|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Креативни проекти со есенски плодови

Редакција Рингераја, 6.10.2020
Покрај лисјата и шишарките, совршени есенски елементи за играње со деца се и желади, ореви, костени и лешници. Со нивна помош, можете да направите многу различни минијатурни фигури за играње

image
/11


Еве неколку проекти, кои може и вие да ги изведете:

 

proekti

 

 

Верверица
Создадено е со лепење на два поголеми лешници и парчиња украсна плишана жица што ќе ги најдете во книжарниците и поголемите хипермаркети. Ставете ја опашката за да може да ви служи како кука за да можете да ја закачите некаде.

Верверица

Создаденa е со лепење на два поголеми лешници и парчиња украсна плишана жица што ќе ги најдете во книжарниците и поголемите хипермаркети. Ставете ја опашката за да може да ви служи како кука за да можете да ја закачите некаде.

 

2

 

Лилјаци

Костените со неколку потези беа претворени во слатки лилјаци. Треба да ги исечете крилјата и ушите од креп хартија и да ги залепите. Залепете ги очите и нацртајте пријатна застрашувачка насмевка со бело пенкало со фломастер.

 

3

 

Декоративни желади

Претворете ги желадите во овие слатки ликови со помош на боја и маркери. Откачете ги капачињата ако сакате да ги закачите некаде за да можете да го повлечете јажето низ дупките што ќе ги дупчите. Насликајте ги желадите во посакуваните бои, а само нацртајте ги очите, устата, мустаќите на неколку ... Кога ќе заврши цртањето на ликовите, залепете ги капачињата и вашите украсни желади се подготвени.

 

4

 

Бувови

Со малку филц, капа од желади и костени, ќе ги направите овие слатки бувови. Залепете две капачиња од желад на костенот и нацртајте ги очите во центарот. Крилјата, клунот и нозете се направени од филц што ќе ги исечете и лепите. Одлична идеја е да ги изложите залепени на гранките како ова.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Детето ѕвездалија
Македонски волшебни приказни
3
E Perhitura
Perralle shqiptare
3
Малите рачиња играат и плескаат
Детско катче
2
Слатки слатки песнички
Песни за најмалите
2
Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste cuvstvitelna licnost?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!