|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што го уништува квалитетот на косата?

Редакција Рингераја, 2.10.2018
Женската убавина започнува со косата, затоа проследете ги следните 7 секојдневни навики кои го уништуваат токму нејзиниот квалитет

image
/11


 

 • Свесни сте дека имате тенко влакно, но сепак одлучувате да ја носите косата врзана. “Коњското опавче” е најпрактичното решение, но ако се практикува долго време може да ја уништи косата. Стегнатото коњско опавче ја оштетува фронталната линија на местото каде што е врзано, а тоа може да предизвика трајни последици. Време е за промена, ослободете се од коњското опавче.
 • Неправилно “играте” со расцветаните врвови – многу девојки кога ќе видат расцветан врв, го кинат. Но, тоа е голема грешка. Со кинењето, вие го тегнете влакното непотребно, а тоа влијае негативно не само на неговиот изглед, туку и на самата фоликула од која расте, со што повторно се јавуваат несакани последици за квалитетот на косата. Со ножички отстранете го расцветаниот дел.
 • Со груби крпи ја сушите косата – поради што таа го губи сјајот, станува мека и лесно кршлива. Кога најмногу брзате, бидете најбавни. Кога е косата во прашање и најмалите грешки скапо ќе ги платите.
 • Ја миете косата секојдневно – убедувајќи дека ќе биде беспрекорно чиста и сјајна, а како резутат ќе добиете мрсна коса, која ќе се обидувате да ја вратите во нормала со години. Заборавете ја оваа навика.
 • Користите несоодветни шампони и често ги менувате – само поради тоа што пријателките ви го препорачале најновиот од колекцијата. Сетете се дека шампоните наменети за сува и оштетена, се премногу агресивни за нормалната и мрсната коса. Спротивно, шампоните наменети за мрсна коса, премногу ја сушат и не се соодветни за сувата.
 • Ја сушите косата со фен додека е мокра и од неа течат капки – на овој начин косата ќе се суши подолго време и се ризикува да се дојде до пресушеност и оштетување. Заборавете ја оваа секојдневна навика колку и да брзате.
 • Свесно се чешлате таму каде што е најзаплеткано – со што ризикувате да се скине влакното и трајно да ви се оштети квалитетот на косата. Бидете трпеливи, ќе ви се исплати!
 •  

  Новогодишни кекси (Gingerbread cookies)
  Рингераја Ви го открива рецептот за светски познатите Новогодишни кекси Gingerbread cookies
  5
  Тајната на невестинскиот фустан на Меган М...
  Не спласнува интересот за Меган Маркл, жената која ќе биде официјална британска кралска снаа откако на 19 мај ќе се омаж...
  4
  Што се’ ќе се случува на Fashion & Lifesty...
  Датумот [22-23 март] и местото [Македонска опера и балет] за третото издание на Fashion & Lifestyle Expo се веќе познати...
  3
  По Загреб и Белград...Елементал вo Скопје!
  На 17 март 2012 со почеток во 23 часот, во клубот Хавана во Скопје фановите на хрватскиот рап состав Елементал ќе можат ...
  3


  Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:  Анкета

  Име за нашата ќеркичка
  Mila mamicka

  Кое име повеќе ви се допаѓа?

  Михаела (43%)

  Ива (57%)


  Број на сите гласови: 115

  Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!