|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Елена Мазниковска: Срамота е да бидеш тинејџ мајка?!

Елена Мазниковска, 1.8.2020
Ќе бидам искрена, во нашава држава е "срамота" да бидеш тинејџ мајка...

image
/11


 

Не е грев да си среќен и да го живееш живот како што ти сакаш.
Ќе бидам искрена, во нашава држава е "срамота" да бидеш тинејџ мајка, додека во странство тоа е нормална појава. Не плукам по својот народ, далеку од тоа, едноставно тоа е вистина.
Кога бев бремена со моето прво дете, а и ден денес често се сретнувам со коментари од типот: Млада мама па живот е пред тебе зошто? Згреши, нема да можеш да го живееш животот како што треба...и слично.
Напротив, јас животот почнав да го живеам со моите деца. Се родив кога се родија и тие. Јас претходно не бев мајка, бев само женско, мајката во мене се роди тогаш кога мојата прва ќерка дојде на свет.
Не велам дека треба сите да раѓаат деца на мала возраст, но сепак сметам дека секој го знае најдоброто за себе и никој нема право да го покажува со прст. Јас сама си го направив својот избор, да бидам среќна со љубовта на мојот живот. Токму таа љубов ми ги донесе моите ќерки, моето се.
Не можам да кажам дека никогаш не ме повредиле некои негативни коментари, но некако научив да гледам само во мојот двор, сепак мило ми е што оние позитивни коментари се побројни. 
Училиште, го завршувам и него. Раѓањето деца не значи пречка за образование, како што многу мајки одат на факултет, јас така го завршувам средното образование. Не ми е воопшто тешко, моите деца и мојот партнер се мојата најголема мотивација и поддршка. Јас не го изгубив животот со тоа што млада се остварив како мајка, напротив јас само си створив прилика да созревам со моите деца. Среќна сум, тоа ми е доволно.

 

 

View this post on Instagram

Не е грев да си среќен и да го живееш живот како што ти сакаш. Ќе бидам искрена,во нашава држава е "страмота" да бидеш тинејџ мајка, додека странство е тоа нормална појава.Не плукам по својот народ, далеку од тоа, едноставно тоа е вистина. Кога бев бремена со моето прво дете,а и ден денес често се сретнувам со коментари од типот: Млада мама па живот е пред тебе зошто? Згреши,нема да можеш да го живееш живот како што треба..и слично. Напротив,јас живот почнав да го живеам со моите деца.Се родив кога се родија и тие.Јас претходно не бев мајка, бев само женско, мајката во мене се роди тогаш кога мојата прва ќерка дојде на свет. Не велам дека треба сите да раѓаат на мала возраст,но сепак сметам дека секој го знае најдобро за себе и никој нема право да го покажува со прст.Јас сама си го направив својот избор,да бидам среќна со љубовта на мојот живот.Токму таа љубов ми ги донесе моите ќерки, моето се. Неможам да кажам дека никогаш не ме повредиле некои негативни коментари,но некако научив да гледам само во мојот двор,сепак мило ми е што оние позитивни коментари се побројни. Училиште,го завршувам и него.Раѓањето деца не значи пречка за образование,како што многу мајки одат на факултет,јас така го завршувам средното образование.Не ми е воопшто тешко, моите деца и мојот партнер се мојата најголема мотивација и поддршка.Јас не го изгубив животот со тоа што млада се остварив како мајка, напротив јас само си створив прилика да создревам со моите деца.Среќна сум,тоа ми е доволно . . . . . . #мама #мамаблог #лина #калина #бебе #љубов #pregnantmom #hapiness #momlife #mommyblogger #instakids #instamama

A post shared by Мазниковска Елена (@mother.of.two.daughters) on Jul 31, 2020 at 1:41am PDT

Бременост: Најчести машки стравови
Исто како што бремените жени се оптоварени со разни стравови покрај среќното очекување на бебе, идните татковци кријат и...
82
Семе од босилек - непозната супер храна
Дали сте слушнале дека семето од босилек може да се јаде и всушност е многу добро за здравјето? Иако тоа е малку познато...
4
Интервју: Татјана Стојановска
Нејзиниот глас денес ги најавува најновите дневни вести на А1. Далеку од телевизиските камери таа е всушност многу сензи...
3
За родителите викендот почнува во недела п...
Родителите ја користат саботата за перење и чистење, а неделата за дружење со децата, семејството и пријателите. Време з...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

sovet
ivonce

немам веќе три месици добиено менстуален циклус а претходно имав редовно ама патував многу нервози имав што да правам дали да одам на гинеколог а не сакам фала ви однапред

не знам (8%)

да (18%)

ке ти помине (3%)

ке добиеш (5%)

нормално е (4%)

оди на лекар (63%)


Број на сите гласови: 111

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!