плаче час сака млеко час не,преповивај,чај бекутан,вода но не и не пишти мафта со раце и нозе,и масажи и вежби .Зарем грчеви порано и толку да траат?Незнам што да правам,сега спие 1 час се надевам ќе продолжи.
Се јавив на дежурен ми вика само детска клиника за било што user posted image не сакам да помислам но многу пишти мислам ќе зајде не престанува по 15-20 мин

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 11:12:31   
deluxe
Melanija,dali mu davas nesto protiv grcevi?? probaj so caj od komoraca,nas mnogu ni pomogna,ili zemi termofor bebeski i topli mi go meseto,cuvaj go da lezi na stomak,taka ke mu olesniuser posted image pozz

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 11:20:01   
Melanija RR
Му давам чај бекутан за грчеви но незнам дали е исправно незнам кога сака млеко па час млеко следнед плач чајче, да не треба паузи или може комбинирано со млекото.
Го масирав а термофор не широк повој плус му ставам друга тетра и рака ,доволно е или уште повеќе топлина му треба?
Нормално си кака,испушта гасови за време или по пиење на млеко но изгледа не доволно.
Да се мачиме или да земам Емпумисан капки?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 1.9.2013 11:23:30 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 11:31:59   
Felly RR
Меланија, може комбинирано да ги даваш, битно е за млекото да внимаваш, да не даваш ептен набрзо, а чајче може меѓу оброк. Ако не му помага ништо, тогаш пробајте и со капки.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 11:43:19   
energy_m
Melanija, probaj i ti da go pies onij cajot sto e za doilki sto se kupuva vo bilna apteka, na mnogu doilki im pomaga. Isto taka reguliraj ja ishranata, se ona sto pravi gasovi vednas isfrli od meni, grav, leka, boranija, zelka,spanak, brokula, luk, kromid kako i mleko i mlecni proizvodi. Ova sum slusnala deka navistina deluva koga ke se primeni od strana na majkata. Ajde so lesno da vi pominat grcevite sto poskoro.. user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 11:48:59   
Bethany
Меланија , колку што разбрав му даваш Ад, така? Давај му млеко на секои 2,5 - 3 саати не порано, за да претходното млекце може да се свари, ако му даваш порано, само полошо станува и се создаваат грчеви.
Чајче му давај помеѓу оброците, не многу, нека ти доза од 100 мл. биде распоредена во текот на еден ден.
Не се плаши дека е гладно, нема шанси, не секое плачење значи и глад.
Држи го на твојот стомак, неговото меше да биде на твоето, масажи и друго, ако не помага пробај и со капките.
Во суштина , не може ништо да ги уклони грчевите целосно, може само да ги ублажи, и обично се појавуваат во еден одреден период од денот, кај син ми обично му се јавуваа во раните утрински часови па до пладне се мачеше. user posted image
И знам кога имаше грчеви, бараше почесто да цица, па јас му давав, а не дека тој беше гладен, туку тоа му беше единствениот рефлекс, бараше утеха, а тоа беше полошо , се вртевме во круг, уште полошо му беше, ново на старо несварено млекце. Знам дека е исцрпувачки период ептен, ама знај дека ќе помине user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 12:04:37   
Melanija RR
Да не спомнав на АД сме и да ,бара многу скоро да јаде пример ќе испие 30мл по 30 мин уште бара ,не доаѓа многу по оброк пие 60 мл но често бара ,нема размак ни 2 часа.
Баш така Бетани вртење во круг ја џвака раката дека е гладен а знам дека не испил доволно и само се наливаме со по малку млеко.Незнам дали да давам до дозата 60мл или иако не е дојадено да држам временски размак.
100мл е чајот гледам да е за цел ден,ова трае од синоќа 23 часот до 10 сабајле,сега спие веќе 2 часа па мислам дека засега е поминато.Но 12 часа да траат грчеви не е многу?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 12:30:21   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Да не спомнав на АД сме и да ,бара многу скоро да јаде пример ќе испие 30мл по 30 мин уште бара ,не доаѓа многу по оброк пие 60 мл но често бара ,нема размак ни 2 часа.
Баш така Бетани вртење во круг ја џвака раката дека е гладен а знам дека не испил доволно и само се наливаме со по малку млеко.Незнам дали да давам до дозата 60мл или иако не е дојадено да држам временски размак.
100мл е чајот гледам да е за цел ден,ова трае од синоќа 23 часот до 10 сабајле,сега спие веќе 2 часа па мислам дека засега е поминато.Но 12 часа да траат грчеви не е многу?



