|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Месец по месец вежбање во бременоста

Редакција Рингераја, 29.10.2015
Негувањето здрав и фит начин на живот е многу важно, а е уште поважно кога очекувате бебе. Во текот на една вообичаена и здрава бременост не треба да престанете да...

image
/11


Негувањето здрав и фит начин на живот е многу важно, а е уште поважно кога очекувате бебе. Во текот на една вообичаена и здрава бременост не треба да престанете да вежбате ако телото ви е навикнато на тоа. Сепак, постојат мерки на претпазливост што треба да ги следите за вашето малечко да биде здраво.

 

Месец 1: Прво и основно, разговарајте со вашиот доктор за тоа која рутина на вежбање е безбедна за вас. Не сечие тело се прилагодува на рутина на вежбање за време на бременоста, затоа дискутирајте за вашата и безбедноста на вашето малечко.

 

Месец 2: Ако добиете зелено светло за вежбање, држете се до она на кое сте навикнати. Не пробувајте да додавате исцпувачки и напорни вежби во вашата рутина што не сте ги правеле претходно. Набргу ќе откриете дека вашето тело дури и на највообичаените вежби ќе реагира поинаку од порано.

 

Месец 3: Секогаш загревајте се и одморете на крај! Првите и последните пет минути посветете ги на истегнување и притоа обрнете внимание на зглобовите, бидејќи 'рскавицата почнува да се опушта како што напредувате во бременоста. Дозволете срцевиот пулс полека да се врати во нормала, бидејќи срцевиот пулс на бебето ќе го следи истото.

 

Месец 4: Одржете се хидрирани! Ова се подразбира дури и да не сте бремени. Вашето тело користи доста од хранливите материи што ги внесувате за бебето, затоа гледајте да внесете доволно и за вас.

 

Месец 5: Многу жени почнуваат да ги забележуваат промените во нивното тело овој период. Инвестирајте во нова облека! Обрнете внимание на тоа што можете да носите, а што треба допрва да купите, бидејќи самиот материјал, поддршката и деловите што треба да се покријат ќе се менуваат како што ќе ви се менува телото.

 

Месец 6: Одморете кога ви треба одмор. Не се форсирајте. Ако телото ви кажува да паузирате - послушајте го!

 

Месец 7: Прилагодете ги вежбите на вашиот стомак и на промените во нивото на енергија. Одлично е тоа што уште вежбате, но некои вежби можеби ќе треба да се исклучат или прилагодат.

 

Месец 8: Веднаш престанете со вежбање ако забележите некоја од овие состојби: вртоглавица, вагинално крварење, болки во градите или стомакот. Ова може да е сигнал за сериозни проблеми што бараат лекарско внимание.

 

Месец 9: Внесете ги вистинските намирници. Знаеме дека внесот на храна се зголемува како што напредуваме во бременоста, затоа гледајте да ги внесувате вистинските намирници што ќе ви дадат енергија за да се движите.

Џенифер Лопез: Тајна вежба за совршен задник
Опсесијата со задникот на Џенифер Лопез трае веќе неколку години, а сите љубители на облините се во потрага за идеалната...
3
Ритмичка гимнастика за правилен детски развој
Факт е дека децата кои спортуваат добиваат многу бенефиции од физичката активност. Па затоа, не треба да пронаоѓате изго...
3
8 начини да ја затегнете кожата
Губењето на тежината е големо достигнување, но е исклучително важно да се вложат грижи за кожата да остане мазна и цврст...
2
Безбедно ли е да се спортува за време на б...
Убавата и цврста фигура е "фикс идеја" за повеќето жени. Тие се борат со вишокот килограми, почитуваат строги диет...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Kade?
Jana9

Kade poveke preferirate da ziveete?

Vo kuka (86%)

Vo stan (14%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!