|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Нека е здраво, паметно и нека биде...

Редакција Рингераја, 28.5.2012
Денешниот начин на живеење многу влијае на потомството. Денес сте во можност да влијаете на зголемување на можноста бебето да Ви биде здраво. Во Вашите раце е клучот на здравјето на Вашето дете.

image
/11


 

 

Низ неколку параграфи ќе Ви објасниме на што треба да обрнете внимание пред зачнувањето.

 

Намалете го ризикот на вродени маани

Прва работа од Вашиот попис, која морате да ја направите ако се обидувате да зачнете е да му обезбедите на Вашиот организам најмалку 400 микрограма фолна киселина на ден. Повеќето жени не добиваат доволно од тој витамин биз исхраната. Земањето на  фолна киселина пред и во раната бременост ќе му овозможи на Вашето бебе квалитетен развој на мозокот и 'рбетниот мозок, а ќе помогне и во спречување на сериозни вродени маани.

Исто така, важно е да се посоветувате со Вашиот лекар за сите лекови и додатоци во исхраната кои ги земате и да престанете со земање на оние кои не Ви се потребни, или се штетни по развојот на плодот. Ако пушите или пиете алкохол, престанете и со тоа.

 

Развој на мозокот

Земањето на фолна киселина помага во нормалниот развој на мозокот на бебето, но дали сте знаеле и дека Вашата штитна жлезда исто така има големо влијание? Недостатокот на јод во бременоста, кој резултира со недостаток на хормонот на шттната жлезда, може да има значајно влијание врз равојот на мозокот на Вашето бебе. Накратко, проверете ја состојбата на Вашата штитна жлезда за да бидете сигурни дека се' е во ред со неа, односно доведете ја во нормална состојба земајќи лекови.  Ако досега не сте направиле контрола на штитната жлезда, закажете термин со Вашиот лекар кој ќе провери дали е се' како што треба да биде.

 

Севкупна здравствена состојба

Прекумерната телесна тежина во тек на бременоста може да остави сериозни здравствени последици на бебето, вклучувајќи ја дебелината на бебето, развој на високо ниво на холестерол, висок крвен притисок или инсулинска резистенција во текот на животот. Високиот БМИ (поголем од 25) е поврзан со потешкотии при зачнување, родени недостатоци, како и други компликаации во тек на бременоста, како што се гестациски дијабетес, прееклампсија и потреба за царски рез. Затоа обрнете внимание на прекумерната тежина и подобро сега изгубете килограми, за да помогнете во добра здравствена состојба на Вашето бебе.

 

Момче или девојче

Постојат гласини кои говорат за тоа што треба да се јаде, во кој период од циклусот треба да се зачне, или со која поза може да се зачне момче или девојче. Немојте премногу да се занимавате со тоа. Досега не е потврдено ниту едно од овие тврдења дека коже да влијае на полот на бебето при зачнување.

Интересно е што современата репродуктивна медицина се фали дека денес е можно да се грушпираат сперматозоидите на начин  кој ќе ја зголеми можноста за момче или девојче, но ниту ваквиот метод не е 100% точен. Во секој случај, доколку сакате да ги зголемите можностите за дреден пол, тоа е можно само преку ИВФ третман.

Доколку сакате да влијаете на бојата на очите, видот на косата, или на карактерот на Вашето дете, ниту тука нема да имате успех. Тоа се рабпоти на кои никој не може да има влијание. Детето секогаш ќе биде совршена комбинација на мајката и таткото и како такво ќе го сакате безрезервно. Најважно од се е бебето да биде здраво и живо!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

6 стручни совети за да зачнете машко дете
Се прашувате како да зачнете момче? Ако е така, сигурни сме дека сте заинтересирани да ги знаете различните методи за да...
3
Како да зачнете девојче - девет совети
Дали вашето срце се топи секогаш кога ќе видите мало розово нежно туту? Секако дека да, затоа сте тука – бидејќи се праш...
3
Седум начини за побрзо забременување
Сакате да забремените баш сега! Секако, оваа задача сакате да ја решите како и сите други задачи и работни обврски. Но,...
3
Кој треба да се лекува со IVF(или ISCI) и ...
Во нашата земја околу 15% од брачните парови се неплодни. Денес 60 - 70% од неплодните брачни парови се одлучуваат за по...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?