Sin mi isto taka pravese ,placese celo vreme nesto samo barase da cica,a vsusnost bese najaden,ama ete taka si barase uteha.Pred espumisan da go ponudis davaj mu od Prolife ampulite,pola toa,pola ti ke si gi ispiete edna doza.Espumisan e efikasen ama pravi zapek .Uste nesto,dokolku ne se smiruvauser posted image bi te posovetuvala na lekar da proverat da ne slucajno go boli uvo,bidejki kaj nas i toa se pojavi,pa taka so kapki se sredi,i stvarno bebus se smiri,a placese postojano i histericno,ne mozev nikako da go smiram

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 12:33:20   
Bethany
па знаеш како, кај нас пример имаше два-три дена се интензивираа грчевите, па потоа два-три дена беше помирен и ко да ги немаше, па пак така на периоди...
Некако обиди се да му дадеш млекце да пие па колку испие, па после петнаесетина минути да речеме понуди му пак да го допие, па ако одбие после 15 минути пак, ако не го испие толку, чекај до следното хранење. направи некој период да не одиш со млекото нон-стоп, не дека е гладен тој, туку повеќе не знае што да прави, има мака. А даваш ли му цуцла лажалка? Можеш со неа да се обидеш да ја цуца додека помине некое време за млекцето пак да му дадеш?

А да, и ако нешто те вознемирува неговото плачење или сметаш дека е премногу, ко што вика Делукс, однеси да го прегледат. user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 1.9.2013 12:38:48 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 13:06:00   
Melanija RR
Фала ви многу user posted image
Еве 3 часа веќе спие помина лошото но до кога user posted image
Лажливка со каучокова цуцла несака воопшто,да купиме силиконска да пробаме.А едното шише ни е каучук а другото силикон и не му е проблем.

Мене ме буни што испушта гасови,најуредно какање имаше 2-3 пати ноќва а пак да се грчеви?Или јас не сфаќам што се грчевиuser posted image Муабетот дали се тоа е поврзано,ако се е уредно дали може не се грчеви?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 13:09:57   
Bethany
Меланија, ако ги собира ноџињата према мешето додека плаче а потоа нагло ги испружува, се грчи, собира тупаници, се врцвенува во лицето од плачење ќе препознаеш дека се грчевите.

А цуцлите обично децата ги отфрлаат на прва, не ги прифаќаат веднаш. Мене ми некој кажа кога му ставам цуцла така да му ја потчукнам со прст по цуцлата неколку пати додека му е во устата, демек да ја примети, не знам како поинаку да објаснам. И јас така му правев, му ставив цуцла и додека му е во устата ја благо тапкав, тој не дека нон стоп ја држаше, цуца ја па ја плукнеше и се така, ама знае да биде спас во овие моменти.


< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 1.9.2013 13:16:20 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.9.2013 14:29:23   
zzaa
Melanija RR zemi si Espumisan kapki,i ke se smiri ne mi teknuva tocno po kolku kapki se dava mislam 20-25 kapki 3 na den deka bese,ama ke si prasas vo apteka ili pedijatar.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 997
   RE: Грчеви кај бебето- колики
2.9.2013 17:43:09   
temjanuska2

ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa

Melanija RR zemi si Espumisan kapki,i ke se smiri ne mi teknuva tocno po kolku kapki se dava mislam 20-25 kapki 3 na den deka bese,ama ke si prasas vo apteka ili pedijatar.

Melanija ako vristi poveke od pola cas mozes i pola lazice paracetamol sirupce da mu dades kolku da se smiri.Inaku i kaj mene bese taka so bebusot dokaj 2 mesec,sega ne 3 meseci pu pu da ne go urocam imame samo gasovi,inaku mu davav espumisan kapki(nemora po 25 mozes i po 10,15)

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 998
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.9.2013 19:04:33   
kik4e
Dali nekoj ke mi kaze za mojo problem so go imam jas da mi pomogne imam eden mesec bebce prvite dve nedeli si ubavo spiese bez plakanje mirno bebce bese i bas se izraduvav si velev moeto bebe e mirno samo spie.ali posle dve nedeli pocna da plaka da ne spie se ucrvenuva koga plaka i toa se napinja so seta sila koga place a normalno kaka cesto pusta gasovi a ne mi e jasno zosto plaka nokeska se budi ne spie daj kazete nesto sto moze da bide

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 999
   RE: Грчеви кај бебето- колики
20.9.2013 10:53:22   
sandriana RR
kik4e, без разлика на фактот дека бебето кака редовно,и испушта гасови, можно е да се грчеви во прашање.
Бебето цица или сте на адаптирано млеко? Колку време трае тоа плачење, тегнење, кое време се случува?
Грчевите се појавуваат најчесто доцна попладне или навечер, и траат по отприлика 3 часа.
Не е на одмет да му даваш на бебето некое соодветно чајче - Бекутан, Хумана или сл., да видиш дали ќе се намалат овие симптоми.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 1000
Страница:   <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?