|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не правете го ова кога патувате во...

Редакција Рингераја, 6.8.2015
Еден занемарлив гест може да ви го уништи патувањето. Погледнете што е подобро да не правите кога патувате во странство
Клучни зборови:

image
/11


 

Летото е она време во годината, во кое обично ги планираме своите патувања исполнети со авантури. Кога ни претстои да посетиме странска држава е добро не само да побараме информации за валута, климатски услови, хотели, атракции и т. н, но и за она што не е добро да правиме.

Еден занемарлив гест може да ви го уништи патувањето. Погледнете што е подобро да не правите кога патувате во странство.

Франција - не прашувајте и не зборувајте за пари.

Индија - не го допирајте на јавни места спротивниот пол, дури и тоа да е вашиот партнер.

Јапонија - не оставајте бакшиш.

Велика Британија - не го прашувајте вашиот соговорник колку му е месечната плата.

Германија - не поздравувајте и не упатувајте желби за роденден.

Сингапур - не се хранете во јавниот превоз. Исто така, не барајте да купите гуми за џвакање. Слободната продажба на гуми за џвакање е забранета од 1980 година. За џвакање гуми на улица ве чека парична казна.

Чиле - не се хранете со прсти.

Италија - Не нарачувајте капучино во ресторан.

Кина - не подарувајте чадор или часовник.

САД - не заборавајте да оставите бакшиш.

Мексико - не се навредувајте на шегите на локалните луѓе.

Филипини - не давајте пари на деца кои просат. Тоа е забрането со закон и давателот подлежи на парична казна. Мерката е наметната за да се намали злоупотребата на детскиот труд.

Франција и Италија - не давајте многу пари за брендирани производи. Во едни од најголемите градови и метрополи на модата во Италија и Франција може да си купите модна копија на вашата омилена марка за многу пристојна сума на пари.

Тајланд - не допирајте монах (ако сте жена). Ако го направите тоа, ќе мора да се подложите на  ритуал за чистење од гревот.

Шпанија - не се шетајте по костим за капење низ шпанските улици, без разлика дали одите или се враќате од плажа. Паричната казна е голема.


Нигерија - Ако ви претстои егзотично патување во Нигерија, не носете со себе шише со вода. Ова се смета за шверц.

Африка, Азија и Блискиот Исток - не се хранете со левата рака. Во некои делови на Африка, Азија и Блискиот Исток е неприфатливо да се храниш со левата рака, бидејќи според локалните традиции со неа се служат во тоалетот.

Не цртајте по ѕидови - повелете боенка!
Вашето дете црта по ѕидови? Со фломастерите го обоило намештајот? Имаме решение за Вас!
3
Што се’ ќе може да се види, чуе на FLE
Под мотото #воншаблон, за вечните етузијасти за нови и несекојдневни нешта, оваа година решивме да ви понудиме содржина,...
3
Соработка со Рингераја
Отворени сме за соработка, доколку сте заинтересирани Ве повикуваме да не исконтактирате.
2
Контактирајте не
Сакате посебна понуда за огласување наменета за Вашата компанија, сакате да испратите текст за објавување до нашата Реда...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Kakva?
Jana9

Kakva kola preferirate da vozite?

Sportska (0%)

Dzip (60%)

Malo gratsko vozili (40%)

Nesto drugo... (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!