|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Сакате бебе? Погрижете се за јајце клетките

Редакција Рингераја, 22.1.2023
Во минатото се наложуваше една основна теза на факторот кој влијае врз здравјето на јајце клетките, факторот возраст. Новите истражувања покажуваат дека ова тврдење може да се оспори до одреден степен

image
/11


Постојат многу фактори кои влијаат врз здравјето на жената, состојбата на јајце клетките и нејзината способност да овулира – стрес, долготрајни диети, лоши навики, хормонален дисбаланс и др.

Зошто здравјето на јајце клетките е толку важно? Колку се тие поздрави, толку е подобра состојбата на фертилноста.

До неодамна се тврдеше дека секоја жена се раѓа со одреден број на јајце клетки и тие се единствените клетки во организмот кои не се регенерираат. Последните истражувања нудат интересна перспектива на животот на јајце клетките – жените всушност можат да произведуваат нови и нови во свите фертилни години.

Според истражувањето возраста исто така има значење, но не игра клучна улога во произведувањето, здравјето и животот на јајце клетките. Многу е важно да умеете да ги пазите јајце клетките кои ги имате, како и да се грижите за успешно производство на нови со помош на добар режим на исхрана, билки, додатоци и активен начин на живот.

За време на месечниот циклус јајце клетките тргнуваат на едно вистинско патување кон големата ел – овулација. Во текот на овој циклус Ви се отвора можност да интервенирате во подобрување на нивното здравје, бидејќи се премногу ранливи  на лоши надворешни влијанија. Обрнете внимание на:

- Движењето во текот на денот

- Хормоните

- Додатоци во исхраната

- Елиминирање на стресот

Задолжително посетете специјалист за да ја следите состојбата на хормоналниот баланс, бидејќи премногу често токму тоа се јавува  како основен, суптилен и скриен непријател на бременоста.

За се останато можете да се погриижите сами!

Кога зборуваме за движење не мислиме да спортувате, туку редовно да се движите – загревање, прошетки, вежби 2-3 пати неделно.

Пијте многу вода, за да ја подобрите општата состојба на крвта и телото.

Посетувајте курсеви по јога за да балансирате меѓу менталното и физичкото здравје.

Направете здрав избор на своето дневно мени:

- матичен млеч

- зеленчук

- брокули

- јаткасти плодови

- лосос

- семки од тиква

- ѓумбир

 

Производи кои можат да наштетат на здравјето на јајце клетката:

- цигари

- алкохол

- рафиниран шеќер

- газирани пијалоци

- ниско калорична храна

- преработена храна

- транс масти

 

Обрнете посебно внимание на храна која содржи антиоксиданси. Тие ги штитат јајце клеткте и сперматозоидите од изумирање.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Фото: Вака изгледа борбата за бебе!
Не постои нешто што жените не би направиле за да си го исполнат сонот да станат мајки. Секојдневно, голем број од нив по...
3
И сперматозоидите имаат своја сезона
Сперматозоидите се најздрави во текот на зимата и раната пролет, па заради тоа најмногудеца се раѓаат во есен утврди...
3
Др.Оз советува:Ако сакате дете не ги чекај...
Иако денес жените многу подоцна се одлучуваат за бременост и мајчинство, Др. Оз предупредува дека отчукувањето на биолош...
3
Мали тајни на забременувањето
Ако сте пар кој сака да има деца, можеби некој наш совет ќе Ви помогне тоа побрзо да го остварите. Дали знаевте дека...?
3
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?