|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Со скокање на јаже до витко тело

Редакција Рингераја, 7.8.2018
Ви здодеа ли лентата за трчање и елиптичниот велосипед, а се уште ви се потребни кардио вежби? Сетете се на една од омилените детски игри, скокање на јаже!
Клучни зборови:

image
/11


Скокањето на јаже е една од најефикасните кадио вежби, забавна е, не е еднолична и ги активира сите мускули од вашето тело, почнувајќи од ремениците, задникот и нозете. Згора на тоа, со 45 минути скокање на јаже согорувате дури 450 калории!

Се снабдивте со соодветната опрема? Почнете!

Скокови во место – Започете со правење на скокови со место. Со погледот следете ја траекторијата на јажето, главата и грбот држете ги исправени. За почеток направете 70 скокови во место со споени нозе (пожелно е да ги направите сите 70 во една минута, но доколку сте почетник дајте си време). Потоапрескокнувајте го јажете со едната па со другата нога наизменично, со тоа што едната нога ќе биде благо подигната од земја. Повторете го овој скок 70 пати со тоа што броите едно прескокнување откако ќе го направите и со двете нозе.

Скокови со движења како да трчате – Секогаш кога го прескокнувате јажето свиткувајте ги и кревајте ги колената како кога трчате. Обидете се ова да го направите 80 пати во минута.

Напред – назад скокови – Кога го прескокнувате јажето потскокнете и придвижете го телото нанапред или наназад, наизменично. Ваквите скокови ќе направат чудо за тонирањето на мускулите на нозете.

Кога ќе ги совладате овие три основни, и кога ќе успеете да ја направите посакуваната бројка од истите во една минута, време е да се обидете и со напредните скокови. Такви се двојниот скок и осумки. Ова подразбира дека при правењето двоен скок јажето под вас треба да помине два пати. Доколку правите осумки, со држење на рацете во висина на колковите, непосредно пред да падне на земја треба да го прекрстите јажето во форма на бројот 8 и да го прескокнете.

8 начини да ја затегнете кожата
Губењето на тежината е големо достигнување, но е исклучително важно да се вложат грижи за кожата да остане мазна и цврст...
2
Безбедно ли е да се спортува за време на б...
Убавата и цврста фигура е "фикс идеја" за повеќето жени. Тие се борат со вишокот килограми, почитуваат строги диет...
2
Брзото одење го продолжува животот
Пешачењето е едно од најдобрите работи што можете да направите за вашето здравје. Тоа е корисно за срцето, крвниот прити...
2
Како да ја намалите и одржите тежината?
Витката линија во главно зависи од два фактори: навиките на здрава исхрана и количината на телесна активност. Секое игно...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Blagoja
gib713

Dali vi se dopagja imeto Blagoja za moeto bebe?

Da (27%)

Ne (43%)

Voopsto ne mi se dopagja (27%)

Mnogu mi se dopagja (3%)


Број на сите гласови: 235

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!