|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ти еднаш победи, зошто сега ја губиш надежта?

Редакција Рингераја, 9.3.2021
Науката вели дека количината сперма што се ослободува откако возрасен здрав маж ќе оствари контакт, содржи 400 милиони сперматозоиди. Од овие 400 милиони сперматозоиди, трчајќи како луди кон матката на мајката, преживуваат само 300-500 сперматозоиди

image
/11


А остатокот? Тој умира од истоштеност или пораз на патот. Тоа се 300-500 сперматозоиди, кои успеале да стигнат до јајце-клетката. Само еден од нив, нај, ја оплодува јајце-клетката или зазема место во јајце-клетката. Таа среќна сперма сме вие ??или јас, или сите ние.

 

Дали некогаш сте помислиле на оваа голема војна?

 

1. Кога трчаше „немаше очи, раце, нозе, глава, сепак победи.

 

2. Кога трчаше, немаше сертификат, немаше мозок, но победи.

 

3. Немавте едукација кога трчавте, никој не помогна, сепак победивте.

 

4. Имавте дестинација кога трчавте и трчавте со единствен ум, целејќи на таа дестинација и на крајот победивте.

 

- После тоа, многу бебиња се губат во утробата на мајката. Но, вие не сте мртви, завршивте цели 10 месеци.

- Многу бебиња умираат при раѓање, но вие преживеавте.

- Многу бебиња умираат во првите 5 години од животот. Вие сте уште живи.

- Многу деца умираат од неухранетост. Ништо не ти се случи.

- Многумина го напуштија светот на патот да пораснат, ти си сепак тука.

 

И денес ......

 

Ве фаќа паника кога нешто ќе се случи, се фрустрирате, но зошто? Зошто мислите дека изгубивте? Зошто ја изгубивте довербата? Сега имате пријатели, браќа и сестри, сертификати, сè. Имате раце и нозе, имате образование, имате мозок за планирање, имате луѓе да помогнат, сепак сте ја изгубиле надежта.

 

Повторно ќе победиш.

Верувај!

Дај си време!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Следење на овулација–промени на грлото на ...
Како да ги одредите плодните денови со пратење на грлото на матката?
4
7 знаци дека имате циста на јајникот
Повеќето цисти на јајникот се бенигни, фоликуларни цисти кои се појавуваат и исчезнуваат со менструалниот циклус и не е ...
4
Македонска мобилна апликација-Caffetin Men...
Ви ја претставуваме македонската мобилна апликација за следење на месечен циклус – Caffetin Menstrual
3
Откриена тајната на забременувањето
Дали сте знаеле дека човечката јајце клетка всушност го ‘’фаќа’’ сперматозоидот со цел да биде оплодена?
3
Анкета

Najubavo Ima :)
galena7

Koe ime vi e najubavo?

Ileana (5%)

Iliana (7%)

Joana (27%)

Ilina (39%)

Alina (9%)

Ilijana (13%)


Број на сите гласови: 238

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!