|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Секс секој ден, или само за време на овулација?

Редакција Рингераја, 3.2.2022
Многу парови ги мачи токму ова прашање: Ако сакам бебе, дали можам да имам секс секој ден или само за време на овулација?

image
/11


 

Секој ден или само за време на овулацијата? Изгледа многу едноставно, а всушност има многу прашања за сексуалните односи кои ги мачат паровите кои планираат дете.
Иако не можеме со 100 проценти сигурност точно да одредиме кога ќе се случи овулацијата, важно е да се следи кога е средината на циклусот, бидејќи овулацијата се случува приближно 14 дена пред првиот ден од менструацијата. Ова е случај со повеќето жени.
Колку често треба да имаме односи ако сакаме бебе?
Можеби мислите дека треба да паузирате до овулацијата за да забремените што е можно поскоро? Ова не е добро. Инаку, предолгата апстиненција, иако произведува повеќе сперматозоиди, може да ја намали нивната подвижност.
Исто така, ако излегувате со врски само кога мислите дека се плодни денови, постои можност тогаш да ги нема, а потоа да ја пропуштите можноста да забремените.
Дали секојдневниот сексуален однос лошо влијае на зачнувањето?
Важно е да имате редовни врски за да не пропуштите плодни денови. Од друга страна, премногу секс може да доведе до потенцијални проблеми.
Ако ви е важно да забремените, врските неколку пати на ден може да предизвикаат паровите да почнат да ја доживуваат врската како обврска, а не како задоволство. И тогаш, кога ќе бидете најплодни, ќе се случи да немате интерес за врски, па ќе пропуштите важна можност.
Се разбира, се додека уживате и уживате, ова е сосема во ред.

Секој ден или само за време на овулацијата? Изгледа многу едноставно, а всушност има многу прашања за сексуалните односи кои ги мачат паровите кои планираат дете.

Иако не можеме со 100 проценти сигурност точно да одредиме кога ќе се случи овулацијата, важно е да се следи кога е средината на циклусот, бидејќи овулацијата се случува приближно 14 дена пред првиот ден од менструацијата. Ова е случај со повеќето жени.


Колку често треба да имаме односи ако сакаме бебе?

Можеби мислите дека треба да паузирате до овулацијата за да забремените што е можно поскоро? Ова не е добро. Инаку, предолгата апстиненција, иако произведува повеќе сперматозоиди, може да ја намали нивната подвижност.
Исто така, ако имате секс само кога мислите дека се плодни денови, постои можност тогаш да ги нема, а потоа да ја пропуштите можноста да забремените.


Дали секојдневниот сексуален однос лошо влијае на зачнувањето?

Важно е да имате редовни сексуални односи за да не ги пропуштите плодните денови. Од друга страна, премногу секс може да доведе до потенцијални проблеми.


Ако ви е важно да забремените, сексуалните односи неколку пати на ден може да предизвикаат паровите да почнат да го доживуваат сексот како обврска, а не како задоволство. И тогаш, кога ќе бидете најплодни, ќе се случи да немате интерес за секс, па ќе пропуштите важна можност.

Се разбира, се додека уживате, ова е сосема во ред.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Прости ми најмила моја...
Дневникот на Палешка РР, Јуни 2010 година
3
Платив 720 фунти за своето бебе...
Иако го носела своето бебе девет месеци, како и сите трудници, нема генетска поврзаност со ќерка и. Нејзината ќерка е ро...
3
Што треба да знаете, пред да забремените?
Да се одгледуваат деца е исцрпувачка и најблагородна работа. Многу родители не можат да се одлучат за второ дете, а неко...
3
Повеќе сонце = поголема плодност!
Ви треба причина за да излезете надвор на сонце? Имаме една за Вас! Поминувањето време на сонце може да биде поттикнувач...
3
Анкета

Одмор.
пеперутка16

На колку месеци би го однеле вашето бебе на море?