|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.1.2010 10:42:15   
dragana_vane
Kade mozam da gi najdam tie kapki?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.1.2010 10:44:43   
mami
Ги има во Бугарија, јас си ги порачував од таму, ми ги носеше другарка која студира во Благоевград. За овде незнам дали ги има. Најубаво ако имас некој од Бугарија да ти ги пушти

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.1.2010 13:20:44   
Палешка РР
Сигурно и Миа има грчеви, кога се и е погодено навечер (нацицана, пресоблечена, покакана), таа ми плаче. Мислам дека Nurse Harvey`s се дава по наполнет месец, па утре да купам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.1.2010 13:33:26   
vezilka RR
уф тие грчеви, внука ми имаше грчеви од првиот ден кога ја донасоа до 4 месец..душиче се намачи. Ништо не и помагаше..се пробаа од чаево до термофорчиња, се само сестрами не пиеше никакви чаеви, ама не пиеше ни млеко и многу пазеше на исхраната..ама ништо не помогна. Единствено се смруваше душичето кога ќе пуштевме правосмукалка да работи..и верувајте по цел ден сме седеле со уклучена правосмукалка само детето да спие..И сега баш ми кажува другарка ми која се породи пред две недели дека и кај нејзиното миличко од вчера се јавиле грчеви..:(

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.1.2010 13:39:30   
mami
Мислам дека Nurse Harvey`s се дава по наполнет месец, па утре да купам user posted image


да да, само со наполнет месец се тава тој, и треба да внимаша да не стои отворен повеќе од еден месец

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Грчеви кај бебето- колики
22.1.2010 13:41:10   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Nurse Harvey`s


Многу ефикасен сируп...user posted image user posted image user posted image за тој што го измислил...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.1.2010 10:27:22   
Sasoxp
Kaj nas toj sirup voopsto ne pomogna. Kapkite sub simplex vednas go smiruvaa. Kaj nas gi nema tie kapki. Samo od bugarija moze da se poracaat. Mislam deka 250 den. se ama mnogu efikasni.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.2.2010 15:17:10   
Палешка РР
До кога траат грчевите user posted image , леле, ќе се швркнам, многу плаче user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.2.2010 15:30:36   
srekna mama
леле гревче...ние до четврти месец бевме плачливи,но како растеше,така се ретчеа грчевите....срцка мала,ај ке помине...трпение

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.2.2010 16:14:15   
melody
Eve kaj nas sto gi smiruvase grcevite MOMENTALNO...nane caj so 2-3 kim ama naneto svezo.Prvo zovrijte ja vodata so kimot vnatre i potoa vo casa so zovrienata voda i kimot stavete go naneto.Pocekajte edno 10 min da pustat boja livcinjata i da se podoladi cajot i dajte mu ja dozata na bebeto posle sekoj podoj po malku.Isto taka svarete od cajot i za vas i vie pijte go i toa edna casa vo denot dovolno e.
Tuka nie koristevme i REZENE caj sega neznam dali istiov go ima vo MK koj isto taka pomagase.Isto i jas go piev po 3 solji dnevno.user posted image

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.2.2010 16:32:59   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Nurse Harvey`s


јас мислам дека од тој имаше повеќе грчеви user posted image

ќе поминат, тоа е нормално кај сите бебиња, само кај некои помалку, кај некои повеќе...нас ништо не ни помогна...сами се изгубија...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.2.2010 16:43:55   
melody
So davanje od Nurse Harveys tri pati na den plus od pogore ona sto go imam napisano definitivno se smiruvaat.Isto i da se vnimava na ishrana. Jas prvite 4 meseci nikakvi zacini ne stavav vo usta duri i solta ja namaliv na minimum. Od jadenje nikako zelka, grav,grasak ,leka, modar patlidzan,tikvicki(neznam bas za tikvickite ama jas od strav i niv ne gi jadev),a kravjo mleko jadev so biskviti, mi bese obrok vo denot i mislam toa so kravjoto mleko nema vrska.Znam samo sekoj rucek, vecera jadev oriz i sega maka mi e koga go jadamuser posted image

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.2.2010 17:27:24   
Палешка РР
И почнуваат некаде од 23, траат до 03, ама синоќа ништо не ја смируваше. Денес цел ден спие, леле колку се измачи user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.2.2010 18:48:38   
Весна
Оф Палешка, колку ми е жал и за двете. А сега, овој период и` почнаа или поодамна?
Јас еве го пијам оној чај за доилки од билна аптека и многу, многу внимавам на јадењето, па Јана, пу пу пу, нема грчеви. На ден-два ќе испијам шоља млеко или јогурт, избегнувам свежо овошје (си јадам компоти), претежно сум на компир, ориз, месо на сите можни начини, а слатки работи исто ретко јадам. А да... и си грицкам сончоглед :)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.2.2010 19:23:01   
mother 29


