|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што треба да знаете за вагиналното породување?

Редакција Рингераја, 25.6.2021
Имајте доверба во вашето тело...тоа знае што прави

image
/11


За време на бременоста, матката на жената го негува и го штити фетусот во развој за време на бременоста. Целосна бременост трае приближно 40 недели.  

Кога фетусот ќе созрее за претстојното раѓање, бебето почнува да поминува низ низа движења што му помагаат да се движи низ породилниот канал. За време на породувањето, матката се собира во редовни интервали, предизвикувајќи отворање на отворот на матката, грлото на матката. Овие контракции обично се нарекуваат болки во породувањето.  

Кога контракциите ќе доведат до проширување на грлото на матката до 10 см, отворот е доволно голем за да може бебето да помине од матката во вагината. Вагината е мускулна цевка која може да се прошири за да ги собере главата и рамената на бебето. Контракциите на матката продолжуваат сè додека не се породат бебето и плацентата.

 

Погледнете повеќе во видеото

 


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Метален вкус во устата за време на бременоста
Бременоста влијае прилично на секој дел од вашето тело, а устата и вкусот не се изоставени. Но, да се има кисел метален ...
4
Сончање во бременоста
Пред на го изложите своето преубаво трудно тело на сонце, прочитајте што (не) им се препорачува на идните мајки, кога е ...
3
Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
3
Хемотерапијата за време на бременоста
Студијата објавена во научното списание „The Lancet Oncology“ покажала дека децата на жените со рак кои примале хемотера...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?