|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Оревите се клучни за губење на килограми?

Редакција Рингераја, 4.1.2018
Постои мислење дека оревите содржат многу маснотии, но едно ново истражување би можело да го промени тоа. Имено, храната богата со незаситени масти, какви што се наоѓаат токму во оревите, има исто или слично влијание на губењето на тежината

image
/11Истражување на докторката Шерил Рок, од Универзитетот во Калифорнија, дошло до заклучок дека храната која содржи ореви позитивно влијае на нивото на холестерол во организмот.

„Едно од изненадувачките откритија во ова истражување, е тоа дека, и покрај тоа што оревите се богати со масти и имаат доста калории, диетите богати со ореви по бројот на изгубени килограми би можеле да се изедначат со диетите со намалено внесување на маснотии“, вели Рос.

„Земајќи ги во предвид резултатите до кои дојдовме, како и претходното проучување на влијанието на оревите на здравјето на срцето и тежината, можеме слободно да констатираме дека рака ореви дневно би била од голема корист“, додаде таа.

Докторката Рок набљудувала група од 245 дебели жени, кои учествувале во програма за губење на килограми. На нив им биле одредени три различни диети.

Едната вклучувала храна која содржи помалку маснотии, но повеќе јаглени хидрати.

Втората била ориентирана на исхрана која е со помалку јаглен хидрати, а повеќе масти, додека третата вклучувала консумација на ореви, и содржела повеќе масти и помалку јаглен хидрати.

По шест месеци, жените од третата група загубиле сличен број на килограми како и оние од останатите групи, но нивото на лош холестерол во крвта им се намалил, додека нивото на добар холестерол им се зголемил.

„Иако оревите се богати со масти и калории, третата диета се покажа како еднакво успешна. Се чини како жените на таа диета да внесувале помалку маснотии. Не само што ослабеле, туку и нивото на холестерол им се намалил“, заклучува авторката на истражувањето.  


8 начини да ја затегнете кожата
Губењето на тежината е големо достигнување, но е исклучително важно да се вложат грижи за кожата да остане мазна и цврст...
2
Безбедно ли е да се спортува за време на б...
Убавата и цврста фигура е "фикс идеја" за повеќето жени. Тие се борат со вишокот килограми, почитуваат строги диет...
2
Брзото одење го продолжува животот
Пешачењето е едно од најдобрите работи што можете да направите за вашето здравје. Тоа е корисно за срцето, крвниот прити...
2
Како да ја намалите и одржите тежината?
Витката линија во главно зависи од два фактори: навиките на здрава исхрана и количината на телесна активност. Секое игно...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Ako go proslavuvate raganjeto na vaset_o dete toa kade go pravite?

Doma (40%)

Kafana (40%)

Kafic (20%)

Diskoteka (0%)

Nesto drugo (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!