|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Свинската маст е покорисна од путер?!

Редакција Рингераја, 27.4.2018
Свинската маст е покорисна од путер, вели еден британски нутриционист. Според специјалистот, ова е затоа што содржи мононезаситени масти кои го намалуваат холестеролот
Клучни зборови:

image
/11


Ова е така, сепак, бидејќи маста е природна и не содржи хидрогенизирани масти, кои обично се додаваат на индустриски произведените производи понудени во супермаркетите.

Затоа е добро за купувачите да читаат етикети, препорача Џо Траверс од Британската асоцијација на нутриционисти.

Во многу рецепти за пециво тестото станува повеќе кисело, ако се готви со маснотии. Сепак, путерот обезбедува подобар вкус и боја.

Маста, традиционален производ, пропаѓа во 1950-тите. Студиите потоа ги поврзаа заситените масти во неа со кардиоваскуларни болести.

Таа исто така има повеќе калории – содржи 20 проценти повеќе калории од путер. Но, маста  е еден од најбогатите извори на витамин Д – 50 отсто повеќе од маслото.

Др. Тасиќ: Лекување на инфекции на мочните...
Кај ин­фек­ци­и­те што ги за­фа­ќа­ат гор­ни­те бу­бреж­ни пар­тии мо­ра да се да­де ан­ти­би­о­тик. Да­ва­ње­то ан­ти­б...
4
Вежби за правилен изговор на гласовите
Нашата способност за говор често ја земаме здраво за готово, но кога ќе добиеме дете за прв пат стануваме свесни за теко...
3
Како патувањето со деца да ви биде полесно?
Еве неколоку стратегии за „преживување“ на патот, идеи за забава и практични совети кои ќе ви помогнат да си поминете по...
3
Итар Пејо, попот и алвата
Македонски народни приказни
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

iminja
stefi@

koe ima najveke vi se dopaga

luka (42%)

viktor (21%)

teodor (20%)

leonid (17%)


Број на сите гласови: 230

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!