|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Првата жена која зачна со ИВФ, почина

Редакција Рингераја, 22.6.2012
Лесли Браун, првата жена која роди бебе од епрувета, почина во 64. година од животот. Зад себе ги остави ќерките Луиз и Натали, двете родени со помош на вештачко оплодување

image
/11


 

 

Лесли Браун, британка која се обидувала да остане бремена полни девет години и која прва во светот зачна со ин витро оплодување, почина во кралската болница во Бристол.

Освен првото дете, родено со вештачко оплодување Луиз и Натали е родена на ист начин. Лесли исто така имала и ќерка од првиот брак на нејзиниот сопруг Шерон и пет внучиња.

Госпоѓа Браун страдала од блокада на Фалопиевите туби што значи дека природното зачнување во нејзиниот случај било неможно. Тогаш, во 1976. година слушнала за новото истражување и се пријавила за учество, очајнички обидувајќи се да забремени.

Иако процедурата за оплодување на јајце клетки е спроведена кај уште неколку жени, Браунова прва забременила по третманот. Бидејќи нејзиниот случај привлекол големо внимание и медиумите ја следеле на секој чекор, лекарите, а и нејзиното семејство, се плашеле дека од стрес ќе го изгуби бебето.

Таа имала разни методи на криење од медиумите, па повеќе пати се преоблекувала како чистачка во болницата Oldham, каде ја контролирала бременоста.

 

ivf

 

Професорот Роберт Едвардс кој ја извршил оваа процедура за прв пат, дoби Нобелова награда за медiцина во 2010. година за техниката која е опишана како “камен темелник на модерната медицина”.

Иако ин витро оплодувањето е едно од најголемите достигнувања во минатиот век, денес веќе стана рутинска процедура.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Др.Оз советува:Ако сакате дете не ги чекај...
Иако денес жените многу подоцна се одлучуваат за бременост и мајчинство, Др. Оз предупредува дека отчукувањето на биолош...
3
Планирам бебе. Што треба да преземам?
Одлучивте да создадете семејство (или да го зголемите веќе создаденото). Постојат чекори кои ќе ве доведат до крајот на ...
3
Следење на овулација – исцедок од вагина (...
Како да го пратите природниот циклус на жената и да ги одредите плодните денови со помош на исцедок од вагината?
3
5 насоки за побрзо забременување
Специјалистите за плодност ги споделија своите стручни насоки, кои ќе ви помогнат да ја зголемите плодноста и побрзо да ...
3
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?