|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Методи на лечење на неплодност кај жените

Редакција Рингераја, 17.9.2021
Неплодноста е еден од најчестите проблеми во практиката на акушерство и гинекологија. Но и покрај бројните дијагностички методи, понекогаш причината за неплодност останува нејасна

image
/11


 

Третманот на неплодност зависи од возраста на пациентот, времетраењето на неплодноста и, се разбира, причината што доведува до нејзина појава. Еден од главните фактори за плодноста на жената е нејзината возраст - кај жени до 25 години веројатноста за забременување до 6 месеци по почетокот на експериментите е 60%, а до една година е 85%. Овој процент е преполовен кај жени над 35 години, што е директно поврзано со намалувањето на бројот на јајце клетки.
Третманот на секоја жена што страда од неплодност треба да започне со промена на начинот на живот, бидејќи се познати штетните ефекти на факторите на животната средина. На пациентите кои работат во средина со штетни материи како што се пестициди, хербициди, диоксини и други хемикалии им се советува да ја напуштат оваа средина додека фетусот не биде успешно зачнат и истрошен.
Покрај професионалната средина, важни се и штетните навики како пушење и внесување алкохол и кофеин во поголеми количини. Препорачливо е пациентите кои страдаат од неплодност да ја сменат исхраната на погрешна диета, да вклучат физичка активност во секојдневниот живот и да го намалат индексот на телесна маса (БМИ) при прекумерна тежина и дебелина.
Промените во начинот на живот само ќе ја поддржат основната терапија за неплодност. Вистинскиот третман на неплодност ги вклучува следниве методи:
1. Стимулација на овулација - во воспоставени ановулаторни циклуси кај пациенти, се препорачува индукција на овулација, користејќи неколку групи лекови. Кај хипоталамична аменореа поради недостаток на секреција на гонадотропин-ослободувачки хормон (GnRH), неговата синтетичка варијанта се користи во форма на инјекции. Употребата на егзогени гонадотропини носи ризик од синдром на хиперстимулација и повеќекратна бременост.
Кај пациенти со нормогонадотропна аменореа (на пр. Со PCOS), се пропишува антиестрогенски лек - на пр. кломифен цитрат. Го стимулира производството на GnRH, а со тоа и гонадотропини - фоликуло -стимулирачки хормон (FSH) и лутеинизирачки хормон (LH). Инхибиторите на ароматаза (на пример, летрозол) исто така се користат за стимулирање на овулацијата. Хиперпролактинемијата, исто така, може да биде причина за потиснување на овулацијата. За индукција на овулација во овој случај се пропишуваат антагонисти на допамин - на пр. бромокриптин, каберголин и други.
2. Лекови за сензибилизација на инсулин - метаболичкиот синдром е вообичаен кај пациенти со синдром на полицистични јајници. Тие често страдаат од отпорност на инсулин, поради што им се препишуваат лекови за сензибилизација на инсулин, како што е метформин;
3. Хируршки третман - зазема големо место во терапијата за неплодност. Следниве методи припаѓаат на хируршки третман:
Фенестрација на јајниците, т.н дупчење на јајниците - со биполарна игла неколку дупки (фенестра) се прават лапароскопски на туника албугинеа;
Пластика на јајцеводите поради тубален фактор - отстранување на адхезии во јајцеводите и враќање на нивната проодност;
Миомектомија или полипектомија - хируршко отстранување на фиброиди или полипи, што ги зголемува шансите за бременост. Најчесто користениот метод е лапароскопски;
Хируршка хистероскопија за отстранување на атхезии на матката.
 
4. Помошни репродуктивни технологии (АРТ) - клинички и биолошки методи во кои се случуваат различни фази на оплодување и рана ембриогенеза надвор од телото. Најчесто користени такви методи се интраутерина инсеминација (ИУИ), ин витро оплодување (ИВФ), трансфер на гамети во фалопиевата цевка (ПОДАРОК), интрацитоплазматска инјекција на сперма (ИКСИ) и други.
 Најчесто користениот метод е ин витро оплодување. Ин витро оплодувањето поминува низ неколку главни фази. Првично, јајниците се стимулираат и се предизвикува овулација. Потоа следи добивање на зрелите јајца и оплодување со сперма добиена од ејакулатот на партнерот. Добиените ембриони се култивираат и по 2-5 дена се пренесуваат во јајцеводите (трансфер на ембриони).
 Постоечките опции за третман на неплодност имаат свои ризици. Најчестите компликации што можат да се појават се повеќекратна бременост, ектопична бременост и синдром на хиперстимулација на јајниците.
 Третманот за неплодност е сложена, но не и невозможна задача, чие решение бара поддршка од партнерите и добар тим од специјалисти за репродукција, ембриолози, ендокринолози за да работат заедно за да го постигнат сонот за дете.

