|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Првата еко-библиотека за деца

Редакција Рингераја, 26.11.2018
„My Tree House“ е прва библиотека во светот која ги користи принципите на зелениот еко дизајн во речиси секоја област. За да се создаде ова еко-искуство, зелените градежни материјали се максимално искористени

image
/11


За да се создаде ова еко-искуство, зелените градежни материјали се максимално искористени, вклучувајќи енергетско ефикасно LED осветлување, реновирани полици за книги и килими со зелени својства.


1

 

Во светот постојат и други еко-пријателски библиотеки, но библиотеката во Сингапур е првата која е специјализирана за деца, и првата која вклучува толку голем број зелени принципи вклучувајќи еко-дизајн, одржливи збирки на книги и зелено програмирање.

 

2

 

„My tree house“ е именувана по централниот дел на библиотеката. „Дрвената“ структурата е конструирана од рециклирани материјали. „Лисјата“ на дрвото целосно се направени од рециклирани шишиња. Колоритната структура прави децата да се опуштат и да се чувствуваат како да се наоѓаат во игралиште, сè додека родителите не ги потсетат дека треба во библиотека треба да бидат тивки.

 

3

 

Друга еко карактеристика на оваа библиотека е ѕидот за игра со сенки. Постои и „дрво на знаењето“ кое ги учи децата за животната средина и штедење на енергија. Исто така, тука е и временскиот трупец кој служи за читање на информациите за временската прогноза предвидени од страна на метеоролошката служба во Сингапур.

 

4

 

Библиотеката е направена за деца до 12 години. Секциите се поделени во фикција и останато. Книгите се организирани на начин да бидат на дофат на одредена возрасна група. Тоа значи дека деца на различна возраст имаат прилика да уживаат во делот кој посебно се грижи за нивните потреби. Покрај другото, не може да не се биде воодушевен од декорот на оваа дрвена куќичка со книги. Просторот создава чувство како да се наоѓате во шума.

 

5

 

„My Tree House“ е дом на 45.000 книги, а околу 30% од нив се фокусираат на еколошки и зелени теми како што се животните, растенијата, природата, водните ресурси, промените на животната средина и климатските промени.

 

6

 

Покрај обичните книги, постојат неколку терминали достапни за деца кои сакаат e-книги. Со оглед на тоа дека децата се изложени на уреди како телефони и компјутери, не е изненадувачки тоа што се заинтригирани за е-читање.

 

7

 

8

 

9

 

10

 

11

 

12

Брзо брзо збори!
Брзозборки
9
Народни ора
Орската традиција во Македонија е специфична според корегорафијата и ритмиката, а нејзиниот репретоар е разновиден.
4
Честит Велигден-празникот над празниците!
Христос Воскресе! Вистина Воскресе! И оваа ноќ донесовме светлина од храмот со запалените свеќи. Ја донесовме радоста од...
3
Малите рачиња играат и плескаат
Детско катче
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali bi odele na odmor vo kamp prikolka so malo dete?

Da (14%)

Ne (86%)

Mozebi (0%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!