|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Врската меѓу оралното здравје и функцијата на мозокот

Natusana, 8.5.2023
Сите знаеме дека секојдневното четкање и употребата на конец може да спречи губење на забите, расипување и гингивитис. Сепак, дали знаевте дека овие практики за орална хигиена може да влијаат и на здравјето и функцијата на вашиот мозок?

image
/11


Тековните истражувања покажаа можна врска меѓу губењето на меморијата и оралното здравје. Нашата уста содржи милијарди (да, милијарди!) и добри и лоши бактерии, кои ослободуваат токсини што имаат потенцијал да стигнат до вашиот мозок. Бидејќи овие „лоши“ бактерии преку устата навлегуваат во крвотокот, може да патуваат до многу различни области на телото, вклучително и вашиот мозок, што резултира со губење на меморијата и смрт на мозочните клетки.  Важно е да се напомене дека постојат некои видови бактерии кои мигрираат низ телото и не можат да се спречат!

Според Националната здравствена служба, луѓето со заболување на непцата имаат 70 % поголема веројатност да добијат деменција.

Според студиите, навиката за миење на забите го намалува ризикот од деменција за 25 %. Покрај тоа, истражувањата покажуваат дека постои тесна врска меѓу пародонталната болест и пациентите со Алцхајмерова болест.

 

Едноставни совети со долгорочни ефекти врз оралното здравје:

 

Започнете го и завршете го денот со четка за заби.

Изберете четка со меки влакна, за да не предизвикате оштетување на непцата.

 

LACALUT Aktiv Четка за заби

 

2

 

Специјално изработената четкичка од меки влакна со тенки конусни врвови, за темелно чистење и продирање во најнедостапните места и просторот меѓу забите. Воедно вршат блага масажа на непцата, со што се поттикнува циркулацијата.

 

Особено е пријатна заради подвижната двокомпонентна дршка со вдлабнатина за палецот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Грижата за забите започнете ја уште од нај...
Оралното здравје на децата е основен чекор за одржување на целокупното здравје во текот на животот. Всушност, тоа е од с...
6
Покачен ЦРП кај деца
Иако многу родители не го знаат значењето на скратеницата CRP, тие се свесни дека неговите вредности можат да покажат да...
5
Како да се заштитите од мали сипаници - Мо...
Алармантна ситуација со заразното заболување Морбили кај нас во Македонија, поготово во последниве неколку години. Оваа ...
4
Јас не растам само син, туку иден сопруг и...
Отсекогаш знаев дека ќе родам син. Тој е мојот универзум, мојот свет, мојата љубов, мојата радост, мојот живот, мојата с...
4
Анкета

Движења на бебиња.
пеперутка16

Во која недела од бременоста почнавте да ги чувствувате движењата на бебето?