Третманот на неплодност зависи од возраста на пациентот, времетраењето на неплодноста и, се разбира, причината што доведува до нејзина појава. Еден од главните фактори за плодноста на жената е нејзината возраст - кај жени до 25 години веројатноста за забременување до 6 месеци по почетокот на експериментите е 60%, а до една година е 85%. Овој процент е преполовен кај жени над 35 години, што е директно поврзано со намалувањето на бројот на јајце клетки.

Третманот на секоја жена што страда од неплодност треба да започне со промена на начинот на живот, бидејќи се познати штетните ефекти на факторите на животната средина. На пациентите кои работат во средина со штетни материи како што се пестициди, хербициди, диоксини и други хемикалии им се советува да ја напуштат оваа средина додека фетусот не биде успешно зачнат и развиен.
Покрај професионалната средина, важни се и штетните навики како пушење и внесување алкохол и кофеин во поголеми количини. Препорачливо е пациентите кои страдаат од неплодност да ја сменат исхраната, да вклучат физичка активност во секојдневниот живот и да го намалат индексот на телесна маса (БМИ) при прекумерна тежина и дебелина.

Промените во начинот на живот само ќе ја поддржат основната терапија за неплодност. Вистинскиот третман на неплодност ги вклучува следниве методи:

1. Стимулација на овулација - во воспоставени ановулаторни циклуси кај пациенти, се препорачува индукција на овулација, користејќи неколку групи лекови. Кај хипоталамична аменореа поради недостаток на секреција на гонадотропин-ослободувачки хормон (GnRH), неговата синтетичка варијанта се користи во форма на инјекции. Употребата на егзогени гонадотропини носи ризик од синдром на хиперстимулација и повеќекратна бременост.
Кај пациенти со нормогонадотропна аменореа (на пр. Со PCOS), се пропишува антиестрогенски лек - на пр. кломифен цитрат. Го стимулира производството на GnRH, а со тоа и гонадотропини - фоликуло -стимулирачки хормон (FSH) и лутеинизирачки хормон (LH). Инхибиторите на ароматаза (на пример, летрозол) исто така се користат за стимулирање на овулацијата. Хиперпролактинемијата, исто така, може да биде причина за потиснување на овулацијата. За индукција на овулација во овој случај се пропишуваат антагонисти на допамин - на пр. бромокриптин, каберголин и други.
2. Лекови за сензибилизација на инсулин - метаболичкиот синдром е вообичаен кај пациенти со синдром на полицистични јајници. Тие често страдаат од отпорност на инсулин, поради што им се препишуваат лекови за сензибилизација на инсулин, како што е метформин;

3. Хируршки третман - зазема големо место во терапијата за неплодност. Следниве методи припаѓаат на хируршки третман:

Фенестрација на јајниците, т.н дупчење на јајниците;

Пластика на јајцеводите поради тубален фактор - отстранување на адхезии во јајцеводите и враќање на нивната проодност;

Миомектомија или полипектомија - хируршко отстранување на фиброиди или полипи, што ги зголемува шансите за бременост. Најчесто користениот метод е лапароскопски;

Хируршка хистероскопија за отстранување на атхезии на матката. 

 

4. Помошни репродуктивни технологии (АРТ) - клинички и биолошки методи во кои се случуваат различни фази на оплодување и рана ембриогенеза надвор од телото. Најчесто користени такви методи се интраутерина инсеминација (ИУИ), ин витро оплодување (ИВФ), трансфер на гамети во фалопиевата цевка, интрацитоплазматска инјекција на сперма (ИКСИ) и други.

Најчесто користениот метод е ин витро оплодување. Ин витро оплодувањето поминува низ неколку главни фази. Првично, јајниците се стимулираат и се предизвикува овулација. Потоа следи добивање на зрелите јајца и оплодување со сперма добиена од ејакулатот на партнерот. Добиените ембриони се култивираат и по 2-5 дена се пренесуваат во јајцеводите (трансфер на ембриони).

Постоечките опции за третман на неплодност имаат свои ризици. Најчестите компликации што можат да се појават се повеќекратна бременост, ектопична бременост и синдром на хиперстимулација на јајниците.
Третманот за неплодност е сложена, но не и невозможна задача, чие решение бара поддршка од партнерите и добар тим од специјалисти за репродукција, ембриолози, ендокринолози за да работат заедно за да го постигнат сонот за дете.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Те молам Господе, спаси го моето мало анге...
Вистинска приказна од забременување
5
Лековити растенија за полесно зачнување
Лековитите растенија се дар на човештвото против многу болести и несакани состојби. Тука можеме да ја споменеме и хранат...
5
Аспирација на јајце клетки
После 34-36 часа од примањето на инекцијата со hCG, се прави аспирација или вадење на јајце клетките од фоликулите.
5
Низ што сe минуваат жените со ин витро?
Вештачкото оплодување е долг и болен процес, но надежта дека на крајот од тој тежок пат ќе добијат бебенце им дава сила ...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?