За овде незнам дали ги има. Најубаво ако имас некој од Бугарија да ти ги пушти

саб-симплекс капките ги има и по приватните аптеки кај нас во мк

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Грчеви кај бебето- колики
6.2.2010 20:39:51   
srnicka
kaj nas gi imase samo eden mesec i ne bea mnogu intezivni i i davavme od toj angliskiot caj po 3-4 ml i i se smiruvaa.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.2.2010 15:14:12   
Leonida
Леле ова грчевиве крај немаат. И тоа нон стоп има, не како кај други да се јавуваат навечер само, туку цел ден и навечер. Незнам веке како да ја смирам, пробавме и со сирупот и ништо не ни помогна, сега земав капки Espumisan L ( ми кажаа дека никаде немало да ги најдам сап симплекс па овие биле нивна замена со истиот состав) и пред секое доење и давам, но ни тоа не помага. Пијам и од чајот за доилки од билна аптека, а нејзе и давам од бекутан чајот. Приметувам дека нон стоп има гасови и плаче па ке прцне, а никако да се искака. Еве така веке 3 дена. Нема запек туку како да е полна со гасови. user posted image
Помагајте ве моламuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.2.2010 16:05:21   
Adrijana
Leonida probaj da ja drzis vo race, meseto da doaga na tvojata raka, i taka kako podnavednata nadogu, a so drugata raka fati i gi nozinjata i svieni vo kolencata priblizuvaj gi kon meseto. Ili pak stavi ja da polezi na meseto, ili stavi i nesto toplo na meseto( termofor ili zagreano krpce).
Se nadevam deka nesto od ova ke pomogne.

_____________________________(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.2.2010 16:25:42   
Leonida
Се е пробано , изгледа ке си трпиме, не гледам друго user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.2.2010 18:55:50   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Приметувам дека нон стоп има гасови и плаче па ке прцне, а никако да се искака. Еве така веке 3 дена. Нема запек туку како да е полна со гасови. user posted image
Помагајте ве моламuser posted image user posted image user posted image


И кај нас во неколку наврати беше вака, па и го ставив неколку секунди топломерот во газето. Набрзо после тоа се искака и почна да ги ослободува гасовите. Но не смее да се применува секогаш, туку само во екстремни случаи, инаку цревата ќе и станат мрзеливи.
Од лично искуство, се сум пробала, ништо не помага при грчеви...само трпение.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Грчеви кај бебето- колики
15.2.2010 19:03:41   
Leonida
Да,да и тоа го имам направено. Кога ке поминат неколку дена такви на крај завршуваме со топломер. Само го избегавам тој момент, ке се трудиме да си оди по природен пат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.2.2010 16:41:22   
Палешка РР
Леонида поминаа грчевите?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.2.2010 17:05:27   
Leonida
Малку посмирена е, најверојатно од што го сменивме млекото на Хипп пробиотик. Дури почна да се празни, за разлика од претходно што не го правеше тоа и по неколку дена.
Кај вас како е?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.2.2010 17:06:22   
Палешка РР
Миа е добра веќе 10-тина дена нема грчеви. Незнам од што, но фала Богу поминаа.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Грчеви кај бебето- колики
1.3.2010 16:24:13   
Snowhite RR
Ние засега добро поминуваме, ретко му се јавуваат и не се многу интезивни, кога му се јавуваат го превртувам на стомаче, или го ставам да лежи со стомачето свртено кај мене на гради, ако не му поминат му давам чајче Бекутан, исто така помага масажа на мешето, ставам малку јекодерм на прстите и го масирам на стомаче во насока на стрелките на часовникот, ова го правам и кога нема грчеви. кога го преслекувам, а исто така му правам вежби со ножината и тоа многу помага за ослободување на гасовите, а исто така и јас многу внимавам на исхраната.
Кога има грчеви внимавајте никако во тој случај не му давајте да цица или да јаде, бидејќи тоа во тие моменти ќе прифати се што му се дава, но не е паметно, кога има грчеви да внесува дополнително храна.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Problemi
gabriela 02

Sto bi napravile ako ste vo brak i imate edno dete i nereslivi ogromni problemi

Bi go ostavile soprugot (56%)

Bi gi trpele problemite zaradi deteto (38%)

Bi se premazile (7%)


Број на сите гласови: 106

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!