|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Помалку играчки - посреќнo дете?!

Редакција Рингераја, 16.8.2019
Употребата на премногу играчки не е предност, туку ограничување за детето. Дознајте зошто:
Клучни зборови:

image
/11


"Моето дете има многу играчки што не ги користи!" - Колку пати сте ја слушнале оваа фраза? Денешните деца се навикнати да имаат на располагање многу играчки. Ова станува извор на постојан стрес за родителите, губење на пари и простор дома.

 

Вистинската корист за децата е мала количина квалитетни играчки прилагодени на нивните интереси и развој. Ајде да видиме кои се реалните придобивките од помалку играчки?

 

Научете го детето на одговорност

Кога децата имаат премногу играчки, ако некоја се распадне или скрши, веднаш може да се замени со друга. Ограничениот број на играчки, наместо тоа, може да ви помогне да го научите вашето дете да се грижи за своите лични предмети и да ги вреднува. Децата што ги одржуваат своите играчки учат да го ценат она што го имаат и да ја разберат нивната вредност.

Научете го детето да го почитува играчката

Малото количество играчки помага да се ограничи нередот дома. Покрај тоа, ако секоја играчка има свое место, поголема ќе биде веројатноста децата да се научат да го почитуваат редот, кој од своја страна нуди подобра средина за игра.

 

Тие ја развиваат детската концентрација

Присуството на многу играчки ја ограничува способноста на децата да се концентрираат. Колку е ограничен бројот на играчки, толку повеќе детето има шанса да игра подолго со секоја од нив и да го искористи најдоброто од нив.

 

Тие ја развиваат упорноста на детето и самопочитта

Децата кои долгорочно не го губат интересот во играта се со поголема веројатност да ги продлабочат и развијат приказните што ги создаваат. Ова учи на конзистентност и ја развива детската самодоверба.

 

Научете ги на креативност и слободна игра

Колку помалку играчки има детето, толку е поголемо полето на фантазијата.Ова ја прави играта покреативна, ангажирачка и автономна. Откако научило да ја искористи својата имагинација, на детето никогаш нема да му стане здодевно, бидејќи секогаш може да помисли на нова приказна.

 

Тие создаваат чувство на благодарност кај децата

Децата стануваат повеликодушни кога имаат помалку играчки. Тие се благодарни за она што го имаат и се чат да чекаат нови играчки без да бидат лути и да ги поттикнат своите родители.

 

Тие ги развиваат комуникациските вештини

Креативната игра им помага на децата да ги развиваат своите социјални вештини. Кога треба да ги споделат играчките со друго дете или да прават компромиси за тоа како и кога да користат одредена играчка, тие учат да се справат во конфликтни ситуации и да бидат толерантни. Колку подолго ќе поминат во вакви игри, толку полесно ќе градат пријателства и ќе комуницираат со луѓето во иднина.

 

Тие учат дека предметите не не прават среќни

Имајќи малку играчки, детето го цени трошење време со семејството, во природата, спорт, читање или слушање музика. Со текот на времето, во неговиот мозок ќе се формира идејата дека работите се скапоцени во животот, но споделувањето моменти со најблиските – се работи кои не се купуваат со пари.

Третата година на детето е полоша од втората?
Пред да помислите дека станува збор за некакво сериозно научно истражување, веднаш да ви напоменеме дека не е така. Напр...
105
Што кога детето се плаши од фризер?
Викање, плачење и тргање се најчестите “несакани ефекти”, кога родителите ги носат своите деца за потстрижување во фризе...
30
Јас не растам само син, туку иден сопруг и...
Отсекогаш знаев дека ќе родам син. Тој е мојот универзум, мојот свет, мојата љубов, мојата радост, мојот живот, мојата с...
13
Секој родител има „омилено“ дете?
Цел живот зборувате дека сите деца ги сакате подеднакво, но тоа всушнот е голема лага…Науката потврди дека родителите се...
9


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

трето дете ?
donedel

Би се одлучиле ли за трето дете ако веќе имате 2 машки ?

да (44%)

не (29%)

не знам (19%)

ми треба уште време да размислам... (8%)


Број на сите гласови: 108

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!